Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 11 Vote(s) - 3.91 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонска-Бугарска врска од Самоил до преродбата.
Author Message
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#61

(29-01-2011, 07:04 PM)афион Wrote: http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-tott.html

http://www.archive.org/stream/memoriesof...5/mode/2up

ЈАС ЈА САКАМ ВИСТИНАТА !!!! Icon_razz

ЛАЖИТЕ БУГАРЧИЊА ТОА ВИ Е ВО КРВТА. Icon_razz
Доста со тоа лажите, лажите. Што има да се лаже.

Дваесет и двајца Македонци, секој со својата пушка на рамениците отидоа таму, се сместија во една меана и заедно пееја песни за победите на АЛЕКСАНДАР.


Дали си сигурен дека МАКЕДОНЦИТЕ СО ПУШКИТЕ се од твоите Македонци?


29-01-2011, 07:42 PM
Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18
#62

Ооо, тоа пак ли за гарнизонот во Цариград ке се расправате?
Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
29-01-2011, 07:49 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#63

Прашај го баронот и види какви овластувања имал човекот. Icon_razz

А што стана со бугаринот што ги пиша дека се бугари?

Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
29-01-2011, 07:52 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#64

(29-01-2011, 07:49 PM)Critical Mass Wrote: Ооо, тоа пак ли за гарнизонот во Цариград ке се расправате?

Не е газнизот туку мајстори кој имале право да носат оружје.

А една дума за татарите ќе речите ,или оти никаде во текстот односно во трите тома нема за бугариParty3Party3Party3
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
29-01-2011, 07:53 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#65

(29-01-2011, 07:52 PM)афион Wrote: Прашај го баронот и види какви овластувања имал човекот. Icon_razz

А што стана со бугаринот што ги пиша дека се бугари?
Македонци од твоите со пушки во Цариград е нешто сомнително.


А тоа што ти си напшишал дека Арнаудов напишал нешто не ми се зборува.
29-01-2011, 07:58 PM
Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18
#66

Ако е за Цариград муабетот дека пеели песни во крчмата оружени македонци, батали го.
Не станува збор за тие македонци, кои сакаш да се.
Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
29-01-2011, 07:59 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#67

И не е крчма, туку таверна. Да не се некои Грци?

[Image: memoriesofbarond03tott_0162.jpg]

29-01-2011, 08:02 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#68

Каснаковски јас ништо не сум напишал.

Во книгата имаш за грци ама тие не ги меша со Македонците.

Ви е мака ,знам ама што да ви правиме.Поразите се тешки и болни.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
29-01-2011, 08:08 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#69

Дали си веруваш?

На кој јазик пееле овие Македонци за Александар и дали има барем една македонска песна на македонски јазик за Александар?

Дали си сигурен дека не ги меша? Зошто 22 Македонци би оделе во ТАВЕРНА?

29-01-2011, 08:21 PM
Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18
#70

Македонци во Османската империja, вооружени со пушки...па што не го утепале Султанот, бре?
Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
29-01-2011, 08:25 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#71

На кого да му верувам на лажговците од БАН или на Французинот кој бил на лице место,и забележал,грци,татари,турци,македонци?

Јас му верувам на баронот.Уште не биле создадени оние балкански државички зависници на империјалистичките сили,а Македонците оние од Мијаците се познати по тоа дека граделе низ целата Европа.

Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
29-01-2011, 09:23 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#72

Доста е за овој тежок пораз ајде да се вратиме на темата.Ете ќе ви простиме оти вие ги менувате поимите македонци со бугари.
Гледај Македонец пиши Бугарин.
Icon_razz

да одмориме денеска Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
29-01-2011, 09:24 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30
#73

(29-01-2011, 06:52 PM)Kasnakovski Wrote:
(29-01-2011, 05:02 PM)Zoograf Wrote:
(29-01-2011, 04:37 PM)Kasnakovski Wrote:
(29-01-2011, 04:34 PM)афион Wrote: A како се вика таа држава?
Прво сме биле заедно во Бугарија, по тоа во Византија, пак во Бугарија и накрај во Османска империја.
Поентата е да блискоста е само кога сме во една држава, ама таа држава не е Бугарска. Кога Бугарија има своја држава (12-14 век, 19+ век), Македонија има различна историја.
И што ако не е бугарска? Нели сме биле заедно.
Колку време Македонија не е во Бугарската држава 12-14 век?

Дај да ги видиме разликите. Пак да се повторам, Марко Крале е во изворите РЕ ДИ БУЛГАРИЈА, демек крал на Бугарија.

Бугарија е во Македонја во 2 кратка наврата: прво 10 години (1197-1207) меѓутоа не цела, само до Вардар, и 16 години од 1230-1246. За споредба, Србите во Скопје се во континуитет повеќе од век, а во Охрид 60 години (и се разбира за само толку кратко време, градат едно чудо цркви во Блгарскиот Ерусалим Icon_wink). Остатокот е воглавно Византија.

За Марко, што ќе превиме ако споредиме сите титули на Марко од сите извори, колку од таму ќе се спомнат Бугари?
Еве ја територијата над која владее Марко, речиси целосно во денешна Р. Македонија. Зошто е легенда кај вас и кај Србите, тоа си е ваша и нивна работа....


[Image: Kingdom_of_Prilep.png]


Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
(This post was last modified: 29-01-2011, 09:47 PM by Zoograf.)
29-01-2011, 09:46 PM
Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18
#74

(29-01-2011, 09:23 PM)афион Wrote: На кого да му верувам на лажговците од БАН или на Французинот кој бил на лице место,и забележал,грци,татари,турци,македонци?

Јас му верувам на баронот.Уште не биле создадени оние балкански државички зависници на империјалистичките сили,а Македонците оние од Мијаците се познати по тоа дека граделе низ целата Европа.
Граделе, ама вместо градежни инструменти носеле пушки среде Цариград?
Македонска воjска во Османската империjа?
Веруваj си и биди среќен, само не го кажуваj некаде на сериозен историски форум, ќе ти се смеjат и врапчињата со такви докази.

Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
29-01-2011, 10:05 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30
#75

(29-01-2011, 03:21 PM)Oxonian Wrote: Зоограф, како що рекол Волтер, не се сложувам со тебе, но кье направам се да ти овозможам да си го искажиш свойот став. Yea

Интересно, че ние от наша страна ви разбираме отлично и не ни трябва гугълски преводач, освен за някой и друг сърбизъм. Как го обясняваш това? Да не би да се дължи на релацията книжовен език -> регионална норма, в смисъл, че ние македонския го разбираме според принципа на дедукцията: придвижваме се от общото към частното (посебното, поединичното). Докато вие си знаете само локалното.

Интересна работа, ова често го читам од Бугарите. Многу лесно разбирале Македонски. Бидејки со години ве читам по форуми и пак не разбирам, а се трудам, единствено објаснување што го имам е или сум јас антиталент по јазици, или Бугарите по македонски форуми се или од македонско потекло, или суперталенти во јазици.

Имам објавено трудови во оптимизација, кредит ризик, заменето неколку кариери во различити индустрији ама Бугарски не оди па не оди..Glava_vo_zid
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
29-01-2011, 10:23 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#76

(29-01-2011, 10:05 PM)Critical Mass Wrote:
(29-01-2011, 09:23 PM)афион Wrote: На кого да му верувам на лажговците од БАН или на Французинот кој бил на лице место,и забележал,грци,татари,турци,македонци?

Јас му верувам на баронот.Уште не биле создадени оние балкански државички зависници на империјалистичките сили,а Македонците оние од Мијаците се познати по тоа дека граделе низ целата Европа.
Граделе, ама вместо градежни инструменти носеле пушки среде Цариград?
Македонска воjска во Османската империjа?
Веруваj си и биди среќен, само не го кажуваj некаде на сериозен историски форум, ќе ти се смеjат и врапчињата со такви докази.

Да пишеше бугари ќе пеевте ,а сега како да го скриете срамот.А што правиме со оној бугаринот.
Tuktuk0ni
Одмарајте ,кој знае да чита ќе се виде што сака авторот да каже.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
29-01-2011, 10:33 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#77

Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
29-01-2011, 11:38 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#78

Afione ne se raduvaj
Vo drugo edno izdanie pisuva

"I then lowered my tone, but represented to him, that it was necessary to provide, by the severest Orders, for the Security of the Labourers. At this rate, added he, laughing, you and your fifteen hundred Macedonians will make a conquest of the country. Your methods of protecting yourselves are better than any with which I can furnish you. This I knew as well as the Visir, and, as all I expected was to procure an Indemnity for the Greeks, I returned, perfectly satisfied with my Negociation, and without any apprehensions for the consequences of this affair, notwithstanding. the Threats of the Company of the Lasses, which no one among them had the Courage to put in execution."

Kako go preveduvas toa?


30-01-2011, 08:34 AM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#79

(This post was last modified: 30-01-2011, 08:40 AM by Kasnakovski.)
30-01-2011, 08:38 AM
Reply
чоли Offline
Member
***

Posts: 208
Joined: Nov 2010
Reputation: 18
#80

Уште една страница во коjа се говори за Грци:

[Image: detott7.jpg]
30-01-2011, 09:20 AM
Reply