Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
12 септември 1924 г.
Author Message
Kasnakovski Offline
Posting Freak

(21-01-2011, 07:43 PM)Пирин Македонски Wrote: Се замолувам во ова тема да се дискутира за зверствата и теророт во Пиринска Македония, ако некой сака да пише и дискотира за "Одризово" и " Голи оток" нека си отвори друга тема
И ако веќе се правиш на Македонец, инсталирај си ја македонската кирилица.

21-01-2011, 07:49 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak

Веритас напиша се по темата Icon_razz Браво бе машко.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija

http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
21-01-2011, 07:50 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak

Каснаковски ако ги имаш постирај ги оние документи објавени од Мунгос80 за оваа тема.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija

21-01-2011, 07:51 PM
Reply
Пирин Македонски Offline
Member

(21-01-2011, 07:47 PM)Kasnakovski Wrote: Темата ти е 12 септември 1934 г. Јасно е дека си мислел на 12 септември 1924.

Дај некаков вовед. Веритас можеби не знае што се случило тогаш. Кажи со 2-3 збора па да видиме кој прав кој крив.

Темата не ти е за ѕверствата воопшто, туку конкретно за настаните на 12 септ. 1924 г.

Дали има некой крив до толкова, за да го обесят в центаро на Горна Джумая без пресъда,, ми това и турците не са си позволявали
21-01-2011, 07:52 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak

Имам ги, ама сега да се држиме конкретната тема. Ете што пишува Тјулејков.

На 9 и 10 септември Ар. Йовков и Г. Занков са поканени на отдавна исканата от тях среща. Предупредени са Ив. Караджов, Ар. Манасиев, Борис Тиков, Кирил Паунов (Црън Киро), а в боева готовност още на 11 септември е приведена градската стража. Потърсено е съдействието на околийския полицейски инспектор Костадин Алексиев и началника на военния гарнизон. Пратениците на Илинденската организация пристигат на 12 септември. Тогава, в петък вечерта, в къщата на Панайот Райнов се разиграва кървавата драма. Неочаквано пада убит Ал. Василев, застрелян в гръб от К. Дрангов. Димящите револвери на Й. Гюрков и К. Дрангов са насочени и към гърдите на Ал. Протогеров, но нареждането да не се убива генерала е спазено. Актьори в баталната сцена са още П. Шанданов и П. Михайлов. На другия ден пада убит от терориста Асен Даскалов и Г. Атанасов. Убити са още Ангел Коларов и Димитър Петрински.244

Илинденци намират временен приют при военните власти, които спокойно гледат на вършените убийства и изпращат определените жертви до гарата, знаейки за пъкления план. В околностите на с. Сопово, Дупнишко, е заловен и убит Ар. Йовков. Г. Занков успява да се спаси. Промъквайки се в Дупнишко, Самоковско и Софийско, той наблюдава свободното движение на терористите по гарите, влаковете и селата, както и по “върховете и полите на Витоша”.245

На 13 септември 1924 г. Мирчо Кикиритков убива в София Славчо (Владислав) Ковачев от гр. Щип, бивш секретар на Върховния македоно-одрински комитет, федералист и един от първите инициатори за учредяване на Македонския научен институт. В същия ден Владимир Димитров (Владо Шофьора, Черноземски) застрелва депутата Д. Хаджидимов от с. Горно Броди, Серско, член на ЦК на БКП. Двамата убийци са заловени и по-късно с цел да бъдат оневинени пред съда, от името на ЦК на ВМРО с дата 7 септември са съставени “оневиняващи ги” възлагателни писма. Убитите на 13 септември са осъдени от специален организационен съд заради “заговора против ВМРО и за интелектуалното им съучастничество в убийството на Т. Александров”. Антидатираните документи не са подписани от Ал. Протогеров.246 Но той се “солидаризира” с извършената конспирация като одобрява действията на “неотговорните лица”. Законният член на ЦК утвърждава присъдите, а Михайлов укорно споменава, че сред наказаните са лицата, с които Протогеров е искал “да стане другар в ЦК”.247

Правителството на Ал. Цанков се старае да представи събитията в Г. Джумая като следствие от борбата между националисти и федералисти-болшевики. Българският печат се пълни със сензационни заглавия за предотвратения метеж и насроченото за 14-15 септември обявяване на “Петричко в съветска република” начело с Ал. Василев.248 За съжаление в публичното съзнание на българската общественост темата Македония все по-често започва да се свързва с кървавите братоубийства и граждански междуособици, а не толкова с положението на сънародниците в Югославия и Гърция. Внушителните панихиди и искрено оплакване определят заслуженото място на Т. Александров като легендарен революционен водач на българското освободително движение в Македония. След вестта за “изменническото убийство”, населението в Петрички окръг чрез траурни шествия, събрания, телеграми и др. форми, дава израз на преклонението си пред неговата памет.249

До прокудените от родните краища македонски българи е изпратена телеграма, чиито автори са главните вдъхновители и действащи лица на 12 септември – Ив. Михайлов, К. Дрангов, А. Даскалов, В. Мечкуевски, Ар. Манасиев, Ив. Караджов, Т. Кочерински (Стоилов), Д. Иванов, Б. Тиков, К. Алексиев и К. Паунов. Те призовават в “тези велики дни” да бъде следван примерът на великия покойник Т. Александров и уверяват, че “всичко честно и идеалистично е с неговия дух”.250

Докато младите последователи на Тодор Александров желаят да продължат и в окръга започнатото от Г. Джумая дело, то Ал. Протогеров се съвзема и на 16 септември упълномощава своя довереник о. з. полк. Климент Кръстев да отиде в Петрич. Още същия ден той пристига в окръжния център и се среща с легендарния струмишки войвода Г. Въндев, неговия секретар Ал. Попов, кмета на града Чапразов, Хр. Медникаров, околийския началник З. Новев и с офицери от гарнизона.251 Пълномощникът на Ал. Протогеров е първият организационен човек, дошъл отвън след събитията. Той установява, че от няколко дни в града се спотайват Щ. Влахов и Д. Вретенаров, а на 14 септември е правена панихида в памет на Ал. Василев. Неговите съмишленици начело с Хр. Медникаров ликуват за убийството на Т. Александров. “Положението и духът на Алеко” се държат още от Г. Манолев, П. Говедаров, Н. Хаджиев, Г. Стоянов (Гогата Полски) и др.252

На третия ден от престоя си в Петрич Кл. Кръстев е предупреден, че Щ. Влахов и Д. Вретенаров се намират в с. Припечене (дн. Генерал Тодорово). Веднага “четири вагончета” с четници, водени от Милан Постоларски и “20 – 25 войници с офицер” са отправени към селото и къщата е обкръжена. От телеграмата на видния петрички гражданин Ат. Калибацев става ясно, че градът е окичен с черни знамена, ще има панихида с траурно шествие, а физическите убийци на Т. Александров са избити в с. Припечене. На същия ден, 18 септември в Пловдив пада убит Ч. Кантарджиев.253

Горноджумайските събития са бойно кръщение за новото попълнение в редиците на ВМРО. С организаторския си и конспиративен талант като естествен негов водач се налага Ив. Михайлов, избраник и ученик в революционното дело на убития Т. Александров. Ръководните дейци решават на 17 септември 1924 г. да започне незабавно подготовката на отдавна отлагания общ конгрес. В помощ на Ал. Протогеров, макар и в разрез с правилника и устава, Ив. Михайлов е назначен за секретар на ЦК. От 23 септември той е упълномощен от Ал. Протогеров “да действа в Петрички окръг” за умиротворяването на района.254
21-01-2011, 07:54 PM
Reply
Пирин Македонски Offline
Member

Димитър Тюлеков е българоман се знае, но жертвите и терорат на Михаловизма подкрепяш ли го? Какъв звяр трябва да си за да обесиш в центара на" окръжен "град хора без съд и пресъда под шапката на окупатор(БЪЛГАРИЯ)

(This post was last modified: 21-01-2011, 08:07 PM by Пирин Македонски.)
21-01-2011, 08:06 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

(21-01-2011, 08:06 PM)Пирин Македонски Wrote: Димитър Тюлеков е българоман се знае, но жертвите и терорат на Михаловизма подкрепяш ли го? Какъв звяр трябва да си за да обесиш в центара на" окръжен "град хора без съд и пресъда под шапката на окупатор(БЪЛГАРИЯ)

Айде сега, понеже се жалваш че не си го научил българския, да го напишеш това на какъвто език се чувстваш най-добре:
1. На стандартен вардарски.
2. На австралийски.
3. на английски /ако можеш/.
4. на местния ти диалект, на когото си говорш с***** ***** ***** ***** в гората.
Да видим-кой език владееш най-добре?

Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 21-01-2011, 08:35 PM by Il Schismatico.)
21-01-2011, 08:34 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak

А да го оставете јазикот, и јас не разбирам потполно бугарски па никаде немам пишано нешто за јазикот,ако форумот дозволува секој да пише на каков сака јазик тогаш негледам причина само за тоа да се дискутира.

Makedonija

(This post was last modified: 21-01-2011, 08:41 PM by афион.)
21-01-2011, 08:41 PM
Reply
Пирин Македонски Offline
Member

(21-01-2011, 08:34 PM)Black Wolf Wrote:
(21-01-2011, 08:06 PM)Пирин Македонски Wrote: Димитър Тюлеков е българоман се знае, но жертвите и терорат на Михаловизма подкрепяш ли го? Какъв звяр трябва да си за да обесиш в центара на" окръжен "град хора без съд и пресъда под шапката на окупатор(БЪЛГАРИЯ)

Айде сега, понеже се жалваш че не си го научил българския, да го напишеш това на какъвто език се чувстваш най-добре:
2. На австралийски.
4. на местния ти диалект, на когото си говорш с овцете докато правите любов в гората.

Имам две молби :
Молам , ако може да се смени годината на темата ми от 1934 на 1924 и това говедо "'Black Wolf' да не обижда ,,че на майка му путката ще разкатая
21-01-2011, 08:41 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

Ела ми, ела ми...да видиш как Блек Улф ше ти гризне смрадливото гърленце, лайно недоизсрано :-) такива като тебе копелдаци много бързо ги правя сами да си говорат.

(This post was last modified: 21-01-2011, 08:44 PM by Il Schismatico.)
21-01-2011, 08:43 PM
Reply
Пирин Македонски Offline
Member

Нека всички се предържаме към темата,, без обиди' Аз обещавам да не се занимавам с българските платени писачи, нека пишат по темите и да не обиждат,,,че нали знаете,,че не си поплювам.... и аз знам да обиждам и то много
21-01-2011, 08:48 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

Аз зная и да бия.
Много.

21-01-2011, 08:51 PM
Reply
Пирин Македонски Offline
Member

(21-01-2011, 08:51 PM)Black Wolf Wrote: Аз зная и да бия.
Много.

Изхвърлете го това чудовище от форумот,,,което се заканва с бой.
21-01-2011, 08:53 PM
Reply
Critical Mass Offline
Member

Пирине, извинявай, но виж- твоя пост за майката е пръв, а после призоваваш без обиди?!?
Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
21-01-2011, 10:59 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator

(21-01-2011, 07:31 PM)veritas Wrote: VERITAS

ВЕРИТАС СЕДУМДНЕВЕН БАН ЗАРАДИ СВЕСНО ОДВЕЛЕКУВАЊЕ НА ТЕМАТА ВО ДРУГА НАСОКА
22-01-2011, 12:41 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator

(21-01-2011, 08:41 PM)Пирин Македонски Wrote:
(21-01-2011, 08:34 PM)Black Wolf Wrote:

2. На австралийски.
4. на местния ти диалект, на когото си говорш с овцете докато правите любов в гората.

Имам две молби :
Молам , ако може да се смени годината на темата ми от 1934 на 1924 и това ****** "'Black Wolf' да не обижда ,,******** *************

СЕДУМ ДЕНА БАН ЗАРАДИ ПЦОВКИ И НАВРЕДИ
22-01-2011, 12:49 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator

(21-01-2011, 08:43 PM)Black Wolf Wrote: Ела ми, ела ми...да видиш как Блек Улф ше ти гризне смрадливото гърленце, лайно недоизсрано :-) такива като тебе копелдаци много бързо ги правя сами да си говорат.

ТИ ПРВ ПОЧНА СО НАВРЕДИ КОН ПИРИН ЗА ТОА КЕ ДОБИЕШ 14 ДЕНА БАН
22-01-2011, 12:52 AM
Reply
Oxonian Offline
Кънѧзь

(22-01-2011, 12:52 AM)Администратор Wrote:
(21-01-2011, 08:43 PM)Black Wolf Wrote: Ела ми, ела ми...да видиш как Блек Улф ше ти гризне смрадливото гърленце, лайно недоизсрано :-) такива като тебе копелдаци много бързо ги правя сами да си говорат.

ТИ ПРВ ПОЧНА СО НАВРЕДИ КОН ПИРИН ЗА ТОА КЕ ДОБИЕШ 14 ДЕНА БАН

Администратор, ми се чини дека таа одлука Ви е мошне неправедна. Не сфакям зощо тролот Пирин незнам-кой-си, койщо го испцува редовен и ценет учесник на майка, има добиен пократок бан. Овой секой пат ги деградира дискусиите со простачки настапи и навреди и нема речиси никаков придонес.

Дали правите разлика между леко пиперлив, полушеговит коментар, като този на Блак Ўулф за овцете, и пцовките отправени по негов адрес? Дали се тоа споредливи изяви, во смисла подеднакво навредливи?

Ваша си работа как ще прилагате политиката на форума, но зачестилите банове за участници от българска страна за понякога маловажни неща почват да изглеждат тенденциозни и да пречат на дискусиите.

"It drives forward... saturated with his sense of that gorgeous, raging, brilliant time in which an implacable golden demigod rammed Hellenism forever into history and legend." -Kirkus Reviews
22-01-2011, 12:17 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak

Тажно бугарче јас бев баниран со месеци па никој не ме бранеше,а ти за една мала казна спремен си хелшинскиот комитет за правда да го повикаш.

Makedonija

22-01-2011, 12:47 PM
Reply
Oxonian Offline
Кънѧзь

Не ми е ясен твоят казус и за какво си бил баниран, така че не мога да взема отношение.

За първи път се обаждам във връзка с бан, та не ми говори за амнести интернашънъл и хелзинскиот комитет. Просто си е жива несправедливост псуващ простак да получи по-кратък бан от обичайно вежлив и културен участник.
"It drives forward... saturated with his sense of that gorgeous, raging, brilliant time in which an implacable golden demigod rammed Hellenism forever into history and legend." -Kirkus Reviews
22-01-2011, 02:40 PM
Reply