Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 4.54 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Бугарите си ги симнаа маските
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#21

Зошто сиромашна земја без излез на море прави таков историјски нонсенс? Зошто безобразно го исмејува и провоцира својот сосед?

ТРЕБА ДА СЕ ЗАПРАШАТЕ ШТО ПОДРЖУВАТЕ БУГАРЧИЊА.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 01:53 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#22

(15-01-2011, 01:49 PM)афион Wrote: ДА АМА ТВОЈОТ ПРИЈАТЕЛ ВЕРИТАС КОЈ НЕЛИ Е БУГАРИН ЈА ДАВА КАКО ДОКАЗ ДЕКА НЕМА МАКЕДОНЦИ И ДЕКА НИЕ НЕМАМЕ ПРАВА НА ИМЕТО МАКЕДОНИЈА.


А ВАШИТЕ ПРЕДЦИ И НАШИ КОЈ БИЛЕ ДЕЛ ОД ВМРО И СЕ БОРЕЛЕ ЗА МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ СЕ ГРЧКИ ПЕДЕРИ КОЈ ЈА ЗЕЛЕ ТАА ПАРОЛА ОТИ ЌЕ ПРАВЕЛЕ МЕГА ГРЦИЈА,АМА ВИЕ ОТПОСЛЕМ СЕ СЕТИВТЕ.
Право на името имате, не верувам Веритас да напишал нешто такво.
Немате право да ја искривувате историјата.

Поголем дел од историчарите го претставуваат Александар како Грк, и да не бил, ја ширел грчката култура низ светот.

Пред 100 г. Грците тоа ве учеа и тогаш не фатило многу дикиш, сега сами си ги усвоивте грчките пропаганди без бој.

Кој ќе гради историја врз темели од песок така е. Ха тука, ха там, па накрај во капан. Ако од еден излезете, во друг подпаѓате.

Напишете си ја вистинската историја, ослободете се заблудите и се ќе си дојде на место.

Идентитетот си има клуч во историјата, нема потреба да ги барате филозофските клучеви.


15-01-2011, 01:58 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#23

(15-01-2011, 01:51 PM)афион Wrote:
(15-01-2011, 01:47 PM)Kasnakovski Wrote:
(15-01-2011, 01:44 PM)афион Wrote: АКО БИЛ ГРК ЗОШТО МУ БИЛО ЗАБРАНЕТО ДА УЧЕСТВУВА ЗАТОА ШТО БИЛ ВАРВАРИН ПА МОРАЛ ДА ГО ДОКАЖУВА СВОЕТО ГРЧКО ПОТЕКЛО???
Значи успеал да го докаже, штом учествувал.

КАКОВ Е ТОЈ ГОЛЕМ ГРК КОЈ ЖИВЕЕ ВО МАКЕДОНИЈА А НЕ ПАОНИЈА КОЈ ЗНАЕ САМО ГРЧКИ А НЕ НЕКАКОВ ДРУГ ЈАЗИК И ТРЕБА ДА ГО ДОКАЖВА СВОЕТО ПОТЕКЛО???
ПА АКО ТРЕБА ДА ДОКАЖЕ ЗНАЧИ ВО НЕШТО СЕ СОМНЕВАЛЕ ИНАКУ ЗОШТО БИ ТРЕЕБАЛО ДА ГО ДОКАЖЕ???
Tuktuk0niTuktuk0niTuktuk0ni

Сигурно се сомневале, оти бил господар на голема држава, имал поинакви нрави од Елините, нели тие имале полиси, а овој царство.
Фактот е што успеал да им ги расее сомненијата.
Значи ДОКАЖАЛ ДЕКА Е ГРК.


15-01-2011, 02:01 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#24

(15-01-2011, 01:58 PM)Kasnakovski Wrote:
(15-01-2011, 01:49 PM)афион Wrote: ДА АМА ТВОЈОТ ПРИЈАТЕЛ ВЕРИТАС КОЈ НЕЛИ Е БУГАРИН ЈА ДАВА КАКО ДОКАЗ ДЕКА НЕМА МАКЕДОНЦИ И ДЕКА НИЕ НЕМАМЕ ПРАВА НА ИМЕТО МАКЕДОНИЈА.


А ВАШИТЕ ПРЕДЦИ И НАШИ КОЈ БИЛЕ ДЕЛ ОД ВМРО И СЕ БОРЕЛЕ ЗА МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ СЕ ГРЧКИ ПЕДЕРИ КОЈ ЈА ЗЕЛЕ ТАА ПАРОЛА ОТИ ЌЕ ПРАВЕЛЕ МЕГА ГРЦИЈА,АМА ВИЕ ОТПОСЛЕМ СЕ СЕТИВТЕ.
Право на името имате, не верувам Веритас да напишал нешто такво.
Немате право да ја искривувате историјата.

Поголем дел од историчарите го претставуваат Александар како Грк, и да не бил, ја ширел грчката култура низ светот.

Пред 100 г. Грците тоа ве учеа и тогаш не фатило многу дикиш, сега сами си ги усвоивте грчките пропаганди без бој.

Кој ќе гради историја врз темели од песок така е. Ха тука, ха там, па накрај во капан. Ако од еден излезете, во друг подпаѓате.

Напишете си ја вистинската историја, ослободете се заблудите и се ќе си дојде на место.

Идентитетот си има клуч во историјата, нема потреба да ги барате филозофските клучеви.
http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=182&page=18

не е веритас лага еYea
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 02:03 PM
Reply
чоли Offline
Member
***

Posts: 208
Joined: Nov 2010
Reputation: 18
#25

Прво Александар І придобил право на учество во олимпиjските игри оти докажал грцкото си потекло. За Александар ІІІ (Македонски) веке не е било необходимо оти веке било докажано од дедо му.
15-01-2011, 02:04 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#26

(15-01-2011, 02:01 PM)Kasnakovski Wrote:
(15-01-2011, 01:51 PM)афион Wrote:
(15-01-2011, 01:47 PM)Kasnakovski Wrote:
(15-01-2011, 01:44 PM)афион Wrote: АКО БИЛ ГРК ЗОШТО МУ БИЛО ЗАБРАНЕТО ДА УЧЕСТВУВА ЗАТОА ШТО БИЛ ВАРВАРИН ПА МОРАЛ ДА ГО ДОКАЖУВА СВОЕТО ГРЧКО ПОТЕКЛО???
Значи успеал да го докаже, штом учествувал.

КАКОВ Е ТОЈ ГОЛЕМ ГРК КОЈ ЖИВЕЕ ВО МАКЕДОНИЈА А НЕ ПАОНИЈА КОЈ ЗНАЕ САМО ГРЧКИ А НЕ НЕКАКОВ ДРУГ ЈАЗИК И ТРЕБА ДА ГО ДОКАЖВА СВОЕТО ПОТЕКЛО???
ПА АКО ТРЕБА ДА ДОКАЖЕ ЗНАЧИ ВО НЕШТО СЕ СОМНЕВАЛЕ ИНАКУ ЗОШТО БИ ТРЕЕБАЛО ДА ГО ДОКАЖЕ???
Tuktuk0niTuktuk0niTuktuk0ni

Сигурно се сомневале, оти бил господар на голема држава, имал поинакви нрави од Елините, нели тие имале полиси, а овој царство.
Фактот е што успеал да им ги расее сомненијата.
Значи ДОКАЖАЛ ДЕКА Е ГРК.

Ама и демостен се сомневал???Си слушнал за познатите беседи на демостен против филип???
Или можи и тие се лага?

Ех каснаковски за да ги одбраниш пријателите изгуби друг пријател.Da_ne_si_lud
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 02:04 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#27

(15-01-2011, 02:04 PM)чоли Wrote: Прво Александар І придобил право на учество во олимпиjските игри оти докажал грцкото си потекло. За Александар ІІІ (Македонски) веке не е било необходимо оти веке било докажано од дедо му.

А да го прашаш демостенParty3
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 02:05 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#28

Εἴπερ ἴσην γνώμῃ ῥώμην, Δημόσθενες, εἶχες,
οὔποτ' ἂν Ἑλλήνων ἦρξεν Ἄρης Μακεδών.

Ајде грчиња кажете што пиши овде Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 02:08 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#29

-Афионе, ти както и всички славяноговорящи граждани на Р.М античната история на региона можеш да я разглеждаш само като страничен зрител, това доколко древните македонци са били или не Гърци не ги прави по-близки до теб и не те прави техен наследник!
Дори да се докаже, че Александър и Филип са били не Гърци а Кинези, ти пак ще имаш 0% общо с тях!
15-01-2011, 02:09 PM
Reply
чоли Offline
Member
***

Posts: 208
Joined: Nov 2010
Reputation: 18
#30

Иако Македонија била сметана за полуварварска земја од страна на некои Грци (особено оние кои имале колонии близу Македонија и биле загрозени од македонскиот експанзионизам), Александар потекнувал од Грци од Аргос и од Херакле. По одлуката на судот на хеланодикаи дека тој навистина бил нивен предок, му било дозволено да учествува во Олимписките игри, чест која им била давана само на Грци.
Александар І
Македонски царе:
Каран • Коин • Тирима • Пердика I • Аргеј I • Филип I • Аероп I • Алкет I • Аминта I • Александар I • Алкет II • Пердика II • Архелај I • Кратер • Орест • Аероп II • Архелај II • Аминта II • Павзаниј • Аминта III • Аргеј II • Аминта III • Александар II • Пердика III • Аминта IV • Филип II • Александар III Македонски • Филип III Аридеј • Александар IV
15-01-2011, 02:13 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#31

Ти можиш да сонуваш дека си словен ама ти си татар.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 02:14 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#32

(15-01-2011, 02:04 PM)афион Wrote:
(15-01-2011, 02:01 PM)Kasnakovski Wrote:
(15-01-2011, 01:51 PM)афион Wrote:
(15-01-2011, 01:47 PM)Kasnakovski Wrote:
(15-01-2011, 01:44 PM)афион Wrote: АКО БИЛ ГРК ЗОШТО МУ БИЛО ЗАБРАНЕТО ДА УЧЕСТВУВА ЗАТОА ШТО БИЛ ВАРВАРИН ПА МОРАЛ ДА ГО ДОКАЖУВА СВОЕТО ГРЧКО ПОТЕКЛО???
Значи успеал да го докаже, штом учествувал.

КАКОВ Е ТОЈ ГОЛЕМ ГРК КОЈ ЖИВЕЕ ВО МАКЕДОНИЈА А НЕ ПАОНИЈА КОЈ ЗНАЕ САМО ГРЧКИ А НЕ НЕКАКОВ ДРУГ ЈАЗИК И ТРЕБА ДА ГО ДОКАЖВА СВОЕТО ПОТЕКЛО???
ПА АКО ТРЕБА ДА ДОКАЖЕ ЗНАЧИ ВО НЕШТО СЕ СОМНЕВАЛЕ ИНАКУ ЗОШТО БИ ТРЕЕБАЛО ДА ГО ДОКАЖЕ???
Tuktuk0niTuktuk0niTuktuk0ni

Сигурно се сомневале, оти бил господар на голема држава, имал поинакви нрави од Елините, нели тие имале полиси, а овој царство.
Фактот е што успеал да им ги расее сомненијата.
Значи ДОКАЖАЛ ДЕКА Е ГРК.

Ама и демостен се сомневал???Си слушнал за познатите беседи на демостен против филип???
Или можи и тие се лага?

Ех каснаковски за да ги одбраниш пријателите изгуби друг пријател.Da_ne_si_lud

Јас не бранам никого, КАЖУВАМ ШТО МИСЛАМ И ТИ ОПОНИРАМ
Сега ако ти не можеш да се примириш дека античките Македонци биле Грци, оди докажувај на светската наука.
И јас знам дека праБугарите не биле тјурки, ама така е според науката.
Колку и докази да бидат покажани, тоа го вели историјата.

15-01-2011, 02:14 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#33

Ха ха ха
Која е таа светска наука???
Каде има правилник дека еден настан е само гледан од една страна и дека таа е вистината.

Омер ме научи да бидам бујно бестрашен,а иродот да се сомневам во вистинитоста на историјата.

Глигор Прличев

И овој е болен македонист кога се сомнева во светската историја.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 02:17 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#34

(15-01-2011, 02:14 PM)афион Wrote: Ти можиш да сонуваш дека си словен ама ти си татар.

Афионе, 2,5 г. учествувам во дискусии со Македонци и знам кога некој ми каже дека сум Татар, значи нема аргументи и е капитулирал.
Биди по-сериозен те молам.


15-01-2011, 02:17 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#35

Каснаковски знам и јас дека кога некој упорно пиши дека нема Македонци се плаши,ама што да ви правиме никогаш не мислевте дека Хитлер ќе падни.

Ајде сега по темата.

Си слушнал некогаш за демостен и дали си прочитал нешто од него?
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 02:20 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#36

(15-01-2011, 02:17 PM)афион Wrote: Ха ха ха
Која е таа светска наука???
Каде има правилник дека еден настан е само гледан од една страна и дека таа е вистината.

Омер ме научи да бидам бујно бестрашен,а иродот да се сомневам во вистинитоста на историјата.

Глигор Прличев

И овој е болен македонист кога се сомнева во светската историја.

И јас се сомневам, ама ако имаш некоја теза, докажувај ја спокојно, без навреди и истерии.
Фактот е што вие немате никакви врски со античките Македонци, освен името.
Што кажал Миладинов?
Но молям Вас, огласите, кои изпратих да ги раздадите со честниот ваш лист, споминвеещем нещо за песните и особено за западните во Македония болгари. Во огласот ми Македония назвах Западна Болгария (как и требит да се викат), защо во Беч (Виена) гърците се разпоряжват сос нас како со овци. Тие Македония сакает гърцка земя и не может даже да разберат како можит да не йе гърцка. А тамошните повике од два милиона болгаре що ке ги сториме? Неужели уще болгарите ке бидет овци, а неколку гърци да ни бидет овчари? Поминаха тие времина, а гърците ке си останат само со сладкиот им сон. Песните мислям да се раздадат многу мегю Българско и затова и цената определих неголема

15-01-2011, 02:21 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#37

(15-01-2011, 02:20 PM)афион Wrote: Каснаковски знам и јас дека кога некој упорно пиши дека нема Македонци се плаши,ама што да ви правиме никогаш не мислевте дека Хитлер ќе падни.

Ајде сега по темата.

Си слушнал некогаш за демостен и дали си прочитал нешто од него?
Слушнал сум, тоа се учи во 7 одд. на бугарското училиште.

15-01-2011, 02:22 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#38

Е ако си слушнал што пишува во неговите филипинки и зошто пред се ги пишува?
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 02:24 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#39

(15-01-2011, 02:21 PM)Kasnakovski Wrote:
(15-01-2011, 02:17 PM)афион Wrote: Ха ха ха
Која е таа светска наука???
Каде има правилник дека еден настан е само гледан од една страна и дека таа е вистината.

Омер ме научи да бидам бујно бестрашен,а иродот да се сомневам во вистинитоста на историјата.

Глигор Прличев

И овој е болен македонист кога се сомнева во светската историја.

И јас се сомневам, ама ако имаш некоја теза, докажувај ја спокојно, без навреди и истерии.
Фактот е што вие немате никакви врски со античките Македонци, освен името.
Што кажал Миладинов?
Но молям Вас, огласите, кои изпратих да ги раздадите со честниот ваш лист, споминвеещем нещо за песните и особено за западните во Македония болгари. Во огласот ми Македония назвах Западна Болгария (как и требит да се викат), защо во Беч (Виена) гърците се разпоряжват сос нас како со овци. Тие Македония сакает гърцка земя и не может даже да разберат како можит да не йе гърцка. А тамошните повике од два милиона болгаре що ке ги сториме? Неужели уще болгарите ке бидет овци, а неколку гърци да ни бидет овчари? Поминаха тие времина, а гърците ке си останат само со сладкиот им сон. Песните мислям да се раздадат многу мегю Българско и затова и цената определих неголема
Колку што ме имаат информирано и ти си пишувал историски книги каде не се согласуваш со делови од бугарската историја?Така?
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 02:25 PM
Reply
чоли Offline
Member
***

Posts: 208
Joined: Nov 2010
Reputation: 18
#40

(15-01-2011, 02:24 PM)афион Wrote: Е ако си слушнал што пишува во неговите филипинки и зошто пред се ги пишува?
Бе те ФилипиНките става за секс...

15-01-2011, 02:26 PM
Reply