Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СОРОСОИДИ И ДРУГИ ЛЕВО ОРЈЕНТИРАНИ ГНИДИ
Author Message
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#1

Pred osum meseci grupa na Makedonci pochna bitka protiv SOROSOIDOT VLADE MILCHIN. Chlenovite i posetitelite na http://www.kotle.ca ke imaat moznost da se zapoznaat prvi i edinstveni dosega so toa.
Grupacijata upati pismo do Gospodinot Dzordz Soros. Vo pismoto grupacijata se povikuva na sluchajot na Jordan Petrovski-toj e edinstven so dobien politichki azil na severnoamerikanskiot kontinent i predstavuva seriozen dokaz za nedemokratskoto odnesuvanje na odredeni politichki partii i grupacii vo Makedonija a koi se podrzani od Gospodinot Vlade Milchin. Grupacijata se obide da ukaze na Gospodinot Soros deka Gospodinot Milchin ja zloupotrebuva fondacijata Otvoreno Opshtestvo i ja vo poprechuvanje na demokratskite procesi vo Makedonija .
No onaa do shto dojde grupacijata e mnogu interesno i zastrashuvachko. Prvin eve go pismoto:

Quote:Open Society Institute-Macedonia‏
From: xxxxxx xxxxxxx (xxxxxxxxx@xxxxxxx)
Sent: Thursday, May 14, 2009 2:30:03 AM
To: George Soros (george.soros@soros.com)
3 attachments | Download all attachments (493.8 KB)
921 polit...jpg (115.5 KB), refugee.jpg (353.3 KB), plan218.doc (25.0 KB)

Dear Mr. Soros,


With all due respect to you and your time and personality, I would like to address you regarding your philanthropic and charitable activities connected with the building and encouraging of democracy and open societies - something that you have successfully supported and encouraged for the last 30 years.....

Eve go celoto pismoto na Makedonski:


Почитуван г. Сорос,Ценејќи го Вашето време и Вашата личност, сакам да Ви се обратам во врска со прашање што спаѓа во доменот на вашите филантропски и благородни активности поврзани со градењето и поттикнувањето на демократијата и на отворените општества – нешто што вие успешно го поддржувате и поттикнувате веќе триесетина години.

Јас сум Јордан Петровски, политички азилант во Канада, а по потекло Македонец, кој што пред неколку години не по своја воља мораше да ја напушти својата родна Македонија.
Во прилог Ви испраќам два документа:

Во првиот е причината заради што морав да заминам

Известување од Министерството за Внатрешни работи на Република Македонија со кое ме известуваат дека Е ЕВИДЕНТИРАНО ПОСТОЕЊЕ на лично досие од политички и идеолошки причини. Од него се гледаат причините зошто станав првиот политички азилант во Канада во време кога Македонија веќе оддамна формално го напушти стариот комунистички систем и транзитираше во повеќепартиска демократија, имено досието е отворено кон крајот на 1992 година.
Во вториот е како реагирала демократска држава, во овој случај Канада, за да ме заштити од полициска тортура, заради поинакви идеолошки –некомунистички и демократски сваќања

NOTICE OF DECISION from Immigration and Refugee Board of Canada

Прашањето на кое сакам да Ви обрнам внимание е дејствувањето на Фондацијата Институт Отворено Општество Македонија и неговиот извршен директор г. Владимир Милчин. Всушност станува збор за недејствување или дејствување во обратна насока од заложбите кои се основа на Фондацијата – градење демократија, човекови права, економска, правна и социјална реформа, поттикнување на независноста на медиумите и борба пртив корупција.

Моето тврдење ке ви го образложам преку три примери, поврзани со процесот на ослободување на јавните институции од поранешните припадници на тајните служби во Македонија, попознат како лустрација. Верувам дека знаете оти лустрацијата како процес во земјите од поранешниот социјалистички систем е еден од клучните процеси за да може едно општество да стане навистина отворено, успешно да се направи транзицијата од еднопартиски систем во парламентарна демократија, која со ефикасни институции и реформи ќе ја претвори државата во силна демократија, достојна да биде член на заедницата на прогресивните држави и народи во светот.

Процесот на лустрација го извршија повеќето источноевропски земји, при што резултатите од тој процес се импресивни, зашто општествата се ослободија од баластот на поранешните тајни соработници на полицијата и нивните налогодавачи, кои се виновни за многу масовни и драстични кршења на човековите права.

Овој процес во Македонија е само формално започант минатата година со усвојување на закон за лустрација. Велам формално, затоа што, иако законот е донесен со тешки маки и после многубројни компромиси помеѓу политичките елити, тој сеуште е далеку од спроведување. Една од причните поради кои се отегнуваше законот беа и неодамнешните (лански) парламентарни и годинешниве локални и претседателски избори, на кои кандидатите беа обврзани да потпишуваат изјави дека не биле соработници на тајните служби.

Зборувајќи за слабата политичка клима за донесување на овој закон и бројните опструкции за неговото донесување и примена, сакам да го потенцирам првиот момент на погрешно однесување и дејствување на првиот човек на Фондацијата Институт Отворено Општество Македонија, господинот В. Милчин. Имено, извршниот директор на Вашата Фондација во Македонија минатата година при политичките дебати и расправи за носењето на законот неколку пати се јави во јавноста со негативни коментари за делови од законот, а откако тој беше усвоен, заедно со уште еден господин најавија поднесување иницијатива до Утавниот суд за непримена на законот односно за преоценување на неговата уставност.

Почитуван г. Сорос. Моето скромно сфаќање на нештата ме тера на заклучок дека какво било попречување на примената на еден од најважните процеси за успешно транзитирање на поранешните комунистички оптества во соврмени функционални демократии, во случајов попречување од г. Милчин за функционирање на законскиот процес на лустрација во Македонија, е во целосна спротивност со генералната политика и целите на Вашата Фондација. Без оглед што таквото барање на г. Милчин е затскриено или формално мотивирано од почитување на човековите права преку наводните неуставни решенија во Законот.

Бториот пример на недејствување на Вашата Фондација во Македонија, претставувана од г. Милчин, е мојот личен пример изразен преку мојата кривична пријава за кршење на моите човекови права преку тајно следење и други активности на тајната полиција спроведено во период од 1993 до 1998, а за што како доказ го имам полициското досие што се водело против мене, легално подигнато од МВР во 2000 година.

Јас иницирав кривична пријава до Јавното обвинителство, но за жал, по долго чекање пријавата ми беше отфрлена со образложение дека јас сум бил дерегестриран како предмет на интерес на тајната полиција на 18 ноември 1997 година. Меѓутоа, јас поседувам уште една служебна белешка водена за мене од страна на агентите која датира шест месеци подоцна и која е вметната во досијето.

По ова поведов приватана граѓанска тужба до надлежен суд во Скопје(постапката е во тек), а за дополнителното кршење на моите човекови права во случајов од надлежнот обвинителство ги известив медиумите, Европскиот обудсман и претставникот на Европската унија во Македонија г. Ерван Фуере.

Иако во последните месеци повеќе медиуми во Македонија пишуваа за мојот случај во детали и иако тој случај во еден свој дел има многу сличности со случајот на г. В. Милчин, ниту тој, нити Вашата фондација во Македонија, не сторија ништо да ми помогнат во мојот пат во барање на правдата.

А еве ја сличноста: Г. Милчин и самиот бил под опсервација на тајните служби во стариот режим. Неговото следење завршило во 1987 година кога бил дерегистриран. Но, според негови зборови даддени во интервју за весникот Нова Македонија, иако формално пишувало дека бил дерегистриран во јули, тој во своето досие пронашол службена белешка и од август истата година. Господинот Милчин тврди дека консултирал експерт, поранешен висок функционер на тајната источногерманска полиција Штази кој му рекол дека тоа е доказ оти неговата(на г. Милчин) полициска опсервација продолжила и по наведениот датум кога бил формално дерегистриран од полицијата.

И третиот пример можеби е најиндикативен. Последните председателските избори и кандидатурата на Љубомир Фрчковски министер на полицијата 1992-1995 година, период кога е отворено досието и кога прогонот бил најжесток (ке Ви приложам еден од плановите и мерките кои биле превземани) .

Со законот за лустрација кандидатот Љубомир Фрчковски беше обврзан да потпиеше изјава дека не соработувал со службите и дека не издавал налози за следење на политички противници и идеолошки неистомисленици - во досието сум окаратеризиран како АНТИКОМУНИСТ. Фрчковски тоа и го стори - потпиша изјава. Јас, почитувајки го законот, подготвив ИНИЦИЈАТИВА до Комисијата за верификација на факти, која беше надлежна да ја провери изјавата на кандидатот Љ.Фрчковски. Но Комисијата несакаше да ја прими мојата иницијатива со образложение дека немаат сеуште простории. Ова го изнесов во јавноста преку медиумите во Македонија. Господинот Милчин како извршен директор на Фондацијата ниту еднаш не се огласи по овој повод, а онаа што најмногу ме натера да Ви се обратам со оваа писмо, е причината што тој отворено застана зад кандидатурата на Љубомир Фрчковски .Почитуван г. Сорос, овие примери на дејствување односно недејствување на г. Милчин кој е предводник на вашата Фондација во Македонија, според моето мислење се добар пример како една благородна и филантропска идеја и намера, какви што несомнено се Вашите преку формирањето на Фондацијата, можата да бидат дезавуирани, а крајните цели ставени под знак на прашање. Зашто, ако Вашата Фондација и нејзиниот прв човек не се инволвирани или се погрешно инволвирани во лустрацијата - еден политички процес со крајна цел заштита на човековите права - тогаш со какво право може да се зборува за исполнување на основните цели на Фондацијата во Македонија? Интеграцијата и правата на Ромите - програмски определби на Вашата Фондација во Македонија за годинава се празна реторика и непотребно трошење енергија и пари, ако Фондацијата, на пример, не се инволвира вистински во процесото на лустрација – темелен процес за постигнување на општите цели кои Вие сте ги зацртале уште оддамна.

Мене ми познати мотивите на г.Владимир Милчин. Тој до пред две три години беше член на Централниот Одбор на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (партија за време на чие владеење е отворено досието а г.В. Милчин бил дел од таа власт) , партија која е правен и идеолошки наследник на Социјалистичката партија на Македонија – комунистачка партија што владееше во земјата до 1945 до 1990 година. Но, не би сакал Вашата реакција да се темели врз тој факт. Проценете го дејствувањето на г. Милчин како прв човек на Вашата Фондација преку примерите што Ви ги дадов во врска со лустрацијата.

На крајот, должен сум да Ви се извинам за одземеното време и да Ви изразам однапред благодарност што ќе посветите внимание на моето писмо. Во прилог ви испраќам скенирани погорепосочените документи и Ви стојам на располагање за контакт и за пошироки информации

Со почит,

Јордан Петровски
(This post was last modified: 23-01-2010, 01:50 AM by mara-popara.)
23-01-2010, 01:46 AM
Reply
poprushev Offline
Super Moderator
******

Posts: 157
Joined: Dec 2009
Reputation: -3
#2

Chudni se razmisluvanjata i poimanjata za demokratija i chovekovi slobodi na grupacijava Popara za koja pishuvash. Zboruvatae za navodno unazadauvanje na demokratijata od starana na Milchin, a go kodoshite kaj Soros za negovo demokratsko pravo da povede inicijativa pred Ustaven sud.
(This post was last modified: 23-01-2010, 01:44 PM by poprushev.)
23-01-2010, 01:43 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#3

(23-01-2010, 01:43 PM)poprushev Wrote: Chudni se razmisluvanjata i poimanjata za demokratija i chovekovi slobodi na grupacijava Popara za koja pishuvash. Zboruvatae za navodno unazadauvanje na demokratijata od starana na Milchin, a go kodoshite kaj Soros za negovo demokratsko pravo da povede inicijativa pred Ustaven sud.

малку грубо ти е изразувањето...но, ајде лично ти понуди алтернатива.

неправда пред суд се исправа, без разлика што првостепено пресудата била со недостатоци.
во овој случај истото - дејствувањето на фондацијата е спротивна од прокламираните заложби и цели.
говориме за ЗЛОУПОТРЕБА (на систем,организација,институција...), а не демократија.

демократијата ептен лаички е внесена во муабетот. ваљда со некаква цел - или?
(This post was last modified: 24-01-2010, 07:35 AM by toni_a.)
24-01-2010, 07:33 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#4

(23-01-2010, 01:43 PM)poprushev Wrote: Chudni se razmisluvanjata i poimanjata za demokratija i chovekovi slobodi na grupacijava Popara za koja pishuvash. Zboruvatae za navodno unazadauvanje na demokratijata od starana na Milchin, a go kodoshite kaj Soros za negovo demokratsko pravo da povede inicijativa pred Ustaven sud.

Da ja podnel inicijativata Milchin vo svoe ime ke nemalo nikakov problem i Grupata sigurno nemala da go "kodoshi" kaj Soros.

(24-01-2010, 07:33 AM)toni_a Wrote: малку грубо ти е изразувањето...но, ајде лично ти понуди алтернатива.

неправда пред суд се исправа, без разлика што првостепено пресудата била со недостатоци.
во овој случај истото - дејствувањето на фондацијата е спротивна од прокламираните заложби и цели.
говориме за ЗЛОУПОТРЕБА (на систем,организација,институција...), а не демократија.

демократијата ептен лаички е внесена во муабетот. ваљда со некаква цел - или?

Eve ja celata prestavka:

[Image: bfi1320103047j.jpg]

[Image: klz1320103242a.jpg]

[Image: cqs1320103299c.jpg]
24-01-2010, 03:36 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#5

[Image: klz1320103369c.jpg]


[Image: viu1320103409o.jpg]dve raboti pagjaat vo ochi. Milchin bara ITNOST i pechatot na FONDACIJATA.

Sega ona shto e "chudno": Fondacijata Soros imala poseben budzet za finansiranje na sproveduvanje na lustracijata vo postkomunistichkite drzavi. Sedishteto bilo vo Berlin. Makedonci koi bea na "jasle" se Ivica Bocevski i Zarko Trajanovski. Zoshto Zarko dodeka zemal pari od Berlin bil za lustracijata..... ??? I shto toa ja izema Makedonija od agendata na generalnata politika na Fondacijata Soros po prashanje na LUSTRACIJATA.??? Prashnja na koi vo prepiskata so Fondacijata se dobieni odgovori.
24-01-2010, 03:52 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#6

(24-01-2010, 03:52 PM)mara-popara Wrote: I shto toa ja izema Makedonija od agendata na generalnata politika na Fondacijata Soros po prashanje na LUSTRACIJATA.??? Prashnja na koi vo prepiskata so Fondacijata se dobieni odgovori.

Igrata zapochnuva po telefonskata intervencija. Dobimave ogovor deka emailot od 14.05 da go povtorime na Adresata na direktorkata za Blakan Mrs. Beka Vucho ShokShok


Quote:FW: Open Society Institute-Macedonia‏
From: xxxxx xxxxx (xxxxxxxxxxx@xxxxx.com)
Sent: Friday, May 22, 2009 5:56:53 PM
To: bvuco@sorosny.org
3 attachments | Download all attachments (493.8 KB)
921 polit...jpg (115.5 KB), refugee.jpg (353.3 KB), plan218.doc (25.0 KB)Dear Mrs.Vuco,

Today I called your offices, in order to get information for the letter I sent on the 14th May 2009. Miss Kathryn directed me to send you the letter because you're in charge of the Balkans.
Best regards,
Jordan Petrovski

--------------------------------------------------------------------

From: xxxxxxxxxxx@xxxxxx.com
To: george.soros@soros.com
Subject: RE:Open Society Institute-Macedonia
Date: Thu, 14 May 2009 02:30:03 +0200


Dear Mr. Soros,

With all due respect to you and your time and personality, I would like to address you regarding your philanthropic and charitable activities connected with the building and encouraging of democracy and open societies - something that you have successfully supported and encouraged for the last 30 years.I am Jordan Petrovski, political refugee in Canada, by birth Macedonian, who not by my goodwill had to leave my native Macedonia several years ago. I am submitting you two documents as an attachment:The first document is why I had to leave:Notice from the Ministry of Internal Affairs of Republic of Macedonia with which they are informing me that there is CONFIRMED OF AN EXISTENCE of a personal dossier for political and ideological reasons. From it you can see the reasons why I became the first political refugee in Canada in times when Macedonia formally left the old communist system and transited toward multi-party democracy, in fact the dossier was open by the end of 1992.


The second document shows how a democratic state reacted to this persecution (in this case Canada) in order to protect me from police torture, because of different ideological - non-communist, democratic ideals:NOTICE OF DECISION from Immigration and Refugee Board of Canada
The issues to which I would like to get your attention are the activities of the foundation-Open Society Institute Macedonia and its’ executive director Mr. Vladimir Milchin. In fact, it is the inactivity or acting in opposite direction of the goals of the foundation – those of building democracy, human rights, economic, legal and social reform, encouragement of the independence of the media and fighting corruption that I want to focus on.My claim would be explained through three examples, all connected to the process of liberating the public institutions from former members of the secret services in Macedonia, commonly known as the process of Lustration. I believe that you know that Lustration as a process in the countries of the former Socialist system is one of the key processes in order for one society to become truly open, successfully to complete transition from one-party system to parliamentary democracy, which with efficient institutions and reforms will transform the state into a powerful democracy, worthy enough to become a member of the community of progressive states and peoples in the world.The process of Lustration was completed by many Eastern European countries. The results from those processes are impressive, because those societies liberated themselves from the baggage of former secret police collaborators and their superiors who were responsible for the many mass and drastic violations of human rights.This process in Macedonia has just formally started last year with the adoption of the law for Lustration. I say formally, because even though the law has been passed after much hardship and many compromises amongst the political elites, it is still far away from being enforced. One of the reasons why the law was dragged were the past (last year) parliamentary and these years’ local and presidential elections, when the candidates were obliged to sign a statement that they were not collaborators of the former secret services.Speaking about the weak political climate for passing this law and the numerous obstructions of its passage and enforcement, I would like to state the first moment of poor conduct of the first person of the foundation Open Society Institute Macedonia, Mr. V. Milchin. In fact, last year during the political debates over passing the law for Lustration, the executive director of your foundation in Macedonia came out in public with negative comments for parts of the law. After it was passed together with another gentleman announced that they would be bringing an initiative to the Constitutional court to revoke the law.Dear Mr. Soros, my modest understanding of certain things makes me conclude that some sort of obstructionism of the implementation of one of the most important processes for successfully transiting of the former socialist societies into modern functional democracies, in this case obstructed by Mr. Milchin for functioning of the legal process of Lustration in Macedonia, is in complete opposite direction with the general policies and goals of your foundation. Regardless that such a request by Mr. Milchin is hidden or formally motivated from respecting of human rights through the alleged unconstitutional resolutions of the law.The second example of inaction of your foundation in Macedonia, represented by Mr. Milchin, is my personal example shown in my lawsuit for violation of my human rights through secret surveillance and other activities of the secret police, enforced during the period of 1992-1998, for which as evidence I supplied my police dossier, legally obtained from MVR in 2000.I initiated a lawsuit to the public attorney’s office, but unfortunately after a long wait my lawsuit was rejected on a formality – that I had filed my lawsuit after the legal 10 years of the date of the offence had passed. The explanation was that I had been deregistered as a subject of interest of the secret police on November 18th, 1997. But I have in my possession another official note done on me from the agents dated six months afterwards and which is in my dossier – and with those additional six months I was well within the allotted time frame.After this I initiated a private citizens’ lawsuit to the superior court of Skopje (the process is undergoing) and for additional violation of my human rights in the case of the jurisdictional judiciary I notified the media, the European ombudsman and the representative of the European Union Mr. Erwan Fouerre.Although in the last several months much of the media in Macedonia wrote about my case in detail and even though my case is in one of its parts very similar with the case of Mr. V. Milchin, not even himself, or your foundation in Macedonia, did anything to help me in my road in seeking justice.Here is the similarity: Mr. Milchin himself was under the observation of the services in the old regime. His surveillance ended in 1987 when he was deregistered. But, according to him stated in the newspaper “Nova Makedonija”, even though formally it was written that he was deregistered in July 1987, in his dossier he found an Official Note from August of the same year. Mr. Milchin claims that he consulted an expert on the issue, a former high functionary of the former East German Secret police Stasi, who told him that that is evidence that his police observation continued even after the stated date when he was formally deregistered from the police.The third example maybe is more indicative. The last presidential election and the candidacy of Ljubomir Frckovski minister of police 1992-1995, the same period when the my dossier was opened and when the persecution was the hardest (I’ll submit to you one of the plans and the measures which were used).With the Lustration Law the candidate Ljubomir Frckovski was obliged to sign a statement that he did not cooperate with the services and that he did not give orders for the following of political opponents and ideologically different minded people - in the dossier I am characterized as an ANTICOMMUNIST. Frckovski gave the orders, yet he committed perjury by signing the statement claiming otherwise. I, respecting the law, prepared AN INITIATIVE addressed to the Commission for Verification of Facts, whose jurisdiction was to check the statement of the candidate L. Frckovski. But the Commision did not want to accept my initiative, with the explanation that they did not have offices. This was reported in the public through the media in Macedonia. Mr. Milchin as an executive director of the foundation did not say a word regarding this event. This ominous silence as well as the vigor with which he openly stood behind the candidacy of Ljubomir Frckovski is what caused me to address you with this letter.Dear Mr. Soros, these examples of action, that is to say - inaction of Mr. Milchin, who is the leader of your foundation in Macedonia, in my humble opinion, are good examples of how one noble and philatropical idea and intention can be misused, and the ending goals placed under a question mark. Because if your foundation and its leading man are not involved or take the wrong side in the struggle for Lustration - a political process with the final goal of protection of human rights - then what can be said for the fulfillment of the primary goals of the foundation in Macedonia? Integration and the rights of the Roma minority - program goals of your foundation in Macedonia for this year are an empty rhetoric and wasteful spending of money and energy, if the foundation, does not commits itself truly in the process of Lustration – a founding process for achieving the general goals of democracy.I am very familiar with the motives of Mr. Vladimir Milchin, up until recently a member of the Central committee of the Social-Democratic Alliance of Macedonia (SDSM), (a party during whose reign my dossier was opened and Mr. V. Milchin was part of that government), a party which is a legal and ideological successor of Socialistic Party of Macedonia - the communist party that ruled the country from 1945 until 1990. But I would not like your reaction to be based on that fact. Evaluate the actions of Mr. Milchin as the first man of your foundation through the examples I have given you regarding Lustration, as well as for the other questionable policies of your foundation in Macedonia, such as the aiding if political campaigns of one of the political parties masked as citizens’ initiatives; or as a failure of the many smaller non-governmental organizations which operate under the hat of your foundation and for which your money is spent - that can be learned by your associates through a deep analysis and revision of the work of the foundation in Macedonia.At the end I am obliged to apologize for the time I have taken away from you and to express my thanks that you will spend time on my letter. Attached to this letter I am sending you the scanned above mentioned documents and I am available for contact and additional information.Best regards,

Jordan Petrovski
--------------------------------------------------------------------------------
What can you do with the new Windows Live? Find out

--------------------------------------------------------------------------------
Windows Live™: Keep your life in sync. Check it out! \

[Image: GetAttachment.aspx?tnail=0&messageId=485...0F6C2020||]

921 politichki.jpg

[Image: GetAttachment.aspx?tnail=1&messageId=485...0F6C2020||]
refugee.jpg
25-01-2010, 06:58 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#7

Dosta e lesno da se uvidi umislata na Milchin. Toj kako star komunjar saka da se zashtiti sebe si i negovite kolegi.
Soros e malku po zagadochen chovek. Toj e Ungarski Evrein - emigrant vo SAD, koj kako vele-kapitalist stanal multi milioner (milijarder). Ideoloshki se bori protiv kapitalizmot i pomaga na amerikanskata levica i na kvazi demokrati niz istochna Evropa. Ne e zasegnat so stardanjata na negovite Evrei po svetot i nema mnogu dobro renome vo Amerika - vprochem toj beshe golem donator na kampanjata na Obama, no Demokratskata partija praveshe se' za da se skrie toj fakt.
25-01-2010, 08:12 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#8

(24-01-2010, 03:36 PM)mara-popara Wrote:
(23-01-2010, 01:43 PM)poprushev Wrote: ...
Zboruvatae za navodno unazadauvanje na demokratijata od starana na Milchin, a go kodoshite kaj Soros za negovo demokratsko pravo da povede inicijativa pred Ustaven sud.

Da ja podnel inicijativata Milchin vo svoe ime ke nemalo nikakov problem i Grupata sigurno nemala da go "kodoshi" kaj Soros.

(24-01-2010, 07:33 AM)toni_a Wrote: во овој случај истото - дејствувањето на фондацијата е спротивна од прокламираните заложби и цели.
говориме за ЗЛОУПОТРЕБА (на систем,организација,институција...), а не демократија.
...

@ Мара-Попара

малку да поедноставиме...и да видам дали ја разбирам проблематиката:

значи,
кога Милчин не би се криел зад некоја организација/фондација, и не би ЗЛОУПОТРЕБУВАЛ (контра заложбите/целите на истата), те. би го валкал (агирал под) сопственото име,
тогаш:

не би било (имало) проблем!??
----------------------------------------

А да не е некој „чпиун„ Милчин, поставен да врши задачи во нечии интерес?
26-01-2010, 12:46 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#9

(26-01-2010, 12:46 AM)toni_a Wrote: @ Мара-Попара

малку да поедноставиме...и да видам дали ја разбирам проблематиката:

значи,
кога Милчин не би се криел зад некоја организација/фондација, и не би ЗЛОУПОТРЕБУВАЛ (контра заложбите/целите на истата), те. би го валкал (агирал под) сопственото име,
тогаш:

не би било (имало) проблем!??
----------------------------------------

А да не е некој „чпиун„ Милчин, поставен да врши задачи во нечии интерес?

Vo toa e sushtinata. Soros kako fondacija odvoil preku 10 milioni dolari za obuka i potiknuvanje i sproveduvanje na lustracijata.

Lustracija ne e sprovedena samo vo Bosna, Crna Gora, Makedeonija i Srbija.
Direktor na direkcijata za Balkan e Beka Vucho so sedishte vi NEW YORK inaku BELGRADJANKA.
26-01-2010, 12:53 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#10

си размислувам малку околу работава....и:

зарем е можно,
судиите кои веќе дале изјава според законот за лустрација, да си ги поништат (благодарение на „фондацијата сорос“, нели...)сопствените изјави?

зарем е можно,
судиите, правобранителите и обвинителите кои суште не дале изјава (рокот е 25.02) - да немаат потреба (законска обврска) да дадат?

дали мислат дека на тој начин ќе исперат „образ„ пред граѓаните ?
(This post was last modified: 26-01-2010, 01:17 AM by toni_a.)
26-01-2010, 01:14 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#11

Odgovorot stasa vo isti den:

Quote:RE: Open Society Institute-Macedonia‏
From: Beka Vuco (BVuco@sorosny.org)
Sent: Friday, May 22, 2009 6:24:47 PM
To: Jordan Petrovski (xxxxxxx@xxxxxx)

Dear Mr. Petrovski,

The letter that you wrote to Mr. Soros on May 14th, 2009 was given to me for answering since I, as the Regional Director, oversee the work of the national foundations in the Balkans.I have read your letter to Mr. Soros carefully including the attachments regarding your case and I am very grateful for the information that you have send us. I will discuss the letter further with the appropriate people within OSI.Thank you very much for your interest in the work of the Open Society Institute.Sincerely,Beka Vucobeka vuco

regional director for the western balkans

bosnia and herzegovina, croatia, kosovo, macedonia, montenegro, serbia, and slovenia

open society institute

400 west 59th street

new york, ny 10019


phone 212-548-0613

fax 646-557-2402

email: bvuco@sorosny.org

www. soros.org

P Before printing this message, please think about the environment.

Quote:RE: Open Society Institute-Macedonia‏
From: Jordan Petrovski (jordanpetrovski@hotmail.com)
Sent: Friday, May 22, 2009 8:13:39 PM
To: bvuco@sorosny.org

Ms. Vuco,
Thank you very much for your prompt response. I hope to be hearing from you soon with the findings of your internal investigation.

Jordan PetrovskiSledeniot email veke e kupuvanje na vreme.

Quote:Out of Office AutoReply: Open Society Institute-Macedonia‏
From: Beka Vuco (BVuco@sorosny.org)
Sent: Thursday, June 04, 2009 2:37:38 PM
To: Jordan Petrovski (xxxxxxxxxx@xxxxx. xxxx)

Thank you for your message. I will be traveling on busines until July 13, 2009, with sporadic access to my e-mail. I will try to get back to you as soon as I can. If you need immediate assistance please contact Belma Hakirevic at bhakirevic@sorosny.org or at +1-212-548-0613.


Vo nekolkute telefonski razgovori Gospodjata Vucho go pravdala Milchin deka toj ne e direktor na fondacijat. Deka toj ja podnel inicijativata vo svoe ime. koga i bil prezrntiran dokazot deka inicijativata e podnesena vo ime na fondacijata, site kontakti so Beka Vucho prekinale.
Grupacijata napravi obid da angazira advokat i da podnese tuzba protiv fondacijata Soros. Vo medjuvreme Ustavnit sud na Makedonija veke pochna da ja razgleduva prestavkata i zatoa aktivnostite so sudskiot proces se vo miruvanje.

No edna interesna rabote i soznanie. Vo kontaktite so razni nevladini institucii i novinari vo SAD koi se obidovme da gi zainteresirama za dejstviuvanjeto na fondacijata Soros vo Makedonija dojdovme do edno soznanie:

Quote:From: me1@glennbeck.com on behalf of Glenn Beck (me@glennbeck.com)
Sent: Thursday, June 11, 2009 3:03:03 PM
To: jordanpetrovski@xxxxxxxxx

Thanks so much for the email. Due to the volume of mail this may be the only response you see. While I do not always see it in a timely fashion I do try to read all of my mail. However, I average over 2000 letters a day and there is no way I can respond to most letters. I am glad you are watching/listening and even though you may not see a response, I want you to know that I am listening as well. Thanks, Glenn Beck

ako novinar dobiva po okolu 2000 pisma na den. kolku pisma dobivaat Senatori i kongresmeni vo SAD na den??? Taka da prikaskite na nashite "lobisti"od UMD deka nivnoto prakjanje pisma vrshi golema rabota e laga za naivni i tie shto neznaat kako funcionir sistemot vo SAD. Bez lichen kontakt nema skoro nishto.
26-01-2010, 01:24 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#12

(26-01-2010, 01:14 AM)toni_a Wrote: си размислувам малку околу работава....и:

зарем е можно,
судиите кои веќе дале изјава според законот за лустрација, да си ги поништат (благодарение на „фондацијата сорос“, нели...)сопствените изјави?

зарем е можно,
судиите, правобранителите и обвинителите кои суште не дале изјава (рокот е 25.02) - да немаат потреба (законска обврска) да дадат?

дали мислат дека на тој начин ќе исперат „образ„ пред граѓаните ?

Pa gledash deka funkcinira. Nikoj ne napisha ni zbor oti komisijata Tito Petkovski go proglasi za chist.
Novinarite go premolchaa da se zashtitat sebesi, sudiite ke molchat da se spasat sebesi. Za Vlade Milchin se zboruva deka ima seriozno kodoshko dosie od 90 navaka... ke go tuzish kadijata a toj e sudijata.
26-01-2010, 01:30 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#13

друже, извини вака што ќе ти побарам дообјаснување бидејќи не сум се занимавал со Џорџ Сорос и некои работи не ми се баш јасни...
АМА го знам значењето на зборот ПАРАДОКС, па околу твојата изјава:

(25-01-2010, 08:12 PM)Solenik Wrote: ... koj kako vele-kapitalist stanal multi milioner (milijarder). Ideoloshki se bori protiv kapitalizmot i pomaga na amerikanskata levica i na kvazi demokrati niz istochna Evropa...

дали можеш да објасниш бидејќи ми стана интересно?
дали Сорос сака на пр. УСА да му го национализира имотот? A050
(This post was last modified: 26-01-2010, 01:34 AM by toni_a.)
26-01-2010, 01:31 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#14

(26-01-2010, 01:31 AM)toni_a Wrote: друже, извини вака што ќе ти побарам дообјаснување бидејќи не сум се занимавал со Џорџ Сорос и некои работи не ми се баш јасни...
АМА го знам значењето на зборот ПАРАДОКС, па околу твојата изјава:

(25-01-2010, 08:12 PM)Solenik Wrote: ... koj kako vele-kapitalist stanal multi milioner (milijarder). Ideoloshki se bori protiv kapitalizmot i pomaga na amerikanskata levica i na kvazi demokrati niz istochna Evropa...

дали можеш да објасниш бидејќи ми стана интересно?
дали Сорос сака на пр. УСА да му го национализира имотот? A050

Jas ke ti go kazam moeto mislenje. Ako mu spomenat nacionalizacija na imotot vo SAD ke pokrene "vojna"vo SAD.
26-01-2010, 01:44 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#15

незнам...ама да стануваше збор за некој наш социјал-демо(н)крат кој од времето бил веле-капиталист у душа и станал мунти, овај мулти-милионер , па сега се бори против (повторно) капитализмот (со капиталот,разбира се) - ќе разберев.

ама МК-логика/сваќање во МК. на друго место - НЕважи.
(This post was last modified: 26-01-2010, 02:02 AM by toni_a.)
26-01-2010, 01:58 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#16

(26-01-2010, 01:58 AM)toni_a Wrote: незнам...ама да стануваше збор за некој наш социјал-демо(н)крат кој од времето бил веле-капиталист у душа и станал мунти, овај мулти-милионер , па сега се бори против (повторно) капитализмот (со капиталот,разбира се) - ќе разберев.

ама МК-логика/сваќање во МК. на друго место - НЕважи.

Pa toj e najgolem protivnik na Republikancite vo SAD. Bogatstvoto mu e steknato nadvor od SAD. Mislam so biznisi so komunistichkite zemji...
26-01-2010, 02:05 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#17

Vo eden natpis na Jewish World Review javno se odgradija od George Soros, bidejki pravi poveke steta na Evrejskata drzava otkolku dobro eve go linkot:

http://www.jewishworldreview.com/1203/mason_soros.php3

A spored eden webiste conservopedia.com gospodinot Soros imeno imal akcii vo Haliburton (majka kompanija na Brown I Root, cij direktor bil Dick Cheney) i se zalaga za dekriminilizacija na marijuana i isto taka ja finansiral kampanjata na Barack Obama i isto taka go pomognal izborot.
Eve go i linkot:
http://www.conservapedia.com/George_Soro..._Influence
26-01-2010, 02:09 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#18

(26-01-2010, 01:31 AM)toni_a Wrote: друже, извини вака што ќе ти побарам дообјаснување бидејќи не сум се занимавал со Џорџ Сорос и некои работи не ми се баш јасни...
АМА го знам значењето на зборот ПАРАДОКС, па околу твојата изјава:

(25-01-2010, 08:12 PM)Solenik Wrote: ... koj kako vele-kapitalist stanal multi milioner (milijarder). Ideoloshki se bori protiv kapitalizmot i pomaga na amerikanskata levica i na kvazi demokrati niz istochna Evropa...

дали можеш да објасниш бидејќи ми стана интересно?
дали Сорос сака на пр. УСА да му го национализира имотот? A050

Kako shto veke spomnav Soros ima losho renome' vo SAD. Fala na prashanjeto: loshoto renome' e steknato poradi valkaniot nachin na koj se stvoreni negovite bogatsva (i negovite vrski preku "Zheleznata Zavesa"). Go upotrebiv izrazot "vele-kapitalist" zasto toj taka se "reklamira" (kako shto se deklarira i prestedatelot na SOCIALISTICHKATA PARTIJA Na Makedonija Dzingo) - no nikoj ne znae tochno shto rabnoti toj. Toj ne e milijarder od tipot na Warren Buffet (berza), Bill Gates (iformatichki idustrijalec) ili nekoj kako Donald Trump ("stari pari"). Soros e eden od najgolemite pobornici za legaliziranje na marihunata vo SAD, bidejki javna tajna e deka toj e debelo zapletkan vo rastenjeto i distribucijata na produkti od "ne-definiran" moralen karakter.
Negoviot interes vo kako shto ja narekov negovata "borba protiv kapitalizmot" e od prosta prichina: poglednete go Oktopodot vo Makedonija.
26-01-2010, 02:21 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#19

I da ja vrzam rabotava:
na Soros mu se potrebni "sateliti" banana republiki kade shto ke se raboti "argatskiot" del od negoviot "siv" biznis.
26-01-2010, 02:23 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#20

добро...ок...да не забегуваме од темата, а стварно има интересни моменти и тактики...

него, зошто на Сорос би му била пречка лустрацијата и тоа токму и само во МК?

ако лустрацијата веќе од децении па навака е (помалку или повеќе) успешно спроведена во други држави, што па баш во МК би правел проблем? дали лично тој прави проблем и му е од жизнена важност или на некој друг/и ???


мислам, што врска имаат МК-судии-обвинители-правобранители со иницијативата на наводната фондација?

кој е линкот помеѓу ?
(This post was last modified: 26-01-2010, 02:41 AM by toni_a.)
26-01-2010, 02:39 AM
Reply