Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 4.43 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Тајни од историјата на Бугарите
Author Message
попович Offline
Member
***

Posts: 152
Joined: Nov 2010
Reputation: 18

(22-11-2010, 08:04 PM)Taridin Wrote:
(22-11-2010, 07:49 PM)ajax Wrote:
(22-11-2010, 07:31 PM)raspberry Wrote: Печата е от частната колекция на Георгиос Закос, който откупил правото да пресее пръстта от изкопните работи за моста над Босфора и така събрал около 12 000 печата,сред които и печатът на Тервел както и двата печата на Телериг.........

Значи од Константинопол, што потврдува податоците од чудата дека бегалците се пренесени во главниот град на империјата. Ете гледате ли , дека фактите го докажуваат тоа што ние го тврдиме ?
Точно е тоа, ама треба многу да им се објаснува, БАВНО И ПОЛЕКА, се надевам нема да се потребни НЕКОЛКУ ВЕКА.

Изворот јасно кажува се`. Бугарските толкувачи на историјата се фатени во една голема, голема лага.

Куберови Бугари има само во бугарските „учени“ глави
Pos23Pos23Pos23Pos23Pos23Pos23

Намирането на печатите в Константинопол, доказва, че в македония нямало куберови българи? Da_ne_si_lud
Това е някаква нова милиционерска логика Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjam
(всъщност евтин опит да се профинизира дискусията)
22-11-2010, 08:30 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(22-11-2010, 08:30 PM)попович Wrote: Намирането на печатите в Константинопол, доказва, че в македония нямало куберови българи? Da_ne_si_lud
Това е някаква нова милиционерска логика Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjam
(всъщност евтин опит да се профинизира дискусията)

Напротив, ништо не докажува.

Доказите се во Чудото. Таму си е опишано што се случило со Мавар и неговите луѓе.
Пишува си какви биле луѓето и како сакале да се вратат во родните огништа - Солун, Цариград и другите градови на Тракија.

Прашањето е како ромејскиот христијански народ, кој го воделе Кубер и Мавар, бугарската пропаганда ги направи куберови Бугари.
22-11-2010, 08:35 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12

(22-11-2010, 08:35 PM)Taridin Wrote:
(22-11-2010, 08:30 PM)попович Wrote: Намирането на печатите в Константинопол, доказва, че в македония нямало куберови българи? Da_ne_si_lud
Това е някаква нова милиционерска логика Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjam
(всъщност евтин опит да се профинизира дискусията)

Напротив, ништо не докажува.

Доказите се во Чудото. Таму си е опишано што се случило со Мавар и неговите луѓе.
Пишува си какви биле луѓето и како сакале да се вратат во родните огништа - Солун, Цариград и другите градови на Тракија.

Прашањето е како ромејскиот христијански народ, кој го воделе Кубер и Мавар, бугарската пропаганда ги направи куберови Бугари.

Така, вече на всички стана ясно, че Куберови българи Е ИМАЛО! Но остава въпросът: КЪДЕ СА МАКЕДОНЦИТЕ??? ЗАЩО НЯМА МАКЕДОНЦИ в Керамисийското поле??? "Чудото" какво казва по въпроса?
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
22-11-2010, 08:44 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12

Ауу, те твойте аргументи едни яки, направо си за Сорбоната - фалшиви (вероятно) изрезки от вестници,
голи фантазии от болни мозъци, "тайни" от многократно публикувани български книги, безплодно търсене на македонци в извори за българи и т.н.
Като например за Джинот... Написал бил Джинот "БЪЛГАРИН СЪМ", но щом имало в статията думата "учител",
значи Джинот не е българин. Невероятна логика просто - македонистка де!
Един път не можа да докажеш головодните си теории - само спам, спам и пак спам - стил Таридин.
Добре, че не всички македонци са като теб, иначе: Пази Боже Македония!
(This post was last modified: 22-11-2010, 08:53 PM by Han Solo.)
22-11-2010, 08:50 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(22-11-2010, 08:44 PM)Stefan Wrote: Така, вече на всички стана ясно, че Куберови българи Е ИМАЛО! Но остава въпросът: КЪДЕ СА МАКЕДОНЦИТЕ??? ЗАЩО НЯМА МАКЕДОНЦИ в Керамисийското поле??? "Чудото" какво казва по въпроса?
Pos23Pos23Pos23

Кој ти пишува за Македонци?
Тука докажавме дека немало никакви куберови Бугари, тебе ти станало јасно дека имало. Како така бе џанум?

Дај да видиме некој доказ за постоење на куберови Бугари во Македонија.
22-11-2010, 09:02 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12

(22-11-2010, 09:02 PM)Taridin Wrote: Кој ти пишува за Македонци?

Party3Party3Party3
Лилиий, човек, трий си поста, че семейство има да храниш!JeeeJeeeJeee
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
22-11-2010, 09:07 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(22-11-2010, 08:50 PM)Han Solo Wrote: Ауу, те твойте аргументи едни яки, направо си за Сорбоната - фалшиви (вероятно) изрезки от вестници,
голи фантазии от болни мозъци, "тайни" от многократно публикувани български книги, безплодно търсене на македонци в извори за българи и т.н.
Като например за Джинот... Написал бил Джинот "БЪЛГАРИН СЪМ", но щом имало в статията думата "учител",
значи Джинот не е българин. Невероятна логика просто - македонистка де!
Един път не можа да докажеш головодните си теории - само спам, спам и пак спам - стил Таридин.
Добре, че не всички македонци са като теб, иначе: Пази Боже Македония!

Мака ти е нешто?
Има тема за се. Оди таму па аргументирано разговарај.

Знам дека не ти се допаѓат некои работи, ама што да правиме.

Кажи сега кога се „от многократно публикувани български книги“ ти дали знаеше дека нашиот херој сакал да ја ликвидира една невина жена?

Сигурно кога ти го кажав веќе не е тајна за тебе. Пред 2 часа тоа не го знаеше, значи било тајна за тебе. Што ќе кажеш?
22-11-2010, 09:07 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(22-11-2010, 09:07 PM)Stefan Wrote:
(22-11-2010, 09:02 PM)Taridin Wrote: Кој ти пишува за Македонци?

Party3Party3Party3
Лилиий, човек, трий си поста, че семейство има да храниш!JeeeJeeeJeee

Членот, Ханот, сега и ти се правиш на пријатно разсејан

Pos23Pos23Pos23
Уникум сте.
Што барате тука бе? Еден збор на место не можете да кажете.

Аман од такви соговорници.
22-11-2010, 09:09 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12

Аре бе, кво стана с тайна #11 ? Нали си спомняш - за очевидеца. Айде, че от два дена не мога да спя...
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
22-11-2010, 09:10 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Бр.11 е за Левски и неговите намери да ја ликвидира една жена.

Не ја прочита?

Тоа што те интересира е опишано во книгата. Читај и сам ќе разбереш. Нели тајните од бугарски книги не биле тајни. Ако не успееш, прашај го Ханот.
22-11-2010, 09:19 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12

(22-11-2010, 09:19 PM)Taridin Wrote: Бр.11 е за Левски и неговите намери да ја ликвидира една жена.

Не ја прочита?

Тоа што те интересира е опишано во книгата. Читај и сам ќе разбереш. Нели тајните од бугарски книги не биле тајни. Ако не успееш, прашај го Ханот.

Виж си пост #242
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
22-11-2010, 09:25 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12

Таридине, почвам и аз с българските "тайни"!

"Тайна" номер 827737:


Списък на българските офицери и войници, погребани в двора на църквата „Св. Богородица” в Щип

1. Офицерски кандидат Димитър Драганов – 54-ти пехотен Битолски полк, 9-та рота, от село Проданово, Самоковско. Загинал на 29 октомври 1915 г.
2. Старши подофицер Иван Велев – 54-ти пехотен Битолски полк, 12-та рота от село Рила, Дупнишко. Загинал на 22 октомври 1915 г.
3. Подофицер Ангел Филипов Шопов – 54-ти пехотен Битолски полк. Роден в Неврокопско. Загинал на 29 октомври 1915 г.
4. Младши подофицер Йосиф Михайлов Павлов – 6-ти пехотен Македонски полк, 12-та рота. Роден в село Градец, Охридско. Загинал на 31 октомври 1915 г.
5. Младши подофицер Георги Трайков - 6-ти пехотен Македонски полк, 7-ма рота. Роден във Валандово. Загинал на 28 октомври 1915 г.
6. Младши подофицер Илия Николов Грънчаров – 6-ти пехотен Македонски полк, 11-та рота. Роден в Разлог. Загинал на 26 октомври 1915 г.
7. Младши подофицер Иван Петров Бързаков – 1-ви пехотен Македонски полк, 5-та рота. Роден в село Мошино, Софийско. Загинал на 11 ноември 1916 г.
8. Старши подофицер Панче Георгиев Монев – 1-ви пехотен Македонски полк, 1-ва рота. Роден в град Велес. Загинал на 27 октомври 1915 г.
9. Младши подофицер Серафим Николов Илиев – 1-ви пехотен Македонски полк, 5-та рота. Роден в село Бърчево, Охридско. Загинал на 11 ноември 1915 г.
10. Младши подофицер Яким Алексов Николов – 1-ви пехотен Македонски полк, 1-ва рота. Роден в Паланечко. Загинал на 18 ноември 1915 г.
11. Старши подофицер Григор Иванов Таушанов – 7-ми артилерийски полк, 6-та батарея. Роден в Кюстендил.Загинал на 7 октомври 1915 г.
12. Капитан Тодор Иванов Кюлюмов – 6-ти пехотен Македонски полк, 9-та рота. Роден в Горно Чечово, Велешко. Загинал на 23 октомври 1915 г.
13. Поручик Димитър Матрушев – 6-ти пехотен Македонски полк, 12-та рота. Роден в Костур. Загинал на 23 октомври 1915 г.
14. Старши подофицер Милош Димитров Станишев – 6-ти пехотен Македонски полк,12-та рота. Роден в Кукуш. Загинал на 23 октомври 1915 г.
15. Младши подофицер Славейко Наумов Стрезов – 6-ти пехотен Македонски полк, щабна рота. Роден в град Ресен. Загинал на 23 октомври 1915 г.
16. Капитан Христо Чернопеев – 6-ти пехотен македонски полк, 1- ва рота. Роден в село Дерманци, Ловешко. Загинал на 23 октомври 1915 г.
17. Подпоручик Илия Ангелов Цирункаров – 6-ти пехотен Македонски полк, 2-ра рота. Роден в село Хърсово, ДемирХисарско. Загинал на 23 октомври 1915 г.
18. Фелдфебел Юрдан Ангелов Серафимов - 5-та стрелкова дружина, 5-та рота. Роден в село Леси, Търновско. Загинал през април 1916 г.
19. Младши подофицер Лазар Стоилов – 6-ти пехотен Македонски полк, 5-та рота. Роден в Струмица. Загинал на 26 октомври 1915 г.

Някой ден ще ти пратя "тайна" номер 8702707 на убитите герои при "Ножот", за да видиш колко от тях са родом от Македония и колко
от Княжество България.
(This post was last modified: 22-11-2010, 10:36 PM by Han Solo.)
22-11-2010, 10:34 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(22-11-2010, 09:02 PM)Taridin Wrote:
(22-11-2010, 08:44 PM)Stefan Wrote: Така, вече на всички стана ясно, че Куберови българи Е ИМАЛО! Но остава въпросът: КЪДЕ СА МАКЕДОНЦИТЕ??? ЗАЩО НЯМА МАКЕДОНЦИ в Керамисийското поле??? "Чудото" какво казва по въпроса?
Pos23Pos23Pos23

Кој ти пишува за Македонци?
Тука докажавме дека немало никакви куберови Бугари, тебе ти станало јасно дека имало. Како така бе џанум?

Дај да видиме некој доказ за постоење на куберови Бугари во Македонија.

Не се прави на ударен. Казано е също така, че тези пленници се смесили с други народи, между които и българите. Когато ги повел обратно, тези смесени маси изведнъж решили да се разделят пак, като тръгнали да се връщат без българи, ама си избрали българин да ги води и той си оставил своите и се съгласил.


Я по добре вземи изплети едни чорапи - поне ще има някаква полза.
22-11-2010, 10:47 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Ааа, не. Хаганот го поставил Кубер, а тој кога разбрал дека тие сакале да се вратат во Византија продолжил да ги води.

Сам си напишал „с други народи, между които и българите“.
Е? Каде се тогаш куберовите Бугари?
23-11-2010, 01:17 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 18

Кутригурите под водство на Кубер се одметнали од Аварите и тргнали кон Солун. Кубер ги повел со себе и Сермесијаните, (околу 70.000 на број), во нивната стара татковина. По неколку победоносни судири со Аварите, кои ги прогониле, Кубер со својот мешан народ успеал да дојде во Македонија. Од властите во Солун измолил дозвола тие да се населат во Прилепското Поле. Во некрополата „Млака” пред тврдината во Дебреште, Прилеп, откопани се гробови со наоди од доцниот 7. и 8. век. Тие се делумно или целосно кремирани и не се ниту ромејски, ниту словенски. Станува збор најверојатно, за Кутригурите.
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
23-11-2010, 01:25 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(23-11-2010, 01:25 PM)jingiby Wrote: Кутригурите под водство на Кубер се одметнали од Аварите и тргнали кон Солун. Кубер ги повел со себе и Сермесијаните, (околу 70.000 на број), во нивната стара татковина. По неколку победоносни судири со Аварите, кои ги прогониле, Кубер со својот мешан народ успеал да дојде во Македонија. Од властите во Солун измолил дозвола тие да се населат во Прилепското Поле. Во некрополата „Млака” пред тврдината во Дебреште, Прилеп, откопани се гробови со наоди од доцниот 7. и 8. век. Тие се делумно или целосно кремирани и не се ниту ромејски, ниту словенски. Станува збор најверојатно, за Кутригурите.

Немој толку да му веруваш. Нема никакви Кутригури. А и дали си сигурен дека Кутригурите биле бугарско племе?
23-11-2010, 01:29 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 18

Аулите немале урбана структура ниту во нив постоел класичен градски живот. Тоа биле воени логори за големи коњанички одреди. Луѓето во нив живееле под шатори, подоцна и во колиби, покрај своите коњи. Во надворешниот обграден простор живееле семејствата на воините како и стоката што пасела на просторот околу аулот. Од времето на Борис во некои аули се ѕидаат и првите цврсти градби, црквите.

Еден ваков аул несомнено бил „градот” Равен на средна Брегалница. Според она што досега е истражено. Равен може со голема сигурност да се локализира кај Крупиште, на устието на Злетовица во Брегалница. (сп. Преглед, гл. VII). На тоа место, среде мочурлива рамница се издига одвај забележлив потег на кој првобитно бил изграден римски воен логор (каструм). Во 5. и 6. век тука израснал доцноантички град и средиште за околниот регион. Со археолошки ископувања е потврдено дека животот на ова место бил обновен во 9. и 10. век. Во рамките на некогашниот кастрон и град била сместена голема коњаничка хорда, а пространите пасишта околу Средна Брегалница пружале доволно храна за коњите и стоката на новите освојувачи.

Несомнено така изгледал „градот” Равен во кој кнезот Борис ги покрстувал брегалничките Словени и во кој поставил епископ на Брегалничката област. Веќе во следниот век Равен не се спомнува, а епископијата била пренесена во Моровизд. Аулите очигледно ја изгубиле својата дотогашна улога.
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
23-11-2010, 01:36 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(23-11-2010, 01:17 PM)Taridin Wrote: Ааа, не. Хаганот го поставил Кубер, а тој кога разбрал дека тие сакале да се вратат во Византија продолжил да ги води.

Сам си напишал „с други народи, между които и българите“.
Е? Каде се тогаш куберовите Бугари?
23-11-2010, 03:45 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(23-11-2010, 01:29 PM)Taridin Wrote:
(23-11-2010, 01:25 PM)jingiby Wrote: Кутригурите под водство на Кубер се одметнали од Аварите и тргнали кон Солун. Кубер ги повел со себе и Сермесијаните, (околу 70.000 на број), во нивната стара татковина. По неколку победоносни судири со Аварите, кои ги прогониле, Кубер со својот мешан народ успеал да дојде во Македонија. Од властите во Солун измолил дозвола тие да се населат во Прилепското Поле. Во некрополата „Млака” пред тврдината во Дебреште, Прилеп, откопани се гробови со наоди од доцниот 7. и 8. век. Тие се делумно или целосно кремирани и не се ниту ромејски, ниту словенски. Станува збор најверојатно, за Кутригурите.

Немој толку да му веруваш. Нема никакви Кутригури. А и дали си сигурен дека Кутригурите биле бугарско племе?

Е, дай дефиниция за "бугарско племе".
23-11-2010, 03:46 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Јас дефиниции нема да давам. Ниту Кутригурите биле бугарско племе, ниту има траги од Кутригури во Македонија.

Кутригурите не беа ли со Котраг?
23-11-2010, 03:48 PM
Reply