Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 4.43 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Тајни од историјата на Бугарите
Author Message
veritas Offline
Posting Freak

По-добре е да се занимавате с тайните на вашата история, защото целиот свет ви се смее за нея. Тайните на нашата история ние си ги знаеме.
13-11-2010, 09:43 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak

13-11-2010, 10:51 PM
Reply
val Offline
Member

(13-11-2010, 09:08 PM)Taridin Wrote:
(13-11-2010, 10:00 AM)val Wrote: who describes Kaloyan's predecessors as rulers "of the Wallachians and the greater part of the Bulgarians" (Blacorum et maxime partis Bulgarorum) in 1189 (Ansbert, 58)."
Се е јасно. Утре тајна бр.8
Koe ti e tolku jasno, be chovek? Neshto za Dekartovoto: "S'mnjavaj se v'v vsichko" da si chuval? Osobeno vo sredata, vo koja si otrasnal, toa mora da bide lozungot na misleshtiot chovek.
I da, prijatelche, ili neshto ne razbirash shto se tvrdi vo abzacot, koj shto jas go postnav, ili ne ti iznasja i prilagash shumadijski finti. Kazhi si, ke crtame, ako trebe.
Ej, aman od pishman-makedonisti!
14-11-2010, 08:17 AM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

Тебе што не ти е јасно? Дадов ти цитати од сите извори за настаните. Сите се за Власи и Бугари.
Tи исто потврдуваш - крал на ВЛАСИТЕ И ПОГОЛЕМИОТ ДЕЛ ОД БУГАРИТЕ.

Јасно е дека фактите не и` одговарат на бугарската историографија, не сакајќи да им робува на фактите, оди кон фантастични толкувања на напишаното.

Види го потписот на Стефан.

Толкувајќи, може династијата на Асановци да ја изведеш и од Адам, знаеме дека и тој бил Бугарин.
Pos23Pos23Pos23
14-11-2010, 08:27 AM
Reply
val Offline
Member

Айде, ке ти го преведам, ама ми ветувай, дека овой пат ке помислиш, ако можеш:

Може да се заключи, че географски въпросната средновековна Влахия (различна, както от Велика Влахия в Тесалия, така и от по-късната Влахия на север от Дунав), се припокрива с бившата римска провинция Долна Мизия, за разлика/разграничаване от Византийската тема България на запад. Това разграничение/разлика се подкрепя и от малко по-ранен съвременник, летописеца на Третия кръстносен поход, който през 1189 г. описва предците на Калоян като владетели "на власите и на по-голямата част от българите".

Айде пак: Що е влах по тоа време и що е българин съгласно горенаведениот цитат?
14-11-2010, 08:44 AM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

(14-11-2010, 08:44 AM)val Wrote: Айде пак: Що е влах по тоа време и що е българин съгласно горенаведениот цитат?
Кој тоа го тврди? Толкувања, толкувања......

Значи Бугарите тогаш биле Власи, Македонците - Бугари...Pos23Pos23Pos23Pos23

Назад кон изворите.

(13-11-2010, 09:52 AM)Taridin Wrote: [1] Из “История” на Никита Хониат (1):
“Иванко въстанал във Филипопол. Както по-горе казахме, той бил преименуван Алексий и станал зет на императора, като се оженил за една от неговите внучки, получил по-голяма власт, отколкото трябвало, и станал главнокомандуващ на войските, които били разположени и настанени около Филипопол срещу неговите сънародници власите.

[2]Из “История” на Никита Хониат:
“След това императорът тръгнал на предстоящия му поход и стигнал до Кипсела [Ипсала, Турция], за да направи нещо полезно за тракийските градове, които власите и скитите опустошавали. Освен това той си поставил за цел да плени Хриз или поне да спре нападенията му, които той правел неочаквано, опустошавайки околностите на Сер. Този Хриз бил по народност влах, малък на ръст и не само не се присъединил към въстаналите срещу ромеите Асен и Петър, но дори станал съюзник на ромеите и дигнал оръжие срещу тях заедно със своите петстотин души сънародници. Не след дълго време той бил обаче арестуван и поставен под стража, понеже, отстъпвайки пред желанието на своите сънародници и напредвайки във всичко, се стремял да си създаде независима власт. След известно време бил освободен и изпратен да пази Струмица, но той измамил надеждите на пратилия го там император и злоупотребявайки с положението си, станал неумолим враг на съседните ромеи.

[6] Из “Писмото на папа Инокентий III до цар Калоян” от 24 февруари 1204 г.:
“Ние, желаейки да се грижим с отеческа грижа в духовните и земните работи за народите на българи и власи, които от много време са били откъснати от гърдите на своята майка, уповавайки се на властта на този, чрез когото Самуил помаза за цар Давид, ние те поставяме за цар над тях и ти изпращаме по любимия син Л[ъв], презвитер, кардинал на Св. кръст, посланик на апостолическия престол, мъж предвидлив и почтен, приятен нам между другите братя, царски скиптър и царска диадема, която да ти бъде възложена един вид от нас чрез неговите ръце, след като получи от теб клетвено уверение, че ще останеш предан и послушен на нас, на нашите наследници и на Римската църква и ще запазиш в подчинение и преданост на апостолическия престол всички земи и племена, подчинени на твоята власт. Освен това по молбата на нашия досточтим брат Власий, епископ браничевски, когото изпрати при апостолическия престол, ти предоставяме пълна свобода да сечеш в царството си държавна монета, отбелязана с твоя образ. Също и на нашия досточтим брат [Василий], търновския архиепископ, предоставяме привилегиума на приматство върху всички земи, над които заповядваш. Той и неговите наследници да коронясват с властта на апостолическия престол твоите бъдещи наследници, след като получат от тях подобна клетва, и да имат в твоята земя приматско достойнство и да им бъдат подчинени поставените митрополити както в областта на България, така и на Влахия, които да оказват на примата дължимата според каноническата форма почит и уважение.

[7] Текст на дадената от архиепископ Василий клетва
“Аз [Василий], архиепископ търновски, примат на цяла България и Влахия, от този час занапред ще бъда верен и покорен, на блажения Петър и на светия римски апостолически престол, и на моя господар папа Инокентий, и на неговите католически приемници. Не ще участвувам в дело или съвет, или споразумение, за да загубят те живота си или свой член или да бъдат пленени или ограбени. Съвет, който те биха ни поверили, никому няма да открия съзнателно в тяхна вреда. Ако зная, ще се помъча да попреча на всяко явно зло спрямо тях. Ако не мога да попреча това, ще им известя, колкото може по-скоро. Ще защищавам според възможността си римското папство, честта, достойнството и интересите на апостолическия престол, докато запазвам моя чин, против всеки жив човек. Бидейки призован на събор, ще дойда, освен ако бъда възпрепятствуван от каноническа задръжка. Ще посещавам седалището на апостолите всеки четири години лично или чрез мой пратеник, освен ако бъда освободен по тяхно желание. Ще приема с преданост пратеника за апостолическия престол, за когото ще зная положително, че е пратеник, и ще му помагам в неговите нужди. Когато посвещавам когото и да било от моите подгласници за епископ, ще го карам да се закълне, че ще оказва постоянно повиновение и дължима чест на римския първосвещеник и на Римската църква. По-нататък, когато коронясвам някого за цар на българите и власите според даденото на мене и на моите приемници от апостолическия престол позволение, ще изисквам от него клетвено уверение, че ще пребъде предан и покорен на оногова, който тогава би стоял на апостолическия престол, на неговите приемници и на Римската църква, и всички земи и народи, подчинени на неговото царство, ще запази в повиновение и преданост към апостолическия престол. Всичко това ще спазвам добросъвестно. Нека така ми помага бог и това свето Евангелие сега и в бъдеще. Амин. [1204 г.]

[8] Тържествена клетва на цар Калоян за преминаване под върховенството на римската църква
“В името на Отца и Сина и Светия Дух, амин. Тъй като бе угодно на господа наш Исус Христос да ме въздигне господар и император на цяла България и Влахия, ..... И като изследвахме грижливо, намерихме в техните писания, че тези блаженопочивши царе на българите и власите .......Разбира се, притежанията на цялата църква в целокупното мое царство и моят патриарх, митрополитите, архиепископите, епископите и всички свещеници нека да бъдат под властта на Римската църква и да държат закона, обичая и последованието, което са държали блаженопочившите царе на цяла България и Влахия, ..... [1204 г.]”

[10] Из “История” на Никита Хониат:
“Йоан [цар Калоян] заповядал на дошлите при него ромеи да се завърнат в родните си градове и да вредят, както могат, на латинците, като се готвят за въстание, докато той сам уреди по-добре тяхната съдба. След като се завърнали в родината си, те разбунтували тракийските и македонските градове с помощта на власите. ...
Ромеите, след като били повикани в Аркадиопол и завладели Димотика, останали в тази страна, имайки немалка подкрепа от страна на власите. Йоан със собствените си полкове и с многобройна помощна скитска [куманска] войска употребявал всичкото си старание да остане незабелязан от латинците.”

[11] Из “Завладяването на Константинопол” от Жофроа дьо Вилардуен (3):
“Тогава пристигна новината, че Йоанис, кралят на Влахия, идваше върху тях, за да подпомогне града; те подготвиха работата си и се съгласиха, че Жофруа маршалът и Манасие дьо Лил ще пазят лагера, и че император Балдуин и всички други ще излязат вън, ако Йоанис дойде да се бие....
И граф Луи, който пръв започна [битката], бе ранен на две места твърде тежко: и куманите и власите почват да нахлуват; а графът бе паднал и един негов рицар, който се казваше Йоан дьо Фриез, бе слязъл и го постави върху своя кон....

[14] Из “Завладяването на Константинопол” от Жофроа дьо Вилардуен:
Тогава Йоанис [цар Калоян] излезе от Влахия с армиите си и една голяма войска кумани, които бяха дошли при него, и влезе в Романия. И куманите, направиха набег чак до вратите на Цариград. И той обсади Одрин и издигна 33 големи каменохвъргачки, които биеха срещу стените и кулите. А в Одрин бяха само гърците и Пиер дьо Радингам, който бе там с 10 рицари от страна на императора. И тогава и гърците, и латинците съобщиха заедно на император Анри, че Йоанис ги бе така обсадил, та да ги подпомогне...
Йоанис, кралят на Влахия, който държеше Одрин обсаден, не стоеше със скръстени ръце: ..
14-11-2010, 12:55 PM
Reply
Пирин Македонски Offline
Member

Бугарите имат една голема тайна. Се криели цело време в историята докато дядо им Иван Руски не ги разкри. Им даде идентичност на боклуците и от тогава до сега те си вярват да са синове,,, на някакво си юнашко племе
14-11-2010, 01:24 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak

Преди 37 години бях ученик в 4-ти клас. Това за българо-влашкия бунт го пишеше в учебниците ни по история и го коментирахме с учителката. Тя ни каза, че тогава в региона освен българи са живеели власи, и ни обясни, че такива все още живеят (1975 г.) в Северна България. За какви тайни става дума, че не се сещам?Da_ne_si_lud
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
14-11-2010, 03:45 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

Значи признаваш дека Власите како мнозинство кренале востание, биле вклучени и Бугари. За да се бара континуитет, Власите се повикувале на старото бугарско царство. Така?
14-11-2010, 03:56 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak

(14-11-2010, 03:56 PM)Taridin Wrote: Значи признаваш дека Власите како мнозинство кренале востание, биле вклучени и Бугари. За да се бара континуитет, Власите се повикувале на старото бугарско царство. Така?

Къде признах една дума от това което написа! Sepotsmeva
14-11-2010, 05:25 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak

(14-11-2010, 08:27 AM)Taridin Wrote: Тебе што не ти е јасно? Дадов ти цитати од сите извори за настаните. Сите се за Власи и Бугари.
Tи исто потврдуваш - крал на ВЛАСИТЕ И ПОГОЛЕМИОТ ДЕЛ ОД БУГАРИТЕ.

Јасно е дека фактите не и` одговарат на бугарската историографија, не сакајќи да им робува на фактите, оди кон фантастични толкувања на напишаното.

Види го потписот на Стефан.

Толкувајќи, може династијата на Асановци да ја изведеш и од Адам, знаеме дека и тој бил Бугарин.
Pos23Pos23Pos23

Петър се обявава за цар на българите, куманите, власите и гърците. Това се нарича империя, ако не знаете какво е това. Има го на предишната страница на този форум. Ако нещо ги подценявате куманите, те са били едни от най-добрите войници на своето време и са завладели Египет.
14-11-2010, 06:17 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak

Peter styled himself "Tsar of the Bulgars, Greeks and Vlachs".

http://en.wikipedia.org/wiki/Second_Bulgarian_Empire
14-11-2010, 06:18 PM
Reply
val Offline
Member

(14-11-2010, 12:55 PM)Taridin Wrote: ........
Значи Бугарите тогаш биле Власи, Македонците - Бугари...Pos23Pos23Pos23Pos23

Айде бегай да си припомниш сеа "Аз съм българче"!Sepotsmeva
15-11-2010, 10:48 AM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

Тајната за Влахо-бугарија ја оставаме. Никој ништо нема против.
Одиме кон тајна бр.8.

Основачот на БКП - Димитар Благоев БИЛ ЕТНИЧКИ МАКЕДОНЕЦ, А НЕ БУГАРИН.

аз не съм българин, аз съм македонец,

Д. Благоев: ...Всъщност в България се водеше една голяма борба не за обединяването, както казват, на българското племе, а за властването на едно племе в България. И тази борба е една от причините за освобождаването на самата тази българска държава. Тази борба се водеше между българското племе и славянското племе на Балканския полуостров. Българското племе, една шепа, но добре организирано, дойде на Балканския полуостров и намери едно племе мирно, още недоразвито в своята обществена организация, още когато то се намираше в последния стадий на варварство, когато току-що се формираше като съюзи на племена, за да мине по-нататък, в периода на цивизацията, в нация. И тази по-организирана част, която главно стоеше на едно по-ниско варварско стъпало, грабителски жестока, която не познаваше никакво отврaщение към каквито да било средства, се нахвърли върху славянските племена да ги завладее. Но тези племена, въпреки това, че бяха неорганизирани, водеха дълго своята борба против това българско племе.
Я. Сакъзов: Не забравяйте, че те бяха колония на Византия и нейни подчинени.
Д. Благоев: Подчинени, но независими в своя вътрешен живот.
Някой от левицата: Не забравяйте историята!
Д. Благоев: Коя история? Тази ли, която вие фалшифицирате? (Смях) Такaва история ние не ви признаваме. Ние гледаме каква е действителността. Факт е г. г. народни представители, че е имало голяма борба между българските и славянските племена на Балканския полуостров. И този процес, за който ни говори Я. Сакъзов и който поддържат и другите, не е за обединяване на българското племе, а за завладяване на славянските племена на Балканския полуостров и затова ние виждаме потискане на славянските племена на Балканския полуостров, които масово се преселват във Византия и Мала Азия, и от друга страна, отиват на юг към Македония, в която именно се запазва дълго време славянското племе.
Г. Данаилов: Ама вие сте родом от Загоричане.
Д. Благоев: Аз съм родом от Загоричане, но между другото аз не съм българин, аз съм македонец, македонски славянин! (Смях) И като такъв, ако искате да знаете, аз съм за Македония като славянска земя, която ще има собствено управление.
Някой от десницата: Какво търсиш тогава в България?
Д. Благоев: Така че процесът, за който не се говори, е процес за завладяване, а не за обединяване на българското племе...
Министър Х.И. Попов: Как се наричат в Загоричане българите?
Д. Благоев: Ако ги питате, те се наричат християни.
Министър Х.И. Попов: Те се наричат българи!
Д. Благоев: Аз не искам да навлизам в тази сфера, но искам да изтъкна какви опасности от ваша гледна точка, от българска гледна точка, теории се развиват в нашата история, по отношение на процеса на обединяване на българското племе…
Министър Х.И. Попов: Борбите за независимостта на българската църква се развиха най-вече във вашето село и затова го изгориха.
Д.Благоев: Това съвсем не е така, а процесът е в завладяването на племената на Балканския полуостров от българите. И ако говорим за историческия процес, тогава този процес и днес съществува, именно българското племе да завладее местата, които са му необходими, за да може то да излезе на море, на големите водни пътища и Егейско море. Ето го смисълът на историческия процес. Аз мисля, че от вас по-слабо информирани по тези въпроси и по-объркани глави няма. Особено вие, учителите, които всякога сте се възпитавали върху тия фалшиви теории, изобщо вие не можете да ги разберете тези работи!
С. Костурков:
Превъзходният език и атмосфера в народното ни събрание
(негодува)
Председателстващият д-р. И. Момчилов: Г. Костурков! Моля Ви, не прекъсвайте оратора.
Д. Благоев: Ако вие сте убедени, че в Добружда са българи, че в Мавровско, че в Македония са българи, че в Сяр, Драма и Кавала са българи, защо се страхувате от тази формула на руския мир?... Ако сте убедени, че някъде има българи, защо се страхувате да се направи референдум и да видим какво ще кажат? Защо викате? Значи не сте сигурни, значи има нещо, което ви тревожи, има някои области, завладяни от вас, които, ако се подложат, на референдум....” (Силно негодувание и прекъсване на говорещия)
(This post was last modified: 15-11-2010, 01:53 PM by Taridin.)
15-11-2010, 01:51 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member

(15-11-2010, 01:51 PM)Taridin Wrote: аз не съм българин, аз съм македонец, македонски славянин! (Смях)

Icon_lolIcon_lolIcon_lol
Бай Тошо, това отдавна не е тайна. Тайна беше при комунизма.
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
15-11-2010, 02:06 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

Не лажи! 1917 е пред 1944. Нели Македонци нема пред 1944? Нели Тито ги направил Македонците?
Има нешто труло во бугарската пропаганда.

Што сакаш да кажеш за бај Тошо?
15-11-2010, 02:12 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member

(15-11-2010, 01:51 PM)Taridin Wrote: аз не съм българин, аз съм македонец, македонски славянин! (Смях)

Taridin, след толкова години, реакцията е същата - СМЯХ!
Разкрий ни ПОНЕ ЕДНА тайна, за която не знаем, моля ти се! Icon_wink
Искам поне веднъж да ни изненадаш така: Shok
15-11-2010, 02:25 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak

Министър Х.И. Попов: Как се наричат в Загоричане българите (1917 г) ?
Д. Благоев: Ако ги питате, те се наричат християни.
Министър Х.И. Попов: Те се наричат българи!
Д. Благоев: Аз не искам да навлизам в тази сфера...

Еми как ще иска да навлиза комунягата му дърт. Нали преди това сам пише, че е българин и в Загоричане живеят българи!

„Свети Димитър“ е български православен храм в Истанбул, Турция.
Храмът е построен през 1921 година в парка с българските гробища в цариградския квартал Ферекьой. Парите за построяването на църквата са дадени от българския търговец от Загоричани, Костурско Димитър Спиров, а иконите и стенописите са изрисувани от художника Пандо Сеферов. Църквата е наречена „Свети Димитър“ в прослава на небесния покровител на ктитора Димитър Спиров. Над притвора на църквата има надпис:

„Храмъ Св. в. м. Димитри Мироточивий
е съграденъ въ лѣто Господне 1921
следъ Рождество Христово
съ средствата и предстоянието на родолюбивия
Димитъръ Г. Спировъ
родомъ отъ Загоричени Костурско Македония
въ паметъ и веченъ споменъ на убититѣ
на 25 мартъ 1905 г.
63 българи въ родното имъ с.Загоричени…“

[Image: 18145_313815378064_771968064_4666114_6084207_n.jpg]
(This post was last modified: 15-11-2010, 03:11 PM by jingiby.)
15-11-2010, 03:11 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

Немојте да се глупирате. Единиот вика дека нема тајни и се си знае, ама пак ќе си вика примерно второ бугарсако царство наместо влахо-бугарско.
Другиот покажува некаква плоча, поставена со парите на некој Бугарин.

jingiby зошто го кратиш говорот на Благоев? Убаво си објаснува кое како е.
15-11-2010, 04:03 PM
Reply
val Offline
Member

Дамммм..... Благоев е вистински Македонец и кога пишал "Що е то социализам и има ли той почва у нас?" имал предвид точно Македония с тва "у нас". А пък кога си пишал ктратката биография, за Загоричене напишал:
"Роден съм в известното македонско село Загоричене, Костурско.То е голямо, чисто българско село.... Знаменително събитие в живота ми от това време е идването на първия български учител в село... той... ни събра и ни пита искаме ли да учим българска азбука. Нашата радостна готовност бе безгранична и скришум се започна обучението на училищата на български."
Сори пак за линкот кон друг форум, ама нема начин. Види ги постовете на поп Първан и на Щъркот:
http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=m...art=2&vc=1
И най-смешното - види го текстот за Димитър Благоев во английската википедия - ке ти се допаднеIcon_lol
(This post was last modified: 15-11-2010, 04:08 PM by val.)
15-11-2010, 04:05 PM
Reply