Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 4.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Александар Македонски
Author Message
demmian
Unregistered

 
#21

(14-08-2010, 08:26 PM)Vodno konche Wrote:
(14-08-2010, 04:42 PM)demmian Wrote: Конче,дај кажи ми од кое дело на овој автор Ганчо Ценов е горенаведениот цитат?!

Ме заинтересира да го прочитам,ми делува малку понормално од останатите бугари (имам предвид ,,научници,, ,,историци,, етц.).
Ами това е от книжката "Народността на старите македонци" от д-р Ганчо Ценов издадена в София през 1938 година
Долу ти давам два линка, съответно за първа част и за втора част:
http://demograph.blog.bg/politika/2010/0...nci.495439
http://demograph.blog.bg/politika/2010/0...nci.495444


Благодарам многу!
14-08-2010, 08:36 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#22

(14-08-2010, 07:50 PM)demmian Wrote: Повторно се вртиме во круг без да одговараш директно на прашањата...

Империјата на Александар не се нарекувала Елада се нарекувала Македонија...

Александар е Македонски не е Елински.

Нема грчко потекло,има т.нар. ,,варварско,, потекло-а добро познато е се што не е елинско е просто варварско.

Добро се сеќавам на една сцена од филмот ,,Александар,, кога мајка му Олимпија му вели ,,да се ожени за Македонка,, (или и Оливер Стоун е антигрк македонофил)


И на крајот не одговори на клучното прашање-како тоа Александар ги покорил грците.Не можеш да нападнеш и покориш нешто што е твое.

Таквата глупост е како да речеме кралот на Англија ги нападна англичаните или онаа познатата глупост ,,бугари ушли у Софију,,

Може и да се изненадаш, но тук те подкрепям. Стига тези гърци са ни крали историята. Всички тракийски племена, заедно с тяхното велико културно-историческо наследства най-спокойно си го пишат гръцко, а то не е и няма как да е. Това македони, пейонци, едони, одриси, беси, гети, готи, мизи, всички те са сродни помежду си племена, но различни от гърците и доста е спорен въпросът кой е имал по-висока култура те или елините. Или днес е валидно правилото - който е крал повече, той е имал по висока култура. Грците използваха привилигерованото си положение във Византийската и Османската империя, за да се опитат да гърцизират това славянско(македоно-тракийско)население и да си му присвоят историята. Частично успяха...но време е да ги спрем малко...Така си мисля аз...Е, не с война, но с аргументи и културно поведение спрямо тях...
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 14-08-2010, 08:43 PM by Vodno konche.)
14-08-2010, 08:43 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#23

Кой е Коста Шахов, някой знае ли?
ОБЈАВЕНА СЕОПФАТНА АНТОЛОГИЈА ЗА АНТИЧКИОТ ВОЈСКОВОДЕЦ
И Прличев го бранел Александар од погрчување
И Прличев, Пулевски, Шахов и севкупното македонското народно
творештво, како и античките автори и современите светски историчари го
спомнуваат Александар Македонски како негрчки великан на историјата.
Ова го потврдува прегледот на текстови за големиот војсководец, која
излезе деновиве како вонредно издание на гласникот на „Македонските
духовни конаци“ - „Портал“, пренесувајќи дела на повеќе од 100 автори,
посветени на големиот антички војсководец. - Не појдов во оваа
творечка иницијатива за да го докажувам македонското потекло на
Александар, но во сите текстови низ историјата постојат толку
недвојбени докази за тоа што какво било сомневање станува беспредметно
- вели поетесата Светлана Христова - Јоциќ, главен уредник на
списанието и движечка сила на овој издавачки потфат.
Речиси едногодишното пребарување по литературата резултира со ова
обемно издание, кое на 250 страници донесува научни, публицистички и
креативни записи за легендарниот син на македонскиот крал Филип Втори,
потпишани од антички и византиски автори, од народниот колективен дух
и од наши современици. - Феноменот на Александар не може да се докаже
и да се допише. Според некои процени, постојат повеќе од 300 илјади
книги во светот што му се посветени. Суштината на изборот беше во
желбата да прочитаме што е во светот и во Македонија напишано за него
- вели Христова - Јоциќ. Во антологијата се поместени поголем број
текстови од антички автори: Плутарх, Квинт Куртиј Руф, Јустин,
Витрувиј и др., главно во превод на професорката Љубинка Басотова. Дел
од нив за првпат и се приопштуваат на јавноста. Опсежната антологија
содржи и повеќе александриди, спевови посветени на војсководецот, меѓу
кои е и онаа на Калистен, која има повеќе од 200 препеви. Збирката
објавува и извадоци од повеќе научни трудови на домашни и странски
истражувачи, богат избор од песни и приказни од народното творештво,
посветени на војсководецот, прикази на Александар во светските религии
и, најпосле, поетски творби, инспирирани од неговиот живот. - За да го
умножам своето почитување кон неговата личност, им упатив повик на
поетите за нови творби, посветени на Александар, а тие одговорија
толку ревносно, што далеку го надмашивме предвидениот број од 33
песни, колку што имал години Александар кога умрел - вели Христова -
Јоциќ. Антологијата содржи и извадоци од американскиот научник Јуџин
Борза, познат во науката како „македонски специјалист“, чии тези за
непостоењето никаква генетска врска меѓу Грците и Александар
Македонски, драматично ги моделираа и современите кампањи за името во
грчко-македонскиот спор.
Ј.Ф.
Александар во македонското творештво
Ѓорѓија Пулевски во „Македонска песнарка“ (песна „Македонска
самовила“):
Дали сте чуле, Македонци, стари људи што говорат? ...цар Александар
Славјанин е, Наши баби славјански го родиле.
Григор Прличев во слово пред охриѓани во 60-тите години на 19 век:
Мајка Македонија, откако го породи Великого Александра, откако ги
породи светите Кирила и Методија, многу е ослабната. Ретки се великите
мажи на светот!

Во полемиката со англискиот писател и историограф Голдсмит,
нагласувајќи дека најголемиот дел од античката грчка култура е земен
на заем од другите народи, Прличев пишува:
“Александар Македонски не бил Грк, Македонија и Тракија никогаш не
биле населени со Грци, ниту во времето на Александар, ниту во времето
на владеењето на Римјаните“. Коста Шахов во весникот „Македонија“:
“Секој Македонец, приспомнувајќи си за Александра Македонски, вели -
Ние сме го имале Александар Велики“
Борза за различноста помеѓу античките Грци и Македонци
- Ни Грците ни Македонците не ги сметале Македонците за Грци.
- Тензијата на дворот меѓу Грците и Македонците, тензија што античките
автори јасно ја признаваат како етничка поделба.
- Доказите укажуваат дека македонскиот јазик бил различен од обичниот
антички грчки јазик, употребуван како јазик на дворот и дипломатијата.
- Македонските погребни обичаи укажуваат на различно гледање на
задгробниот живот од грчките, дури и за време кога биле обожавани
многу исти богови. - Јасно е, прикажувајќи различни историографски и
филозофски ситуации, дека античките писатели ги гледале Грците и
Македонците како два одделни и различни народи, чиишто односи биле
означени со значителна антипатија, ако не отворено непријателство.


http://groups.google.com/group/macedonia...de68bcf39c
14-08-2010, 08:43 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#24

Во весникот "Македонија" на Коста Шахов, број 4, Русе, 11. ХI.1888 година, во непотпишаниот уводник, секако од перото на самиот редактор - тогаш 26-годишниот Шахов, се повлекува мислата дека на пример:
„Нашата татковина Македонија си има историја за своето минато, каде што се гледа нејзината моќ, величина, како и нејзиното политичко потчинување под власта на тогаш моќната Турска империја... Денес, секој Македонец, кога го спомнува Александар Македонски, вели: Ние сме го имале цар Александар Велики. Со тие зборови тој си припомнува за блескавиот период и величието на Македонската држава. Александар Македонски стои пред лицето на секој Македонец како национална гордост!“

Марко Цепенков, во една сопствена творба од 1899 година запишал:
"Помислете Вие, мили чеда: за велика цара Александра што се слави и до ден денеска!"
14-08-2010, 08:48 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#25

(14-08-2010, 08:43 PM)demmian Wrote: Кой е Коста Шахов, някой знае ли?
ОБЈАВЕНА СЕОПФАТНА АНТОЛОГИЈА ЗА АНТИЧКИОТ ВОЈСКОВОДЕЦ
И Прличев го бранел Александар од погрчување
И Прличев, Пулевски, Шахов и севкупното македонското народно
творештво, како и античките автори и современите светски историчари го
спомнуваат Александар Македонски како негрчки великан на историјата.
Ова го потврдува прегледот на текстови за големиот војсководец, која
излезе деновиве како вонредно издание на гласникот на „Македонските
духовни конаци“ - „Портал“, пренесувајќи дела на повеќе од 100 автори,
посветени на големиот антички војсководец. - Не појдов во оваа
творечка иницијатива за да го докажувам македонското потекло на
Александар, но во сите текстови низ историјата постојат толку
недвојбени докази за тоа што какво било сомневање станува беспредметно
- вели поетесата Светлана Христова - Јоциќ, главен уредник на
списанието и движечка сила на овој издавачки потфат.
Речиси едногодишното пребарување по литературата резултира со ова
обемно издание, кое на 250 страници донесува научни, публицистички и
креативни записи за легендарниот син на македонскиот крал Филип Втори,
потпишани од антички и византиски автори, од народниот колективен дух
и од наши современици. - Феноменот на Александар не може да се докаже
и да се допише. Според некои процени, постојат повеќе од 300 илјади
книги во светот што му се посветени. Суштината на изборот беше во
желбата да прочитаме што е во светот и во Македонија напишано за него
- вели Христова - Јоциќ. Во антологијата се поместени поголем број
текстови од антички автори: Плутарх, Квинт Куртиј Руф, Јустин,
Витрувиј и др., главно во превод на професорката Љубинка Басотова. Дел
од нив за првпат и се приопштуваат на јавноста. Опсежната антологија
содржи и повеќе александриди, спевови посветени на војсководецот, меѓу
кои е и онаа на Калистен, која има повеќе од 200 препеви. Збирката
објавува и извадоци од повеќе научни трудови на домашни и странски
истражувачи, богат избор од песни и приказни од народното творештво,
посветени на војсководецот, прикази на Александар во светските религии
и, најпосле, поетски творби, инспирирани од неговиот живот. - За да го
умножам своето почитување кон неговата личност, им упатив повик на
поетите за нови творби, посветени на Александар, а тие одговорија
толку ревносно, што далеку го надмашивме предвидениот број од 33
песни, колку што имал години Александар кога умрел - вели Христова -
Јоциќ. Антологијата содржи и извадоци од американскиот научник Јуџин
Борза, познат во науката како „македонски специјалист“, чии тези за
непостоењето никаква генетска врска меѓу Грците и Александар
Македонски, драматично ги моделираа и современите кампањи за името во
грчко-македонскиот спор.
Ј.Ф.
Александар во македонското творештво
Ѓорѓија Пулевски во „Македонска песнарка“ (песна „Македонска
самовила“):
Дали сте чуле, Македонци, стари људи што говорат? ...цар Александар
Славјанин е, Наши баби славјански го родиле.
Григор Прличев во слово пред охриѓани во 60-тите години на 19 век:
Мајка Македонија, откако го породи Великого Александра, откако ги
породи светите Кирила и Методија, многу е ослабната. Ретки се великите
мажи на светот!

Во полемиката со англискиот писател и историограф Голдсмит,
нагласувајќи дека најголемиот дел од античката грчка култура е земен
на заем од другите народи, Прличев пишува:
“Александар Македонски не бил Грк, Македонија и Тракија никогаш не
биле населени со Грци, ниту во времето на Александар, ниту во времето
на владеењето на Римјаните“. Коста Шахов во весникот „Македонија“:
“Секој Македонец, приспомнувајќи си за Александра Македонски, вели -
Ние сме го имале Александар Велики“
Борза за различноста помеѓу античките Грци и Македонци
- Ни Грците ни Македонците не ги сметале Македонците за Грци.
- Тензијата на дворот меѓу Грците и Македонците, тензија што античките
автори јасно ја признаваат како етничка поделба.
- Доказите укажуваат дека македонскиот јазик бил различен од обичниот
антички грчки јазик, употребуван како јазик на дворот и дипломатијата.
- Македонските погребни обичаи укажуваат на различно гледање на
задгробниот живот од грчките, дури и за време кога биле обожавани
многу исти богови. - Јасно е, прикажувајќи различни историографски и
филозофски ситуации, дека античките писатели ги гледале Грците и
Македонците како два одделни и различни народи, чиишто односи биле
означени со значителна антипатија, ако не отворено непријателство.


http://groups.google.com/group/macedonia...de68bcf39c

Е и какво доказва всичката тази фантастика?
14-08-2010, 08:54 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#26

(14-08-2010, 08:43 PM)Vodno konche Wrote: Може и да се изненадаш, но тук те подкрепям. Стига тези гърци са ни крали историята. Всички тракийски племена, заедно с тяхното велико културно-историческо наследства най-спокойно си го пишат гръцко, а то не е и няма как да е. Това македони, пейонци, едони, одриси, беси, гети, готи, мизи, всички те са сродни помежду си племена, но различни от гърците и доста е спорен въпросът кой е имал по-висока култура те или елините. Или днес е валидно правилото - който е крал повече, той е имал по висока култура. Грците използваха привилигерованото си положение във Византийската и Османската империя, за да се опитат да гърцизират това славянско(македоно-тракийско)население и да си му присвоят историята. Частично успяха...но време е да ги спрем малко...Така си мисля аз...Е, не с война, но с аргументи и културно поведение спрямо тях...


Многу мразам да го користам она ,,АКО,, ,,КОГА БИ,, итн но во случајов и во моментов ми се врти една мисла ,,А,што АКО Македонија станеше држава доста долго време пред Грција,,

Значи викаме АКО...немаше ли сега да е сопственик на сета великанска историја,која припаѓа на Балканот...или да речеме било која држава освен Грција,кога би се ослободила порано од турско ропство...грците многу добро знаеле дека на една држава и е неопходна историја,па без право претендирале врз македонската историја...затоа што и самите грци многу добро си знаат дека овие денешниве грци врска немаат со тие старите грци-многубошци...денешниве грци Бог ти знае од каде се дојдени,повеќе личат на Етиопијци и северноафриканци,отколку на европејци.
14-08-2010, 08:56 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#27

(14-08-2010, 08:43 PM)demmian Wrote: - Доказите укажуваат дека македонскиот јазик бил различен од обичниот
антички грчки јазик, употребуван како јазик на дворот и дипломатијата.
Dali mozeme da gi vidime dokazite?
14-08-2010, 09:13 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#28

(14-08-2010, 08:56 PM)demmian Wrote: повеќе личат на Етиопијци и северноафриканци,отколку на европејци.

Toa seriozno li?
14-08-2010, 09:16 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#29

(14-08-2010, 09:13 PM)Taridin Wrote: Dali mozeme da gi vidime dokazite?

НЕ!
14-08-2010, 09:25 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#30

(14-08-2010, 09:16 PM)Taridin Wrote:
(14-08-2010, 08:56 PM)demmian Wrote: повеќе личат на Етиопијци и северноафриканци,отколку на европејци.

Toa seriozno li?


ДА!
14-08-2010, 09:26 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#31

Razvoj ke ima li ili samo so DA i NE ke si ostaneme?
14-08-2010, 09:31 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#32

Подготовките за походот кон исток - кон Азија, за нови пазари и богатства, што ги започнал Филип ИИ, за извесно време биле прекинати, заради неочекуваната смрт на Филип, кој бил убиен на свадбата на ќерката му. По смртта на Филип во грчките области што ги држела под окупација Македонија и на други окупирани територии почнале бунтови, а такви бунтови се појавиле и во војската (во еден дел). Но пријателите на Филип, Антипатар, Парменион и др. го прогласиле за цар Александар (336 г.п.не.е) на дваесет годишна возраст. Поливиј забележал дека Александар бил многу умен, со силна волја и целосна ориентација и определба. По смртта на Филип во Грција се засилило антимакедонското расположение, но пред да успеат Грците да организираат отпор, Александар со неговата војска се појавил во Грција, го обновил сојузот со Тесалија им предложил на Грците да го прогласат него (Александар) за главен командант на војската која би ја водела војната против Персија, а според договорот во Коринт. Од почеток него не го прифатиле сите, се бунтувале Тракијците подбуцнати од Персијците (со злато и др.) па Александар отишол со војска да ги смири, а во меѓувреме се побунила Теба, па откако ги смирил Тракијците, се упатил на Теба, која ја срамнил со земја, а ги поштедил само храмовите и домот на поетот Пиндар. Забележено е во историјата дека Александар пред да тргне целиот свој имот (приходи, робови и добиток) го поделил на своите пријатели. Овој пример на својот водач го проследиле Пердика и други хетери.

Во тоа време цар на Персија бил Дариј III (Коломан) 335-330 година пред н.е. човек со слаба иницијатива и не големи способности. Персијските војници составени од селани војувале без желба, бегале од бојното поле, биле без дисциплина, секој сатрап делувал по свое. Најздрав дел од Персијската армија бил составен од Грци платеници. Од друга страна Македонската армија била добро подготвена и барала повод за војна против Персија. Александар за да ги придобие народите кои биле окупирани од Персија им ветил слобода. Така пролетта 334 година п.н.е. Александар од Пела тргнал кон Азија, а во Македонија го оставил Антипатар за чување на редот и позадината. Војската на Александар се состоела од 30.000 пешадијци и 4.500 коњаници. На Александар со воена сила му помогнале и соседните народи (Тракијците, кои живееле на север од Македонија до р. Дунав и Дарданците кои исто така живееле на север од Македонија (денешна јужна Србија) и др.

Првиот судар со Персијците се случил 334 година на брегот на Хелиспонд при реката Граник. Персијската војска која броела околу 500.000 луѓе била распоредена на левиот брег на реката, а македонската војска напаѓала со 30.000-43.000 пешачи и 4.000-5.000 коњаници. Александар со голем напор и жртви стигнал на спротивниот брег со коњаниците, за да овозможи на целата негова војска да ја премине реката, која била надојдена и носела коњи и војници Александар во таа битка за малку што не ја изгубил главата. Препознат од двајца персијски команданти по малиот штит и перјаница над шлемот и двата необично големи пердуви на страните на шлемот, бил нападнат и едниот од нив замавнал со сабјата, шлемот едвај го издржал ударот, веднаш повторно замавнал, меѓутоа Клит бил побрз од Персијанецот и со копјето од Клит бил погоден, а во истиот момент и Алексанар го погодил другиот Персиец. Се раскажува дека во оваа битка Персијците имале 20.000 жртви пешаци и 2.500 коњаници, од страната на Александар мртви 34, пешаци 9 и коњаници 15. По оваа блескава победа македонската војска добила самодоверба во својата тактика и својата сила. Во оваа битка на страна на Персијците зедоа учество и Грци платеници кои најмногу се противставувале и откако биле разбиени остатоците, биле заробени. Александар иако во многу случаеви се покажал великодушен, наредил заробените Грци, платеници на персијската армија, сите да бидат стрелани што било сотрено. И овој случај покажува дека Грците биле непријатели на Македонците и се бореле на страна на Персијците и дека походот кон исток бил чисто македонски, а не грчки како што го пласираат во светот и како што прикажуваат дека античките Македонци како да биле Грци.

По оваа битка на Граник македонската војска се упатила кон градот Сарди кој се предал без борба. Во Милет и Аликарнас на македонската војска & се протиставувале само Грците платеници кои ги разбил без големи тешкотии, ја покорил внатрешноста на Мала Азија. Потоа Александар со својата војска се префрлил преку планината Тавр и го освоил градот Тарс. Од Тарс Александар со војската се движел покрај морето кон Сирија.

Царот Дариј се противставувал на брегот на реката Пина во близина на градот Иса, каде ја пресекол врската на македонската војска со позадината. Тогаш Александар, кој бил навлезен во Сирија, се вратил назад кон Иса (333 г) и со силен напад го пробил левото крило и центарот на персијската војска, каде се наоѓал и Дариј, кој се спасил со бегство. На другите крила во почеток грчките платеници на Дариј се противставувале, исто и персијаската коњаница вршела голем притисок на Македонците. Помошта што ја дал Александар и гласот што го проширил дека Царот Дариј побегнал, го решил исходот на битката. Дариј со разбиената војска отстапил натаму од реката Еуфрат, а Александар тргнал кон Феникија и ги покорил крајбрежните градови Арад, Библос и Сидон. По битката кај Иса се распаднал и персијската флота, што одиграла решителна улога за преминувањето на феникијските градови на страната на Македонците. Исто така тоа влијаело феникијските и кипарските бродови, кои го сочинувале најдобриот дел на персијската флота, да преминат на страната на Александар. Тогаш во Егејското Море господарела и македонската флота. Најголем и силен отпор на Александар бил стариот феникијскиот град Тир. По сеудмесечна опасада (332 г) Тир бил совладан и разрушен, 8.000 тирски граѓани биле убиени во бродовите, а 30.000 биле заробени и продадени како робови. По градот Тир следува Газа, па потоа Александар отишол во Египет, каде зимувал. Во Египет Александар ја посетил оазата Сива, каде се наоѓал храмот на богот Амон. Со подароци и љубезно однесување и држење Александар ја добил наклоноста од чуварите на Амоновиот гроб (од великодостојничката хиерархија) и тие од благодарност го прогласиле за син на богот Сонце и за законски наследник на Фараоните. Најважно дело на Александар во Египет е основањето на градот Александрија во 332 год. п.н.е.

Пролетта 331 година Македонската армија го напушти Египет и преку Палестина и Феникија се упатила кон Месопотамија (денешен Ирак) и Вавилон. Близу до древната Ниневија при Асиријското село Гавгамила Македонците ја стигнале војската на Дариј (331 г.) која се повлекувала и во крвава битка ја потиснале во внатрешноста на Персија. Огромната персијска војска била разбиена, а царот Дариј избегал во Мидија. Алексанар продолжил да го гони Дариј и неговата војска, ја стигнал и повторно ја разбил. Тогаш паднале во рацете на Македонците Вавиолон и Суса со целото богатство. Последен голем град на Персија што го завладеале Македонците бил Персепол платил на победниците им дал 120.000 таланти за да не биде разрушен. (еден Талант се проценува дека вредел околу 3.000 УСА долари). По разграбувањето на Персепол (330 г.) Македонската војска го запалила дворецот на Дариј и тргнала кон Екватана во Мидија, гонејќи го Дариј, па поминала преку Каспијските порти во Патрија и Бактрија, поминувајќи преку тешко проодни планински области и безводни пустини. И покрај с#, Александар не успеал да го зароби Дариј, туку Дариј бил фатен од Сатрапот Бес, а кога Александар го настигнал Бес, тој го убил Дариј и се прогласил за цар на Персија под името Артаксеркс IV. Но Бес бил следен од Александар, заробен и убиен бидејќи го изневерил својот господар.

Со смртта на Дариј била прекината династијата на Ахемениди, па наследник на персијкиот престол станал Александар и така Македонија и Персија станале една држава. (царство). Тогаш почнало да се засилува влијанието на персијските Сатрапи кои поминале на Македонците. Во царскиот двор се внесувале источни обичаи што ја понижувале слободољубивата македонска аристократија. Во тоа била и причината за појавените заговори од страна на македонските генерали.

Во 338 година при една веселба што ја организирал Александар, пијаните генерали исмејувале некои од нивните колеги кои имале по некој неуспех во некоја битка, а Александар ги слушал со задоволство. Меѓу присутните бил и Клит, пијан и тој, многу се лутел и велел "не е убаво да се исмејуваат Македоцните во присуство на непријателите, ако некои ги нашла несреќа...", во тоа Александар реагирал и го увредил Клит, а Клит разјарен почнал да вика: "Таа плашливост, тебе божји син, ти го спаси животот кога вратот ти паѓаше кај Граник... Со крвта на Македонците и со моите рани стана толку голем... и сега ние Македонците мораме да ги молиме Персијците да не пуштат пред нашиот цар" и продолжил да вика...

Александар на овие зборови скокнал и почнал да ги повикува своите штитоносци на македонски јазик (Плутарх) па го зел копјето од еден копјоносец и кога Клит тргнал ко него, го прободел...

Дури откако Клит испуштил душа, Александар се созел и се освестил дека го убил најдобриот пријател, па набрзина го извлекол копјето од телото на Клит и замавнал да се прободе самиот себе, но го спречиле неговите пријатели.

Од Бактрија Александар тргнал кон Социјана, ја преминал реката Окс (Аму Дарја) и преку Мараканд (денешен. Самаранд) се вратил кон североисток, кон реката Јаксар (С'р Дарја). Зимата 329/328 година Александар ја преминал во Бактрија откако се повлекол од Мараканд. Пролета 328 повторно Македонците се појавиле во Мараканд и почнале да настапуваат кон отцепените области, што ги покорила, па се упатиле кон Туркестан, каде се задржал две години, бидејќи жителите на Туркестан му пружиле силен отпор. За време од три години (330-327 год.) Македонците ги освоиле источните области на Персијското царство и се доближиле до границита на Индија. Македонската војска во Мала Азија, Феникија и Египет била сметана за ослободителна од персијската експлоатација, додека во источните сатрапии била мразена како окупаторска и ограбувачка. Со тоа се објансуваат честите востанија на покорените племиња во источните сатрапии на персијското царство. За борба против востаниците и за да се сочуваат завојуваните области, биле подигнати нови градови- тврдини, многубројни александрии (Александрија, Александрија, Аријана, Кавкаска Александрија, Крајна Александрија и др.).

Најкрајна источна сатрапија на персиската монахрија била Паропамис населена со индиски племиња. Од другата страна на реката Инд почнувала стварната Индија со која владееле индијските цареви (Раџи), а кои биле во смртни непријателски односи меѓу себе. Тоа го искористил Александар и превзел поход против Индија. Пролета 327 година Македонската армија, пополента од локалните народности од завојуваните теротирии на Персија, навлегле во индискиот свет и стигнала до владенијата на ар Пор-распоредени покрај реката Хидасп, притока на Инд.

Во силна и жестока борба Пор бил разбиен, изгубил многу луѓе и воен материјал. Според преданието Македонците во таа борба заробиле 70.000 луѓе. Во напредувањето кон исток, Македонциате стигнале до реката Хифазис. Понтамошното напредување кон внатрешноста на Индија се покажало невозможно, заради огромните тешкотии создадени од природата и положбата на војската. Настапувала сезона на тропски поројни дождови, реките се разлеале, а теренот по кој се движела војската бил полн со отровни змии. Во војската се распространила епидемија, армијата почнала да се распаѓа, а бројноста многу се намалила. Во војската имало многу болни, ранети и инвалиди. Војниците биле парталави, боси, а најважно било што освојувачите биле преморени, решени да се вратат во своите домови, да прекинат со напредувањето.

Александар ги вложил сите сили да ги убеди војниците да го продолжат походот и им ветил дека ќе ги врати назад во Македонија, кога ќе го покори целиот свет, но Александар бил принуден од својата војска да го започне отстапувањето (враќањето).
14-08-2010, 10:12 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#33

Горе пишуваното е од книгата на Лазо Газепов "Критичка анализа на Александровата анабаза" отруен во Солунскиот затвор од тајната полиција на Грција...Пред неговата смрт тој рекол: "Им ја ебав мајката на Грците, им набив кол, а за мене си направив вечен споменик со моите книги"
14-08-2010, 10:13 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#34

(14-08-2010, 10:13 PM)demmian Wrote: Горе пишуваното е од книгата на Лазо Газепов "Критичка анализа на Александровата анабаза" отруен во Солунскиот затвор од тајната полиција на Грција...Пред неговата смрт тој рекол: "Им ја ебав мајката на Грците, им набив кол, а за мене си направив вечен споменик со моите книги"


Za jal na tebe nishto takvo ne pishuva vo svetovnata istorija. Aleksandar bil edin grk,ili grkoman,negovio jazik bil grcki dialekt,grcka kultura,religija,tradicija i t.n.

[Image: P4200871.JPG]

[Image: TheWorldOfClasGreece.JPG]
[Image: TheGoldenDaysOfGreece.JPG]

[Image: TheCompTimeOfMilHist.JPG]


[Image: TheAncWorldAtWar.JPG]

[Image: LifeInAncGreece.JPG]

[Image: WorldHistSeriesAncGreece.JPG]
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html15-08-2010, 08:51 AM
Website Reply
demmian
Unregistered

 
#35

(15-08-2010, 08:51 AM)Playboytaxi Wrote: [Image: P4200871.JPG]

[Image: TheWorldOfClasGreece.JPG]
[Image: TheGoldenDaysOfGreece.JPG]

[Image: TheCompTimeOfMilHist.JPG]


[Image: TheAncWorldAtWar.JPG]

[Image: LifeInAncGreece.JPG]

[Image: WorldHistSeriesAncGreece.JPG]

Што читам таму горе:MACEDONIAN-GREEK ARMY!!!

Зошто не е само GREEK ARMY???Sepotsmeva
15-08-2010, 11:27 AM
Reply
demmian
Unregistered

 
#36

А,како што утврдив според мапите,на едната мапа цело Преспанско Езеро влегува во територијата на Маседон,додека на другата мапа и Охридско и Преспанско Езеро,како и територијата на цела Пелагонија влегува во Маседон.Ова потскажува многу работи.
15-08-2010, 11:39 AM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#37

(14-08-2010, 08:56 PM)demmian Wrote:
(14-08-2010, 08:43 PM)Vodno konche Wrote: Може и да се изненадаш, но тук те подкрепям. Стига тези гърци са ни крали историята. Всички тракийски племена, заедно с тяхното велико културно-историческо наследства най-спокойно си го пишат гръцко, а то не е и няма как да е. Това македони, пейонци, едони, одриси, беси, гети, готи, мизи, всички те са сродни помежду си племена, но различни от гърците и доста е спорен въпросът кой е имал по-висока култура те или елините. Или днес е валидно правилото - който е крал повече, той е имал по висока култура. Грците използваха привилигерованото си положение във Византийската и Османската империя, за да се опитат да гърцизират това славянско(македоно-тракийско)население и да си му присвоят историята. Частично успяха...но време е да ги спрем малко...Така си мисля аз...Е, не с война, но с аргументи и културно поведение спрямо тях...


Многу мразам да го користам она ,,АКО,, ,,КОГА БИ,, итн но во случајов и во моментов ми се врти една мисла ,,А,што АКО Македонија станеше држава доста долго време пред Грција,,

Значи викаме АКО...немаше ли сега да е сопственик на сета великанска историја,која припаѓа на Балканот...или да речеме било која држава освен Грција,кога би се ослободила порано од турско ропство...грците многу добро знаеле дека на една држава и е неопходна историја,па без право претендирале врз македонската историја...затоа што и самите грци многу добро си знаат дека овие денешниве грци врска немаат со тие старите грци-многубошци...денешниве грци Бог ти знае од каде се дојдени,повеќе личат на Етиопијци и северноафриканци,отколку на европејци.

Наистина можеше да стане така, но какво се получава наистина...по нашите земи идва римското нашествие и използва старата, изпитана практика и политика на Разделяй и владей. Докато тракийските племена(това знаем, че е изкуствено понятие, но го използвам за удобство) враждуват помежду си, вкл. и македонските, които са част от племената които са владели почти целиот Балкан и са сродни помежду си - и цивилизационно и религиозно и езиково, но не успяват да се обединят и така падат под римска власт, като први падат македонците...И какво се получава след това....докато траки(мизи, беси ит.н.) и македони се съпротивляват на римската власт(знаем от историята, че някои тракийски царе дури успяват временно да съхранят властта си), то грците не само, че стават част от самата Римска империя, успяват да си наложат езика като равен с латинският и освен това си присвояват тракийската култура, слава и достижения в т.ч. и Орфей и Александар Македонски и Филип(а казахме колко е бил против Филип - гркот Демостен - грцки оратор известен със своите речи наречени филипики и насочени срещу Филип и македонците)
Но освен грците името македонци си го присвояват и самите византийски владетели от династията македонци. Очегледно е, че те не са нито македонци, нито имат нещо общо с реалните македонци, но си го присвояват името, заради военните подвизи и слава на Александар. Докато самите македонци както виждаме в един по късен исторически етап се обединяват с другите тракийски племена под името мизи, а подоцна и бургари, българи. От тук се получава и известният парадокс Самоил цар на българите да се бие срещу Василий Македонец - цар на грците и ромеите при положение, че точно Василий е узурпатор и нема нищо общо от историческа гледна точка с македонците освен присвоеното име...
Та да се върнем в началото...ако беха обединени сите тракийски племена на Балканот срещу ромеите(подоцна и срещу осмонците) преди да бидат завладени историята щеше да е друга(вкл. и грцката Icon_razz ) Наистина в ранното средновековие се обединяваме и громим и грци и византийци...но веке историята е друга...
Но никога не е касно.... вопросот и дека сме изпуснали историческата си шанса още през Балканските войни и преди това...Сега веке ке биде по-трудно....
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
15-08-2010, 04:26 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#38

"Што читам таму горе:MACEDONIAN-GREEK ARMY!!!

Зошто не е само GREEK ARMY???"


E sho ne e jasno tuka. Makedonskata-grcka armija?
Naprimer za vreme na Hurieto 1908 vo site USA vesnici pishe -Makedonskata Armija marshiruva na Istanbul i se objasnuva kako Makedonskata Armija na nekoj Turski pasha ide na Istambul i slikana turskata armija.

Kako sho gledash od tie SAD knigi ,Damjan vie si jiveete vo edin rozov son,nikoj ne verva na vashte gluposti.

[Image: WorldHistoryTheGreeks.JPG]

[Image: world%2Bof%2Bfacts.JPG]

[Image: WhatDoWeKnowAbTheGreeks.JPG]
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html15-08-2010, 05:19 PM
Website Reply
demmian
Unregistered

 
#39

(15-08-2010, 05:19 PM)Playboytaxi Wrote: E sho ne e jasno tuka. Makedonskata-grcka armija?
Naprimer za vreme na Hurieto 1908 vo site USA vesnici pishe -Makedonskata Armija marshiruva na Istanbul i se objasnuva kako Makedonskata Armija na nekoj Turski pasha ide na Istambul i slikana turskata armija.

Ех,многу логично...во 1908 Македонска Армија-составена од Турци.

Ама по време на Александар Македонски грчко-македонска армија составена од грци и...Македонци!

Не споредувај едно со друго,не гледам никаква споредба!Нема споредба дури ни за стилска фигура во поезија не можеш да ја употребиш!
15-08-2010, 06:21 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#40

А,горенаведените твои документи се ништо друго освен...користење на грчко-пропаганден материјал!
15-08-2010, 06:23 PM
Reply