Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 2.83 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MPO knigi
Author Message
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#1

Книги издавани од МПО -Macedonian Patriotic Organisation in USA and Canada:


[Image: 39066_1435450577886_1581624596_31014406_5690006_n.jpg]

[Image: 39066_1435450617887_1581624596_31014407_3776261_n.jpg]

[Image: 39066_1435450777891_1581624596_31014411_7337049_n.jpg]

[Image: 39066_1435450817892_1581624596_31014412_6837442_n.jpg]

[Image: 39066_1435450897894_1581624596_31014414_6820448_n.jpg]

[Image: 39066_1435451057898_1581624596_31014417_4189931_n.jpg]

[Image: 39066_1435451137900_1581624596_31014419_2651642_n.jpg]


[Image: 39066_1435451177901_1581624596_31014420_5062619_n.jpg]

[Image: 39066_1435451257903_1581624596_31014422_8050435_n.jpg]

[Image: 39066_1435451297904_1581624596_31014423_4951555_n.jpg]

[Image: 39066_1435451097899_1581624596_31014418_2586892_n.jpg]

[Image: 39066_1435451337905_1581624596_31014424_7504183_n.jpg]

[Image: 39066_1435451377906_1581624596_31014425_4563903_n.jpg]

[Image: 39066_1435451457908_1581624596_31014427_6067624_n.jpg]


[Image: 39066_1435451537910_1581624596_31014429_6133914_n.jpg]

[Image: 39066_1435451577911_1581624596_31014430_3025103_n.jpg]

[Image: 39066_1435450657888_1581624596_31014408_5928064_n.jpg]

[Image: 39066_1435450697889_1581624596_31014409_5628222_n.jpg]

[Image: 39066_1435450737890_1581624596_31014410_6669829_n.jpg]http://www.facebook.com/album.php?aid=20...1581624596
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html22-07-2010, 11:32 PM
Website Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#2

преди малко ги разгледах на едно друго мястоYea
не ми се вярва да има много коментари по тази тема -обяснимо е защоJeee
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
23-07-2010, 07:23 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#3

(23-07-2010, 07:23 AM)vargo Wrote: преди малко ги разгледах на едно друго мястоYea
не ми се вярва да има много коментари по тази тема -обяснимо е защоJeee


Каде ги гледа ,в моя Facebook?Аз още не съм започнал,имам още 20 книги издания на МПО от различни години.
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html23-07-2010, 04:45 PM
Website Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#4

Да бракя македонци се види много силна е била "бугаро-татрската пропаганда" па ги побългари сите македнци во САД и Канада YeaYeaYea....

Ехх да беше избегал и дедото на Дамян во Канада или САД дали ке беше българин или етнически македонец ?Icon_wink

http://www.promacedonia.org/v_mak/1998/mak_40_6-8.html
24-07-2010, 12:46 PM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#5

От този филм на некои хора да не им паднат ченетата ShokShok...даааа българо- американската,а пардон татарската Icon_lol пропаганда в действие...Devil3

МПО и вестник "Македонска Трибуна"-Fort Wayne,In,USAYeaYeaYea
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
24-07-2010, 04:19 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#6

(24-07-2010, 04:19 PM)vargo Wrote: От този филм на некои хора да не им паднат ченетата ShokShok...даааа българо- американската,а пардон татарската Icon_lol пропаганда в действие...Devil3

МПО и вестник "Македонска Трибуна"-Fort Wayne,In,USAYeaYeaYea


Който иска да види повече снимки от музея ,в моя Facebook :

http://www.facebook.com/album.php?aid=20...1581624596
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html24-07-2010, 06:17 PM
Website Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#7

би трябвало да кръстиш тамата -шок и ужас !!ShokShokЗа кои -те си знаятDevil3
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
24-07-2010, 08:08 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#8

(24-07-2010, 06:17 PM)Playboytaxi Wrote:
(24-07-2010, 04:19 PM)vargo Wrote: От този филм на некои хора да не им паднат ченетата ShokShok...даааа българо- американската,а пардон татарската Icon_lol пропаганда в действие...Devil3

МПО и вестник "Македонска Трибуна"-Fort Wayne,In,USAYeaYeaYea


Който иска да види повече снимки от музея ,в моя Facebook :

http://www.facebook.com/album.php?aid=20...1581624596
Паметта е жива Se_klanjam...да му мислят изродите со изпрани мозаци кой довчер беха на яслата на Белград иSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjam

"Македония без българи огин ке я гори"
Иван Михайлов
24-07-2010, 08:48 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#9

(24-07-2010, 06:17 PM)Playboytaxi Wrote:
(24-07-2010, 04:19 PM)vargo Wrote: От този филм на некои хора да не им паднат ченетата ShokShok...даааа българо- американската,а пардон татарската Icon_lol пропаганда в действие...Devil3

МПО и вестник "Македонска Трибуна"-Fort Wayne,In,USAYeaYeaYea


Който иска да види повече снимки от музея ,в моя Facebook :

http://www.facebook.com/album.php?aid=20...1581624596

Ами то си е за падане на ченета наистина. Не може вечно да се крие истината. Светот веке е едно малко село Icon_razz
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 24-07-2010, 08:56 PM by Vodno konche.)
24-07-2010, 08:55 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#10

Јунаци!!!!!!!!!!!!!!!!

Абре пополека млад сум срцето ќе ми пукне Icon_razz))))))))))))

Какво е тоа знаме со сонце во МПО музејот,на Александар,а од друга страна чеда сте на АСПАРУХ.

Не видов некоја важност да му давате на Гоце,Даме,Поп Арсов???

Или саде Михајлов и романецот Левски во срце го носите.

Одам да одморам многу ме изнасмеавте за толку кратко време.


Ние не сме срби,османли и грци чеда сме на АСПАРУХ гордост БУГАРСКА. Icon_razz)))))))))
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
25-07-2010, 12:18 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#11

(25-07-2010, 12:24 AM)афион Wrote: [Image: photo.php?pid=31013704&id=1581624596&fbid=1435189971371]
Знамето во позадина ви е законShok


Па ние знаеме оти на Македонците им са умилени Гоце и Даме,на некой даже са им умилени Т.Александров,има и такви на кой и Ванчо им е умилен,али никогаш не сме знаели оти на Мк емигранти во САД им били умилени и Ботев,Левски,Раковски,Каравелов, Вазов,Паисий Хилендарски..... Ти од Марс ли падаш ,не ти е ясно од сликите и од книгите какви били Мк емигранти во САД пред 1944. Па мораше да доjдат комунярите на власт после 1944 и да ве направат Мк нация,язик и азбука.

Види ги сите слики од музея и после трескай..

http://www.facebook.com/album.php?aid=20...1581624596
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html(This post was last modified: 25-07-2010, 01:50 AM by Playboytaxi.)
25-07-2010, 01:48 AM
Website Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#12

1974 kniga na MPO-"The Macedonian Question"

[Image: 36944_1437436987545_1581624596_31019208_2978230_n.jpg]

[Image: 36944_1437437027546_1581624596_31019209_8238788_n.jpg]

[Image: 36944_1437437067547_1581624596_31019210_8304954_n.jpg]
[Image: 36944_1437437307553_1581624596_31019216_3255807_n.jpg]

[Image: 36944_1437437427556_1581624596_31019219_4636740_n.jpg]


Poveke tuka:
http://www.facebook.com/album.php?aid=20...1581624596
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html25-07-2010, 03:55 AM
Website Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#13

Afione е сега втасахме я работата.Македонската емиграция в Америка пише за македонски българи и ги има Тодор и Ванчо за кумири.Ай да видиме в Австралия какво било положението.
[Image: Aug_1951_Vol_5_No_5_Page_1.jpg]
Quote:Американо-англииските империалисти и темните балкански оръдия- предателите тиотвци,колешевци и гръцките монархофашисти напулно превърнаха Вардарска и Егейска Македония во Колония.Забравиха македонския народ и искат да посегнат на единствена свободния Пирински край- и пак под булото на някаква "освободителна" мисия.

Идеалите на Гоце вече се осъществяват в нашия свободен пирински край...
И тука е май същата работа.Айде сега по стара удбашка практика почни с финтите и отклони темата като почнеш за татари и монголи да говориш.Ама да не вземеш да коментираш по същество снимките.Саккъъъъън това да не си го правил, чуеш ли Icon_wink
25-07-2010, 09:06 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#14

Аз връзка с татари немам южно сърбиянче Baeh
А знамето са го донели такви като тебе удбаши на по-късен етап.Май само това е "македонското" в целия музей на МАКЕДОНСКАТА ПАТРИОТИЧНА ОРГАНИЗАЦИЯ!!!
Айде това коментирай го мани го Аспарух сега.
[Image: 39042_1435188451333_1581624596_31013667_2379738_n.jpg]
Главата ми я вземете-пагоните на български войник не давам!
25-07-2010, 09:25 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#15

25-07-2010, 10:14 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#16

Ajde dosta mi spamirate temata za knigite na MPO!!!!!!!!!!!!!! Ako imate nekoja kniga izdanie dajte da ja vidime,ako nemate ,ajde marsh od tuka napravete si vashi temi !!!!!!!!!!!!!!!

Kniga na MPO po sluchaj na 50 godini od Ilindenskoto vostanie "Ilinden 1903-1953":

[Image: Scan+71.jpeg]

[Image: Scan+75.jpeg]

[Image: 34987_1437498829091_1581624596_31019491_5524167_n.jpg]

[Image: 34987_1437498869092_1581624596_31019492_1570142_n.jpg]

[Image: 38493_1438281008645_1581624596_31022267_1114206_n.jpg]

[Image: 38493_1438281048646_1581624596_31022268_2512273_n.jpg][Image: 37815_1438304929243_1581624596_31022442_903839_n.jpg]

[Image: 37815_1438304969244_1581624596_31022443_5780609_n.jpg]


Poveke za chitane tuka:

http://www.facebook.com/album.php?aid=20...1581624596
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html26-07-2010, 01:05 AM
Website Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#17

1940 MPO book "Macedonian Almanach",475 stranici:

[Image: 38815_1439395236500_1581624596_31025936_6810927_n.jpg]

[Image: 38815_1439395276501_1581624596_31025937_5243124_n.jpg]


[Image: 38815_1439395316502_1581624596_31025938_6711838_n.jpg]

[Image: 38815_1439395356503_1581624596_31025939_750621_n.jpg]

Poveke tuka:

http://www.facebook.com/album.php?aid=20...1581624596
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html(This post was last modified: 27-07-2010, 12:04 AM by Playboytaxi.)
27-07-2010, 12:03 AM
Website Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#18

Abre junak od toa Kanada ili Amerika,daj toa filmot na Arseni Jovkov da go vidime,pa da vidime koj ke ostane iznenaden,ili knigata od Stojan Hristov.


КНИГАТА ШТО ЈА СПОМЕНУВАШ ОД СТОЈАН ХРИСТОВ, КАКО И Е НАСЛОВОТ И ДАЛИ ЗБОРУВА ЗА МПО. ИСТО ТАКА И ФИЛМОТ КОЈ ГО СПМЕНУВАШ, НАВЕДИ ГО НАСЛОВОТ И ДАЛИ Е ПОВРЗАН СО МПО.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
27-07-2010, 08:23 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#19

(27-07-2010, 08:23 PM)афион Wrote: Abre junak od toa Kanada ili Amerika,daj toa filmot na Arseni Jovkov da go vidime,pa da vidime koj ke ostane iznenaden,ili knigata od Stojan Hristov.

Не го знам тоя филм и тая книга ,дай да ги видиме. Тая тема сум я отворил за книги издадени од МПО за това какви били Мк емигранти в САД и Канада ,ако ти знаеш такива покажи да ги прочитаме. А сега од неколко години знаеме какви са,во рацете на новата Президентка Алушев. Но Алушева не е МПО. Истината не може да се скрие.

МПО книга од 1937 "Quo Vadis,Bulgaria"?

[Image: 37562_1440242897691_1581624596_31028026_589526_n.jpg]

[Image: 37562_1440242937692_1581624596_31028027_7543476_n.jpg]


http://www.facebook.com/album.php?aid=20...1581624596
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html27-07-2010, 08:45 PM
Website Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#20

Vidi vaka koga odis vo toj muzejot na MPO prasaj gi za filmot i knigata neka ne te lazat,gledam na slikite golem si.

КНИГАТА ШТО ЈА СПОМЕНУВАШ ОД СТОЈАН ХРИСТОВ, КАКО И Е НАСЛОВОТ И ДАЛИ ЗБОРУВА ЗА МПО. ИСТО ТАКА И ФИЛМОТ КОЈ ГО СПМЕНУВАШ, НАВЕДИ ГО НАСЛОВОТ И ДАЛИ Е ПОВРЗАН СО МПО.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
27-07-2010, 08:52 PM
Reply