Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 4.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
,,Град Прилеп,, од Г.Трајчев!
Author Message
demmian
Unregistered

 
#1

Ме интересира дали некој од бугариве знае како да ја најдам книгата ,,Град Прилеп,, од Георги Трајчев (не сум сигурен за името на Трајчев,мислам дека е Георги)

Има ли некој нешто чуено за таа книга и каде може да се најде,ја барав во електронско издание,но ја нема.До администраторот: Ако сметате за поудобно,избришете ја темава и префрлете ја во некоја друга тема,долго се мислев каде да го вметнам ова прашање,сепак накрајот одлучив да го поставам во вид на нова тема.
10-07-2010, 09:40 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12
#2

(10-07-2010, 09:40 PM)demmian Wrote: Ме интересира дали некој од бугариве знае како да ја најдам книгата ,,Град Прилеп,, од Георги Трајчев (не сум сигурен за името на Трајчев,мислам дека е Георги)
...

Намерих само за Мариово от същия автор:

http://www.promacedonia.org/rami/trajchev_mariovo.html
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
11-07-2010, 09:55 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#3

Дамян не те провоцирам ама подобре да прочетеш и ва книга от Георги Трайчев има што да научиш Smeshko:

[Image: 10eev4w.jpg]

http://macedonia-history.blogspot.com/2006/10/7.html


Па ако сакаш да научиш нещо за Прилеп подобре от "СПОМЕНИ " на
Н. Петкова

http://www.promacedonia.org/bmark/np/np_2.html
11-07-2010, 11:59 AM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#4

Site mu barame na Damjan knigata
Трайчев, Георги. „Град Прилеп. Историко-географски и стопански преглед“, София, 1925.

I jas ne ja najdov ima gi ovie celosno

[Image: trajchevmariovo.jpg]
[Image: gtzagl.jpg]
[Image: prespanskotoezero.jpg]
(This post was last modified: 11-07-2010, 12:43 PM by Kasnakovski.)
11-07-2010, 12:43 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#5

Сепак благодарам за трудот... Книгата Град Прилеп ми е доста важна,моментално ја барам ама не можам да ја најдам.Уште едно благодарам од мене.


П.С. Само ме интересира дали некој од форумџииве-историчари некогаш имале достап до таа книга?
11-07-2010, 01:34 PM
Reply
maketo Offline
Junior Member
**

Posts: 9
Joined: Mar 2010
Reputation: 0
#6

(11-07-2010, 01:34 PM)demmian Wrote: Сепак благодарам за трудот... Книгата Град Прилеп ми е доста важна,моментално ја барам ама не можам да ја најдам.Уште едно благодарам од мене.


П.С. Само ме интересира дали некој од форумџииве-историчари некогаш имале достап до таа книга?

Ете я целата книга за Преспанското езеро (бр. 4 от "Македонска библиотека" на Трайчев).

http://macedonia-history.blogspot.com/20...ichev.html

Инаку книгата на Георги Трайчев - „Град Прилеп. Историко-географски и стопански преглед“ од 1925 я имам и читано, и преснемено у дома. Незнам шо те интересира од неа...
12-07-2010, 03:03 AM
Reply
demmian
Unregistered

 
#7

(12-07-2010, 03:03 AM)maketo Wrote:
(11-07-2010, 01:34 PM)demmian Wrote: Сепак благодарам за трудот... Книгата Град Прилеп ми е доста важна,моментално ја барам ама не можам да ја најдам.Уште едно благодарам од мене.


П.С. Само ме интересира дали некој од форумџииве-историчари некогаш имале достап до таа книга?

Ете я целата книга за Преспанското езеро (бр. 4 от "Македонска библиотека" на Трайчев).

http://macedonia-history.blogspot.com/20...ichev.html

Инаку книгата на Георги Трайчев - „Град Прилеп. Историко-географски и стопански преглед“ од 1925 я имам и читано, и преснемено у дома. Незнам шо те интересира од неа...

Ме интересираат одредени сегменти од книгата,но најдобро би било да ја видам целата книга.

Таа лесно достапна ли е,каде може да се пронајде,дали може да се купи?!
12-07-2010, 10:06 AM
Reply
maketo Offline
Junior Member
**

Posts: 9
Joined: Mar 2010
Reputation: 0
#8

Ако живееш в София лесно можеш да откриеш книгата. Просто отиваш в Университетска библиотека и си я четеш (преснимаш). За нейна покупка не съм се интересувал, но мога да ти предложа да провериш в една добра антикварна книжарница. Намира се на лесно място-ул. Г. Вашингтон, в сградата на Македонския дом.

Има, разбира се и други варианти, но по-добре е да минем на лични.
12-07-2010, 11:50 AM
Reply