Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 2.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Тодор Александров
Author Message
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12

Па не знаеме кои сме и вие кои сте, затова четем Вазов:
Quote:Па шта си ти? – такъв въпрос задава
във твоя дом безочлив чужденец.
Па шта си ти? – с такваз псувня смущава
душата ти некакен пришълец;

Па шта си ти? – туй питане навред -
при Дрин, при Шар, при Вардар, Преспа драга
о, бъларино, сърбин ти полага
и чака с начумерен лик ответ.

Но ти пази се, прав ответ не давай.
Кажи се португалец кюрд, сириец,
лапонец, негър, циганин, индиец -
но българин се само не признавай.

Че тоз грях смъртен прошка там не знай:
влече позор, побой затвор, изгнанье -
невидени при прежните тирани.
Скрий, че си българин в най-българския край;

че си потомък Самуилов, на Атонский
Паисий внук; скрий на коя си майка син,
на кой язик пей мътний Вардар, синий Дрин,
и езерата и горите македонски!

Не споменувай Лозеград,
Люлебургас, ни Булаир ужасни:
ти би разбудил подозрения опасни,
че на героите техни може да си брат.

Мълчи! А вместо тебе всеки дол, пътека,
дъбрава, езеро, река, рид, планина
ще викат с глас през всички времена:
“Тук българи са, българи от памтивека!”

Април, 1913 г.
05-08-2010, 05:11 PM
Reply
macedon
Unregistered

 

Бугари мрш в татарстан
ако не ви с екоси очите Македонци сте
најдете одговр на она што ви го барам ако немате назад кај Божо по нови интрукции
и прифатете го фактот дека незнаете кои сте и што сте и оти носите татарско име и се гордеете со монголите кои ве владееле Icon_razz
05-08-2010, 05:15 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(05-08-2010, 05:15 PM)macedon Wrote: ако не ви с екоси очите Македонци сте
Smiley-happy068Smajlito
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
05-08-2010, 05:37 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(05-08-2010, 05:15 PM)macedon Wrote: Бугари мрш в татарстан
ако не ви с екоси очите Македонци сте
најдете одговр на она што ви го барам ако немате назад кај Божо по нови интрукции
и прифатете го фактот дека незнаете кои сте и што сте и оти носите татарско име и се гордеете со монголите кои ве владееле Icon_razz


На провокациjте и навреди не требва да се одговара или да се одговара со оригинални документи. Така секи ке види каде е истината и кое е пропаганда.

[Image: DSC01674.JPG]

[Image: DSC01675.JPG]
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html05-08-2010, 09:14 PM
Website Reply
macedon
Unregistered

 

Абе бугарска новина ми даваш ахахах
а спреми одговор на овие?

Зошто еден Бугар би барал независна Македонија и обединување во рамките пред 1912?
зошто еден Бугар би кренал востание во Ќустендил со Македонска војска барајќи отцепување на Македонија?
Зошто еден Бугар и давал предност на Југославија пред Бугарија?

Побрзо ќе најдеш Бугар кој ќе признае дека носи име татарско и дека монголи го владееле отколку да најдеш Бугар кој ќе е наклон на Југославија и ќе сака отцепување на Бугарска територија и ќе крене востание против власта
07-08-2010, 01:39 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(07-08-2010, 01:39 PM)macedon Wrote: Абе бугарска новина ми даваш ахахах
а спреми одговор на овие?

Зошто еден Бугар би барал независна Македонија и обединување во рамките пред 1912?
зошто еден Бугар би кренал востание во Ќустендил со Македонска војска барајќи отцепување на Македонија?
Зошто еден Бугар и давал предност на Југославија пред Бугарија?

Побрзо ќе најдеш Бугар кој ќе признае дека носи име татарско и дека монголи го владееле отколку да најдеш Бугар кој ќе е наклон на Југославија и ќе сака отцепување на Бугарска територија и ќе крене востание против власта


На един од предните постове ти одговорих на прашаниjата,немоj да спамираш!!!
Ето ти Тодор Александров со БГ офицерска униформа. И види му пагоните,тамо има едни много убави лентички 3 цвета-бело,зелено и црвено.

[Image: 24371_1309634952574_1581624596_30723270_5848508_n.jpg]

[Image: 40410_1451235572501_1581624596_31055625_4040093_n.jpg]
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html(This post was last modified: 07-08-2010, 01:54 PM by Playboytaxi.)
07-08-2010, 01:54 PM
Website Reply
macedon
Unregistered

 

пак одговор никаде

Зошто еден Бугар би барал независна Македонија и обединување во рамките пред 1912?
зошто еден Бугар би кренал востание во Ќустендил со Македонска војска барајќи отцепување на Македонија?
Зошто еден Бугар и давал предност на Југославија пред Бугарија?

како од огон бегате од овие три прашања
затоа што
Побрзо ќе најдеш Бугар кој ќе признае дека носи име татарско и дека монголи го владееле отколку да најдеш Бугар кој ќе е наклон на Југославија и ќе сака отцепување на Бугарска територија и ќе крене востание против власта
13-08-2010, 09:10 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(13-08-2010, 09:10 PM)macedon Wrote: зошто еден Бугар би кренал востание во Ќустендил со Македонска војска барајќи отцепување на Македонија?

[Image: kjustendilskiustanak.png]

Bugarska rabota.
14-08-2010, 09:28 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(13-08-2010, 09:10 PM)macedon Wrote: пак одговор никаде

Зошто еден Бугар би барал независна Македонија и обединување во рамките пред 1912?
зошто еден Бугар би кренал востание во Ќустендил со Македонска војска барајќи отцепување на Македонија?
Зошто еден Бугар и давал предност на Југославија пред Бугарија?

како од огон бегате од овие три прашања
затоа што
Побрзо ќе најдеш Бугар кој ќе признае дека носи име татарско и дека монголи го владееле отколку да најдеш Бугар кој ќе е наклон на Југославија и ќе сака отцепување на Бугарска територија и ќе крене востание против власта


Ти изгледа си безнадеждно болен? На една от предните страници то одговорих на твойте прашания. Защо повтараш како папагал?
1.Айде ти одговори ,защо във всички свои писма Т.Александров говори за Български народ,език,азбука,училища,сркви в Македония?
2.Защо ние Българите ке славиме един "Македонец".и правиме споменици ,а вие "македонците" му ги рушите?
3.Защо не можеш да покажеш едно писмо на некой од ВМРО на денешнио Мк jазик?

Гледаш на каков език е тоя постер на МПО од 1953? На истио език на кой са сите документи на ВМРО.

[Image: DSC01630.JPG]


Ние му правиме панахиди и споменици,вие -србски креатури, му рушите споменико.

[Image: DSC01496.JPG]
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html(This post was last modified: 14-08-2010, 06:30 PM by Playboytaxi.)
14-08-2010, 06:29 PM
Website Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(14-08-2010, 06:29 PM)Playboytaxi Wrote: 3.Защо не можеш да покажеш едно писмо на некой од ВМРО на денешнио Мк jазик?
A ti mozes li na denesniot bugarski?
14-08-2010, 09:22 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(14-08-2010, 09:22 PM)Taridin Wrote:
(14-08-2010, 06:29 PM)Playboytaxi Wrote: 3.Защо не можеш да покажеш едно писмо на некой од ВМРО на денешнио Мк jазик?
A ti mozes li na denesniot bugarski?


Това прашане не е по темата за Т.Александров ама аjде ке ти одговорам.
Ти брат само писма да сакаш. Сите устави и документи на ВМРО са на БГ език и азбука,сите весници на ВМРО са на БГ език и азбука,има и неколко на Френски език за пред западните сили. Сите писма на ВМРО комитите ,не само са на БГ език и азбука ,а и ясно говорат за Българскио нарoд,език,азбука,цркви училища во МК.

2 pisma na Pere Toshev kade se deklarira Bulgarin:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...oshev.html

Pisma i spomeni na D-r H.Tatarchev kade yasno se deklarira kako Bulgarin i zbori za BG narod vo MK:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...rchev.html

Pisma i knigi na Hristo Matov:
H.Matov e naj levo dole na slikata:
[Image: vojvodi001rm9.jpg]

http://macedoniandocuments.blogspot.com/...matov.html


Pisma na Aleksandar Protogerov:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...gerov.html

Pisma na Kiril Prlichev(sin na Grigor Prlichev)
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...ichev.html


Pisma i knigi na vojvodata G.Bajdarov:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...darov.html


Knigata na Dimo Hadjidimov "Nazad kam Avtonomija" od 1919:
[Image: 40066_1448347060290_1581624596_31049371_3873172_n.jpg]
[Image: 40066_1448347100291_1581624596_31049372_4966570_n.jpg]
[Image: 40066_1448347140292_1581624596_31049373_245012_n.jpg]


Kniga na Pavel Shatev(Gemidjijata):
[Image: 40406_1448348700331_1581624596_31049374_6337198_n.jpg]
[Image: 40406_1448348740332_1581624596_31049375_6503310_n.jpg]

Ako imash nekoj prashanija brat ,ili ne gi razbirash pismata na vojvodite od VMRO ke ti gi prevedam na MK jazik.
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html15-08-2010, 08:39 AM
Website Reply
demmian
Unregistered

 

По која логика горенаведените писма имаат правосилност врз денешното македонско население?

Според мене-никаква!
15-08-2010, 12:56 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(15-08-2010, 12:56 PM)demmian Wrote: По која логика горенаведените писма имаат правосилност врз денешното македонско население?

Според мене-никаква!

И според мене никаква. Вие денешните Македонци немате нищо слично со ВМРО,Гоце,Даме,Т.Александров..... Тие беха Мк Булгари,а вие сте продукт на това шо србите са сакали вие да сте. За това такви како тебе Дамjан ги викаме србомани.Не за навреда ,а оти нас во Пиринска наj много ни боли за вас.
Денешната Мк народност,език ,азбука и култура са продукт на тоя србски терор од последните 100 години. Каде с убиване,терор ,мачене,каде с пари ,с тотално фалсификуване на историята коя децата учат во МК , србите успеха за 100 години од най големите Българи в Мк да направат Южни срби по душа,култура и език,па макар и да се викате Македонци.

No da ne begame ot temata za T.Aleksandrov. Eto sho pishe vo knigata "Makedonski Almanah " na MPO od 1940.

[Image: Scan+104.jpeg]
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html15-08-2010, 05:00 PM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(15-08-2010, 05:00 PM)Playboytaxi Wrote: И според мене никаква. Вие денешните Македонци немате нищо слично со ВМРО,Гоце,Даме,Т.Александров..... Тие беха Мк Булгари,а вие сте продукт на това шо србите са сакали вие да сте. За това такви како тебе Дамjан ги викаме србомани.Не за навреда ,а оти нас во Пиринска наj много ни боли за вас.
Денешната Мк народност,език ,азбука и култура са продукт на тоя србски терор од последните 100 години. Каде с убиване,терор ,мачене,каде с пари ,с тотално фалсификуване на историята коя децата учат во МК , србите успеха за 100 години од най големите Българи в Мк да направат Южни срби по душа,култура и език,па макар и да се викате Македонци.Неколку факти кои ги побиваат твоите теори Playboytaxi:

1. Единствено по 1945 во Вардарска Македониа продолжува борбата на ВМРО за ОБЕДИНЕТА И САМОСТОЈНА МАКЕДОНИЈА.

2. Формирањето на ВМРО С. Д. Р. М .А односно ВМРО ПРАВДА е со знаење на Ванчо Михајлов. Тој никогаш не го оспорил континуитетот на ВМРО, континуитет кој продолжил да го носи ВМРО ПРАВДА. Во еден период тоа сакал и да го потврди на симболичен начин -но за тоа друг пат.

Е сега Playboytaxi би те замолил да ми дадеш податоци за тоа кој во Бугарија односно Пиринска Македонија ја продолжил традицијата на ВМРО за обединување и осамостојување на Македонија-лозунгот по кој се препознава вистинското ВМРО.
15-08-2010, 05:18 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(15-08-2010, 05:18 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(15-08-2010, 05:00 PM)Playboytaxi Wrote: И според мене никаква. Вие денешните Македонци немате нищо слично со ВМРО,Гоце,Даме,Т.Александров..... Тие беха Мк Булгари,а вие сте продукт на това шо србите са сакали вие да сте. За това такви како тебе Дамjан ги викаме србомани.Не за навреда ,а оти нас во Пиринска наj много ни боли за вас.
Денешната Мк народност,език ,азбука и култура са продукт на тоя србски терор од последните 100 години. Каде с убиване,терор ,мачене,каде с пари ,с тотално фалсификуване на историята коя децата учат во МК , србите успеха за 100 години од най големите Българи в Мк да направат Южни срби по душа,култура и език,па макар и да се викате Македонци.Неколку факти кои ги побиваат твоите теори:

1. Единствено по 1945 во Вардарска Македониа продолжува борбата на ВМРО за ОБЕДИНЕТА И САМОСТОЈНА МАКЕДОНИЈА.

2. Формирањето на ВМРО С. Д. Р. М .А односно ВМРО ПРАВДА е со знаење на Ванчо Михајлов. Тој никогаш не го оспорил континуитетот на ВМРО, континуитет кој продолжил да го носи ВМРО ПРАВДА. Во еден период тоа сакал и да го потврди на симболичен начин -но за тоа друг пат.

Е сега П би те замолил да ми дадеш податоци за тоа кој во Бугарија односно Пиринска Македонија ја продолжил традицијата на ВМРО за обединување на Македонија-лозунгот по кој се препознава вистинското ВМРО.

Малка заметка. Во Пирин е устварена КРАЙНАТА ЦЕЛ на ОРИГИНАЛНОТО ВМРО:

"И тази война обаче свършва с катастрофа за българския народ. Така след десетилетни националноосвободителни борби, въстания и войни за освобождение и обединение, по силата на Ньойския договор от 1919 г. Македония отново е откъсната от България и разделена между кралство Сърбия и кралство Гърция. (147) По време на преговорите за мир в Париж македонските българи чрез редица изложения и меморандуми до представителите на великите сили, отново по най-категоричен начин изразяват своя национален стремеж да не бъдат откъснати от България или най-малко Македония да бъде обособена в отделна автономна единица под гаранция на великите сили. (148)

В меморандум на Изпълнителния комитет на македонските братства в България, изпратен в началото на февруари 1919 г. до председателя на Парижката конференция и правителствата на САЩ, Великобритания, Франция, Италия и Япония, се прави цялостен преглед на възникването, развитието и етапите, през които е минал македонският въпрос. Изтъквайки неговия български национален и политически характер, от името на 200 хиляди българи, напуснали родните си огнища, прогонени от сърби и гърци, както и от името на цялото българско население в Македония, в меморандума се настоява великите сили, които определят съдбините на народите, “да съдействуват да се присъедини Македония, цяла и неделима, към общото отечество - майка България”. Изтъква се още, че ако това е невъзможно, македонските българи, както и друг път са изтъквали, категорично предпочитат самостоятелна Македония пред разделянето й между Сърбия и Гърция.

В същия дух се изразяват стремежите на българите в Македония и в меморандума на ВМРО до Парижката конференция от 1 март 1919 г. В него подробно се описват десетилетните борби на българите в Македония, които съобразно със съкровените си национални чувства са се стремили към държавно обединение с България. Само стремежът на Сърбия и Гърция да заграбят и разделят Македония е карал дейците на революционната организация да издигат лозунга за автономия на Македония с цел да се запази нейната цялост. Настоявайки енергично да бъде допусната делегация на ВМРО да изложи пред конференцията исканията на българите в Македония, в меморандума се заявява, че за да има мир и спокойствие на Балканите, Македония трябва да се запази неделима и в никакъв случай да не се оставя под властта на Сърбия и Гърция. (150)

Подобни идеи за разрешаване на македонския въпрос и запазване на българското население във Вардарска и Егейска Македония имат и дейците, принадлежащи към лявото крило на ВМОРО преди войните. В навечерието на мирните преговори през 1918 г. те създават “временно представителство на бившата ВМОРО” и отправят меморандум до представителите на великите сили, участвуващи в преговорите за мир в Париж. В него, след като се проследява положението и борбите на българите в Македония и невъзможността за обединение с България, се изтъква, че българското население в Македония има най-твърдо желание да се запази тя цяла и неделима, като автономна или самостоятелна единица на Балканите. (151) По същото време Д. х.Димов пише своята брошура “Назад към автономията”, в която разглежда същността на идеята за автономия, която е идея българска, издигната от българското население още през турския режим, с цел да се запази целостта на Македония и да се създаде братство между народите, живеещи в нея. Независимо че другите народности се отнасят отрицателно към автономията и тя си остава само българска идея, Д. х.Димов изтъква, че при създалото се положение само автономна Македония може да води към балканско единство и Балканска Федерация. (152)

Тези становища и искания на различните течения сред македонските българи в разглеждания момент са напълно в духа на известните национални и политически програми на революционното движение още от турско време. Или както пище по това време Хр. Силянов, виден деец на ВМОРО, “македонските българи никога не са престанали да отправят жадни погледи към страната на свободните братя. Който оспорва това или не знае нищо за копнежите на тези българи, или казва една съзнателна лъжа. Мисли и тенденции, враждебни на българското народно обединение не са съществували в средата на македонските българи. Лозунгът на народното обединение не се издигаше направо по съвсем друго причини, които са добре известни на всички българи.” (153)

Великите сили обаче и този път не се съобразяват с волята и националните стремежи на българския народ да живее в мир и обединение. Като наказание за този проявен стремеж по силата на Ньойския договор българската държава е поставена в унизително положение и натоварена с непосилни задължения, а перспективите за българите във Вардарска и Егейска Македония, попаднали под сръбско и гръцко робство, се очертават като много по-мрачни, отколкото след 1913 г., когато международната ситуация предвещава бърза промяна на нещата. Макар че в мирните фоговори се предвиждат “малцинствени права”, т.е. признаване на българската народност и осигуряване на найното свободно национално и културно развитие, на практика великосръбската и великогръцката буржуазия никога не прилагат тези клаузи от фоговорите. Напротив, още в първите години след войната (1919-1920 г.) правителствата на двете кралства се заемат с организирането на цяла система от военнополицейски, “културно-просветни”, “научни”, “спортни” и други организации, чрез дейността на които бързо да се придаде “сръбски” и “гръцки” обществено-политически, културен и национален облик на Вардарска и Егейска Македония. (154)

На поробеното население е забранено по какъвто и да е повод да споменава своята българска народност, да говори и да пее на своя български език. Забранено му е да се облича в българска носия и да кръщава децата си с български имена, да чете и пише на български, да чествува своите национални, религиозни и обичайни празници и пр. Изобщо забранява се и се подлага на унищожаване всичко, което би напомняло за българското минало, настояще и бъдеще в тази част от България. (155) Цялата тази дейност е подчинена на строго определена политическа програма, изработена от сръбското и гръцкото правителство, чрез изпълнението на която се цели в един къс срок от време да бъде посърбено и погърчено българското население в тези области и с това да се ликвидира българският национален характер на македонския въпрос. (156) Тези замисли представляват сериозна заплаха за бъдещето на българското население в Македония и на българщината въобще.

В отговор на великосръбските и великогръцките планове за изтребление и духовно заличаване поробените българи изработват и противопоставят свои тайни революционни и културни програми за запазване на българската народност, език и култура в условията на робството и за национално освобождение. (157) Тези програми най-напред са оповестени от възобновената през 1919 г. ВМРО, която официално декларира, че българите във Вардарска и Егейска Македония, верни на своите национални и борчески традиции, никога няма да приемат и да се помирят с новите поробители и с техните асимилаторски планове, че те ще продължават борбата за своето национално съхранение и освобождение. (158)

При сложилите се обстоятелства, както вече посочихме, официалният лозунг на борбата на македонските българи отново се свежда до автономията. Но този път много по-различна по форма от исканата автономия през турския режим, а също с много по-малки изгледи за успех. Докато до 1912 г. ВМОРО се бори за извоюване само на политическа автономия, защото национално-културна автономия българското население има, сега лозунгът за автономия трябва да съдържа и програма-минимум, т.е. борба за съхранение на българската националност във Вардарска и Егейска Македония, за откриване на български учплища, черкви, културни институции, а оттам да се търсят пътища към обединение на разпокъсаните части и т.н.

Точно в този дух са формилирани национално-политическите програми на революционното движение през 1919-1920 г. (159) В една кратка инструкция на ЦК на ВМРО до нелегалните фрупи във Вардарска и Егейска Македония от 1920 г. се определят ясно целите на борбата. Целта на организацията, се казва в инструкцията, е автономия на Македония, независима от балканските държави. За нейното извоюване е необходимо създаването на една тайна, мощна и неуловима за поробителите организация, която в съгласие с всички други поробени от сърби и гърци народности да работи по всички възможни пътища и начини за постигане на горната цел. В инструкцията също се казва, че първостепенна задача на организацията ще бъде да се бори за запазване и равитие на българското национално съзнание в поробеното население, поддържане и засилване на борческия му дух чрез агитация, вестници, брошури, чрез подготвянето му за революционни акции и пр. (160)

Тази програма, формулирана нееднократно в декларации, изложения, директиви и окръжни на организацията до 1924 г., е преутвърдена и прецизирана на конгреса на ВМРО през февруари 1925 г. В приетия устав, който отменя всички дотогавашни устави, се казва, че ВМРО има за цел да обедини разделена Македония в нейните географски граници и да извоюва пълна политическа автономия (самоуправление) за нея (чл. 1). За постигане на тая цел организацията се стреми да сплоти всички недоволни елементи в Македония (Вардарска и Егейска) без разлика на вяра и народност и да ги подготви за борба срещи общите врагове, сърби и гърци, в името на еднаквите им равни свободи, права и задължения в утрешна свободна Македония. (161) В името на тази програма в началото на 20-те години ВМРО сключва споразумение с Турския революционен комитет в Цариград за общи действия между българи и турци във Вардарска и Егейска Македония. (162). Подобно споразумение ВМРО постига и с Албанската революционна организация в Косово. (163) Установява също активни политически връзки с Хърватската селска партия на Ст. Радич, с Хърватското революционно национално движение и пр. (164) В този период ВМРО организира масова въоръжена четническа борба срещу сръбските и гръцките поробители във Вардарска и Егейска Македония. (165)

Освен ВМРО между двете световни войни съществуват и други организации на македонските българи, които изработват свои програми и планове за разрешаване на македонския въпрос. През октомври 1925 г. на базата на Майския манифест, който предвижда обединение на всички разпокъсани революционни сили, се създава единна македонска революционна организация, под името ВМРО (обединена), която включва в себе си всички леви сили на националноосвободителното движение от легалните и нелегалните организации на македонските българи. Тя си поставя за задача да извоюва свободна Македония, обособена в самостоятелна политическа единица, която да влезе като равноправен член в бъдещата Балканска Федерация. (166) изградена върху общодемократична, интернационална основа, ВМРО (обединена) води борбата предимно от класови позиции, но чрез своите вестници, брошури и други пропагандни материали тя страстно разобличава сръбската и гръцката завоевателна, асимилаторска и изтребителна политика по отношение на българското население във Вардарска и Егейска Македония през разглеждания период. (167) Решението на Коминтерна от февруари 1934 г. за създаване на “македонска нация” от българите в Македония обаче обърква една част от дейците на ВМРО (обединена). Възприемайки да пропагандират лозунга за несъществуваща “македонска нация” (което с открита радост се посреща от великосръбската шовинистична бурзоазия, защото теорията за македонизма е нейно изобретение), те се отчуждават и губят влиянието си сред българското население във Вардарска и Егейска Македония. (168) "
Целото тука ->


Значи, во Пирин Бугарите се обетинети со останатите Бугари. Там нема кой за какво обединуване да се бори. За пиринци ВИЕ сте одкинатите, останалите назад, лугете со проблеми. Пиринци се Бугари во Бугария. Какво ВМРО, какви бакрачи?
(This post was last modified: 15-08-2010, 05:29 PM by Вовата.)
15-08-2010, 05:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(15-08-2010, 05:26 PM)Вовата Wrote: Малка заметка. Во Пирин е устварена КРАЙНАТА ЦЕЛ на ОРИГИНАЛНОТО ВМРО:


Значи, во Пирин Бугарите се обетинети со останатите Бугари. Там нема кой за какво обединуване да се бори. За пиринци ВИЕ сте одкинатите, останалите назад, лугете со проблеми. Пиринци се Бугари во Бугария. Какво ВМРО, какви бакрачи?


Малку грешиш во лозунгот на ВМРО и затоа толкувањето ти е погрешно. Тој гласи: ОБЕДИНЕТА Македонија.....Пиринска Македонија е дел од МАКЕДОНИЈА, како што се дел од Македонија и Вардарска и Беломорска Македонија. Обединувањето во лозунгот на ВМРО подразбира обединување на тие три дела од Македонија.


За да ја видиш гршката во твојот пристап ке те запрашам зошто ВМРО во Пиринскиот дел не продолжило со борбата за обединување на Вардарска и Беломорска Македонија со Пиринска.

ВМРО ПРАВДА го прави тоа.!!
15-08-2010, 05:48 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(15-08-2010, 05:18 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(15-08-2010, 05:00 PM)Playboytaxi Wrote: И според мене никаква. Вие денешните Македонци немате нищо слично со ВМРО,Гоце,Даме,Т.Александров..... Тие беха Мк Булгари,а вие сте продукт на това шо србите са сакали вие да сте. За това такви како тебе Дамjан ги викаме србомани.Не за навреда ,а оти нас во Пиринска наj много ни боли за вас.
Денешната Мк народност,език ,азбука и култура са продукт на тоя србски терор од последните 100 години. Каде с убиване,терор ,мачене,каде с пари ,с тотално фалсификуване на историята коя децата учат во МК , србите успеха за 100 години од най големите Българи в Мк да направат Южни срби по душа,култура и език,па макар и да се викате Македонци.Неколку факти кои ги побиваат твоите теори Playboytaxi:

1. Единствено по 1945 во Вардарска Македониа продолжува борбата на ВМРО за ОБЕДИНЕТА И САМОСТОЈНА МАКЕДОНИЈА.

2. Формирањето на ВМРО С. Д. Р. М .А односно ВМРО ПРАВДА е со знаење на Ванчо Михајлов. Тој никогаш не го оспорил континуитетот на ВМРО, континуитет кој продолжил да го носи ВМРО ПРАВДА. Во еден период тоа сакал и да го потврди на симболичен начин -но за тоа друг пат.

Е сега Playboytaxi би те замолил да ми дадеш податоци за тоа кој во Бугарија односно Пиринска Македонија ја продолжил традицијата на ВМРО за обединување и осамостојување на Македонија-лозунгот по кој се препознава вистинското ВМРО.


Како прво тая идея за "Мк на МК" е само како за пред великите сили и соседите ,да се излажат оти тие никогаш не сакали МК да се припои към БГ. Идеята била за самостойна Мк да може после по лесно да се обедини с БГ ,ИЛИ и да не се обедини барем като самостоина да се запазат БГ училища,култура и цркви од србско и грцка асимилация. Прочитай спомените на Д-р Христо Татарчев там ясно се това е написано. Освен това Мк на Мк значи МК на сите националности во МК - Булгари,власи,турци,грци,шиптари...:"Не можехме да възприемемъ гледището „прямо присъединение на Македония съ България”, защото виждахме, че туй ще срещне голѣми мѫчнотии поради противодействието на великитѣ сили и аспирациитѣ на съседнитѣ малки държави и на Турция. Минаваше ни презъ ума, че една автономна Македония сетне би могла по-лесно да се съедини съ България, а въ краенъ случай, ако това не се постигне, че ще може да послужи за обединително звено на една федерация на балканскитѣ народи. Одринско, до колкото си припомнямъ, първоначално не влизаше въ нашата програма, и мисля, че по-сетне се замисли да се включи и тая область кьмъ автономна Македония..................."

Eto ti gi spomenite na H. Tatarchev na Mk jazik:

http://www.angelfire.com/super2/vmro-ist...pomht.html


А знаеш ли кога Мк беше обединена? Само во 1941 до 1944. Види списание "Илюстрация Илинден" .До 1941 се бори за обединена Мк ,а после 1941 Мк веке е обединета и не се борат повеке за независна МК. Taka i VMRO posle 1941 ne se bori poveke za samostojna MK. Vo 1941 VMRO si postignalo celite ,site Bulgari sa zaedno i Mk veke e svobodna od srbski i grcki teror.

Ilinden pred 1941:

[Image: Image0387.JPG]


Ilinden posle 1941:
[Image: Image0152.JPG]


http://macedoniandocuments.blogspot.com/...inden.html


A tova za koe zborish posle 1945 ,e edna itra srbska politika. Srbite ne samo prodoljili okupacijata na MK so sozdavaneto na Mk nacija,jazik i azbuka ,a sakali da zemat i Pirinska. Za nasha golema radost od Pirinska tova ne se sluchilo.
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html15-08-2010, 05:48 PM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(15-08-2010, 05:48 PM)Playboytaxi Wrote: A tova za koe zborish posle 1945 ,e edna itra srbska politika. Srbite ne samo prodoljili okupacijata na MK so sozdavaneto na Mk nacija,jazik i azbuka ,a sakali da zemat i Pirinska. Za nasha golema radost od Pirinska tova ne se sluchilo.


Моите прашања се однесуваат за период по 1945 година.

Во Вардарска Македонија членовите на ВМРО ПРАВДА се прогонувани и затварани од србокомунистичкиот режим баш заради програмската цел на ВМРО ПРАВДА, отцепување од Југославија и ОСАМОСТОЈУВАЊЕ И ОБЕДИНУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА , така да прикаската дека тоа ВМРО е дел од итрата српска политика не држи вода.
15-08-2010, 06:00 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(15-08-2010, 05:00 PM)Playboytaxi Wrote: И според мене никаква. Вие денешните Македонци немате нищо слично со ВМРО,Гоце,Даме,Т.Александров..... Тие беха Мк Булгари,а вие сте продукт на това шо србите са сакали вие да сте. За това такви како тебе Дамjан ги викаме србомани.Не за навреда ,а оти нас во Пиринска наj много ни боли за вас.


Поимот србомани е изгледа користен единствено во вашата терминологија и вокабулар...србоман е човек кој што чувствува симпатии кон Србија.Јас лично не ги чувствувам.

Второ,Александров е со право контроверзна личност во Македонија,затоа што освен бугарофил поинаку не може да се именува.

Трето,денешните сфаќања на сегашното поколение Македонци сосема се коси со вашиот пропаганден материјал,затоа што знаете дека на Македонците им е преку глава и од вас и од останатите соседи кои ЗА ЖАЛ не опкружуваат.Свесни сме дека овие документи,кои ги предоставаш,де факто СЕ ФАКТИ,но де јуре не се валидни за сфаќањата на современиот Македонец,особено кај помладата генерација.Така што Александров и останата багра се си само ВАШИ БУГАРСКИ и нив никој не ви ги кради.Колку што знам Александров,Михајлов и не знам уште кој се ништо друго,освен обични бугарофили и македонската историја,како и Македонците како нација немаат никакви претенции кон гореспоменатите личности.

Ако ме прашаш лично мене,сеедно ми е каков бил по националност Делчев,Груев и останатите.Ако си ги сметате за неоспорен дел од вашата историја,тогаш слободно изучувајте си ги и почитувајте ги,од наша страна не би требало да имате никаков проблем,барем според мене би требало да биде така...затоа што во македонската историја има милион пат повелики и поинтересни за изучување личности,одошто личностите на ВМРО!

Господе Боже,па не е само ВМРО дел од историјата на Македонија,така што не би требало да зазема централно место во нашата историја.Освен ВМРО,македонската историја има уште милиони други поими,така што ВМРО не би требало да е во центарот на вниманието.

Не за друго,ами затоа што забележувам дека преку споменување на личности од ВМРО,ТМОРО и предоставање на нивни документи од ваша страна, вие бугарите изразувате индиректно (косвено) претензии кон Вардарскиот дел на Македонија како демек ,,е ваш,,

Жалам ама не е ваш,ние сме жители и сопственици на оваа земја,и ова е НАШЕ И САМО НАШЕ!

Тоа што било во историјата не треба на најподмолен начин да се користи во совремието со цел изразување на претенции кон веќе туѓа држава.

Историјата е ЕДНО,денешното време е СОСЕМА ДРУГО!

Ако историјата е создадена за цел изразување претенциозност кон дадена територија и туѓ народ,тогаш значи да страхуваме од наводни повторни претенции од Турција кон Балканот,затоа што де факто и де јуре ова било турска земја ПОЛА МИЛЕНИУМ!

Тоа е тоа!


Tреба да ви стане јасно дека историјата не се користи за пропагандна цел и изразување претенции кон нешто туѓо,не треба да биде и повод за лутење од ваша страна...Била Македонија бугарска или не,сега ВЕЌЕ НЕ Е,биле Македонците бугари?!-сега веке НЕ СЕ.Ние имаме веќе друга судбина и чао тути.
15-08-2010, 06:08 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(15-08-2010, 05:48 PM)Playboytaxi Wrote: А знаеш ли кога Мк беше обединена? Само во 1941 до 1944. Види списание "Илюстрация Илинден" .До 1941 се бори за обединена Мк ,а после 1941 Мк веке е обединета и не се борат повеке за независна МК. Taka i VMRO posle 1941 ne se bori poveke za samostojna MK. Vo 1941 VMRO si postignalo celite ,site Bulgari sa zaedno i Mk veke e svobodna od srbski i grcki teror.

За болдот ќе искоментирам-сосема неточно и лажно тврдење!

Како тоа беше Македонија обединета од 1941-44 кога западниот дел на Македонија го делевте со италијанци и албанци-балисти?!Nesumjas
15-08-2010, 06:18 PM
Reply