Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 2.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Тодор Александров
Author Message
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(16-07-2010, 10:57 PM)Път Wrote:
(15-07-2010, 07:57 PM)macedon Wrote: Смешки сте бе.
Александров барал ОБЕДИНУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА, распарчена меѓу Бугарија, Грција и Србија во 1913 година со Букурешкиот договор за мир и со Нејскиот во 1919 година - ВО ЕДИНСТВЕНА ПОЛИТИЧКА ЕДИНКА која потоа ќе биде рамноправен член на една балканска федерација или барем во својата прва етапа од една Југословенска федерација.

предност и давал на Југославија, не на Болварија
Чао
Пријатно

Пријател, ја гледаш историјата со денешни очи на бивш Југословен, ама не мора да значи дека во тоа време на нештата се мерело со денешен аршин. Ете, ти под југословенска федерација веројатно ја подразбираш српско-хрватската верзија. Ама да те прашам јас тебе, ти од каде знаеш дека во таа југословенска федерација не било планирано да биде вклучена и Бугарија, или сметаш дека Бугарите не се Словени? Па и еден друг логички проблем; по твое испаѓа дека Александров од територијата на Бугарија се борел против бугарските интереси додека војувал со Југословените (Србите) за да ја направи Југославија уште поголема со обединувањето на трите дела од Македонија под југословенска рамка (?!)

И повторно, зарем немаше некои планови таму по втората светска војна и Бугарија да влезе во бугарската федерација, кога всушност и се планираше припојувањето на Пиринска Македонија кон Вардарска? Или повторно, дури и со примерот на Александров повторно ли ќе правиме Југославија да биде добрата, а Бугарија лошата?

Вистина е тоа што го кажа Љубчо Георгиевски- ние се уште не можеме да се ослободиме од југословенизмот.

V edin vesnik na VMRO od 1925 pishe che Bulgaria bila gotova da dade Pirinska za nezavisima Mk ,ako v isto vreme srbija i grcija dadat Vardarska i Egejska,ali srbite i grcite ne sakali. I pishe makedoncite imali polna svoboda samo v Bulgaria...
Zoshto li deneshnite Mk istorichari i politichari go lajat narodo vo MK?


[Image: a044ea13-f1a3-4f0f-b185-df0f0cd659ef]


http://download.esnips.com/web/1925VMRoRevList
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html(This post was last modified: 16-07-2010, 11:08 PM by Playboytaxi.)
16-07-2010, 11:06 PM
Website Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(16-07-2010, 10:57 PM)Път Wrote: И повторно, зарем немаше некои планови таму по втората светска војна и Бугарија да влезе во бугарската федерација, кога всушност и се планираше припојувањето на Пиринска Македонија кон Вардарска?

Лапсус...Мислев на југословенската, се разбира.
16-07-2010, 11:10 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(16-07-2010, 11:06 PM)Playboytaxi Wrote: V edin vesnik na VMRO od 1925 pishe che Bulgaria bila gotova da dade Pirinska za nezavisima Mk ,ako v isto vreme srbija i grcija dadat Vardarska i Egejska,ali srbite i grcite ne sakali. I pishe makedoncite imali polna svoboda samo v Bulgaria...
Zoshto li deneshnite Mk istorichari i politichari go lajat narodo vo MK?


[Image: a044ea13-f1a3-4f0f-b185-df0f0cd659ef]


http://download.esnips.com/web/1925VMRoRevList
Of-topic Зарем немаш кирилична поддршка? „Лајат“ може некој и поинаку да го разбере Icon_wink Тоа „али“ е србизам, на македонски си е „ама“.

А инаку донекаде за лажењето си прав, иако не баш сосема. За тоа сведочи И. Михајлов во Quo Vadis Bulgaria, а и ти самиот пред малку постираше документ во кој Т. Александров вели дека ќе се бори со сите средства против буг. правителство кое раздава бугарсла земја на Србите и Грците. Ама на вас ви е доволно да пишува „Бугари“ и „бугарско“, и готово- завршена работа!

А што се однесува до мак. историчари, да, така е, особено тие од постарата генерација сесрдно се грижат да не се наруши имиџот на „Титова Југославија“.
16-07-2010, 11:20 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

Езиците не са проблем за мене в смисъл коя дума от кой език е.Немам намерение да спора по тоя въпрос. За мене са важни оригиналите на нашите комити от ВМРО. Аз ги показвам такива каквито са в оригинал,а всеки да си прави сам изводите.Не мислам кога написали Булгари или Булгарско да мислили некакви етнички Македони ,па по некой неведоми патища написали Булгари по грешка изгледа,или били глупи и неписмени,или под пропаганда како шо казват некой историчари od MK.
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html17-07-2010, 01:47 AM
Website Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(16-07-2010, 11:04 PM)Път Wrote:
(16-07-2010, 10:52 PM)Вовата Wrote: В нашия край на това му казват "Из.ра му се в устата на мацедон"Icon_razzIcon_razzIcon_razzIcon_razz Сега да видиме дали ще започне да ги дъвка... ... сладко-сладко.

Ти немаш ни грам човечка култура.

Цитирам само што кажал народот. Народот, како се зна, нема човечка култура. Има нечовечка таква, инако кажано - народна Icon_razzIcon_razzIcon_razz.
17-07-2010, 02:27 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(16-07-2010, 11:20 PM)Път Wrote: А инаку донекаде за лажењето си прав, иако не баш сосема. За тоа сведочи И. Михајлов во Quo Vadis Bulgaria, а и ти самиот пред малку постираше документ во кој Т. Александров вели дека ќе се бори со сите средства против буг. правителство кое раздава бугарсла земја на Србите и Грците. Ама на вас ви е доволно да пишува „Бугари“ и „бугарско“, и готово- завршена работа!

Слушај пријателе, против политиката на правителствата се бореле и много Бугари во самата Бугарија, борат се и денеска и тоа не само во Бугарија а во речиси сите држави на светот. Тоа не значи дека овије што се борели и се борат се од различна етничка припаднос со владата на државата.

И да, ако напишали "Бугари сме" јас не мислам дека пушили трева пред да пишуват. Мислам тие знали нијдобро какви се, за да ги коригира днеска некојси југословен мацедон...
17-07-2010, 02:32 AM
Reply
macedon
Unregistered

 

[Image: 1922_12_07_p11.png]
The Times (London Times)

Maceonian group under Todor Aleksandrov

Чао. Пријатно
17-07-2010, 04:12 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Кога веќе ја читаме историјата низ весници:


[Image: 19240916p09wm0.png]
17-07-2010, 05:15 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

Аз ти показвам оригинални писма писани от самия Т.Александров ,а ти ми показваш весници писани от некой папараци??? Аз такива имам стотици,но тие не ги сметам за докази.

[Image: October_07,_1923_Charleston_Daily_Mail.JPG]

[Image: 24371_1309635112578_1581624596_30723274_5160613_n.jpg]

[Image: 24371_1309635152579_1581624596_30723275_5851070_n.jpg]

[Image: 24371_1309635192580_1581624596_30723276_2276883_n.jpg]

[Image: 24371_1309635232581_1581624596_30723277_2500335_n.jpg]

[Image: 24371_1309635272582_1581624596_30723278_6425526_n.jpg]


Гледаш каков е Т.Александров за странските весници? А сега идеме на истинските докази. Много е просто да разбереш истината,само читай оригиналните писма на комитите од ВМРО:

Прва Светска война 1915. Т.Александров и Х.МАтов во писмо до БГ правителство сакат Долна Преспа да остане во границите на България ,оти Долна Преспа била дел од царството на Цар Самоил.

[Image: 1915_T.Aleksandrov_Matov.JPG]

http://macedoniandocuments.blogspot.com/...ov_03.html
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html(This post was last modified: 17-07-2010, 05:49 PM by Playboytaxi.)
17-07-2010, 05:43 PM
Website Reply
macedon
Unregistered

 

Јас си замислував да сретнам еден страшен управувач, фанатичен и екзалтиран. Но, пред мене стоеше сосема поинаков човек. Слаб, доста висок, бледо лице, правилен профил, со прошарена брада, живи очи, понекогаш умислени, но постојано нежни. Тодор Александров, кој е на 42 години зборува спокојно, слатко, без гестови дури и за најважните прашања, за татковината и за себе. Неговото спокојство и ладнокрвноста предизвикуваат задоволство. И покрај тоа што тој човек е душата на Македонската револиција, има една железна волја, а неговиот решителен дух не престанува да ги восхитува оние кои го опкружуваат”.

(Публицист Пол Ерно, Весник Журнал”, Париз, 1924 год.)

[Image: 1.jpg]
18-07-2010, 01:21 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(18-07-2010, 01:21 AM)macedon Wrote: Јас си замислував да сретнам еден страшен управувач, фанатичен и екзалтиран. Но, пред мене стоеше сосема поинаков човек. Слаб, доста висок, бледо лице, правилен профил, со прошарена брада, живи очи, понекогаш умислени, но постојано нежни. Тодор Александров, кој е на 42 години зборува спокојно, слатко, без гестови дури и за најважните прашања, за татковината и за себе. Неговото спокојство и ладнокрвноста предизвикуваат задоволство. И покрај тоа што тој човек е душата на Македонската револиција, има една железна волја, а неговиот решителен дух не престанува да ги восхитува оние кои го опкружуваат”.

(Публицист Пол Ерно, Весник Журнал”, Париз, 1924 год.)

[Image: 1.jpg]

Во иста смисла Михаил Герџиков е душата на Тракијската ревољуција. И двајцата етнички Бугари.
19-07-2010, 01:02 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

Pismo na VMRO do velikite sili od 1914 podpishano od T.Aleksandrov i site lideri na VMRO od toj period:

[Image: 22777_1277978361179_1581624596_30663060_7119179_n.jpg]

До негово Превъзходителство Сър Едуард Грей,председател на Лондонската конференция,до техни превъзходителства пълномощните министри на Германия,Австро-Унгария,Франция,Великобритания,Италия,Русия......

[Image: 22777_1277978401180_1581624596_30663061_1714746_n.jpg]

Копие до президента на Конференцията за мир ,Хага, президента на Социалистическия интернационал в Брюксел,президента на ЦК на Лигата за правата на човека в Париж, г-н Ноел Бъкстон,председател на Балканския комитет в Лондон,г-н Милюков депутат в Руската дума,Санкт Петербург,г-н Жорес,депутат,Париж,Дирекцията на прессбюрото на Министерството на външните работи и вероизповеданията на Царство България,г-н Жак Д. Буршие ,кореспондент на "Таймс" на Балканите,,София,г-н Николай Сурин,председател на Руската телеграфна агенция на С. Петербург,г-н Шарл Стокласка,председател на Кореспонденското бюро на Виена в София,г-н Коста Батолов,кореспондент на "Тан",София, г-н Р.фон Мах,кореспондент на "Газет дио ла Колкон",София,г-н Козак Чермак,кореспондент на "Матен" и др. .........

Македония е в траур и оплаква своите чеда.
Ваше превъзходителство,

Когато в името на избавлението на нацийте ,стенещи под турското робство,балканските държави обявиха война на Турция,македоно-одринци,живeeщи в България,Румъния,Америка и Бесарабия,подскочиха от радост при новината,че часът на голиамата битка за свободата е дошъл;те веднага се обединиха в опълчение и чети в София. И Македоно-Одринското опълчение ,наброяващо 16000 доброволци замина за театъра на бойните действия.

В Тракия ние водихме ожесточени боеве: при Кърджали,при Балкан Тореси, при Дедеагач,при Малгара и Фереджик,където ни се падна честа да пленим Мехмет Явер Паша с цяла една армия от 10000 души,при Шаркьой,където отблъснахме десанта на 10-ти корпус на Уршид Паша и Енвер Бей. И в Македония където нашите части завзеха няколко града много преди пристигането на редовните войски: Кратово,Велес,Кичево,Охрид,Струмица,Кукуш,Сяр,Кавала бяха завзети от нашите части.През тези паметни дни на славна борба срещу общия враг -турчина ,докато нашите редици бяха прострелвани от смъртоносното олово,докато българската армия летеше от победа към победа и носеше най тежкия товар на Балканската война,съюзниците на България ,Сърбия и Гърция без големи трудности завзимаха българска македония,където бяха посрещнати с отворени обятия като съюзници на България,като освободители.
Но илюзията не продължи дълго.Ние скоро научихме ,че в така наречените освободени райoни нашите сестри,нашите жени и нашите майки били изложени на възмутителни обиди от страна на сърби и гърци и че Македония щяла да падне под ново и по тежко иго от турския терор ,който убиваше човека,който убива духа на народа и неговите най -чисти прояви.

[Image: 22777_1277978521183_1581624596_30663063_5513884_n.jpg]


В първия момент ние не пожелахме да повярваме,че съюузниците на България ще се окажат толкова нечестни,че даже и кралете няма да признаят своя подпис,че във век ,в който националностите са отдавна образувани,ще се намерят държавници,търсещи да подчинят героични народи като нашия и по този начин ще нанесат най тежкия удар на така успешно създадения Балкански съюз.

Нe искахме да повярваме че Македония,в която сме се родили,би могла да бъде отново поробена,особенно след блестящите победи на българската армия и огромните и безкористни жертви,които България си беше наложила,за да ни дойде на помощ.

Уви! Събитията започнаха достатъчно рано ,за да съзрем призрака на една нова борба за освобождението на Македония от нейните нови поробители.

Сърбия и Гърция,отначало тайно,под маската на военни лиги,по късно открито,по най брутален начин,започнаха да изявяват претенций за по голямата част от Македония.Даже беше сключен гръцко-сръбски съюз за подялба на нашата нещастна страна. И в момента ,в който Българския народ героично продължава борбата срещу общия враг,съюзниците на България се готвеха да и нанесат вероломен удар.По този именно сценарий бе подписан мирът в Букурещ.
Букурещкият договор беше най-силния и най нечестния удар,който злата съдба до този момент бе нанесла на македонците.В същото време в което ни отнеха страната,поробиха нашите бaртя в Добруджа.Ние всички протестирахме срещу произвола ,който позволи на гърци и сърби да напоят с кръвта на нашите братя гробовете на бащите ни и да обявят извен закона честта на нашите огнища ,живота на нашите жени и деца.

Непрекъснато и по всяко време пристигаха нови и страшни новини от злочестата Македония.Кървавия шовинизъм на нашите нови потисници е в епогея си. А там ,в страната на двамата братя Кирил и Методий ,създателите на Българската азбука и просветители на славянството,за първи път от 11 века насам ще бъде забранено да се почете паметта на двамата апостоли.И не само че не може днес да се празнува славянския празник,но те даже не могат да кажат че са Българи.Именно така по силата на една несправедливост от нашата вековна борба за защита на националноста ни,на религията ни,на нашите училища-борба свещенна и героична,днес нищо не остава от нашите черкви,нашите училища и единственния факт ,че си българин,е считан като престъпление.

[Image: 22777_1277978561184_1581624596_30663064_5499105_n.jpg]


то защо днес ние пак протестираме срещу плачевното,нечовешко,дори чудовищно състояние на нещата,наложени от Букурешкия договор,и отправяме апел към съвестта на народите и цивилизацията,за да бъдат признати нашите права върху скъпата ни Македония.

Ние изискваме за страната ни -Македония,която ни принадлежи и за която сме решени на всякакви жертви,и искаме настоятелно от Европа и цивилизования свят автономия на Македония.

Ние,бившите македоно-одрински опълченци и цялата македонска емиграция,протестираме с всички сили срещу нечуваното и зловещо разпокъсване на нашата скъпа Македония.
Благоволете,Ваше Превъзходителство,да оцените правотата на свещенната ни кауза и молейки Ви да приемете уверенноста на нашата дълбока признателност,с която имаме честта да бъдем на Ваше превъзходителство,покорни слуги.

Македоно-Одринско Опълчение:

1 батальон от Дебър(Сърбия)
2 батальон от Скопие(Сърбия)
3 батальон от Солун(Гърция)
4 батальон от Битоля(Сърбия)
5 батальон от Одрин(Турция)
6 батальон от Охрид(Сърбия)
7 батальон от Куманово(Сърбия)
8 батальон от Костур(Гърция)
9 батальон от Велес(Сърбия)
10 батальон от Прилеп(Сърбия)
11 батальон от Сяр(Гърция)
12 батальон от Лозенград(Турция)
13 батальон от Кукуш(Гърция)
14 батальон от Воден(Гърция)
15 батальон от Щип(Сърбия)

Македоно-Одрински братства:.......

[Image: 22777_1277978601185_1581624596_30663065_3209879_n.jpg]


За Македоно-Одринската Емиграция:
Д-р Л.Милетич
Д-р Ив. Георгов
Д-р И.Каранджулов
Д-р Хр.Татарчев
Г.Баласчев
Хр. Матов
Тод. Александров
Ал.Балабанов
П.Глушков
П.Чаулев
Ат.Яранов
Д.Кушевалиев
Г.Попхристов
В.Дамянов
Г.Георгов
Кр.Йсифчев
Ив.Хаджиниколов
Ив.К. Божинов
Ив.Толев
Хр.Димитров
Матей Геров
Ник.Наумов
М.Коцев
Ил.Дундов
Т.Доревски
К.Жеков

За македоно-одринското опълчение
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html19-07-2010, 03:50 AM
Website Reply
macedon
Unregistered

 

Зошто еден Бугар би барал независна Македонија и обединување во рамките пред 1912?
зошто еден Бугар би кренал востание во Ќустендил со Македонска војска барајќи отцепување на Македонија?
Зошто еден Бугар и давал предност на Југославија пред Бугарија?
20-07-2010, 05:43 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(20-07-2010, 05:43 PM)macedon Wrote: Зошто еден Бугар би барал независна Македонија и обединување во рамките пред 1912?
зошто еден Бугар би кренал востание во Ќустендил со Македонска војска барајќи отцепување на Македонија?
Зошто еден Бугар и давал предност на Југославија пред Бугарија?

Историята е наука коя ти и вакви како тебе никога нема никога да разберат.....Кога ке си оговориш на прашанията :


Защо Тодор Александров македонските историчати-академици от МАНУ никога не го писаха македонец и го немаше до 1991г. в македнската история ?
Защо во пораношна Югославия нема ни един поменник на Т.Александров?
Защо е имало братоубисва во ВМРО кога сите са биле македонци?
Защо бугари фашисти са тепали бугари комунисти ?
защо после бугари комунисти са се боиреле против фашистите ?

Защо доскоро постоеха две Гермнски държави ГДР и ФРГ ?
Защо сега има две Корейски държави Северна Корея и Южна Корея ?

Во ва история нема национален проблем туку политически дали си свестен да го разбераш !!!!
20-07-2010, 08:08 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(20-07-2010, 05:43 PM)macedon Wrote: Зошто еден Бугар би барал независна Македонија и обединување во рамките пред 1912?
зошто еден Бугар би кренал востание во Ќустендил со Македонска војска барајќи отцепување на Македонија?
Зошто еден Бугар и давал предност на Југославија пред Бугарија?


A zashto ni srbija ni grcija ne sakali nezavisna Mk drjava,a samo Bugarite sakali takva?
Ako navistina sakash da znaesh poveke za prevzemaneto na Kjustendil od chetite na VMRO mora da chitash poveke,ama ne lagi od manu ,a stari spomeni na komiti koi bili tamo. Baraj rechta na vojvodata Pancho Mihajlov ,koj zbori pred narodo v Kjustendil.

Nikoj istinski Bulgarin ne daval prednost na Jugoslavija pred BG,tova sa bili samo nekoj komunisti predavnici. Site veliki sili i sosedi bili protiv tova da se obedini Mk s BG i zatova borbata bila za nezavisna Mk drjava,pa da moje posle po lesno da se obedini s BG ili i da ne se obedini barem da imat svoboda ,da ne sa pod srbsko i grcko robstvo.

Vidi kako vojvodata Al. Protogerov objasnuva borbata vo svoe pismo do H.Matov:

...Македонски въпрос до 1877-1878 нямаше;той е създаден от Берлинския конгрес;до тогава имаше само български въпроси и в него участваха всички българи от Мизия,Тракия и Македония както в черковната ,така и в революционната борба.Стана освобождението.Българщината продължи борбата и в Македония-Кресненскто и Охридското въстания 1880-1881 г.До 1893 българина се готви,както в тази подготовка взе участие еднакво,както освободения,така и поробения българин........Ние казвахме ,че македонския въпрос е български .....

http://macedoniandocuments.blogspot.com/...gerov.html

Vojvodata Aleksandar Protogerov od Ohrid e ubien po zapoved na Vancho Mihajlov-izgleda oti bil etnichki Makedonec????
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html20-07-2010, 10:29 PM
Website Reply
macedon
Unregistered

 

Хихи неможат да ми одговорат на три едноставни прашања хихихих
А ни Божо неможе хехех

Зошто еден Бугар би барал независна Македонија и обединување во рамките пред 1912?
зошто еден Бугар би кренал востание во Ќустендил со Македонска војска барајќи отцепување на Македонија?
Зошто еден Бугар и давал предност на Југославија пред Бугарија?

Ако бил Бугар нема да го правел ова, ама го направил Icon_razz
Се додека не успеете да најдете одговори на овие три прашања џабе ви е пропаганда
22-07-2010, 01:03 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(22-07-2010, 01:03 AM)macedon Wrote: Хихи неможат да ми одговорат на три едноставни прашања хихихих
А ни Божо неможе хехех

Зошто еден Бугар би барал независна Македонија и обединување во рамките пред 1912?
зошто еден Бугар би кренал востание во Ќустендил со Македонска војска барајќи отцепување на Македонија?
Зошто еден Бугар и давал предност на Југославија пред Бугарија?

Ако бил Бугар нема да го правел ова, ама го направил Icon_razz
Се додека не успеете да најдете одговори на овие три прашања џабе ви е пропаганда


И Ерих Хонекер е германец ама беше за разделение на ГДР от ГФР,и несакаше обединуването на германската няция нели ??..ове прави ли го по-малко германец ?????
Туко на твойте глупави прашения отговорите са во вистинската световна история коя е даалеко от твйта глава,,.прочети какв е била светскта политика во тоа врме защо во Македоние и Одринско са скале ПОЛИТИЧЕВСКА автономоя па после кога има подобри врме на да се препий ком България(тоа кое го премалчават македнските историчари)....Тодор Алекдсандров е бил българин и даже МАНУ го беше срам да го пиаш "етнически македонец".
22-07-2010, 04:40 PM
Reply
Sava Offline
Member
***

Posts: 151
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

(22-07-2010, 01:03 AM)macedon Wrote: Хихи неможат да ми одговорат на три едноставни прашања хихихих
А ни Божо неможе хехех

Зошто еден Бугар би барал независна Македонија и обединување во рамките пред 1912?
зошто еден Бугар би кренал востание во Ќустендил со Македонска војска барајќи отцепување на Македонија?
Зошто еден Бугар и давал предност на Југославија пред Бугарија?

Ако бил Бугар нема да го правел ова, ама го направил Icon_razz
Се додека не успеете да најдете одговори на овие три прашања џабе ви е пропаганда

Па кажи Бугарин! Що е това Бугар? Може и Блгарин...
(This post was last modified: 22-07-2010, 09:32 PM by Sava.)
22-07-2010, 09:31 PM
Reply
macedon
Unregistered

 

И по една недела немате одговор, нема ни да го имате

Зошто еден Бугар би барал независна Македонија и обединување во рамките пред 1912?
зошто еден Бугар би кренал востание во Ќустендил со Македонска војска барајќи отцепување на Македонија?
Зошто еден Бугар и давал предност на Југославија пред Бугарија

а за бугарин и бугар овој се вика http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...5#pid13685
30-07-2010, 05:04 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(30-07-2010, 05:04 PM)macedon Wrote: И по една недела немате одговор, нема ни да го имате

Зошто еден Бугар би барал независна Македонија и обединување во рамките пред 1912?Е па защо бугарските фашисти са сакале незвисима обединена македния после 1943г. кога веке е владаха ?


Български войнци-окупатри се сликат со плакат на Обединена независима Македния и со Скопяни ,защо ли ???

[Image: 006530557-big.jpg]
зошто еден Бугар би кренал востание во Ќустендил со Македонска војска барајќи отцепување на Македонија?

Защо болшевиките во Русия е направили революцията во 1917г ???
Зошто еден Бугар и давал предност на Југославија пред Бугарија

Нема ваква работа ова е предната лажа на МАНУ !!!

а за бугарин и бугар овој се вика http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...5#pid13685
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

30-07-2010, 10:10 PM
Reply