Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 2.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Тодор Александров
Author Message
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#21

(28-04-2010, 05:30 PM)афион Wrote: Борето ако сака и еским нека е ,сакам да разговараме за тоа кој го наредил неговото убиство,ете нема кај тодор македонци сите се бугари во ред.Сега кажете кој го нареди неговото убиство?толку ли е тешко да дискутирате или ви е забрането?

Но вече е късно, ВМРО и ръководството й са изгубили доверието не само на българското правителство, а и на политическите сили. Левите ги смятат за нелоялен съюзник, а десните за агенти на Коминтерна. Организацията изпада в още по-дълбока криза. След окръжното на ВМРО е организирана още една последна среща с Коминтерна във Виена на 5 август. Направен е опит за продължаване на отношенията, но при определени условия. Срещата се проваля. Васил Коларов в шифрограма до ЦК на БКП, препоръчва скъсване с Т. Александров и неговите привърженици, понеже са български националисти и не могат да бъдат само „македонски“ революционери. С това Коминтерна дава официална инструкция за отстраняване на Т. Александров и създаване на ново ръководство на ВМРО от ляво настроени дейци. При тази ситуация дейците на левицата начело с Алеко Василев и Георги Атанасов, организират заговор срещу Тодор Александров и той е убит на 31 август край село Сугарево в присъствието на повторно отметналия се Протогеров.

Последици

Убийството на Александров и последвалите акции на отмъщение от страна на десницата окончателно разцепват освободителното движение. Новият ръководител на организацията Иван Михайлов налага еднолично управление и прекъсва връзките с левите. Той организира убийствата на договорилите манифеста ген. Протогеров, П. Чаулев и Т. Паница. За да се спаси Влахов остава в Западна Европа, а по-късно емигрира в СССР. Майският манифест предизвиква смут в правителството на Цанков, което обвинява ВМРО в „болшевизъм“ и „предателство“. Западните държави с тревога виждат в това засилване на комунистическите позиции на Балканите и се дистанцират от подкрепа за македонското революционно движение. На основата на принципите на Майския манифест през октомври 1925 г. във Виена Димитър Влахов заедно с други дейци на лявото крило, голямата част от които по-късно стават комунисти, организира учредяването на ВМРО (обединена). Постепенно, идеите на организацията еволюират в съответствие с тези на Коминтерна и БКП.

МАНУ тие работи кажува ли ви ги бе афионе?
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
28-04-2010, 11:15 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#22

Ману???
Јас од бан земам книги.Во спомените на Шанданов кој е активен учесник во сите овие работи,има сосема поинаков став.Тој доста го обвинува Ванчо Михајлов.Зошто никој не го замолчува Шанданов???
Ако Манифестот е руска работа,тогаш убиството би требало да се бара во дворот,или во министерот за војна.Играч на овие двата е кревкиот секретар Михајлов.Мислам дека заради податокот што сите се искусни борци освен него тој започнува да ги ликвидира.Инаку каде е опасноста од Протуѓеров кој е веќе стар или од Чаулев кој повеќе не сакал да има контакти со организацијата.

Зошто Шанданов му го оспорува легимитетот на михајлов?Овие работи кај вас ги знааете????
28-04-2010, 11:31 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#23

(28-04-2010, 08:08 AM)афион Wrote: Kako prv dali ima nekoja tema za koja mozi da razgovarate a ne temata da se pretvora vo toa aleksandrov sto bil.Ako saka i masovec neka e.kazete dali znaete nesto za nastanite od 24 godina,a tito otvorete tema tamu i tamu zadovoluvajtese.

Acko vo spommentite na Sandanov,za ovoj nastan veli"Jas go vidov manifestot vo vesnik,i odma zaminav na sredba so todor,na taa sredba toj negirase deka bil potpisnik na ovoj Manifest"
Za ubistvoto negovo ima poveke verzii.
1.Spored Sandanov ubievot e Vanco Mihajlov(mislam na naracuvacot,za fiktivnite ubice se znae koj bile i tie se otepani prasanjeto e koj go poracal ubistvoto)
2.Spored Angel Dinev toj e ministerot za vojna,imeto ne mi teknuva.
3.ima edna kniga od eden prilepcanec"koj go ubi Aleksandrov" no dosega ne sum najdol primerok,izgleda deka e zabraneta,zatoa sto sum ja pobaral po sofiskite drzavni biblioteki i takov primer nema.Podocna i avtorot e ubien.
4.Vanco Mihajlov go ubiva Protugerov so obvinenie deka toj e ubiecot na aleksandrov
Fakt e deka Aleksandrov e potpisnik,no toj ne e vorecot na ovaa delo (Vlahov e zatoa sto imal takvi sposobnosti),problemot e kako toa vo ovoj manfest postoi Makedonci,pak ke napomenam ostavete gi prikaznite za tito i kominternata.Manifestot e dosta dobar i so samoto objavuvanje dal signa za uste pozastok sudir pomegu makedoncite i makedoncite vo bugarskite sluzbi.

Deka imalo osvesteni i pred niv nekoj primer,Angel Dinev,Dimitar Cupovski,Nace Dimov,Arseni Jovkov,site ovie bile i publicisti,znaci nivnite dela dopirale do narodot.

Me interesira pred da plukate dali nekoj gi ima citano spomenite na Sandanov,ili Dinev,Dimov,Cupovski,Haci Dimov,ili vesnicite od 1900-1903 godina koj bile vo sluzba na VMRO.Da vidite kako kaj niv pocnuva da se gradi svesta,bez tito i kominternata.
Acko ako znaes nesto za knigata ili nesto drugo slobodno kazi,treba da se ispitaat nastanite od osnovanjeto na Vmro avtonomna,ilindenska organizacija i VMRO(obedineta).

Немам време сега да барам цитати и детално да ти одговорам, па само кратко...

-Јас ги имам читано спомените на Шанданов пред година-две, па можеби не ме држи добро сеќавањето, но колку што се сеќавам тој не го обвинува Михајлов за убиството на Александров. Кажи ми на која страница го пишува тоа за да побарам, немам време сега да ги прелистувам целите спомени, морам нешто друго да читам... :)

-Министерот се вика Иван В’лков... И јас сум на мислење дека тој е вмешан во ова убиство. Има сведочења на луѓе од вони кругови кои што тврдат дека и луѓе од војската биле вмешани во ова убиство. А и Зоран Тодоровски кој го има доста проучувано македонското движење меѓу двете светски војни ја застапува ова теза. Доста интересна е врската Иван Михајлов - Иван В’лков...

-Не знам на која книга точно мислиш... Има една ’Убийството на Тодор Александров’ од 2002 година, ја пишува Кирил Прличев (директен потомок на Гриргор и Кирил Прличеви); Друга е ’Заговорот против Тодор Александров’, таа книга е издадена од ВМРО бргу после убиството... Ни една од овие две не е забранета... Сега ми текна дека и Билјарски има издадено нешто за убиството на Александров...

- Околу ставовите на Александров и содржината на Манифестот пишав во претходниот пост, читајќи ги спомените на Шанданов сигурно ќе наидеш на дел од тоа што го напишав...

(This post was last modified: 29-04-2010, 12:39 AM by acko.)
29-04-2010, 12:38 AM
Reply
boreto
Unregistered

 
#24

(28-04-2010, 06:33 PM)афион Wrote: Пиши и за Ванчо тој е поврзан со настаните.Слободно и како бугари да си ги пишиш.А дали има грчки бугари?

Прилагателното е индикация за териториален произход. В територията на българското землище влизат Мизия, Тракия, Македония, Добруджа, Беломорието и т.н.
Гърция е държава, а не територия.
Затова има
Беломорски българи, а не гръцки.
Добруджански българи, а не ромънски.
Бесарабски българи, а не молдовски или украински.
Македонските българи са с произход от територията Македония, а не от само държавата Република Македония, която заема част от територията Македония.
29-04-2010, 06:19 AM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#25

Рismo potpisano od Protogerov do vesnikot "ПРѢПОРЕЦЪ"
[Image: smrt.png]
29-04-2010, 01:29 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#26

A vo Deklaracijata na CK na V.M.R.O. za Majskiot manifest pisuva
[Image: manifesto.png]
29-04-2010, 01:52 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#27

Јас дека вака ќе запишат,но кој ги тереше да потпишат,не знаеја дека овие се комунисти?
29-04-2010, 04:50 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#28

А каде е гарантијата дека тоа што го обсудувале во присутството на Александров е исто со тоа што го публикувале?
Зошто Александров ќе одрекува дека има нешто општо со овој манифест.
Дали не претрпел една последна редакција во комунистички дух за да се дискредитира В.М.Р.О.?
29-04-2010, 04:59 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#29

Не е исправно овој манифест да се нарече ’Манифест на Александров’, но според тебе излегува дека тој не стои зад идеите содржани во Манифестот, со што не би можел да се сложам

Тодор Александров не е на страна и е запознаен со случувањата во Виена. Некаде во март 1924 година Тодор Александров и Протогеров заминуваат за Италија (подоцна и ќе отидат во Винеа) за да се сретнат со Чаулев (со посредство на Димитар Влахов) и да се помират со него и да се постигне согласност за обединување на македонското револуционерно движење.

Тодор Александров е потписник на Декларација (9 април) и Протокол за обединување (30 април). Врз база на овие два документа е составен Манифестот. Во нив е изнесена целта на македонското движење, а во пишувањето на овие документи учествува и Тодор Александров.

Значи, како што кажав врз база на овие два документа, кои се аминувани (а, може да се каже дури и составувани) лично од Тодор Александров, Влахов ја прави завршната верзија на Манифестот. ЦК на ВМРО подготвила и декларација на Македонската парламентарна група т.е. програма според која требало да се бранат идеите на Мајскиот манифест во Бугарското народно собрание.

Поради огромниот притсок од бугарското општество, Александров решава да го повлече потписот по објавувањето на Манифестот во ’Балканска федерација’. Тоа го прави со изговор дека манифестот бил премногу болшевички. (Александров не се откажува од другите идеи, како што се ослободување и обединување на сите делови на Македонија во независна и самостојна политичка единица и др...)
Оваа го вели ачко

А дали претрпел некоја измена?Па ако претрпеше сигурно ќе речеше Александров оваа не е тоа што го одобрив,тој го негираше потписот а не текстот.
29-04-2010, 05:06 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#30

(29-04-2010, 05:06 PM)афион Wrote: Значи, како што кажав врз база на овие два документа, кои се аминувани (а, може да се каже дури и составувани) лично од Тодор Александров, Влахов ја прави завршната верзија на Манифестот. ЦК на ВМРО подготвила и декларација на Македонската парламентарна група т.е. програма според која требало да се бранат идеите на Мајскиот манифест во Бугарското народно собрание.

Тука треба да знаеме што точно пишува во двата документа во составувањето на кои лично учествувал Александров, исто така и декларацијата на Мак. парл. група. Дали веруваш дека во ова декларација ќе се бранат идеите на Мајскиот манифест, кој Александров не го видел црно на бело пред да ја напушти Виена?

(29-04-2010, 05:06 PM)афион Wrote: А дали претрпел некоја измена?Па ако претрпеше сигурно ќе речеше Александров оваа не е тоа што го одобрив,тој го негираше потписот а не текстот.
Напротив. Види ја декларацијата која е објавена од Протогеров и Александров. Јасно си кажале дека тоа е дело на екзалтирани болшевики.
29-04-2010, 06:44 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#31

Каснаковски Александров го повлекува потписот од Манифестот не затоа што бил комунистички туку затоа што бил против политката на Бугарија.Ако било спротивно тој немаше да се потпиши а двата договори кој истотака биле комунистички затоа што автор е Влахов.Значи откако текстот стигнува до дворот и се чита,Александров добива закана за манифестот.Негов излез е во негирање.Зошто инаку би ги отепале и Чаулев и Протугеров?Затоа што работите почнале да се поместуваат од пробугарска во автономна линија?
29-04-2010, 06:53 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#32

Разбрав дека знаеш - Александров го повлекол својот потпис и толку.
Како го повлекол? На кој начин? Јас ти ја покажувам декларацијата во која не се повлекува потпис, а пишува дека авторите се екзалтирани комунисти. Значи Александров тотално се дистанцира од Манифестот и објаснува зошто.
Во негово име потпишал некој друг, самиот Александров не го видел вариантот, објавен во „Федерасион Балканик“
29-04-2010, 07:10 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#33

(29-04-2010, 06:53 PM)афион Wrote: Каснаковски Александров го повлекува потписот од Манифестот не затоа што бил комунистички туку затоа што бил против политката на Бугарија.Ако било спротивно тој немаше да се потпиши а двата договори кој истотака биле комунистички затоа што автор е Влахов.Значи откако текстот стигнува до дворот и се чита,Александров добива закана за манифестот.Негов излез е во негирање.Зошто инаку би ги отепале и Чаулев и Протугеров?Затоа што работите почнале да се поместуваат од пробугарска во автономна линија?

Писма на Тодор Александров във връзка с т.нар. Майски манифестВчера ти телеграфирах с Ангела (псевдоним на генерал Протогеров - б.м.), че нито имаме общо с в. "Федерасион Балканик", нито можем да се солидаризираме с безумното товрение "Манифест" на Харлаков и Данилов (псевдоним на Димитър Влахов - б.м.).

ВМРО не може и няма никога да бъде нито болшевишка, нито сговористка, тя не може да се занимава с партизански и класови борби, а ще върив неотклонно по досегашния свой път на национална революционна организация.

Кажи на Мишел Герджиков горното и го поздрави още един път за доблестното му държание като не желае да стане платено болшевишко оръдие, каквито са жалост: Харлаковци...

Много и сърдечни поздрави на тебе и Мишела!

Богдан ЦДА - София, ф. 1933, оп.2, а.е. 29

------------------------------------------------------------

Писмо на Т. Александров до неизвестен деец на ВМРО в Цариград с данни за политическата позиция на организацията спрямо преговорите във Виена, "Майския манифест", партиите в България и задачите пред революционното движение.

АЗ НЕ СЪМ СЛАГАЛ ПОДПИС ПОД ПОДОБЕН ПРЕСТЪПЕН МАНИФЕСТ


16 август 1924 г.
Драги Пенчо,
... Вярно е, че водихме извънредни разговори във Виебна, опитахме се да получим помощ, подкрепа за народноосвободителното дело, като мислехме, че славянската велика страна ще ни съдействува както това стори на турците с Мустафа Кемал паша начело, без да иска да превръща нашата национална организация в комунистическа и в оръдие на Москва и нез да настояват ВМРО да им съдействува да правят нови мережи в България за докарване на власт работническо-селски правителства, да се борим против европейския империализъм и прочии дивотии...

Ако някога даже бих бил подписал манифест с подобни щури и непосилни за ВМРО цели в момент на слабост, увлечение или заблуда, щом разкрия исринските намерения на авторите му предател бих бил, ако не съзная грешката си, не се откажех публично от стореното, че не се възвърнех в изпитания прав път.

Аз обаче не съм слагал подпис под подобен партизански и престъпен манифест. Във всички срещи иразговори съм се изказвал против комунизиране на ВМРО и нагърбването й с не нейни и непосилни за ръста й цели и като го прочетох възмутих се от дън душа за извършеното мошеничество от Харлаков-Данилов и в съгласие с другаря Ангел решихме да турнем край на тая й игра с ВМРО и с нас...

Бичувал съм грешките на Сговор и сговористи и нямам нищо общо с тях, а мякои съм удостоил с презрението си. Държа за съществуванието на Независима България, а не за сговор, лиги, партии и прочие...

ЦДА. София, ф. 1933, оп. 2, а.е. 29. л. 29-30. Оригинал, ръкопис
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
29-04-2010, 07:10 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#34

[Image: deklaracija.jpg]
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
29-04-2010, 07:11 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#35

Значи љубител е на болшевички пари а нив не ги сака.Исто како што и Шанданов работел за србите.Многу добра теза пиринец,се гледа колку знаеш.
29-04-2010, 07:19 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#36

(29-04-2010, 07:19 PM)афион Wrote: Значи љубител е на болшевички пари а нив не ги сака.Исто како што и Шанданов работел за србите.Многу добра теза пиринец,се гледа колку знаеш.

Сам ли почна да си говориш? Контактираш со вонземски разум изглеждаSepotsmeva Некаде да виде ред от мен во тие два поста па даже и тези да съм щитил?Smiley-happy068 Постирам писма от Александров и Декларацията на В.М.Р.О. .... точка!
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
29-04-2010, 07:59 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#37

Вярно е, че водихме извънредни разговори във Виебна, опитахме се да получим помощ, подкрепа за народноосвободителното дело.-значи Александров ги сака комунистите,ама кога му загусти одма се повлеква.
29-04-2010, 08:20 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#38

[Image: 24897_1298150265464_1581624596_30702907_4384207_n.jpg]
Quote:1913 писмо на Т.Александров до Пейо Яворов:
.....добре е да се прати една македонска мисия в Европа или от неофициални лица,или от 2-3-ма духовни-владици и 2-3-ма миряни,или от 2-3-ма членове на организацията......Да отишли с пълномощно,подпечатано от всички македонски общини,особенно спорните,за да изявят народното искане-да се запазят всички български земи за България.......
[Image: 24897_1298150305465_1581624596_30702908_1452831_n.jpg]
(This post was last modified: 29-04-2010, 09:16 PM by Paradigm.)
29-04-2010, 09:14 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#39

[Image: 24897_1298160705725_1581624596_30702925_4503671_n.jpg]
Quote:1913 писмо на Т.Александров до Пейо Яворов:
.....Ще сторим всичко възможно, за да не позволим българското правителство да подарява български земи на сърби и гърци.......
[Image: 24897_1298160665724_1581624596_30702924_7496842_n.jpg]
29-04-2010, 09:18 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#40

[Image: October_07,_1923_Charleston_Daily_Mail.JPG]
29-04-2010, 09:20 PM
Reply