Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 2.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Тодор Александров
Author Message
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(15-08-2010, 06:08 PM)demmian Wrote:
(15-08-2010, 05:00 PM)Playboytaxi Wrote: И според мене никаква. Вие денешните Македонци немате нищо слично со ВМРО,Гоце,Даме,Т.Александров..... Тие беха Мк Булгари,а вие сте продукт на това шо србите са сакали вие да сте. За това такви како тебе Дамjан ги викаме србомани.Не за навреда ,а оти нас во Пиринска наj много ни боли за вас.


Поимот србомани е изгледа користен единствено во вашата терминологија и вокабулар...србоман е човек кој што чувствува симпатии кон Србија.Јас лично не ги чувствувам.

Второ,Александров е со право контроверзна личност во Македонија,затоа што освен бугарофил поинаку не може да се именува.

Трето,денешните сфаќања на сегашното поколение Македонци сосема се коси со вашиот пропаганден материјал,затоа што знаете дека на Македонците им е преку глава и од вас и од останатите соседи кои ЗА ЖАЛ не опкружуваат.Свесни сме дека овие документи,кои ги предоставаш,де факто СЕ ФАКТИ,но де јуре не се валидни за сфаќањата на современиот Македонец,особено кај помладата генерација.Така што Александров и останата багра се си само ВАШИ БУГАРСКИ и нив никој не ви ги кради.Колку што знам Александров,Михајлов и не знам уште кој се ништо друго,освен обични бугарофили и македонската историја,како и Македонците како нација немаат никакви претенции кон гореспоменатите личности.

Ако ме прашаш лично мене,сеедно ми е каков бил по националност Делчев,Груев и останатите.Ако си ги сметате за неоспорен дел од вашата историја,тогаш слободно изучувајте си ги и почитувајте ги,од наша страна не би требало да имате никаков проблем,барем според мене би требало да биде така...затоа што во македонската историја има милион пат повелики и поинтересни за изучување личности,одошто личностите на ВМРО!

Господе Боже,па не е само ВМРО дел од историјата на Македонија,така што не би требало да зазема централно место во нашата историја.Освен ВМРО,македонската историја има уште милиони други поими,така што ВМРО не би требало да е во центарот на вниманието.

Не за друго,ами затоа што забележувам дека преку споменување на личности од ВМРО,ТМОРО и предоставање на нивни документи од ваша страна, вие бугарите изразувате индиректно (косвено) претензии кон Вардарскиот дел на Македонија како демек ,,е ваш,,

Жалам ама не е ваш,ние сме жители и сопственици на оваа земја,и ова е НАШЕ И САМО НАШЕ!

Тоа што било во историјата не треба на најподмолен начин да се користи во совремието со цел изразување на претенции кон веќе туѓа држава.

Историјата е ЕДНО,денешното време е СОСЕМА ДРУГО!

Ако историјата е создадена за цел изразување претенциозност кон дадена територија и туѓ народ,тогаш значи да страхуваме од наводни повторни претенции од Турција кон Балканот,затоа што де факто и де јуре ова било турска земја ПОЛА МИЛЕНИУМ!

Тоа е тоа!


Tреба да ви стане јасно дека историјата не се користи за пропагандна цел и изразување претенции кон нешто туѓо,не треба да биде и повод за лутење од ваша страна...Била Македонија бугарска или не,сега ВЕЌЕ НЕ Е,биле Македонците бугари?!-сега веке НЕ СЕ.Ние имаме веќе друга судбина и чао тути.

Napolno se soglosuvam so tebe. Deneshnite Makedonci nemat nishto slichno so VMRO i tehnite pra dedovci. Deneshnite Makedonci sa produkt na Yugoslavija,i koga im e ubavo da sa takvi ,nikoj nema pravo da im kazva kakvi sa i sho sa. Taka i jas na nikoj ne kazvam kako da se chustva.Tova si e tvoe pravo,bidi si kakov sakash. Jas samo pokazvam kakvi bili nashte pra dedovci od VMRO i zashto nie vo Pirinska sme isti kako nashte pra dedovci.
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html15-08-2010, 06:20 PM
Website Reply
demmian
Unregistered

 

(15-08-2010, 06:20 PM)Playboytaxi Wrote: Napolno se soglosuvam so tebe. Deneshnite Makedonci nemat nishto slichno so VMRO i tehnite pra dedovci. Deneshnite Makedonci sa produkt na Yugoslavija,i koga im e ubavo da sa takvi ,nikoj nema pravo da im kazva kakvi sa i sho sa. Taka i jas na nikoj ne kazvam kako da se chustva.Tova si e tvoe pravo,bidi si kakov sakash. Jas samo pokazvam kakvi bili nashte pra dedovci od VMRO i zashto nie vo Pirinska sme isti kako nashte pra dedovci.

Многу нормално дека немаш апсолутно никакво право да кажуваш кој каков е и каков би требало да биде.

А,за вашите прадедовци од Пиринска какви биле,си имате бугарски форуми за да дискутирате на тие теми.
15-08-2010, 07:16 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(15-08-2010, 07:16 PM)demmian Wrote:
(15-08-2010, 06:20 PM)Playboytaxi Wrote: Napolno se soglosuvam so tebe. Deneshnite Makedonci nemat nishto slichno so VMRO i tehnite pra dedovci. Deneshnite Makedonci sa produkt na Yugoslavija,i koga im e ubavo da sa takvi ,nikoj nema pravo da im kazva kakvi sa i sho sa. Taka i jas na nikoj ne kazvam kako da se chustva.Tova si e tvoe pravo,bidi si kakov sakash. Jas samo pokazvam kakvi bili nashte pra dedovci od VMRO i zashto nie vo Pirinska sme isti kako nashte pra dedovci.

Многу нормално дека немаш апсолутно никакво право да кажуваш кој каков е и каков би требало да биде.

А,за вашите прадедовци од Пиринска какви биле,си имате бугарски форуми за да дискутирате на тие теми.


Тая тема е за един голем Български герой,най големия лидер на ВМРО-Тодор Александров. И много сакаш да се дискутира само шо на тебе ти одговара,ама за срека тука модераторите дозволуват и друго мислене. Не може сите да са како Кагjано,рано или касно и во Вардарска Македониjа ке има демокрация и свобода,а не сЛобода.

Може истината и историчките документи да не ти одговарат ама то е то,нема шо да правиш.

[Image: Scan+105.jpeg]
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html15-08-2010, 08:16 PM
Website Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(15-08-2010, 06:00 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(15-08-2010, 05:48 PM)Playboytaxi Wrote: A tova za koe zborish posle 1945 ,e edna itra srbska politika. Srbite ne samo prodoljili okupacijata na MK so sozdavaneto na Mk nacija,jazik i azbuka ,a sakali da zemat i Pirinska. Za nasha golema radost od Pirinska tova ne se sluchilo.


Моите прашања се однесуваат за период по 1945 година.

Во Вардарска Македонија членовите на ВМРО ПРАВДА се прогонувани и затварани од србокомунистичкиот режим баш заради програмската цел на ВМРО ПРАВДА, отцепување од Југославија и ОСАМОСТОЈУВАЊЕ И ОБЕДИНУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА , така да прикаската дека тоа ВМРО е дел од итрата српска политика не држи вода.


Da ama tie sa zatvoreni od srbo-komunistite na MK,a tie srbo-komunistite ja praveha politikata i sakaha Pirinska da bide zaedno so tehnata srbo-komunistichka kreatura-Yugoslavska Makedonia.Ti sega podrjuvash srbo-komunistichkata politika,a ne tie koi sa zatvoreni od srbo-komunistite. VMRO sakashe Mk da se obedini i da bide model na Shvejcaria na Balkanot ,kade site nacionalnosti vo MK-Bulgari,vlasi,turci,grci,albanci ke jivejat po Shvejcarskio model,ako ne znaesh nema Shvejcarski jazik,azbuka i nacija,taja e drjava od 3-4 nacionalnosti.
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html15-08-2010, 08:23 PM
Website Reply
demmian
Unregistered

 

(15-08-2010, 08:16 PM)Playboytaxi Wrote: Тая тема е за един голем Български герой,най големия лидер на ВМРО-Тодор Александров. И много сакаш да се дискутира само шо на тебе ти одговара,ама за срека тука модераторите дозволуват и друго мислене. Не може сите да са како Кагjано,рано или касно и во Вардарска Македониjа ке има демокрация и свобода,а не сЛобода.

Може истината и историчките документи да не ти одговарат ама то е то,нема шо да правиш.

[Image: Scan+105.jpeg]


Алехандро,ти кажав јас на тебе не се обидувајте преку историја да искажувате индиректни претенциии за земја и држава која не е ВАША а Е НАША!Оти и турците ако земат да претендираат историски тешко вас!SepotsmevaSepotsmeva

Исправање на криви дрини кај вас во Бугарстан,овде не!
15-08-2010, 08:25 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(15-08-2010, 06:00 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(15-08-2010, 05:48 PM)Playboytaxi Wrote: A tova za koe zborish posle 1945 ,e edna itra srbska politika. Srbite ne samo prodoljili okupacijata na MK so sozdavaneto na Mk nacija,jazik i azbuka ,a sakali da zemat i Pirinska. Za nasha golema radost od Pirinska tova ne se sluchilo.


Моите прашања се однесуваат за период по 1945 година.

Во Вардарска Македонија членовите на ВМРО ПРАВДА се прогонувани и затварани од србокомунистичкиот режим баш заради програмската цел на ВМРО ПРАВДА, отцепување од Југославија и ОСАМОСТОЈУВАЊЕ И ОБЕДИНУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА , така да прикаската дека тоа ВМРО е дел од итрата српска политика не држи вода.

Е, затоа не се разбираме. Ние збориме за ВМРО пред Втората светска война. ОРИГИНАЛНОТО!

А ти сам се запрашай, зошто во пиринско по войната немало ВМРО или некакви идеи за одцепуване од Бугария. Зошто?

Изкључувам ги овде комунистичните кампании за створуване македонски, добружански и тракийски нации со диригент Сталин (стари руски мераци за разтурување на бугарскиот народ).

Важното е, дека немало никакви такви тензии сред населението - ни промовирани, ни преследувани од власта.

Па ако имало такви ВМРО-та кои сакале "обединување" со пиринска, дали ги прашале бугарите - пиринци што сакат?
15-08-2010, 08:25 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(15-08-2010, 08:25 PM)Вовата Wrote:
(15-08-2010, 06:00 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(15-08-2010, 05:48 PM)Playboytaxi Wrote: A tova za koe zborish posle 1945 ,e edna itra srbska politika. Srbite ne samo prodoljili okupacijata na MK so sozdavaneto na Mk nacija,jazik i azbuka ,a sakali da zemat i Pirinska. Za nasha golema radost od Pirinska tova ne se sluchilo.


Моите прашања се однесуваат за период по 1945 година.

Во Вардарска Македонија членовите на ВМРО ПРАВДА се прогонувани и затварани од србокомунистичкиот режим баш заради програмската цел на ВМРО ПРАВДА, отцепување од Југославија и ОСАМОСТОЈУВАЊЕ И ОБЕДИНУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА , така да прикаската дека тоа ВМРО е дел од итрата српска политика не држи вода.

Е, затоа не се разбираме. Ние збориме за ВМРО пред Втората светска война. ОРИГИНАЛНОТО!

А ти сам се запрашай, зошто во пиринско по войната немало ВМРО или некакви идеи за одцепуване од Бугария. Зошто?

Изкључувам ги овде комунистичните кампании за створуване македонски, добружански и тракийски нации со диригент Сталин (стари руски мераци за разтурување на бугарскиот народ).

Важното е, дека немало никакви такви тензии сред населението - ни промовирани, ни преследувани од власта.

Па ако имало такви ВМРО-та кои сакале "обединување" со пиринска, дали ги прашале бугарите - пиринци што сакат?


Ete sho sakame nie od Pirinska. Vesnik "Mir" od 1946:

[Image: mksaprotiva.JPG]
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html15-08-2010, 08:28 PM
Website Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(15-08-2010, 08:28 PM)Playboytaxi Wrote:
(15-08-2010, 08:25 PM)Вовата Wrote:
(15-08-2010, 06:00 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(15-08-2010, 05:48 PM)Playboytaxi Wrote: A tova za koe zborish posle 1945 ,e edna itra srbska politika. Srbite ne samo prodoljili okupacijata na MK so sozdavaneto na Mk nacija,jazik i azbuka ,a sakali da zemat i Pirinska. Za nasha golema radost od Pirinska tova ne se sluchilo.


Моите прашања се однесуваат за период по 1945 година.

Во Вардарска Македонија членовите на ВМРО ПРАВДА се прогонувани и затварани од србокомунистичкиот режим баш заради програмската цел на ВМРО ПРАВДА, отцепување од Југославија и ОСАМОСТОЈУВАЊЕ И ОБЕДИНУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА , така да прикаската дека тоа ВМРО е дел од итрата српска политика не држи вода.

Е, затоа не се разбираме. Ние збориме за ВМРО пред Втората светска война. ОРИГИНАЛНОТО!

А ти сам се запрашай, зошто во пиринско по войната немало ВМРО или некакви идеи за одцепуване од Бугария. Зошто?

Изкључувам ги овде комунистичните кампании за створуване македонски, добружански и тракийски нации со диригент Сталин (стари руски мераци за разтурување на бугарскиот народ).

Важното е, дека немало никакви такви тензии сред населението - ни промовирани, ни преследувани од власта.

Па ако имало такви ВМРО-та кои сакале "обединување" со пиринска, дали ги прашале бугарите - пиринци што сакат?


Ete sho sakame nie od Pirinska. Vesnik "Mir" od 1946:

[Image: mksaprotiva.JPG]

Дядо и баба са били пребивани от комунягите, заради поддръжката на "Никола Петков". Баба е била активистка и избрана за депутат от "Никола Петков". Тези избори, на които кумунистите позорно загубили, са били анулирани от тях и нови избори, под дулото на пищова са били проведени... Комунистическите гадости са нямали край...
15-08-2010, 08:39 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(15-08-2010, 08:23 PM)Playboytaxi Wrote: Da ama tie sa zatvoreni od srbo-komunistite na MK,a tie srbo-komunistite ja praveha politikata i sakaha Pirinska da bide zaedno so tehnata srbo-komunistichka kreatura-Yugoslavska Makedonia.Ti sega podrjuvash srbo-komunistichkata politika,a ne tie koi sa zatvoreni od srbo-komunistite. VMRO sakashe Mk da se obedini i da bide model na Shvejcaria na Balkanot ,kade site nacionalnosti vo MK-Bulgari,vlasi,turci,grci,albanci ke jivejat po Shvejcarskio model,ako ne znaesh nema Shvejcarski jazik,azbuka i nacija,taja e drjava od 3-4 nacionalnosti.


ВМРО постоело и пред Ванчо Михајлов, постоело и во период додека Ванчо бил жив и во период од 1947 година иако Ванчо бил жив ВМРО не било под негово водство а постои и денеска, ама тоа не е карикатурата од ВМРО на Каракачнов, која беше измислена за да службите во Бугарија го присвојат имотот на ВМРО. Тоа треба да го примиш како факт за да можеш да дискутираш врз база на историски вистини а не врз база на желби како сакаш да биде историјата.
Идејата на Ванчо Михалјов за Македонија Швајцарија на Балканите била едно видување на Михајлов во одреден период на неговиот живот но ако го прочиташ внимателно и неутрално првиот том од спомените ке видиш еден сосема поинаков Ванчо Михајлов.
15-08-2010, 09:26 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(15-08-2010, 06:18 PM)demmian Wrote:
(15-08-2010, 05:48 PM)Playboytaxi Wrote: А знаеш ли кога Мк беше обединена? Само во 1941 до 1944. Види списание "Илюстрация Илинден" .До 1941 се бори за обединена Мк ,а после 1941 Мк веке е обединета и не се борат повеке за независна МК. Taka i VMRO posle 1941 ne se bori poveke za samostojna MK. Vo 1941 VMRO si postignalo celite ,site Bulgari sa zaedno i Mk veke e svobodna od srbski i grcki teror.

За болдот ќе искоментирам-сосема неточно и лажно тврдење!

Како тоа беше Македонија обединета од 1941-44 кога западниот дел на Македонија го делевте со италијанци и албанци-балисти?!Nesumjas


Бугарот не ми одговори на ова прашање?! Кои лажговци се Господе Боже...треба светов да роди уште еден Хитлер само за бугаришта!
15-08-2010, 09:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(15-08-2010, 08:25 PM)Вовата Wrote: Е, затоа не се разбираме. Ние збориме за ВМРО пред Втората светска война. ОРИГИНАЛНОТО!

А ти сам се запрашай, зошто во пиринско по войната немало ВМРО или некакви идеи за одцепуване од Бугария. Зошто?

Изкључувам ги овде комунистичните кампании за створуване македонски, добружански и тракийски нации со диригент Сталин (стари руски мераци за разтурување на бугарскиот народ).

Важното е, дека немало никакви такви тензии сред населението - ни промовирани, ни преследувани од власта.

Па ако имало такви ВМРО-та кои сакале "обединување" со пиринска, дали ги прашале бугарите - пиринци што сакат?


Вовата ВМРО е едно и тоа се бори за СВОБОДНА И НЕЗАВИСИМА МАКЕДОНИЈА, така е запишано, од основањето до денеска. Не постои разлика во ВМРО пред и по војната.
Најди еден документ каде стои дека ВМРО ја променило доктрината па решило СЕПАРАТНО ДА СЕ ПРИПОЈУВААТ ДЕЛОВИ ОД МАКЕДОНИЈА НА БУГАРИЈА.

Со кого ке се споела или каде ке припаднела ОБЕДИНЕТА И САМОСТОЈНА Македоноија се шпекулации.

Пиринци со своето учесто на конгресот во Брисел одржан во ноември 1971 година покажале дека се слагат.
15-08-2010, 09:41 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(15-08-2010, 09:41 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(15-08-2010, 08:25 PM)Вовата Wrote: Е, затоа не се разбираме. Ние збориме за ВМРО пред Втората светска война. ОРИГИНАЛНОТО!

А ти сам се запрашай, зошто во пиринско по войната немало ВМРО или некакви идеи за одцепуване од Бугария. Зошто?

Изкључувам ги овде комунистичните кампании за створуване македонски, добружански и тракийски нации со диригент Сталин (стари руски мераци за разтурување на бугарскиот народ).

Важното е, дека немало никакви такви тензии сред населението - ни промовирани, ни преследувани од власта.

Па ако имало такви ВМРО-та кои сакале "обединување" со пиринска, дали ги прашале бугарите - пиринци што сакат?


Вовата ВМРО е едно и тоа се бори за СВОБОДНА И НЕЗАВИСИМА МАКЕДОНИЈА, така е запишано, од основањето до денеска. Не постои разлика во ВМРО пред и по војната.
Најди еден документ каде стои дека ВМРО ја променило доктрината па решило СЕПАРАТНО ДА СЕ ПРИПОЈУВААТ ДЕЛОВИ ОД МАКЕДОНИЈА НА БУГАРИЈА.

Со кого ке се споела или каде ке припаднела ОБЕДИНЕТА И САМОСТОЈНА Македоноија се шпекулации.

Пиринци со своето учесто на конгресот во Брисел одржан во ноември 1971 година покажале дека се слагат.

Кога не може целата Icon_razz... сепарантно подобро од ништо. Со другото се сложувам, само дека ти сепарантно му ја толкуваш доктрината на ВМРО.

Имам един македоснки алманах на МПО, каде трите дела се опишани под следните титули:

Македония под сръбско робство.

Македония под гръцко робство.

Македония под българска власт.

Некаква разлика ;).
15-08-2010, 09:48 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(15-08-2010, 09:48 PM)Вовата Wrote:
(15-08-2010, 09:41 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(15-08-2010, 08:25 PM)Вовата Wrote: Е, затоа не се разбираме. Ние збориме за ВМРО пред Втората светска война. ОРИГИНАЛНОТО!

А ти сам се запрашай, зошто во пиринско по войната немало ВМРО или некакви идеи за одцепуване од Бугария. Зошто?

Изкључувам ги овде комунистичните кампании за створуване македонски, добружански и тракийски нации со диригент Сталин (стари руски мераци за разтурување на бугарскиот народ).

Важното е, дека немало никакви такви тензии сред населението - ни промовирани, ни преследувани од власта.

Па ако имало такви ВМРО-та кои сакале "обединување" со пиринска, дали ги прашале бугарите - пиринци што сакат?


Вовата ВМРО е едно и тоа се бори за СВОБОДНА И НЕЗАВИСИМА МАКЕДОНИЈА, така е запишано, од основањето до денеска. Не постои разлика во ВМРО пред и по војната.
Најди еден документ каде стои дека ВМРО ја променило доктрината па решило СЕПАРАТНО ДА СЕ ПРИПОЈУВААТ ДЕЛОВИ ОД МАКЕДОНИЈА НА БУГАРИЈА.

Со кого ке се споела или каде ке припаднела ОБЕДИНЕТА И САМОСТОЈНА Македоноија се шпекулации.

Пиринци со своето учесто на конгресот во Брисел одржан во ноември 1971 година покажале дека се слагат.

Кога не може целата Icon_razz... сепарантно подобро од ништо. Со другото се сложувам, само дека ти сепарантно му ја толкуваш доктрината на ВМРО.

Имам един македоснки алманах на МПО, каде трите дела се опишани под следните титули:

Македония под сръбско робство.

Македония под гръцко робство.

Македония под българска власт.

Некаква разлика ;).

Ха,штом алманахот е од МПО-бугарофилска организација можам и да претпоставам...кога подобро ќе размислам не ни вреди да се разговара со вас.Ќе ја побарате Блгарија и на 2 планети!
15-08-2010, 09:52 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

Йордане, разбрах те много добре.

Само едно нещо ми се губи. КАК ще обединиш Македония в днешно време?

Как ще осъществиш отцепване на цял един индустриален район, с компактно българско население, с всички активи, които една територия притежава за една държава, за да я присъединиш към една нестабилна и скандална квазидържава каквато е република Македония в момента?

Как ще осъществиш и същото нещо с егейския район?

Има два варианта:

1. С война.

2. С война.

Ина и трети вариант:

С война.

Е?

Или мислиш, че е хубаво да се хвърли Иван БЪЛГАРИНА от Петрич да стреля срещу братовчед си МАКЕДОНЕЦА Петар от Струмица?
(This post was last modified: 15-08-2010, 09:57 PM by Вовата.)
15-08-2010, 09:54 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(15-08-2010, 09:52 PM)demmian Wrote:
(15-08-2010, 09:48 PM)Вовата Wrote:
(15-08-2010, 09:41 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(15-08-2010, 08:25 PM)Вовата Wrote: Е, затоа не се разбираме. Ние збориме за ВМРО пред Втората светска война. ОРИГИНАЛНОТО!

А ти сам се запрашай, зошто во пиринско по войната немало ВМРО или некакви идеи за одцепуване од Бугария. Зошто?

Изкључувам ги овде комунистичните кампании за створуване македонски, добружански и тракийски нации со диригент Сталин (стари руски мераци за разтурување на бугарскиот народ).

Важното е, дека немало никакви такви тензии сред населението - ни промовирани, ни преследувани од власта.

Па ако имало такви ВМРО-та кои сакале "обединување" со пиринска, дали ги прашале бугарите - пиринци што сакат?


Вовата ВМРО е едно и тоа се бори за СВОБОДНА И НЕЗАВИСИМА МАКЕДОНИЈА, така е запишано, од основањето до денеска. Не постои разлика во ВМРО пред и по војната.
Најди еден документ каде стои дека ВМРО ја променило доктрината па решило СЕПАРАТНО ДА СЕ ПРИПОЈУВААТ ДЕЛОВИ ОД МАКЕДОНИЈА НА БУГАРИЈА.

Со кого ке се споела или каде ке припаднела ОБЕДИНЕТА И САМОСТОЈНА Македоноија се шпекулации.

Пиринци со своето учесто на конгресот во Брисел одржан во ноември 1971 година покажале дека се слагат.

Кога не може целата Icon_razz... сепарантно подобро од ништо. Со другото се сложувам, само дека ти сепарантно му ја толкуваш доктрината на ВМРО.

Имам един македоснки алманах на МПО, каде трите дела се опишани под следните титули:

Македония под сръбско робство.

Македония под гръцко робство.

Македония под българска власт.

Некаква разлика ;).

Ха,штом алманахот е од МПО-бугарофилска организација можам и да претпоставам...кога подобро ќе размислам не ни вреди да се разговара со вас.Ќе ја побарате Блгарија и на 2 планети!

Ти къде си мериш пишката като пърле пред майка си не мога да разбера. Бягай там размахвай сарисата в темата за Александър. Icon_razz
15-08-2010, 09:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(15-08-2010, 09:48 PM)Вовата Wrote: Кога не може целата Icon_razz... сепарантно подобро од ништо. Со другото се сложувам, само дека ти сепарантно му ја толкуваш доктрината на ВМРО.

Имам един македоснки алманах на МПО, каде трите дела се опишани под следните титули:

Македония под сръбско робство.

Македония под гръцко робство.

Македония под българска власт.

Некаква разлика ;).


Водачите на ВМРО секогаш биле учени луѓе и што е побитно далеку пред времето во кое живееле, така да сите решенија ги оставале во пишана форма. Затоа побарав да ја презентирате одлуката за сепаратно ОСЛОБОДУВАЊЕ на Македонија и одлуката дека со ПРИПОЈУВАЊЕТО на Пиринска Македонија кон Бугарија звршува мисијата на ВМРО во Пиринскиот крај. Иако тука има една голема нелогичност. Пиринскиот дел е во составот на Бугарија многу пред 1945 година односно во времето кога ВМРО е најактивно за исполнување на лозунгот Обединета и Независна Македонија.

Разлика има и таа никој не треба да ја спори. Тоа е историска непобитна вистина. Заради чувството на блискост бежанците Македонци од Вардарска Македонија спас барале во Бугарија.
15-08-2010, 11:53 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(15-08-2010, 09:54 PM)Вовата Wrote: Йордане, разбрах те много добре.

Само едно нещо ми се губи. КАК ще обединиш Македония в днешно време?

Как ще осъществиш отцепване на цял един индустриален район, с компактно българско население, с всички активи, които една територия притежава за една държава, за да я присъединиш към една нестабилна и скандална квазидържава каквато е република Македония в момента?

Как ще осъществиш и същото нещо с егейския район?

Има два варианта:

1. С война.

2. С война.

Ина и трети вариант:

С война.

Е?

Или мислиш, че е хубаво да се хвърли Иван БЪЛГАРИНА от Петрич да стреля срещу братовчед си МАКЕДОНЕЦА Петар от Струмица?


Денеска Обединувањето е најлесно. Доволно е и Вардаска Македонија да влезе во Европската Унија.
15-08-2010, 11:55 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(15-08-2010, 09:52 PM)demmian Wrote:
(15-08-2010, 09:48 PM)Вовата Wrote:
(15-08-2010, 09:41 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(15-08-2010, 08:25 PM)Вовата Wrote: Е, затоа не се разбираме. Ние збориме за ВМРО пред Втората светска война. ОРИГИНАЛНОТО!

А ти сам се запрашай, зошто во пиринско по войната немало ВМРО или некакви идеи за одцепуване од Бугария. Зошто?

Изкључувам ги овде комунистичните кампании за створуване македонски, добружански и тракийски нации со диригент Сталин (стари руски мераци за разтурување на бугарскиот народ).

Важното е, дека немало никакви такви тензии сред населението - ни промовирани, ни преследувани од власта.

Па ако имало такви ВМРО-та кои сакале "обединување" со пиринска, дали ги прашале бугарите - пиринци што сакат?


Вовата ВМРО е едно и тоа се бори за СВОБОДНА И НЕЗАВИСИМА МАКЕДОНИЈА, така е запишано, од основањето до денеска. Не постои разлика во ВМРО пред и по војната.
Најди еден документ каде стои дека ВМРО ја променило доктрината па решило СЕПАРАТНО ДА СЕ ПРИПОЈУВААТ ДЕЛОВИ ОД МАКЕДОНИЈА НА БУГАРИЈА.

Со кого ке се споела или каде ке припаднела ОБЕДИНЕТА И САМОСТОЈНА Македоноија се шпекулации.

Пиринци со своето учесто на конгресот во Брисел одржан во ноември 1971 година покажале дека се слагат.

Кога не може целата Icon_razz... сепарантно подобро од ништо. Со другото се сложувам, само дека ти сепарантно му ја толкуваш доктрината на ВМРО.

Имам един македоснки алманах на МПО, каде трите дела се опишани под следните титули:

Македония под сръбско робство.

Македония под гръцко робство.

Македония под българска власт.

Некаква разлика ;).

Ха,штом алманахот е од МПО-бугарофилска организација можам и да претпоставам...кога подобро ќе размислам не ни вреди да се разговара со вас.Ќе ја побарате Блгарија и на 2 планети!


Mora prvo da se razberete dali MPO e Bulgarska ili MK organizacija? Oti ima makedonoidni ljude koj velat MPO bila nekakva Mk organizacija???
Koga ke pochnesh da chitash i pismata i originalite na VMRO ke kajesh i VMRO bila -Bulgarofilska organizacija. I koj ke ostane togava MK organizacija? ACHOM i MANU izgleda.

Dali e jasno za sho ide zbor???

[Image: 34987_1437499549109_1581624596_31019509_207719_n.jpg]
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html16-08-2010, 12:29 AM
Website Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(15-08-2010, 11:55 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Денеска Обединувањето е најлесно. Доволно е и Вардаска Македонија да влезе во Европската Унија.

Тоа е наивно. И во Европската уния државни граници се државни граници.

Никогаш Ниту Бугарската, ниту Грчката држава ке се согласат да им се земат региони за обединуване на Македония. Првом, не заборавай со кого имаш работа кај Грците. Тие за едно име ќе ви изпијат крвта, да не говориме дека ке одступат северна Грция. Таму дури и да има некоја подмолна славянштина, која да речеме (много хипотетично) дека ќе изплува на поврхнина, државата нема и збор да се издума за менување граници.

Во Бугария (со изкљючок на една рака платеници од Мусомиште) населението просто ќе се на насмее - пиринци се Бугари, во нивните мисли столица им е София, а не Скопје и за нив луѓете од вардарска се болни братучеди.

Тоа се фактите.
16-08-2010, 01:30 AM
Reply
demmian
Unregistered

 

(16-08-2010, 12:29 AM)Playboytaxi Wrote: Mora prvo da se razberete dali MPO e Bulgarska ili MK organizacija? Oti ima makedonoidni ljude koj velat MPO bila nekakva Mk organizacija???
Koga ke pochnesh da chitash i pismata i originalite na VMRO ke kajesh i VMRO bila -Bulgarofilska organizacija. I koj ke ostane togava MK organizacija? ACHOM i MANU izgleda.

Dali e jasno za sho ide zbor???


Колку и да се нервирате и сечете вени на тоа,факт е дека АСНОМ е светиња за Македонците и Македонија и е доста важно собитие во поновата македонска историја.


Затоа ти реков,не се занесувај дека само ВМРО е централен термин во македонската историја,од ВМРО има десет пати поинтересни настани,термини,личности итн.

И се изјаснив веќе дека дел од ВМРО се откровени бугарофили-Ванчо Михајлов и Александров се точно такви ѓубриња...


И уште еднаш ќе повторам:вас не ве интересира толку многу ,,крадењето на бугарска историја од страна на МАНУ,, вас ве интересира преку историско-бугарско-циганска пропаганда да изразувате индиректно претенции кон денешна Македонија.То ест претенции кон нешто што е туѓо,претенции кон туѓа нација и туѓа држава.
16-08-2010, 01:49 AM
Reply