Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Propadnat poet i propadnat politicar se mesa vo istorija i arheologija
Author Message
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#1

Еден факт, кој е слон во собата кој присатните не го гледаат, е што Дотичниот Георгиевски ја негира етногенезата на Македонците, а секој ден седел со Албанците во парламент. Тие(Албанците) се составени од две племиња, Геги и Тоски, но никој не ни помислува и на едните и на другите да им го негира Албанството.Eden fakt koj e slon vo sobata koj doticniot ne go gleda.
Но еве, еден што ќе закашка и уништи со неговото однесување после него ни стотина паметни не можат да исправат.
Да имал овој Љубчо Георгиевски една трунка чувство за национален интерес ни во еден момент не би му текнало за вакво нешто да расправа, но, по се изгледа дека тука се вмешани некои други интереси.
Зошто некој би се впуштил во ваква дебата?
An inch today is tomorrow’s mile.
03-12-2012, 06:31 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#2

Груевски вели дека ги обединил Данајците.
Фактот што неколку илјади Данајци се бореле на страната на Ксеркс против Александар е само еден факт кој говори против погорното.
Изгледа овој им држел свеќи на Филип и Александар па знае што мислеле.
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 03-12-2012, 06:45 AM by montehristo.)
03-12-2012, 06:43 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#3

Големиот борец за независна Македонија, г-от Љубчо Георгиевски, поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен Премиер на РМ ( 1998-2002) продолжува со својата храбра и несопирлива борба за Македонија. Големиот патриот ПРВ проговори за новиот историски фалсификат кој ја прави оваа власт, а кој историски фалсификат има за цел да не оттргне од евро-атланските интеграции, со што македонското прашање, повторно, се отвара а опстојот на македонската држава, перспективно, се става под знак на прашање.
На овој ТВ дуел со аерхеологот г-от Паско Кузман, Љубчо Георгиевски, по мене, излезе голем победник. Да сум јас во состојба да поставувам прашање до Паско Кузман, би му поставил едно прашање, кое , поради што не сум во состојба да го поставам на Паско Кузман, ке го поставам до Монтехристо: Паско Кузман ова година ке се ( или веќе) се пензионира. Тие ставови за длабоката и долгата македонска историја ги кажува јавно сега задните неколку години. Зошто, ако Паско Кузман ги имал или ги споделувал тие ставови за историјата на Македонците не ги искажувал порано?
03-12-2012, 01:11 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#4

Гледай как ще ви закашка и унищи Грую. Ще ви се завие свет.
03-12-2012, 02:03 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#5

(03-12-2012, 01:11 PM)hristo Wrote: Големиот борец за независна Македонија, г-от Љубчо Георгиевски, поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен Премиер на РМ ( 1998-2002) продолжува со својата храбра и несопирлива борба за Македонија. Големиот патриот ПРВ проговори за новиот историски фалсификат кој ја прави оваа власт, а кој историски фалсификат има за цел да не оттргне од евро-атланските интеграции, со што македонското прашање, повторно, се отвара а опстојот на македонската држава, перспективно, се става под знак на прашање.
На овој ТВ дуел со аерхеологот г-от Паско Кузман, Љубчо Георгиевски, по мене, излезе голем победник. Да сум јас во состојба да поставувам прашање до Паско Кузман, би му поставил едно прашање, кое , поради што не сум во состојба да го поставам на Паско Кузман, ке го поставам до Монтехристо: Паско Кузман ова година ке се ( или веќе) се пензионира. Тие ставови за длабоката и долгата македонска историја ги кажува јавно сега задните неколку години. Зошто, ако Паско Кузман ги имал или ги споделувал тие ставови за историјата на Македонците не ги искажувал порано?

Затоа што и сега не се наоѓа никој да зборува против Грујовизацијата, ете затоа.
Прво, за Македонија не се зборуваше во Југославија затоа што на комунистите и Тито не им се исплатеше поради нас Македонците да си имаат меѓународни проблеми(откако си имаа еднаш), тоа се виде осумдесетите години со Грцизација на топонимите иако имаше потпишано меѓународни договори за тоа( и никој не реагираше на тоа од Југословенската страна), но сето тоа е веќе вода која е одамна истечена.
Второ, археологијата во тоа време не постоеше на Македонско ниво, и сега кога се открива нешто ново и значајно за нас, кога треба историјата да се дополни, ќе се најде некој да каже дека историјата не се ревидира.
Христо, лесно е сега да се вршат критики кога и Историјата и Археологијата се востановени науки, но Христо да те прашам јас тебе нешто: Дали е Георгиевски Археолог, дали е тој Историчар?
Тој Георгиевски, зема термини од Историја и Археологија и Еристички како политичар ги извртува во своја корист, не гледајќи кому ќе му нанесе штета.
Сето она кое јас го слушнав од него ми даде за право за него да заклучам дека тој нема појма за што зборува, поготово што негов соговорник е еден Борјан Јовановски кој кога помислува дека овој Љубчо има нешто паметно кажано се губи на секоја реплика од Паско, и вели ама јас така сум учел во школо, значи имаш еден морон за водител кој се прави недоветен кога го потпрашаш малку повеќе, а знае да ги подржи квази-тезите на Аматерот ЉуБчо. Значи, имаш еден дилетант кој се прави еден голем соговорник и водител, а ваму воопшто се нема подготвено за тој еден свој соговорник кој е Археолог, а ваму подржува еден дилетант еден забеган и во Политика и во Историја и во Археологија.
За каков ти Патриот зборуваш и за каков фалсификат зборуваш?
Дали си ти свесен за околностите во кои живееш?
Дали знаеш ти дека тој твој гоооолем патриот му го препушти своето место на овој негов наследник патриот?
И двајцата се исти.
Не би сакал да зборувам за него повеќе затоа што што повеќе рчкаш по гомна толку повеќе смрди.
За евро интеграциите со тебе немам намера да зборувам затоа што и јас и ти сме дилетанти во таа работа а за да се види што ќе настане со тој процес мора да се направи морфолошка анализа.
Да си ми жив и здрав.
An inch today is tomorrow’s mile.
03-12-2012, 04:36 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#6

(03-12-2012, 04:36 PM)montehristo Wrote:
(03-12-2012, 01:11 PM)hristo Wrote: Големиот борец за независна Македонија, г-от Љубчо Георгиевски, поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен Премиер на РМ ( 1998-2002) продолжува со својата храбра и несопирлива борба за Македонија. Големиот патриот ПРВ проговори за новиот историски фалсификат кој ја прави оваа власт, а кој историски фалсификат има за цел да не оттргне од евро-атланските интеграции, со што македонското прашање, повторно, се отвара а опстојот на македонската држава, перспективно, се става под знак на прашање.
На овој ТВ дуел со аерхеологот г-от Паско Кузман, Љубчо Георгиевски, по мене, излезе голем победник. Да сум јас во состојба да поставувам прашање до Паско Кузман, би му поставил едно прашање, кое , поради што не сум во состојба да го поставам на Паско Кузман, ке го поставам до Монтехристо: Паско Кузман ова година ке се ( или веќе) се пензионира. Тие ставови за длабоката и долгата македонска историја ги кажува јавно сега задните неколку години. Зошто, ако Паско Кузман ги имал или ги споделувал тие ставови за историјата на Македонците не ги искажувал порано?

Затоа што и сега не се наоѓа никој да зборува против Грујовизацијата, ете затоа.
Прво, за Македонија не се зборуваше во Југославија затоа што на комунистите и Тито не им се исплатеше поради нас Македонците да си имаат меѓународни проблеми(откако си имаа еднаш), тоа се виде осумдесетите години со Грцизација на топонимите иако имаше потпишано меѓународни договори за тоа( и никој не реагираше на тоа од Југословенската страна), но сето тоа е веќе вода која е одамна истечена.
Второ, археологијата во тоа време не постоеше на Македонско ниво, и сега кога се открива нешто ново и значајно за нас, кога треба историјата да се дополни, ќе се најде некој да каже дека историјата не се ревидира.
Христо, лесно е сега да се вршат критики кога и Историјата и Археологијата се востановени науки, но Христо да те прашам јас тебе нешто: Дали е Георгиевски Археолог, дали е тој Историчар?
Тој Георгиевски, зема термини од Историја и Археологија и Еристички како политичар ги извртува во своја корист, не гледајќи кому ќе му нанесе штета.
Сето она кое јас го слушнав од него ми даде за право за него да заклучам дека тој нема појма за што зборува, поготово што негов соговорник е еден Борјан Јовановски кој кога помислува дека овој Љубчо има нешто паметно кажано се губи на секоја реплика од Паско, и вели ама јас така сум учел во школо, значи имаш еден морон за водител кој се прави недоветен кога го потпрашаш малку повеќе, а знае да ги подржи квази-тезите на Аматерот ЉуБчо. Значи, имаш еден дилетант кој се прави еден голем соговорник и водител, а ваму воопшто се нема подготвено за тој еден свој соговорник кој е Археолог, а ваму подржува еден дилетант еден забеган и во Политика и во Историја и во Археологија.
За каков ти Патриот зборуваш и за каков фалсификат зборуваш?
Дали си ти свесен за околностите во кои живееш?
Дали знаеш ти дека тој твој гоооолем патриот му го препушти своето место на овој негов наследник патриот?
И двајцата се исти.
Не би сакал да зборувам за него повеќе затоа што што повеќе рчкаш по гомна толку повеќе смрди.
За евро интеграциите со тебе немам намера да зборувам затоа што и јас и ти сме дилетанти во таа работа а за да се види што ќе настане со тој процес мора да се направи морфолошка анализа.
Да си ми жив и здрав.

Паско Кузман работел како археолог и пре доаѓање на власт на Никола Груевски, па не сум го запомнил ниту него ниту некои други да зборуваат за директната врска помеѓу Античките и современите Македонци. Васил Тупурковски во раните 90-ите години имаше издадено неколку монографии за Александар Македонски. Никој не е против ревидирање на историјата , ако се има нови аргументи или артефакти но тоа не треба да се прави ударнички и кампањски, туку како што предвидува прифатениот стандард за тоа. Значи по разни стручни весници, конгреси, симпозиуми се додека научната јвност тоа не го сподели со пошироката јавност, и наша и странска. Вака, неколку години се направија такви турбуленции во полето на македонската историја, да јас на мои ,скоро, 60 години, не знам да одговорам на најелемнтарни прашања за нашето ( моето) потекло. Тоа едно, друго е што е избран најлош момент за Македонија. Наместо да гради мостови со соседските земји-членки на НАТО и ЕУ, ние со таков провокативен настап во историјата градиме фронтовски линии и го зголемуваме расколот. Идејата на Љубчо Георгиевски не е да ги напаѓа “ новите исторски вистини“ од позиција на историчар или археолог, туку да нивните нелогичности и шпекулации ги стави во политички контекст на манипулација на власт со народот за божемното некое високо ( библиско, античко) место на Макеоднците во историјата, правејки се наивни дека не се свесни за нужните консеквенци од грчката, а сега и од блгарската страна. По што, се поставува логично прашање дали оваа власт навистина сака да РМ влезе во НАТО и ЕУ и така си го обезбеди територијалниот интегритет и перспектива, или ова “ нова историска вистина“ и играта околу името се создадени за да се создадат услови( алиби) за неможност да РМ влезе во тие евро-атлански интеграции и да ја чека, евентуалната, разврска на Балканот како монета за поткусурување, во полза на српската државна кауза.
Го прочита постот на Веритас? Добронамерен е и поучен. Светот ни се смее. Тие 250 професори по византологија, од целиот свет, се потпишаа на меморандумот, не зошто се поткупени од Грците ( имаше и такви подметнувања од некои наши новинари) туку што светот така ја доживува и прифаќа античката историја, а кои ние сакаме да ја промениме. Секаде каде пишува атрубут грчки ( хеленски) да стои македонски, а ние сме тие кои се директни нивни потомци. Многу е важано, од политички аспект, да таа наметната и ширена заблуда се растури. Во спротивно, ако работите појдат во негативна насока за интересите на Македонија, може во некој иднина да читаме за најголемата игра на УДБ-а во Македонија ( нејзината лажлива историја), после која Македонија исчезнала.
И ти да си жив и здрав.

03-12-2012, 09:04 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#7

Монтехристо, ако си алергичен на Љубчо Георгиевски еве ти размисла за ова прашање од проф. Димитар Димитров. Него, можеби, повеќе ке го респектираш:


Quote: Датум: 17.06.2011, 21:35

КОЛУМНА

ЧЕКАЈЌИ ГО СПОМЕНИКОТ


Импликации на антиквизацијата

Овој текст е должен одговор на веста од леарницата од Фиренца дека скулптурата на Александар е излеана и дека споменикот на античкиот јунак, качен на Букефал и наднесен над фалангата, бргу може да биде поставен. Чекајќи да се заокружи изборниот процес, дочекавме на плоштадот Македонија да осамнат деловите на „воинот на коњ“. Сега, текстот што беше замислен како уште едно предупредување, нека биде „добродошлица“!

Во принцип државата Македонија нема потреба од антиквизацијата. Таа си има свои реални историски рамки во движењето на отпорот раководено од ВМРО, во АСНОМ и во договорното, мирно, со референдумско изјаснување, етаблирање во самостојна држава по распадот на Југославија. Тие рамки, со јасно утврдени, неспорни државни граници, не само што ја прават доволно легитимна - тие рамки прават златен легитимитет, безусловно потврден и од Бадентеровата комисија на ЕУ.

Обратно, „засилувањето“ на легитимитетот со протегање на тие рамки до античка Македонија („Македонија вечна“), го проблематизира легитимитетот, правејќи „од готово - вересија“, т.е. сведувајќи ја актуелната држава (РМ) на „македонско прашање“, кое во оваа држава си добило практичен одговор. Таквата постапка нема внатрешна логика, не произлегува од системот на државата, туку му противречи на тој систем, бидејки ја доведува државата во зависност од имагинарно минато, од пред два и пол милениума, категоријално неподатливо за компарабилност и национални идентификации. Тоа минато не само што не било дел од нејзиното создавање, туку било инструментализирано во негативна корелација со државотворниот процес од страна на неговите српски и грчки противници. Силата на „бандите“ на ВМРО во „македонската борба“ (македоникос агон) тие ја релативизирале со теоријата за античко-македонскиот идентитет на нашите предци како синоним на грчкиот идентитет. Превоспитаните/“преродените“ во потомци на Александар се свртувале против своите во братоубиствена војна, напуштајќи ја позицијата на ВМРО за политичка автономија, односно за самостојна држава, поминувајќи на позицијата за нејзино освојување и делба меѓу Грција и Србија. Тоа е имено смислата на евокацијата на античко-македонскиот мотив.

Државната творба НРМ/СРМ/РМ и бега на таа стратегија. Во актуелниот облик на самостојна држава таа е дел на паневропскиот обединувачки процес во кој еволуира Европа на раздорот, со балканизацијата како нејзина негативна парадигма. Со оглед на хипотеката како дел од такво негативно наследство, наш примарен државен интерес е што поскорешна формална интеграција во ЕУ, и тоа претпоставува не просто исполнување на европските стандарди, туку стратегија за пример на тие стандарди. За натпреварот во древност тука нема место. Во таа перспектива нашите претензии на античките Македонци се контрапродуктивни. Научната јавност вон државата тоа го идентификува како школски пример на идеологизирана историографија која во посткомунизмот мутира во етномитологија. За Грција тоа е иредентизам. За ЕУ тоа е регионално позиционирање некомпатибилно со процесот на евро-атлантското интегрирање. На внатрешен план тоа е отклон од свети Климентовата- преродбенската- ВМРО-вската традиција, која го бранела јужното славјанство имено од грчката асимилација.

Актуелната „преродба“ од историската преродба, е реплика на „преродбата“ на грчката стратегија, што исходува од нашето Александрово потекло. Репликата дотолку се разликува од оригиналот, што авторите на оригиналот со неа се служеле како со пропаганден маневар и измама, во функција на освојување на Македонија, додека авторите на репликата го игнорираат ВМРО и АСНОМ, па една реална држава (РМ) ја враќаат на состојбата од „македонската борба“ и објективно посредуваат уште една победа на нејзините противници. Овојпат, кон надвор, таа победа има вид на антигрчки иредентизам, што ни го блокира патот кон НАТО И ЕУ; кон внатре има вид на одведување од идентитетот, бидејки на нацијата и импутира митски идентитет, па во име на тој идентитет го жртвува внатрешното и европското нејзино етаблирање.

Еден од најголемите раководители на ВМРО Васил Чекаларов проповедањето за Александар го објаснува со непознавањето на својата историја и го дочекува со иронија, како нешто „многу смешно!“ и „губење време“. Во македонското издание на неговиот Дневник тоа место е изоставено, зашто и противречи на актуелната античко-македонска опседнатост. Тоа е многу симптоматична постапка, што асоцира на Чекаларов заклан од македономахите: тоа е образецот на односот меѓу ВМРО и античко-македонскиот идентитет и на односите на едната и другата позиција спрема формирањето на Македонија во самостојна држава, изразени во извиците на убијците на војводата: „Нема Чекаларо“! Нема Македонија!“.

Денес кога државата Македонија е реалност, антиквизацијата зад која стои партија со предзнак ВМРО, историската ВМРО ја деградира на нивото на колаборационистите на Грција и на Србија од „македонската борба“ - Гоце Делчев го прави Коте Христов, Дамјан Груев го прави Глигор Соколов(иќ). Овој атентат врз ВМРО се врши преку апликацијата на акронимот ВМРО (одржуван во меморијата како синоним за самостојна држава) во името на партијата, што доведува до гласови и до власт. Сама по себе таквата апликација противречи и на системот на ВМРО, и на уставното уредување. ВМРО била движење на отпорот за политичко ослободување. Штом се дојде до своја држава, таа (ВМРО) - категоричен е творецот на системот Христо Матов - го “губи правото на своето постоење“.

Партизацијата на ВМРО (аналогно, проблематични се и трансферите СКМ -СДСМ и ССРНМ - СПМ) под знакот на сонцето од Вергина и на лавот, на штитот и мечот на Александар и на камата и пиштолот на Гоце, прогласувањето на сонцето од Вергина за државно знаме; од друга страна, обидот на Милошевиќ и на Мицотакис за делба на државата, блокадата од Грција, спорот за името - објективно претставуваат регионална коалиција која РМ ја влече век назад, како „македонско прашање“ и „македонска борба“, ја разјадува одвнатре и ја попречува нејзината евро и евроатлантска интеграција. Точно е дека го сменивме државното знаме, но за жал, ја чекаме инаугурацијата на бесмртниот Александар како апсолутен победник од „македонската борба“, во вид на грандиозен бронзен коњаник, надреден над Делчев, Груев, Ченто.

Се разбира, ова “освојување” на античка Македонија, не ја загрозува Грција. Тоа ја загрозува Република Македонија. Затоа не поради Грција, туку заради нас, нашето национално и човечко достоинство, добро би било примерот со корекцијата на државното знаме да го примениме на целата антиквизација - како добар влог и за решавање на спорот за името и за зачленување во НАТО и ЕУ.
Димитар ДИМИТРОВ #

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...CC286780EE
03-12-2012, 09:16 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12
#8

Монтехристо, къде видя "негиране на етногенезата на Македонците"? Единственото, което Л. Георгиевски негира е опитът за политическо креиране на нов идентитет, чийто главен темел е присвояването на краткотрайната слава на един отдавна изчезнал, войствен античен народ, който освен с успешните си завоевателни войни, не е известен с нищо друго.
Сравнението с Геги и Тоски е неуместно, а и си помисли добре защо на никой не му и минава през ума да им негира Албанството. Въпросът, колко данайци имало във войската на Ксеркс и колко в тая на Александър, може да е любопитен за някой любознателен изследовател на античната история, но едва ли може да послужи за нещо повече.
За археология не знам, но със сигурност Любчо може да скрие шапката на Паско по история (както го и прави в този спор).

А това, че си озаглавил темата "Пропаднал поет и пропаднал политичар..." показва само как те води първосигнално личната ти неприязан към Любчо Георгиевски. Не знам какъв поет е той, но поне се е опитал да пише. А за политик...ти колко политици от Македония познаваш, които да са били министър-председатели?
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
03-12-2012, 09:39 PM
Reply