Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
100 години свобода
Author Message
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12
#1

Днес се чествува сто години от Освобождаването на Горна Джумая (Благоевград) и Пиринска Македония.

"Благоевград. Над 10 000 души се събраха на площад „Георги Измирлиев” в Благоевград за тържествената заря-проверка по повод 100 години от Балканските войни и Освобождението на Горна Джумая и присъединяването на Пиринска Македония към Майка България. "
100 години свобода

Как мислят нашите домакини от Македония, свободни ли са техните братя от Пирина и имат ли македонците в България наистина повод за празник?
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
05-10-2012, 08:35 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#2

Поминав 4 години во тој дел од Бугарија. Луѓето таму живеат во држава во којашто сакаат да живеат и ја чувствуваат како своја. Точка. Таму имав можност да запознаам и неколку локални Македонци по националност (самите си го изјавија тоа), кои на никаков начин не се непријатели на државата во којашто живеат. Од едната страна се неправедно нарекувани "омовци" и посочувани како сепаратисти, а од другата страна нивното присуство во Бугарија понекогаш е злоупотребувано за да се тврди дека се под репресии. А во сето тоа време не сме слушнале ништо од нив самите, па да видиме од прва рака какви се нивните размислувања. Со оглед на тоа, јас велам дека се возможни две варијанти: или такви репресии нема, или тие луѓе се преееемногу тивки за да заслужат да се застапувам за нив. Мнозинството таму се Бугари затоа што се чувствуваат така, таков е мојот впечаток (не дека сум шетал да ги распрашувам). Со нив сум имал само позитивни искуства. Честит да ви е празникот.
Let me hear you make decisions without your television.
05-10-2012, 10:19 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#3

(05-10-2012, 08:35 PM)Stefan Wrote: Днес се чествува сто години от Освобождаването на Горна Джумая (Благоевград) и Пиринска Македония.

"Благоевград. Над 10 000 души се събраха на площад „Георги Измирлиев” в Благоевград за тържествената заря-проверка по повод 100 години от Балканските войни и Освобождението на Горна Джумая и присъединяването на Пиринска Македония към Майка България. "
100 години свобода

Как мислят нашите домакини от Македония, свободни ли са техните братя от Пирина и имат ли македонците в България наистина повод за празник?

Вчера бев во Благоевград. Имав лични работи да свршам. Немав намера да учествувам на прославата.Поминав низ главниот плоштад и кај квартот Вароша ( кај црквата). Имаше многу народ, свечен вод на војници, музика и доста полицајци како обезбедување, Видов и многу ученици. Почесто одам во Благоевград, но таква маса луѓе во центарот не сум видел.Сите зборуваат на блгарски, немаше никаква провокација или инцидент по било која основа.
Дали се слободни нашие сонародници во Пирин, значи тие кои етнички се изјснуваат како Македонци? Не знам! Никогаш, кога одам таму, не сум бил во седиштето на ОМО Пирин ( на пример), ако го имаат. Лично сум видел на плоштадот во Благоевград, , каде се наоѓа и општината, како една средовечна жена, облечена со маица со 16-крако сонце, влегува во општината. Намерно ги пратев реакциите на луѓето во близината. Никој, ама баш никој, не направи некоја провокација кон жената. Таа мирно си влезе во општината.
Дали “ македонците в България наистина повод за празник?“. Па, тогаш кога се војувало ( 1912) сите се чувствувале како Блгари и тогашните сигурно се радувале. Но, сегашните Македонци во Блгариа, независно од нивниот број, веројатно тоа го чувствуваат како цепање на Македонија како единствен простор.

06-10-2012, 08:42 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#4


За стогодишнината от Балканската война по БНТ...

http://bnt.bg/bg/productions/174/edition...omvri_2012
29-10-2012, 11:09 PM
Reply