Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Цар Самоил
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(03-08-2010, 04:19 PM)macedon Wrote: И што испадна монголот Аспарух дошол па со неговите наследници Борис, Симеон, Петар,Персијан, Владимир сите турко-монголи(татари) ја создале Бугарија и владееле со неа
против неа војувале Византија и Македонија со центар во Преспа и Охрид на чело со Самоил

Тоа ви викам цело време вие не разбирате
ако не личите на Аспарух неможе да сте бугари ви сте запнале може
епа ужувајте како монголи што да ви кажам друго
само накосете ги очите Icon_razz

349719oi4
Nemoj taka,mladi se.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
03-08-2010, 04:43 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(03-08-2010, 04:19 PM)macedon Wrote: И што испадна монголот Аспарух дошол па со неговите наследници Борис, Симеон, Петар,Персијан, Владимир сите турко-монголи(татари) ја создале Бугарија и владееле со неа
против неа војувале Византија и Македонија со центар во Преспа и Охрид на чело со Самоил

Тоа ви викам цело време вие не разбирате
ако не личите на Аспарух неможе да сте бугари ви сте запнале може
епа ужувајте како монголи што да ви кажам друго
само накосете ги очите Icon_razz
Погледни и темата за траките и тогава тропаj глупости. Нема туркомонголи - това е навреда. Ако сакаш да дискутираш - добре, ако нема какво да кажеш интересно и градивно по темата - пак добре. Та в една от темите на политическиот форум един твой приjател зададе интересен въпрос. Ти ми кажи коj е македонскиот цар преди Самуил и този след него и другиот след него и другиот след него. Въпроси на които не можеш да отговоиш. Ке ти дам джокер само, дека царот преди Самуил(бугарскиот) е цар Борис 2-ри. И пак питам един елементарен въпрос. Как така ако македонците за 2000 години са имали само един цар коjто е имал царство с размерите на империjа покриваща сите бугарски земи по онова време. В Средновековието да 14-век на Балканот е имало две големи држави - две империи - Бугарската и Византийската(Источна Римска империjа) Немало нито Руманиjа, нито Грциjа
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
03-08-2010, 09:00 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(03-08-2010, 04:19 PM)macedon Wrote: И што испадна монголот Аспарух дошол па со неговите наследници Борис, Симеон, Петар,Персијан, Владимир сите турко-монголи(татари) ја создале Бугарија и владееле со неа
против неа војувале Византија и Македонија со центар во Преспа и Охрид на чело со Самоил

Тоа ви викам цело време вие не разбирате
ако не личите на Аспарух неможе да сте бугари ви сте запнале може
епа ужувајте како монголи што да ви кажам друго
само накосете ги очите Icon_razz
Погледни и темата за траките и тогава тропаj глупости. Нема туркомонголи - това е навреда. Ако сакаш да дискутираш - добре, ако нема какво да кажеш интересно и градивно по темата - пак добре. Та в една от темите на политическиот форум един твой приjател зададе интересен въпрос. Ти ми кажи коj е македонскиот цар преди Самуил и този след него и другиот след него и другиот след него. Въпроси на които не можеш да отговориш. Ке ти дам джокер само, дека царот преди Самуил(бугарскиот) е цар Роман, преди него брат му цар Борис 2-ри. И пак питам един елементарен въпрос. Как така ако македонците за 2000 години са имали само един цар коjто е имал царство с размерите на империjа покриваща сите бугарски земи по онова време. В Средновековието да 14-век на Балканот е имало две големи држави - две империи - Бугарската и Византийската(Источна Римска империjа) Немало нито Руманиjа, нито Грциjа, нито Албаниjа, нито Србиjа, нито Македония. Сите тези днешни националности по онова време или ги е немало или били владени(пряко или контролирани) от бугарите или от византийците.
Това е истината приjателе драг. Ке ме извиниш дека те разочаровах Icon_razz
Ето ти малка част от българските владетели:
Крумова династия
кан Крум - 802/803-814
кан Омуртаг (син на Крум) - 814-831
кан Маламир (третият син на Омуртаг) - 831-836
кан Пресиян (племенник на Маламир, син на Звиница) - 836-852
кан Борис/княз Борис I Михаил (син на Пресиян) - 852-889
княз Владимир-Расате (първороден син на Борис) - 889-893
цар Симеон I (третият син на Борис) - 893-927
цар Петър I (вторият син на Симеон) - 927-969/970
цар Борис II (първороден син на Петър) - 969/970-971
цар Роман (вторият син на Петър) - 976/977-991

Самуилова династия
цар Самуил - 991-1014
цар Гаврил Радомир (първороден син на Самуил) - 1014-1015
цар Иван Владислав (племенник на Самуил, син на Арон) - 1015-1018


Византийско владичество (1018-1185)


Самуилова династия
цар Петър II Делян (син на Гаврил Радомир) - 1040-1041
цар Петър III (Константин Бодин, правнук на Самуил) - 1072


Втора българска държава (1185-1396)


Династията Асеневци
цар Петър IV (Тодор) - 1185-1187/1190
цар Асен I (по-малкият брат на Петър) - 1187/1190-1196
цар Петър IV - 1196-1197
цар Калоян (по-малък брат на Петър и Асен) - 1197-1207
цар Борил (сестрин син на Петър, Асен и Калоян) - 1207-1218
цар Иван Асен II (първороден син на Асен) - 1218-1241
цар Коломан (Калиман) I Асен (четвърто дете на Иван Асен от втория му брак с Ана-Мария) - 1241-1246
цар Михаил II Асен (първи син на Иван Асен от третия му брак с Ирина Комнина) - 1246-1256
цар Коломан (Калиман) II Асен (племенник на Иван Асен, син на Александър) - 1256
цар Мицо Асен (зет на Иван Асен) - 1256-1257
цар Константин Тих-Асен (женен за Ирина-внучка на Иван Асен) - 1257-1277
цар Ивайло (узурпатор) - 1278-1280
цар Иван Асен III (син на Мицо, внук на Иван Асен ІІ) - 1279-1280

Династията Тертеровци
цар Георги І Тертер - 1280-1292
цар Смилец - 1292-1298
цар Чака (узурпатор) - 1299-1300
цар Теодор Светослав Тертер (син на Георги Тертер) - 1300-1321
цар Георги ІІ Тертер (син на Светослав Тертер) - 1321-1322

Династията Шишмановци
цар Михаил ІІІ Шишман (правнук на Иван Асен ІІ, братовчед на Светослав Тертер) – 1323-1330
цар Иван Стефан (първороден син на Михаил Шишман) – 1330-1331
цар Иван Александър (праправнук на Иван Асен ІІ, племенник на Михаил Шишман) – 1331-1371
цар Иван Шишман (първи син на Иван Александър от втория му брак с еврейката Сара) – 1371-1395 (в Търново и Никопол)
цар Иван Срацимир (втори син на Иван Александър от първия му брак с Теодора) – 1356-1396 (във Видин)
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 03-08-2010, 09:07 PM by Vodno konche.)
03-08-2010, 09:02 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(03-08-2010, 09:02 PM)Vodno konche Wrote: Македоне, Ето ти малка част от българските владетели:(за периода от 802 година до 1396-та) Аjде ти ми напише сите македонски царе за това времеYea Или освен Самоил - за друг "македонски" цар не са ти казали от Каjгана и Белград, а къде се вписва този македонски Самоил - от небето ли е паднал, не знаешBaeh. Може да ти напиша още династии бугарски царе да речем от 681 година и от преди това, но ти такива македонски не можеш да напишеш, защото немало такива Icon_razz Е, тогава што ке праjме бре ТанасеSmiley-happy068
Крумова династия
кан Крум - 802/803-814
кан Омуртаг (син на Крум) - 814-831
кан Маламир (третият син на Омуртаг) - 831-836
кан Пресиян (племенник на Маламир, син на Звиница) - 836-852
кан Борис/княз Борис I Михаил (син на Пресиян) - 852-889
княз Владимир-Расате (първороден син на Борис) - 889-893
цар Симеон I (третият син на Борис) - 893-927
цар Петър I (вторият син на Симеон) - 927-969/970
цар Борис II (първороден син на Петър) - 969/970-971
цар Роман (вторият син на Петър) - 976/977-991

Самуилова династия
цар Самуил - 991-1014
цар Гаврил Радомир (първороден син на Самуил) - 1014-1015
цар Иван Владислав (племенник на Самуил, син на Арон) - 1015-1018


Византийско владичество (1018-1185)


Самуилова династия
цар Петър II Делян (син на Гаврил Радомир) - 1040-1041
цар Петър III (Константин Бодин, правнук на Самуил) - 1072


Втора българска държава (1185-1396)


Династията Асеневци
цар Петър IV (Тодор) - 1185-1187/1190
цар Асен I (по-малкият брат на Петър) - 1187/1190-1196
цар Петър IV - 1196-1197
цар Калоян (по-малък брат на Петър и Асен) - 1197-1207
цар Борил (сестрин син на Петър, Асен и Калоян) - 1207-1218
цар Иван Асен II (първороден син на Асен) - 1218-1241
цар Коломан (Калиман) I Асен (четвърто дете на Иван Асен от втория му брак с Ана-Мария) - 1241-1246
цар Михаил II Асен (първи син на Иван Асен от третия му брак с Ирина Комнина) - 1246-1256
цар Коломан (Калиман) II Асен (племенник на Иван Асен, син на Александър) - 1256
цар Мицо Асен (зет на Иван Асен) - 1256-1257
цар Константин Тих-Асен (женен за Ирина-внучка на Иван Асен) - 1257-1277
цар Ивайло (узурпатор) - 1278-1280
цар Иван Асен III (син на Мицо, внук на Иван Асен ІІ) - 1279-1280

Династията Тертеровци
цар Георги І Тертер - 1280-1292
цар Смилец - 1292-1298
цар Чака (узурпатор) - 1299-1300
цар Теодор Светослав Тертер (син на Георги Тертер) - 1300-1321
цар Георги ІІ Тертер (син на Светослав Тертер) - 1321-1322

Династията Шишмановци
цар Михаил ІІІ Шишман (правнук на Иван Асен ІІ, братовчед на Светослав Тертер) – 1323-1330
цар Иван Стефан (първороден син на Михаил Шишман) – 1330-1331
цар Иван Александър (праправнук на Иван Асен ІІ, племенник на Михаил Шишман) – 1331-1371
цар Иван Шишман (първи син на Иван Александър от втория му брак с еврейката Сара) – 1371-1395 (в Търново и Никопол)
цар Иван Срацимир (втори син на Иван Александър от първия му брак с Теодора) – 1356-1396 (във Видин)
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 04-08-2010, 08:17 AM by Vodno konche.)
04-08-2010, 08:15 AM
Reply
macedon
Unregistered

 

кого замајувате, сами се лажете или што?

всичко татарско
Самоил Македонец Icon_razz

Симеон, со државен декрет, официјално го вовел словенскиот јазик како официјален јазик во Бугарија во 893 година, а тоа е речиси цели 30 години по создавањето на првиот словенски книжевен јазик.
Но, и овој декрет бил пречекан со отпор од страна на вистинските етнички Бугари (Турко-Бугарите), кои не сакале туку-така да се откажат од својот мајчин бугаро-азијатски јазик и да го учат словенскиот, за што сведочи фактот што го дава токму бугарскиот учен Сефтерски, кој вели дека бугаро-азијатскиот јазик си останал како говорен јазик помеѓу Бугарите дури до 12. век.


Малку познатиот прв син на кнезот Борис, Владимир, кој во 888-889 година го заменил татка си на престолот, откако Борис, откако претходно (866 година) поради политички причини, го примил христијанството, заминал во манастир.
Во јавноста е малку познато дека новиот турко-бугарски цар Владимир (иако имал христијанско име) не сакал ни да слушне за христијанството!
Поради тоа, истиот тој Владимир, потпирајќи се главно на доминантините етнички Турко-Бугари, веднаш превзел низа антихристијански мерки, со цел да го истисне христијанството од Бугарија и повторно да ја воведе турко-бугарската прататковска паганска вера!

хан Борис I

а след покръстването:

княз Борис I Михаил

Цар Ивайло
1277-1280 г.
Оглавява селското въстание през 1277 г. Завзема престола, след като разбива войските на цар Константин Тих, а самия него убива. През 1280 г. търси помощ от татарския хан Ногай, от когото е убит.

Цар Смилец
1292-1298 г.
Поставен от татарския хан Ногай.

Цар Чака
1299 г.
Син на татарския хан Ногай и зет на цар Георги Тертер I от кумански произход.

ps
уште не ги накосивте очите за да личите на Бугари или? Icon_razz
04-08-2010, 02:03 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

Като не я знаеш историята на България недей да пишеш глупости.
04-08-2010, 06:17 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(04-08-2010, 02:03 PM)macedon Wrote: хан Борис I

а след покръстването:

княз Борис I Михаил

Цар Ивайло
1277-1280 г.
Оглавява селското въстание през 1277 г. Завзема престола, след като разбива войските на цар Константин Тих, а самия него убива. През 1280 г. търси помощ от татарския хан Ногай, от когото е убит.

Цар Смилец
1292-1298 г.
Поставен от татарския хан Ногай.

Цар Чака
1299 г.
Син на татарския хан Ногай и зет на цар Георги Тертер I от кумански произход.
Не те питах да ми казваш имена на български царе - ние си ги знаем много добре - вече ти постнах имена на много български царе. Питах те прост и лесен вопрос. Да ми кажеш пет- шест имена на македонски царе през Средновековието. Взели сте Самуил за македонски цар, ами другите. Как мислиш - за 2000 години се появява един македонски цар пуснат от небето и угасва като падаща звезда. Кои са преди него и след него царете и династиите - никоj не знаеSmiley-happy068
Аjде да ти помогна. Не можеш да ми отговориш, заштото нема македонски царе през Средновековието, нито македонска држава. Нема и следа от такова нещо.
Аjде не се труди повеке. Ке де измориш напразноSmiley-happy068
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 04-08-2010, 08:19 PM by Vodno konche.)
04-08-2010, 08:18 PM
Reply
macedon
Unregistered

 

Море неразбрани не барајте Македонец во Преспа и Охрид во низа татари од Азија
таму се крените бугарски во татарстан, таму е и светски Бугарски конгрес :D
05-08-2010, 04:57 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(05-08-2010, 04:57 PM)macedon Wrote: Море неразбрани не барајте Македонец во Преспа и Охрид во низа татари од Азија
таму се крените бугарски во татарстан, таму е и светски Бугарски конгрес :D
Виждам дека обичаш да спамираш...
Корените бугарски са во Бугариjа и на БалканотIcon_razz
А Татарстан нема врска с темата.Smajlito
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
05-08-2010, 05:53 PM
Reply
macedon
Unregistered

 

Има и тоа голема
Бугарите се од татарстан
Самоил од Македонија
тоа колку да се прави разлика кој од каде е Icon_razz
07-08-2010, 01:36 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(07-08-2010, 01:36 PM)macedon Wrote: Има и тоа голема
Бугарите се од татарстан
Самоил од Македонија
тоа колку да се прави разлика кој од каде е Icon_razz
За последен пат ти казвам - бугарите са отишли на Волга от Бугариjа(Стара Велика Бугариjа) и това е факт, а не е обратното. Бугарите са толкова домороден народ колкото и македонците - никаква разлика. Татарстан- Матарстан - това са супер глупости. Самуил ти доказах, че е точно от България, зоштото по негово време Македония е била на друго место, ама като не слушаш - твоj проблем. Самуил си има чисто бугарско родословие и е част от бугарските царе - показах го това по-горе, а ти не ми показа македонските царе - от които е Самуил. Може да се каже като компромис дека македонските и бугарските царе през Средновековието са били едно и исто нешто. Нема разлика между нив, но вие само Самуил признавате, да се чуди човек зошто, след като има много по-велики царе от него(бугарски(македонски) ).Но това е зоштото србите това са ви го кажеле. Те немат интерес вие да имате велики царе, исти со бугарските. А по това време днешна Србиjа си е била чиста бугарска земjа, а Белград български град. Такава е била историjата. Величие за бугаринот на Балканот. А ние бугарите казваме и за македонецот, но вие бегате во антиките Icon_razz А антиките са нешто совсем друго Icon_razz
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
07-08-2010, 01:55 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

(07-08-2010, 01:36 PM)macedon Wrote: Има и тоа голема
Бугарите се од татарстан
Самоил од Македонија
тоа колку да се прави разлика кој од каде е Icon_razz

Ето от къде е Самуил и стига си трескал глупости.

Samuel of Bulgaria

http://www.google.com/search?q=Samuel+of...d=0CAcQpwU
08-08-2010, 04:21 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

А е то тук Иван Владислав се обявява самият себе си за българин по рождение.

http://books.google.com/books?id=Z0PmrXK...on&f=false

http://www.google.com/search?q=Samuel+of...d=0CAcQpwU

http://www.google.com/search?hl=en&tbo=1...SgA&q=John+
08-08-2010, 04:37 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(08-08-2010, 04:37 PM)veritas Wrote: А е то тук Иван Владислав се обявява самият себе си за българин по рождение.

http://books.google.com/books?id=Z0PmrXK...on&f=false

http://www.google.com/search?q=Samuel+of...d=0CAcQpwU

http://www.google.com/search?hl=en&tbo=1...SgA&q=John+

Недей така, ще го затрудниш Jeee Нали требва да си направи труда да чете дебели книги(а и на английски, трудна задача)ShokSmajlito
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
08-08-2010, 10:58 PM
Reply
macedon
Unregistered

 

Дојдете во Преспа и во Охрид и видете кај се наоѓа
одете во татарстан и видете Бугарите од кај дошле
не се правете наивни
во времето на Самоил со Бугарија владееле турко-монголи оние кои ви ја создадоа државата чие име носите
Самоил не беше од нив
Тој имаше царство во Македонија
13-08-2010, 09:02 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Pred vama je najstariji južnoslovenski istorijsko-literarni spis !!!
To je "Ljetopis Popa Dukljanina" ili "Barski rodoslov",
koji je nastao u našem gradu Baru, smatra se polovinom XII vijeka.

LJETOPIS SVEŠTENIKA DUKLJANSKOG


KRALJEVSTVO SLOVENA


XXXIII
Kraljevstvo naslijedi Tuđemir i, pošto se oženio, rodi sina koga nazva Hvalimir. U to vrijeme u bugarskom narodu se uzdignu neki Samuil, koji je zapovijedio da ga zovu carem, i vodio je mnogo ratova protiv Grka, koje izbači iz čitave Bugarske, tako da u njegovo vrijeme oni nijesu više smjeli da se približe toj strani.

XXXVI
Dijete pak Vladimir pošto je primio kraljevstvo, rastijaše ukrašen svakim znanjem i svetošću.Zatim, u ono vrijeme kada je Vladimir već bio postao mladić i kada je zavladao na mjestu svoga oca, gorerečeni Samuil, bugarski car, sakupivši veliku vojsku dođe u Dalmaciju i u zemlju kralja Vladimira.....

XXXVIII
Dakle poslije smrti bugarskog cara Vladislava, car Vasilije sakupivši veliku vojsku i mnoštvo lađa, pođe da osvaja zemlju i zauzeo je čitavu Bugarsku, Rašku, i Bosnu, čitavu Gornju Dalmaciju i sve primorske oblasti do granica donje Dalmacije.....

XL
U to vrijeme preminu kraljica i Mihala prihvati kraljevstvo...... Zatim pođu na Bugarsku i povedu mnoge bitke protiv Grka i Bugara, pa zauzmu čitavu Bugarsku, i tu pokrajinu kralj Mihala dade na upravu svom sinu Bodinu. Potom Bodin postavi na svoju glavu dijademu i naredi da ga nazivaju carem. Kad je grčki car to čuo, razbjesnio se, i pošto je sakupio silno mnoštvo, pošalje ga da napadne Bodina. I Bodin, sakupivši mnoštvo boraca, izađe protiv njih, i jednog dana poceše se oba naroda žestoko sjeći i ranjavati. Tu pade Bodin - bugarski car, i zarobe ga Grci, a po naredbi Grčkog cara prognan je u grad Antiohiju.

http://www.montenegrina.net/pages/pages1...akcija.htm
14-08-2010, 09:22 AM
Reply
macedon
Unregistered

 

Види вака доста со глупости
Бугарија ги има
Петар син на Симеон, а Симеон е син на татаро-монголот хан Пресијан

Никола за време на Петар крева востание против Бугарија и се отцепува и како што стои запишано го избавил народото од бугарско робство.
Народ сам себе роб неможе да биде, значи Никола мора да бил друго штом го избавил народот од Бугарско робство, значи бил Македонец.
Исто стои запишано дека востанието завршило со прогон на Бугарите и со основање на сопствена држава.

Бугарија во тоа време ги има турко-монголите за владетели, а Македонија го има Самоил.
16-08-2010, 07:38 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

(16-08-2010, 07:38 AM)macedon Wrote: Види вака доста со глупости
Бугарија ги има
Петар син на Симеон, а Симеон е син на татаро-монголот хан Пресијан

Никола за време на Петар крева востание против Бугарија и се отцепува и како што стои запишано го избавил народото од бугарско робство.
Народ сам себе роб неможе да биде, значи Никола мора да бил друго штом го избавил народот од Бугарско робство, значи бил Македонец.
Исто стои запишано дека востанието завршило со прогон на Бугарите и со основање на сопствена држава.

Бугарија во тоа време ги има турко-монголите за владетели, а Македонија го има Самоил.

Произход и историческо значение [редактиране]

За ранните години на Самуил не се знае много. Надписът от с. Герман, край Преспанското езеро и добавките на епископ Михаил Деволски към хрониките на Скилица сочат, че бащата на комитопулите е Никола, а майка им - Рипсимия.[3][4] Нейното име според някои изследователи говори за арменския ѝ произход.[5] Според изворите Никола е бил болярин и областен управител от най-високо ниво. В латинската версия на хрониките на Скилица е наречен comes, а синовете му - comites. Титлата комит е давана на управниците на комитати, на които България е разделена от средата на 9 век.[6] Предполага се, че комит Никола е управител на голямата област Средец.[7] Вероятно той се намира в близки родствени връзки с преславския царски двор - сред потомците му са разпространени имената на владетели от Симеоновия род.[8] Самуил кръщава един от синовете си, Гавраил Радомир, на неговия дядо - Гавраил, брат на Симеон, а племенникът на Самуил, Иван Владислав, кръщава един от своите синове на прадядо си - Пресиян.

Предполжението, срещащо се в по-стари изследвания, че Самуил е имал съгласно с тогавашния български обичай второ име Стефан, почива на исторически извор, чиято автеничност е оспорена.[9]

Никола вероятно умира преди 970 г.[10]

Две столетия по-късно управлението на комитопулите легитимира създаването на Втората българската държава. Мястото на Самуил в българската държавна традиция, като наследник на Симеон и Петър и предшественик на Асеневци, е засвидетелствано в кореспонденцията на папа Инокентий III с българския цар Калоян и с унгарския крал Емерих.[11][12] В писмо от 1203 г. Калоян съобщава, че е натоварил Търновския архиепископ Василий с мисия до папата, "съгласно обичая" на неговите

http://bg.wikipedia.org/wiki/Самуил
16-08-2010, 07:49 AM
Reply
macedon
Unregistered

 

Малку морген тука со википедиа
Кога ќе се тргните од турко-монголите
кога ќе си го смените името од Бугари во Македонци
тогаш ќе можете да го сметате за ваш Самоил, а дотогаш не го ставајте род со турко-монголите од Азија оти тој бил Македонец, а тие кои ве владееле како Пресијан биле од Азија
16-08-2010, 08:16 AM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12

(04-08-2010, 02:03 PM)macedon Wrote: Цар Чака
1299 г.
Син на татарския хан Ногай и зет на цар Георги Тертер I от кумански произход.
В Македония немаше ли един град Куманово се викаше Sepotsmeva
И тие може се татари.Железна логика Icon_lol
16-08-2010, 08:42 AM
Reply