Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Цар Самоил
Author Message
demmian
Unregistered

 

(16-10-2010, 01:56 PM)ivan mihajlov Wrote: модерните македонци са потомци на античните македонци Icon_lol

Нема ,,модерни,, и ,,антички,, Македонци...Македонците се само едни!
16-10-2010, 01:58 PM
Reply
Oxonian Offline
Кънѧзь
****

Posts: 402
Joined: Aug 2010
Reputation: 18

(16-10-2010, 01:49 PM)demmian Wrote: Reinado 10 de enero de 976 - 15 de diciembre de 1025
Nacimiento 958
Fallecimiento 15 de diciembre de 1025
Predecesor Juan I Tzimisces
Sucesor Constantino VIII
Dinastía Macedónica
Padre Romano II
Madre Teófano Anastaso


Reign nominally from 960 (as co-emperor), effectively 10 January 976 – 15 December 1025
Born 958
Died 15 December 1025 (aged 67)
Predecessor John I Tzimiskes
Successor Constantine VIII
Dynasty Macedonian dynasty
Father Romanos II
Mother Theophano

Нерде Ямбол, нерде Стамбол.

Какво е общото между новокомпониран славо-македонец кат' тебе и византийски император с арменски произход от темата Македония в Източна Тракия през 10-ти век?

Отговор: ни трунка.

Гладна кокошка просо сънува. Pishtoldzija
***
"It drives forward... saturated with his sense of that gorgeous, raging, brilliant time in which an implacable golden demigod rammed Hellenism forever into history and legend." -Kirkus Reviews
16-10-2010, 01:59 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
16-10-2010, 02:02 PM
Website Reply
demmian
Unregistered

 

(16-10-2010, 01:59 PM)Oxonian Wrote: Нерде Ямбол, нерде Стамбол.

Какво е общото между новокомпониран славо-македонец кат' тебе и византийски император с арменски произход от темата Македония в Източна Тракия през 10-ти век?

Отговор: ни трунка.

Гладна кокошка просо сънува. Pishtoldzija

Оф леле... оние ,,каубојци,, кои се симнале од Алтајските Планини ги сметате за бугари,зошто пак ние да немаме право врз Василиј МАКЕДОНЕЦОТ,кој самиот бил дел од македонската династија.

Колку што вие имате врска со ,,прабугарите,, толку и ние со Василиј Македонецот,нели така... бугаре?!Icon_lol
16-10-2010, 02:03 PM
Reply
Oxonian Offline
Кънѧзь
****

Posts: 402
Joined: Aug 2010
Reputation: 18

(16-10-2010, 02:03 PM)demmian Wrote:
(16-10-2010, 01:59 PM)Oxonian Wrote: Нерде Ямбол, нерде Стамбол.

Какво е общото между новокомпониран славо-македонец кат' тебе и византийски император с арменски произход от темата Македония в Източна Тракия през 10-ти век?

Отговор: ни трунка.

Гладна кокошка просо сънува. Pishtoldzija

Оф леле... оние ,,каубојци,, кои се симнале од Алтајските Планини ги сметате за бугари,зошто пак ние да немаме право врз Василиј МАКЕДОНЕЦОТ,кој самиот бил дел од македонската династија.

Колку што вие имате врска со ,,прабугарите,, толку и ние со Василиј Македонецот,нели така... бугаре?!Icon_lol

Не баш. Ние поне имаме допирна точка с тези бугари, докато вие нямате никаква в пространството и времето с античките македонци.

Василий бил само географски македонец от Одринско, иначе по произход бил арменец, както пише и в материалите от Уикипедия, които си наизваждал. И той не е свързан с античките македонци.

Ако следваме твоята логика, ние би трябвало да се изкараме потомци на Юлий Цезар, защото цар Йоаница бил признат от папата за наследник на древноримските патриции. Хем той си е бил наш цар, а не ни е вадил очите, както Василий е правил с вас.
***
"It drives forward... saturated with his sense of that gorgeous, raging, brilliant time in which an implacable golden demigod rammed Hellenism forever into history and legend." -Kirkus Reviews
(This post was last modified: 16-10-2010, 02:21 PM by Oxonian.)
16-10-2010, 02:17 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9

(16-10-2010, 02:03 PM)demmian Wrote:
(16-10-2010, 01:59 PM)Oxonian Wrote: Нерде Ямбол, нерде Стамбол.

Какво е общото между новокомпониран славо-македонец кат' тебе и византийски император с арменски произход от темата Македония в Източна Тракия през 10-ти век?

Отговор: ни трунка.

Гладна кокошка просо сънува. Pishtoldzija

Оф леле... оние ,,каубојци,, кои се симнале од Алтајските Планини ги сметате за бугари,зошто пак ние да немаме право врз Василиј МАКЕДОНЕЦОТ,кој самиот бил дел од македонската династија.

Колку што вие имате врска со ,,прабугарите,, толку и ние со Василиј Македонецот,нели така... бугаре?!Icon_lol

-Здраво Дамјане, сафорумнико од "Каjгана" (гледам тука пишуват и други колеги оттаму како 'Славjнски', 'Хан Соло', а можеби и 'Братот' да пишува тука ама не знам уште со каков ник е? Icon_razz), добро е дека се најде форум во кој ќе можам да одговорам на твоите мислења без да ги брише Братот ...

-Прав си дека речиси нема врска меѓу денешните Бугари од Бугарија и Турките од Алтај, што во иста мера важи и за недостатокот на поврзаност помеѓу денешните граѓани на Р. Македонија и античките Филип и Александар, ама историски гледано на Балканот во историските региони Мизија, Тракија и Македонија во долгите векови на Средновековието е имало држава на име "Бугарија", но таква по име "Македонија" е немало-затоа и нашето наследство на балканите от 7век насетне е правилно да се нарекува 'бугарско' а не 'македонско'. Треба да се прифати официјалното мислење на Светската научна опшност дека државноста и културата на античка Македонија завршуваат уште во Антиката со уништувањето на македонската држава и култура од Римската империја! по истата логика и Бугарите во Бугарија немат право да нарекуваат државата и културата си 'тракиjска', бидејќи Траките ги сполетела истата судба како и античките Македонци-државата им е уништена а културата им Романизирана.
16-10-2010, 02:28 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(16-10-2010, 01:58 PM)demmian Wrote:
(16-10-2010, 01:56 PM)ivan mihajlov Wrote: модерните македонци са потомци на античните македонци Icon_lol

Нема ,,модерни,, и ,,антички,, Македонци...Македонците се само едни!

Дамяне во Вардаро никога не се постоели антични македонци ФАКТ ДОКАЖАН ОТ СВЕТСКТА ИСТОРИЧЕСКА НАУКА !!!...туку за "модерните" македонци е ясно окде сте дошли во 1944г.... YeaYeaYea
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

16-10-2010, 02:52 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(16-10-2010, 02:17 PM)Oxonian Wrote: Не баш. Ние поне имаме допирна точка с тези бугари, докато вие нямате никаква в пространството и времето с античките македонци.

A,имате?!

Камо ја на дело таа поврзаност барем во генетски или антрополошки аспект меѓу тие ,,бугари,, и вас,денешните бугари?

Вие дали сте нормални ме интересира?!

Дали си видел ти бре хуманоидни суштества кои ги населуваат денешните региони на бугарската прататковина,си видел ли какви физиономии имаат?!

Камо ја изразена таа (што би рекле ние Македонците) таа татаролика,монголоидна сегментација кај денешните бугари?!

Јас кажав дека сум имал контакт со луѓе од Новиот континент,поточно со латиноси-Мексиканци,они иако голем дел од нив се измешани со европска генетика (што би рекле они mescla) но сепак и покрај наличието на европски ген имаат и многу наличија на нивниоте праотци, индијанците.

А,кај вас камо да видиме ,,остатоци,, од вашите праотци прабугарите?!

Прашањето е како вие да си земате за право да учите такви глупости дека потекнувате од азијатски племиња?! Кога поголемиот дел од вас не ни имаат наличие на нешто азијатско,нешто кое да асоцира на тие старите бугари.

Или просто,во ,,зората,, на формирањето на новата бугарска држава (1878 г) едноставно,само тој срамен дел од светската историја беше слободен,па вие за да не ве замара никој се одлучивте да го присвоите како своја историја?
16-10-2010, 03:05 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

Абе Дамяне мнго арно знааш дека прадедоти е било българин и сега що скаш да кажеш дека бил античен ....Yea
Сеага да ти кажам една работа ако некой може да бара потомсво от античните македнци сме все дека сме родени во Егейска,Пиринска Македония и тракийците от Тракия каде е била Антична Македония ...па вие во Вардаро сте пайонци ако гледаш толкова мнго назат во историята Yea
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

16-10-2010, 03:10 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12

Иво, добре дошъл на форума и от мен. :D
16-10-2010, 03:10 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(16-10-2010, 02:28 PM)IvoPaunov Wrote: Треба да се прифати официјалното мислење на Светската научна опшност дека државноста и културата на античка Македонија завршуваат уште во Антиката со уништувањето на македонската држава и култура од Римската империја! по истата логика и Бугарите во Бугарија немат право да нарекуваат државата и културата си 'тракиjска', бидејќи Траките ги сполетела истата судба како и античките Македонци-државата им е уништена а културата им Романизирана.

Јас не знам некаде да има пишан закон некој однадвор да ,,препорачува,, на туѓа држава каква историја да изучува.

Меѓу другото,се поразрових из грцките учебници по историја и таму пишува дека бугарите ја окупирале ,,нивната,, Македонија...

Србите исто учат дека сте окупатори,например...истото е и кај Романците.

И чудното и смешното во сето тоа е како вие се најдовте само на нас да ни се мешате во нашите внатрешни работи,историја и сл??????

Зошто со истата ,,амбициозност,, не се оп’лчавате на останатите комшии,а само на нас Македонците,на нашата држава и нашата нација?
16-10-2010, 03:12 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9

(16-10-2010, 03:12 PM)demmian Wrote: Јас не знам некаде да има пишан закон некој однадвор да ,,препорачува,, на туѓа држава каква историја да изучува.

Меѓу другото,се поразрових из грцките учебници по историја и таму пишува дека бугарите ја окупирале ,,нивната,, Македонија...

Србите исто учат дека сте окупатори,например...истото е и кај Романците.

И чудното и смешното во сето тоа е како вие се најдовте само на нас да ни се мешате во нашите внатрешни работи,историја и сл??????

Зошто со истата ,,амбициозност,, не се оп’лчавате на останатите комшии,а само на нас Македонците,на нашата држава и нашата нација?

Јас еднаш спорих со еден Романец, затоа што до 18 век тие се пишувале на Бугарска азбука и дека целото средновековие земјата им е била дел од Бугарската држава, тој на почетокот отричаше и не ми веруваше, ама му реков да влезе во Интернет и да побара стари мапи. На другиот ден кога ме виде тој призна дека сум му говорел вистината.
16-10-2010, 03:20 PM
Reply
Oxonian Offline
Кънѧзь
****

Posts: 402
Joined: Aug 2010
Reputation: 18

(16-10-2010, 03:05 PM)demmian Wrote:
(16-10-2010, 02:17 PM)Oxonian Wrote: Не баш. Ние поне имаме допирна точка с тези бугари, докато вие нямате никаква в пространството и времето с античките македонци.

A,имате?!

Камо ја на дело таа поврзаност барем во генетски или антрополошки аспект меѓу тие ,,бугари,, и вас,денешните бугари?

Вие дали сте нормални ме интересира?!

Дали си видел ти бре хуманоидни суштества кои ги населуваат денешните региони на бугарската прататковина,си видел ли какви физиономии имаат?!

Камо ја изразена таа (што би рекле ние Македонците) таа татаролика,монголоидна сегментација кај денешните бугари?!

Јас кажав дека сум имал контакт со луѓе од Новиот континент,поточно со латиноси-Мексиканци,они иако голем дел од нив се измешани со европска генетика (што би рекле они mescla) но сепак и покрај наличието на европски ген имаат и многу наличија на нивниоте праотци, индијанците.

А,кај вас камо да видиме ,,остатоци,, од вашите праотци прабугарите?!

Прашањето е како вие да си земате за право да учите такви глупости дека потекнувате од азијатски племиња?! Кога поголемиот дел од вас не ни имаат наличие на нешто азијатско,нешто кое да асоцира на тие старите бугари.

Или просто,во ,,зората,, на формирањето на новата бугарска држава (1878 г) едноставно,само тој срамен дел од светската историја беше слободен,па вие за да не ве замара никој се одлучивте да го присвоите како своја историја?

Демисе, нещо не си разбрал правилно. Аз не съм застъпник на генетично-антропологичната повързаност между българи и прабългари. Посочих държавотворната роля която старите българи са изиграли в нашата история, поради която тяхното народностно име се пренася като политоним върху една нова народност със славяно-влашки етнически състав.

Става дума за това, че между българи и прабългари има известна приемственост, произтичаща от съюза между аспаруховите прабългари и седемте славянски племена в Мизия. Подобен съюз между антички македонци и славяни няма. И да игнорираме по твоему славянския фактор, пак няма начин да се докаже приемственост, т.е. употреба на етнонима македонци през средновековието и по-късно.

Идеята ти за татароликите прабългари почива върху две непотвърдени хипотези, а именно, че прабългарите са били тюрки и че всички тюрки са изглеждали като татари. Около първата има текущи научни спорове, а втората е неоснователна, предвид обстоятелството, че тюркоезичните кумани и печенези са описани като високи и руси. По същия начин са изобразени и прабългарите във византийските миниатюри, които ги представят като 100%-ви европеиди. Покрай това, имената на прабългарските владетели които са достигнали до нас са с подчертано сармато-аланска етимология, макар и замазана в по-ново време от тюрколозите чрез транскрипцията.

И да са били прабългарите тюрки не виждам нищо срамно в това. Татарски примеси има доста при източните славяни, да си чувал лафа: scratch a Russian and you'll find a Tatar...?

Като отвори дума за европеидните остатъци при мексиканците, ще спомена един мой приятел немец, тотален прусак на вид и манталитет - даже дядо му бил приятел с Химлер - но иначе 1/8 мексиканец, по линия на едната си прабаба, която била мексиканска индианка. Показвал ми е партийната книжка на NSDAP на дядо си, която съдържа и родословни данни, и там фигурираше въпросната прабаба с мексиканското си име. Ако го видиш този пич, никога няма да си помислиш, че има нещо неевропейско в себе си, така че не разчитай толкова на външния вид.
***
"It drives forward... saturated with his sense of that gorgeous, raging, brilliant time in which an implacable golden demigod rammed Hellenism forever into history and legend." -Kirkus Reviews
16-10-2010, 04:48 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(16-10-2010, 04:48 PM)Oxonian Wrote: Като отвори дума за европеидните остатъци при мексиканците, ще спомена един мой приятел немец, тотален прусак на вид и манталитет - даже дядо му бил приятел с Химлер - но иначе 1/8 мексиканец, по линия на едната си прабаба, която била мексиканска индианка. Показвал ми е партийната книжка на NSDAP на дядо си, която съдържа и родословни данни, и там фигурираше въпросната прабаба с мексиканското си име. Ако го видиш този пич, никога няма да си помислиш, че има нещо неевропейско в себе си, така че не разчитай толкова на външния вид.

Of-topic

За Мексиканците очигледно лошо си ме разбрал... да се каже ,,европеидни,, остатоци е малку претерано затоа што во некои делови на Мексико особено во столицата La Ciudad de Mexico можеш да сретнеш Мексиканци со сосема европеидна физиономија кои воопшто не личат на мексиканскиот селанец кој има остри примеси на неговите прародители-индијанците.

Ама во таа градско-селска шареноликост и едните и другите се Мексиканци.

Затоа и направив споредба со вас,каде е тоа шаренило во вашиот народ ,тие ,,остатоци,, од вашите прародители-прабугарите.

ОК се разбравме сепак...
16-10-2010, 05:16 PM
Reply
Oxonian Offline
Кънѧзь
****

Posts: 402
Joined: Aug 2010
Reputation: 18

(16-10-2010, 05:16 PM)demmian Wrote: За Мексиканците очигледно лошо си ме разбрал... да се каже ,,европеидни,, остатоци е малку претерано затоа што во некои делови на Мексико особено во столицата La Ciudad de Mexico можеш да сретнеш Мексиканци со сосема европеидна физиономија кои воопшто не личат на мексиканскиот селанец кој има остри примеси на неговите прародители-индијанците.

Ама во таа градско-селска шареноликост и едните и другите се Мексиканци.

Затоа и направив споредба со вас,каде е тоа шаренило во вашиот народ ,тие ,,остатоци,, од вашите прародители-прабугарите.

ОК се разбравме сепак...

Тези урбанните европеидни мексиканци в САЩ май ги водят като White Hispanics.

Отговорът на прашаньето се крие в това което сам споменаваш около факта, че при мексиканците степента на европеидност на индивида е обвързана със социалното му положение в много от случаите. При тях се е консолидирал бял елит управляващ над предимно индианско селячество. Между другото, мисля че това е така и в други латино-американски страни.

Oмешването с прабългарите е протекло по-равномерно и продължително, та затова са изчезнали без следа. Възможните положения са: или не са били татаролики или са били малко, или и двете.
***
"It drives forward... saturated with his sense of that gorgeous, raging, brilliant time in which an implacable golden demigod rammed Hellenism forever into history and legend." -Kirkus Reviews
(This post was last modified: 16-10-2010, 06:10 PM by Oxonian.)
16-10-2010, 06:09 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(16-10-2010, 02:03 PM)demmian Wrote: Оф леле... оние ,,каубојци,, кои се симнале од Алтајските Планини ги сметате за бугари,зошто пак ние да немаме право врз Василиј МАКЕДОНЕЦОТ,кој самиот бил дел од македонската династија.

Колку што вие имате врска со ,,прабугарите,, толку и ние со Василиј Македонецот,нели така... бугаре?!Icon_lol

Во училиште учевме дека Самуил е нашиот, а дека Василиј зборел грчки. Е ама во училиште не учевме за Каравангелис, да...
16-10-2010, 06:30 PM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13

(16-10-2010, 01:32 PM)Филибе Wrote:
(16-10-2010, 08:40 AM)Зора Wrote: Ете лажење на мали деца, ни ја управувал Бугарија ни бил бугарски цар.То е иста лага од типот, Самуил бил македонски цар и управувал со Македонија.

Грехота е да се лъжат децата! Като бях малък ни учеха, че по-хубав строй от комунистическият няма, и как след 15г. хлябът и други основни храни ще са без пари и т.н.Da_ne_si_lud

Pos
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
16-10-2010, 07:58 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(16-10-2010, 03:20 PM)IvoPaunov Wrote:
(16-10-2010, 03:12 PM)demmian Wrote: Јас не знам некаде да има пишан закон некој однадвор да ,,препорачува,, на туѓа држава каква историја да изучува.

Меѓу другото,се поразрових из грцките учебници по историја и таму пишува дека бугарите ја окупирале ,,нивната,, Македонија...

Србите исто учат дека сте окупатори,например...истото е и кај Романците.

И чудното и смешното во сето тоа е како вие се најдовте само на нас да ни се мешате во нашите внатрешни работи,историја и сл??????

Зошто со истата ,,амбициозност,, не се оп’лчавате на останатите комшии,а само на нас Македонците,на нашата држава и нашата нација?

Јас еднаш спорих со еден Романец, затоа што до 18 век тие се пишувале на Бугарска азбука и дека целото средновековие земјата им е била дел од Бугарската држава, тој на почетокот отричаше и не ми веруваше, ама му реков да влезе во Интернет и да побара стари мапи. На другиот ден кога ме виде тој призна дека сум му говорел вистината.

ShokShokShok Ajde breSmiley-happy068
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
16-10-2010, 08:20 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

А знаете ли че арменци и сирийци (и то май много хора-към 200 000 човека) се заселват насилствено по нашите земи във връзка с павликянската ерес май в 7-ми век. Най-много в Тракия май, н оможе да са стигнали и до Македония.
Изгонени са от Мала Азия от византийските власти тук (имали са собствена малка "еретическа" държава даже за кратко там).
Може да са от такъв род Самуилови?
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
17-10-2010, 08:26 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

Самуил (царь Болгарии)

Царь Самуил (болг. Самуил, ум. 6 октября 1014) — царь Болгарии (997—1014) из династии Комитопулов. Фактически стал управлять Болгарией с 971 года в качестве военачальника. При этом хотя фактическая власть была сосредоточена в руках Самуила (первоначально он делил её с братьями), Самуил признавал в качестве законных царей последних представителей династии Крума. Так до 977 года Самуил признавал царём Бориса II, хотя он с 971 находился в византийском плену. После смерти Бориса II, в 977 Самуил признал царём спасшегося из Византийского плена Романа. При Романе Самуил управляет войсками и страной в качестве военачальника. После того, как в 991 Роман снова попадает в византийский плен, Самуил продолжает признавать его царём. И только после смерти Романа в 997 Самуил провозглашает себя царём Болгарии.

http://ru.wikipedia.org/wiki/Самуил_(царь_Болгарии)
29-10-2010, 05:50 AM
Reply