Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Поента и докази-во 20 секунди
Author Message
tometo Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Mar 2012
Reputation: 0
#1

1.ВМРО е организация на бугарите в Македония
-веке се признава официалнов Македония.ето го првиот устав на ВМРО-БМОРК
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B...makodr.jpg
Сакам Скопско
2.Илинденското въстание е на българите в Македония,в него участват и 42 офицераот българската армия,двоица од нив генерали.
Иван Стефанов Цончев бил бугарски офицер, генерал-мајор. Неофицијален водач на Врховниот македонско-одрински комитет,
главен организатор на Горноџумајското востание и учесник во Илинденското востание.
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B...0%B5%D0%B2

3.Голям дел од членовете на ВМРО са родени во България ,далеко од Македония,
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%8...0%BE%D0%B2
Крсто Асенов Хаџи Петров е бугарин, учесник во македонското револуционерно движење,е роден во 1877 година во Сливен,Северна Б'лгариjа

4.Денеска во България ги славим всички македонски херои
http://vmroyouth.org/node/1279

5.Денеска ова се признава и од српски историчарски извори
http://www.srpsko-nasledje.rs/sr-l/1998/...le-11.html
Cetnistvo je svoju ostricu okrenulo kako gde: ..... i bugarskih cetnika VMRO.Sakam Skopsko
(This post was last modified: 02-03-2012, 07:01 AM by tometo.)
02-03-2012, 06:59 AM
Reply