Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Кои беа партизаните во Македонија
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#61

9.Читај бугарски и германски извештаи за партизаните а не мислењето на Темпо Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
21-02-2012, 10:57 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#62

10 . Врв на глупоста.

За народни херои се прогласени следните лица:
Александар Урдаревски, роден 1920 година во с. Чучер, Скопје [1];
Ангел Мојсовски, роден 1923 година во с. Ораовец, Велес;
Атанас Забзановски, роден 1925 година во Прилеп;
Бајрам Шабани, роден 1920 година во с. Липково, Куманово.
Благој Јанков - Мучето, роден 1910 година во Струмица;
Благоја Страчковски, роден 1922 година во Велес;
Блажо Тодоровски, роден 1902 година во с. Ресава, Кавадарци;
Борка Велевски, роден 1912 година во Прилеп;
Борка Талески, роден 1921 година во Прилеп;
Борко Темелковски, роден 1919 година во Прилеп;
Боро Менков, роден 1919 година во Куманово;
Боро Петрушевски, роден 1920 година во Куманово;
Вангел Нечевски, роден 1922 година во Битола;
Вангел Тодоровски, роден 1920 година во Битола;
Ванчо Пркев, роден 1921 година во с. Серменин, Гевгелија;
Васко Карангелевски, роден 1921 година во с. Брусник, Битола;
Вера Ацева, родена во 1919 година во с. Ораовец, Прилеп;
Вера Јоциќ, родена 1923 година во с. Синѓелиќ, Скопје;
Видое Смилевски, роден 1915 година во с. Ниќифорово, Гостивар;
Ѓоре Дамевски, роден 1922 година во Прилеп;
Гоце Стојчевски, роден 1919 година во Тетово;
Димче Мирчев, роден 1914 година во Велес;
Елпида Караманди, родена 1920 година во Лерин, Егејска Македонија;
Злате Билјановски, роден 1920 година во с. Пуста Река, Крушево;
Злате Михајловски, роден 1926 година во с. Богдево, Гостивар;
Ибе Паликуќа, родена 1927 година во Дебар;
Илија Јовановски, роден 1921 година во с. Топлица, Прилеп;
Јордан Николов, роден 1916 година во Скопје;
Јордан Чопела, роден 1912 година во Варош, Прилеп;
Јосиф Јосифовски, роден 1914 година во Гевгелија;
Каба Лимани, роден 1924 година во Дебар;
Кире Гаврилоски, роден 1918 година во Прилеп;
Кирил Михајловски, роден 1916 година во с. Виница, Кочани;
Киро Атанасовски, роден 1923 година во Кавадарци;
Киро Нацев, роден 1918 година во Куманово;
Крсте Црвенковски, роден 1921 година во Прилеп;
Круме Волнаровски, роден 1909 година во Прилеп;
Кузман Јосифовски - Питу, роден 1915 година во Прилеп;
Лазар Колишевски, роден 1914 година во Свети Николе;
Лазо Колевски, роден 1918 година во с. Мрзен-Ораовец, Кавадарци;
Љупчо Арсов, роден 1910 година во Штип;
Манчу Матак, роден 1920 година во Крушево;
Мара Нацева, родена 1920 година во Куманово;
Мирко Милевски, роден 1923 година во с. Поповец, Кичево;
Мирче Ацев, роден 1915 година во с. Ораовец, Прилеп;
Мите Богоевски, роден 1919 во с. Болно, Ресен;
Михајло Апостолски, роден 1906 година во Штип;
Михо Михајловски, роден 1915 година во Кичево;
Наум Наумовски, роден. 1920 година во Крушево;
Овадија Естреја, родена 1921 година во Битола;
Панче Поповски, роден 1924 година во Гостивар;
Перо Георгиев, роден 1918 година, Куманово;
Петар Божиновски, роден 1920 година во Битола;
Раде Јовчевски, роден 1919 година во Скопје;
Рампо Левков, роден 1909 година во Прилеп;
Славчо Стојменов, роден 1921 година во Штип;
Стеван Наумов - Стив, роден 1920 година во Битола;
Страхил Гигов, роден 1909 година, Велес;
Страшо Пинџур, роден 1915 година во с. Ваташа, Кавадарци.
Тихомир Милошевски, роден 1915 година во с. Битуше, Дебар;
Тодор Циповски, роден 1920 година во Тетово;
Трајко Стојковски, роден 1923 година во Куманово;
Фана Цветковиќ-Кочовска, родена 1927 година во с. Лавци, Битола;
Христијан Тодоровски, роден 1921 година во Куманово;
Цветан Димов, роден 1909 година во Скопје;
Чеде Филиповски, роден 1923 година во с. Ниќифорово, Гостивар;

Кажи кој од овие без евреите и муслиманите се СРБИ А КОЈ ВЛАСИ?
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
21-02-2012, 11:00 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#63

(21-02-2012, 03:20 AM)Вовата Wrote: А кой е Донски? Историчар? Па ве направи антички за две децении... Нищо дека јаз го направив за две пари со три поста. Гас пикаше по размената со мене.

ЧесЪн (Лукче) Македонец, Ако си македонец, од Бугарин си - одроден. Ако не си од таков одроден си влав, србин, арменец, евреин, циган или грк. По време на турското ропство не си постоел: Болгар миллети. Точка.

Времето е наше. 30 000 македонци со Бугарски пасош. Ова е тенденција. Другото е пржење во сопствен сос на комунјарски митологии. Античките ке маваат со картонени сариси во Австралија уште една генерација, вие ке препикавате "воинот на конь" исто една. Албанците ќе ве уморат со наталитет и политика и за едно има нема 30 години (еден мортгиџ време) митологијата за "славните партизани" и "окупаторот" ќе се користи за смешки по бугарската телевизија. Тоа ти е тоа. "Македонците" сте помалку од Софија, во кавга со СИТЕ соседи, Нема југославија нема коминтерна да ве штити. Има една "држава" на системи со воин на коњ на плоштад. На елен - сутиен.

За нас не бери грижа. Пред циганите да завршат со 6 000 000 Бугари Албанците ќе завршат со 1 500 000 "Македонци" многу пред тоа и за жал нема да има ниеден "Македонец" да гледа и да се радува на Бугарската несреќа.

Запиши си го ова на стена.

Бугари сте. Одродени. Нема лошо. Има и поголеми трагедии.

Wtf?! [Image: 26.gif]

(21-02-2012, 11:00 PM)афион Wrote: 10 . Врв на глупоста.

Доста се расфрлаш со вакви квалификации. Или држете ниво на дискусија или да го турам клучот.
Let me hear you make decisions without your television.
21-02-2012, 11:17 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#64

(21-02-2012, 10:41 PM)афион Wrote: 1. Кое бугарско племе? Едно племе сто имиња , Татари , Печенези , Кумани , Гагаузи, Власи , Монголци. За кое бугарско племе зборуваш?
Мислех те за по-умен!Това са глупости и ти го знаеш!

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
21-02-2012, 11:34 PM
Website Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#65

(21-02-2012, 10:42 PM)афион Wrote: 2. Дајте да го видиме весникот , сигруно го имате кога е толку значаен. И од каде Македонија ослободена кога еден дел е под Италијанска окупација?
[Image: Imag15.jpg]
Под италианска окупация са земи с преобладаващо албанско население!

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
21-02-2012, 11:37 PM
Website Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#66

(21-02-2012, 10:44 PM)афион Wrote: 3. Темпо е приказна за себе. Затоа што е починат и неможи да одговори , интересна е неговата соработка во Македонија. Како тоа пишува дека нема партзани , ова она , кога самиот тој бил најголем пријател со главниот на БКП за Македонија. И наместо преговори со Македонците тој сите акции на почетокот ги водеше со БКП?
Отговори на думите на Темпо-не анализирай!
И защо има "главен на БКП за Македония??

(21-02-2012, 11:00 PM)афион Wrote: 10 . Врв на глупоста.

За народни херои се прогласени следните лица:
................................................
Кажи кој од овие без евреите и муслиманите се СРБИ А КОЈ ВЛАСИ?
След '45 са можели да ги обявят и за "народни змейове","народни астронавти" или направо "народни ползватели на пенсии"-все тая!Половината сигурно не са ходили в гората даже за дърва!

А!Да не забравя-и по предните точки не си грам убедителен!Твърдиш без да доказваш нищо!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
21-02-2012, 11:52 PM
Website Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#67

(21-02-2012, 11:34 PM)TATAP Wrote:
(21-02-2012, 10:41 PM)афион Wrote: 1. Кое бугарско племе? Едно племе сто имиња , Татари , Печенези , Кумани , Гагаузи, Власи , Монголци. За кое бугарско племе зборуваш?
Мислех те за по-умен!Това са глупости и ти го знаеш!

На твоето прашање , со твој одговор.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
22-02-2012, 02:20 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#68

(21-02-2012, 11:37 PM)TATAP Wrote:
(21-02-2012, 10:42 PM)афион Wrote: 2. Дајте да го видиме весникот , сигруно го имате кога е толку значаен. И од каде Македонија ослободена кога еден дел е под Италијанска окупација?
[Image: Imag15.jpg]
Под италианска окупация са земи с преобладаващо албанско население!

[Image: 0021.jpg]

Порака до порака , зависи од потребите.

А за територијата што сте ја откажале тогаш ќе ти кажам една поговорка.

Кога евреинот купува куќа прашува дали е твоја или од татко ти.

Ако е твоја нема да се пазари оти знае дека скапо ќе ја продаваш.

Ако е од татко ти ќе се испазарите, оти не си ја спечалил ти.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
22-02-2012, 02:24 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#69

(21-02-2012, 11:52 PM)TATAP Wrote:
(21-02-2012, 10:44 PM)афион Wrote: 3. Темпо е приказна за себе. Затоа што е починат и неможи да одговори , интересна е неговата соработка во Македонија. Како тоа пишува дека нема партзани , ова она , кога самиот тој бил најголем пријател со главниот на БКП за Македонија. И наместо преговори со Македонците тој сите акции на почетокот ги водеше со БКП?
Отговори на думите на Темпо-не анализирай!
И защо има "главен на БКП за Македония??

(21-02-2012, 11:00 PM)афион Wrote: 10 . Врв на глупоста.

За народни херои се прогласени следните лица:
................................................
Кажи кој од овие без евреите и муслиманите се СРБИ А КОЈ ВЛАСИ?
След '45 са можели да ги обявят и за "народни змейове","народни астронавти" или направо "народни ползватели на пенсии"-все тая!Половината сигурно не са ходили в гората даже за дърва!

А!Да не забравя-и по предните точки не си грам убедителен!Твърдиш без да доказваш нищо!

Многу е едноставно , Македонија била окупирана од Бугарија со тоа на нејзината територија БКП е главна , затоа ЦК на ЈКП преговара со БКП , а ги исфрла од игра активистите на МКП.

Но ниту истите негатори како вас , ЈКП која до 1941 година молчеше на повиците да застани зад Македонците , не очекуваше дека народот во таква мерка ќе ја подржи борбата за слобода. Затоа испраќаа некакви квази обучувачи за да дадат Југословенска боја на отпорот , но се им беше за џабе , секое негирање и неповикување на заседанијата на АВНОЈ како и изоставувањето на македонски водачи во раковедството на ЈКП.

Македонецот самиот се подигна на востание и самиот си ја пролеа крвта за слобода. Тоа го видоа западните антифашистички сили и затоа во периодот 43 , 44 соработуваат со македонските револуционери.

А темпо можел да пишува само книги, кој му биле демантирани како делото на Вера Ацева „ Писмо до Темпо„ од кое ќе се погрижам да извадам цитати.

Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
(This post was last modified: 22-02-2012, 02:32 AM by афион.)
22-02-2012, 02:30 AM
Reply
MILKONTI Offline
Junior Member
**

Posts: 15
Joined: Feb 2012
Reputation: 0
#70

Cesen Makedonec, miksim и другите, когато се пита с цел да се покаже или научи истината, за какъв морал говорите ?!
Какво общо има морала относно истинноста или неистинността на някакъв факт ?! Вие глупави ли сте или се правите на такива ? Ако обаче не се правите, ви питам :
1/ Защо гръцката въстаническа армия се е състояла от много албанци ( пехота) и българи " на коне " - техния предводител е обявен за национален герой на Гърция, викат му Бай Христо Българина !
2/ Защо при сръбското въстания от 1861 българи от Влашко и България се записват доброволци в Българска легия ( те са две) в Белград?
Ако не знаете, да ви кажа - искали са да помагат да се освободят "братята" гърци и сърби! Това е простичката истина.
През априлското въстание ни един сърбин или грък не си е мръднал пръста за нас !
Да ви казвам ли как се отплащат и едните и другите след 1878 година, или вие знаете ?
Сега ще говорите ли пак за морал?
и нещо за партизаните : В България са избити доста партизани, включително деца - ятаци ! Това е държавна политика,
и същата политика се е провеждала в Македония - т.е. партизаните са преследвани защото са партизани ( комунисти ), и в България, и в Македония, а в никакъв случай защото са "македонци".
и една скоба - за период от 2-3 години, България отделя 35% !!!! от държавния бюджет за строителство в Македония. Ако се поинтересувате какво е построила сърбиа за 25 години, и какво България за 3, свят ще ви се завие. Още ходите по мостове строени тогава ..........то и ние в България ;))
20-03-2012, 12:26 AM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#71

(16-02-2012, 10:34 PM)Cesen Makedonec Wrote: Чекај, вие се враќате 70 години назад и прашувате кој биле партизаните, ама 70 години пред нив не се важат аналогиите затоа што "скачат през векове и епохи"? За какви 30 илјади зборуваш? Не се тоа востаници! Прво Бугари колат муслимани (цивили) а потоа аскерот коли Бугарско население...Востанието е екстремно непопуларно кај народот и екстремно мал интерес има за таканаречената "бугарска кауза". Тоа е во голем контраст со сличните востанија во Србија и Грција 50-70 години пред тоа.
Чесен Македонец, като си решил да спамираш темата, нека да ти помогна малко.
Първо - за Априлското въстание...Кой ти каза, че не е популярно и от къде черпиш информация как е протекло. Български въстаници съвсем организирано се сражават с редовна турска войска. Преди това по цялата страна е изградена мрежа от революционни комитети от БРЦК - Български революционен Централен комитет, който подоцна ще стане образец за изграждането на аналогичните организации, като БМОРК, ВМОРО и ВМРО в Македония.
И да, резултата на това въстание не е нула - то води до Руско-Турската война и освобождението на България.
Но ако си тръгнал да ни сравняваш със сърби и гърци - сравнението е в наша полза, защото сърбите и гърците при техните въстания получават помощ освен от нас българите и от Европа, докато ние си оставаме сами срещу турците. И пропускаш Балканската война в която пък съвсем ясно се вижда колко българите обичат турската власт. Тази война - ние българите я изнасяме на гърба си, а гърците и сърбите почти без участие в битките подло зад гърба ни се съюзяват с румънците и ни ограбват като страхливи предатели, като нарушават предварителните договорки. Същите тези на които българите са се доверили като съюзници. Сърбите това предателство го правят за втори път след Сръбско-Българската война.
Така, че изобщо не си прав в мисленето си.

Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 22-04-2012, 02:26 PM by Vodno konche.)
22-04-2012, 02:23 PM
Reply