Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Повеќе илјади лица протестираа денеска во десетина градови низ Бугарија поради исклучително високите цени на електричната енергија во јануари, јави Танјуг.

Во бугарскиот главен град Софија околу 3.000 лица излегоа пред парламентот и министерствата за економија и енергетика носејќи слогани „струја+невработеност=геноцид“ и извикувајќи „мафија“ и „поднесете оставки“.

Протести се одржани во десетина други градови, меѓу кои и Варна, на брегот на Црно Море, каде околу 5.000 лица демонстрираа пред зградата на електродистрибуција.

Бранот протести во Бугарија почна пред неколку дена и добива се поголем број приврзаници. Демонстрантите тврдат дека сметките за електрична енергија ги надминуваат реалните цени за околу 120 проценти.

Европската комисија минатиот месец соопшти дека Бугарија, Велика Британија и Естонија се пријавени пред Европскиот суд на правдата во Стразбур бидејќи не ги исполниле во целост правилата на ЕУ за либерализација на пазарот на енергија.

http://www.sitel.com.mk/protesti-vo-buga...a-energija
Без Ботев няма България
17-02-2013, 05:43 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 17-02-2013, 05:43 PM