Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

БАЛКАН | 15. FEBRUARY 2013 - 14:21
Хамас ја осуди депортацијата на делегацијата од Бугарија


Хамас ја осуди одлуката на бугарските власти да депортира четворица претставници на движењето.

Портпаролот на Хамас, Тахер ан Нуну изјави дека Бугарија е под „ционистички притисок“.

Тој истакна дека Хамас ќе бара официјално извинување од Бугарија, додавајќи дека членовите на Хамас требало да бидат заштитенио со дипломатскиот имунитет.

Бугарските власти денеска ги депортираа членовите на делегацијата на палестинското радиклано Исламско движење на отпорот (Хамас), кои престојуваа во посета на Бугарија.

Салах Бердевил, еден од членовите на делегацијата истакна дека депоратцијата на членовите на Хамас е „резултат на притисокот на бугарски официјални претставници лојални на израелските власти“.

- На овој потег гледам како на политичко ембарго на Европа кон Хамас. Претпоставувам дека ваквата одлука е донесена по силниот притисок на министерот за надворешни работи на Бугарија, кој е со израелско потекло, потенцира Бердевил.

Четиричлената делегација на Хамас допатува во посета на Бугарија во рамките на нејзината европска турнеја што заполна на 13 јануари.

http://www.sitel.com.mk/hamas-ja-osudi-d...d-bugarija
Без Ботев няма България
15-02-2013, 07:51 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 15-02-2013, 07:51 PM