Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Евростат: Најдобро се платени работниците во Данска, а најлошо во Бугарија

Најдобро платен работен час во земјите-членки на Европската унија е во Данска - 25 евра бруто, а најмалку заработуваат Бугарите - 1,5 евра за час, што е за дури 17 пати помалку од Данците, покажа истражувањето на статистичка служба на ЕУ (Евростат).


Истражувањето се спроведува од 2002 година на секои четири години, а Хрватска е вклучена во последното, кое се заснова на податоците од 2010 година. Според износот на бруто цената на трудот, Хрватска е петпати „послаба“ од најдобрите.

- Разликата во платите меѓу богатите Скандинавци и сиромашниот југ е огромна, но разликата во стандардот не е толку драстична доколку вредноста на платите се спореди до количеството стоки и услги кои можат да се купат на локалниот пазар, се истакнува во извештајот на Евростат.

Статистичка служба на ЕУ наведува дека ако се земе во обзир куповната моќ на Данците, тие не живеат 17 туку само петпати подобро од Бугарите,

Хрватите во 2010 година имале нешто подобри бруто плати од Полјаците, Словаците и Чесите, но кога платите би се споредиле со локалните цени се доаѓа до заклучок дека стандардот им бил изедначен.

Евростата наведува пример, стоките и услуги кои Данецот во својата земја би ги платил 25 евра, во Хрватска би ги платил 17 евра.

http://kurir.mk/svet/biznis/103157-Evros...o-Bugarija
Без Ботев няма България
11-02-2013, 07:56 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 11-02-2013, 07:56 PM