Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Датум: 10.02.2013, 16:48

На Бугарите им пукна филмот од ЕВН


Илјадници Бугари протестираа вчера во повеќе градови поради покачувањето на сметките за струја, јави „Ројтерс“. Протести се одржаа во Софија, Варна, Пловдив и во Благоевград каде што илјадниците граѓани во знак на протест ги палеле дебелите сметки за струја, кои од лани во јули се покачени за 13 проценти. Гневот кај граѓаните кулминирал деновиве кога поради студеното време драстично скокнале јануарските сметки.

На протестите се извикувало „мафија“, „оставка“ и притоа е побарана ренационализација на системот за дистрибуција на струја. Во Пловдив протестите се одржаа пред седиштето на ЕВН. Локалните медиуми јавија дека два автомобила на компанија биле запалени.

Во Бугарија дистрибуцијата на електрична енергија е поделена меѓу три компании - австриска ЕВН, чешката ЦЕЗ и „Енерго-про“.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...690D38770E
Без Ботев няма България
11-02-2013, 03:31 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 11-02-2013, 03:31 PM