Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Најденов: Бугарија и Грција треба да се здружат против Македонија и Турција во земјоделството
Објавено: пред 15 часа
Прочитано: 530
Печати
Сподели со твоите пријатели!


Бугарија и Грција треба да се здружат за да понудат силна конкуренција во земјоделството против соседите што не се членки на Европската унија, Македонија и Турција, смета бугарскиот министер за земјоделство, Мирослав Најденов, а пренесува грчката информативна агенција АНА-МПА.
Најденов денеска е во посета на саемот за сточарство „Зоотехниа“ во Солун.
- Има конкурентски притисок во земјоделството од страна на Турција и Македонија, кои не се дел од ЕУ и нивните земјоделски сектори можат да ги уживаат привилегиите што не им се достапни на земјоделските производители во ЕУ - рече бугарскиот министер во интервјуто за АНА-МПА.
- Ние сме соседи со Грција и нашата амбиција е да ја зголемиме взаемната размена – истакна Најденов.
Бугарскиот министер за земјоделство забележа дека грчките земјоделски компании веќе имаат востановена пракса да користат бугарски прехранбени суровини и сугерираше дека оваа пракса може да се надогради.
Тој, исто така, повика и на зголемена размена на земјоделски производи, при што бугарските зрнести продукти би биле увезувани во Грција и повеќе грчко овошје и зеленчук би биле увезувани во Бугарија.
Најденов истакна дека Бугарија сè уште има работа во апсорпцијата на субвенциите од ЕУ во земјоделството за да постигне висок потенцијал во овој сектор.

http://www.plusinfo.mk/vest/79753/Najden...odelstvoto
Без Ботев няма България
10-02-2013, 06:10 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 10-02-2013, 06:10 AM