Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Наистина ми е трудно да я разбера политиката на македонските медии при избора им на вести за България Da_ne_si_lud

Датум: 08.02.2013, 19:23
БУГАРИН ЈА РАСKАЖУВА ГОЛГОТАТА НА СОПРУГАТА-УKРАИНKА

Треба ли жена ми да стане Македонка за да добие бугарски пасош?

Македонците со бугарски пасош не остануваат да живеат во Бугарија, туку одат да работат во Европа. А мојата сопруга 11 години плаќа даноци во Бугарија, перфектно зборува бугарски, но не може да извади пасош, ни раскажа Бугаринот Стефан Русенов

Искра Kоровешоска

Во Бугарија треба да си Македонец за преку ноќ да добиеш бугарски пасош или државјанство. Македонците со бугарски пасош не плаќаат даноци во Бугарија, ниту зборуваат бугарски јазик, а вадат документи за рекордно време - максимум една и пол година, вели Бугаринот Стефан Русенов, чија сопруга е Украинка и со години безуспешно се обидува да добие бугарско државјанство. Во брак се 11 години и имаат две деца. Според бугарските закони, сопругата на Русенов морала да се откаже од украинското државјанство за да стане државјанин на Бугарија.

- Прво, наместо за една, ни одговорија за три години - дека сопругата може да добие бугарско државјанство во рок од три години, но под услов да се откаже од украинско државјанство. Почна нова голгота. Од украинската амбасада ни објаснија дека процедурата е многу сложена и долга. Ни рекоа дека прво треба да се регистрира дека бара да се откаже од украинското државјанство. За регистрација чекавме 8 месеци, па дури потоа таа поднесе барање за откажување - револтирано раскажува Русенов.

Додека траела процедурата со откажувањето, повторно реагирале до надлежното министерство оти биле револтирани што, како што вели Русенов, Македонците масовно и пребрзо добиваат пасоши.

- Kога ќе извадат документи, не остануваат во Бугарија, туку одат да работат во западна Европа. И уште зборуваат по форуми дека кога Македонија ќе влезе во ЕУ, ќе ги фрлат бугарските пасоши. А мојата сопругата 11 години плаќа даноци во Бугарија, има две деца и перфектно зборува бугарски. Од министерството ~ одговорија: „Има наредби и ние мора да ги почитуваме, ништо не можеме да направиме“. Нешто во државава не е во ред - вели Русенов. И додека трае процедурата за откажување од украинското државјанство, постои реална опасност да застари онаа за добивање бугарско државјанство. И потоа с` почнува одново, а во меѓувреме жената на Русенов останува без никакво државјанство, ниту е државјанин на Украина ниту на Бугарија. Тој не знае каде да се обрати. Работи во американска компанија за автоделови во Бугарија и ги искористил сите расположливи средства и сили, но веќе ја изгубил надежта.

Рекордери меѓу странците

Бугарските медиуми информираат дека последниве години рекорден број странци добиле бугарско државјанство. Само во 2011 година во тамошното министерство за правда биле регистрирани над 22.200 кандидати за државјанство. Од нив 13.607 се одобрени. Случајно или не, Македонците, особено од источна Македонија, за разлика од другите, имаат повеќе среќа, па до бугарски пасош доаѓаат за речиси една година. Последниве 5 години повеќе од половината што добиле државјанство се Македонци.

#

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=A3D5A7CFF5...BE0995FAA3
Без Ботев няма България
09-02-2013, 03:45 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 09-02-2013, 03:45 AM