Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Демократијата во Бугарија спорна за европарламентарците

Европскиот парламент дебатираше речиси два часа за демократијата во Бугарија, која е опишана како слаба алка во Европската Унија, и за односот кон европските вредности на континентотЗавчерашната дебата ја иницира претседателот на европските либералдемократи Грахам Вотсон, кој беше сведок на нападот врз Ахмед Доган, почесен претседател на партијата на турското малцинство во Бугарија Движење за права и слободи.

Според Вотсон, тоа што бугарските власти го промениле обвинението за напаѓачот на Доган било под притисок на министерот за внатрешни работи поради што се поставувале прашања за независноста на судството во Бугарија.

- Тажен факт е дека клучните институции што треба да ја спроведат правдата не уживаат доверба од јавноста - оцени Вотсон.

Европратениците од групата на либералите и социјалдемократите тврдеа дека бугарската влада не се грижи за владеењето на правото и почитувањето на основните човекови права, а нивните колеги од Европската народна партија дека дебатата се користи во предизборни цели.

Европратеникот Манфред Вебер изрази изненадување за дебатата што се води, бидејќи истрагата за нападот врз Доган сѐ уште е во тек, а тоа било внатрешно прашање на Бугарија.

Според бугарскиот независен европратеник Димитар Стојанов, немало притисоци во истрагата, но тој сепак призна дека во Бугарија има проблеми со слободата.

Во својство на поранешен известувач на Европскиот парламент за напредокот на Бугарија на патот кон Европската Унија, Џефри ван Орден нагласи дека приемот на таа земја е поврзан и со руското влијание во регионот.

Според британскиот европратеник од групата „Европа за слобода и демократија“ Џерард Батн, 50.000 мигранти годишно во следните пет години ќе се насочат од Бугарија кон неговата земја, бидејќи таму имало недостиг од слободни медиуми, корумпиран судски систем и наместени избори.

- Бугарија е поплавена од криминал, во Бугарија животот нема цена, а мафијата си купила држава. Но тоа не значи дека Велика Британија треба да ги прифати сите. Британците немаат ништо против никого, вклучувајќи и против Бугарите, но зошто толку од нив сакаат да ја напуштат земјата? Бидејќи е очајна сиромашна и под контрола на организираниот криминал - рече Батн.

За време на расправата се слушнаа и конкретни предлози, како на пример, да се запрат сите евросредства за Бугарија за да не оделе во рацете на криминалците.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22800
Без Ботев няма България
08-02-2013, 12:25 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 08-02-2013, 12:25 PM