Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

07.02.2013, 17:03

Европскиот парламент ја стави на тапет Бугарија


Околу час и пол траеше расправата за невладеењето на правото и недостигот од слободи во Бугарија, иницирана од Алијансата на либералите и демократите на Европа, а како реакција на нападот врз почесниот претседател на партијата на турското малцинство Ахмед Доган. Во дебатата се судрија две позиции - либералите и социјалдемократите ја обвинуваа бугарската влада дека не се грижи за владеењето на правото и почитувањето на основните човекови права, а пратениците од групата народни партии тврдеа дека се користи трибината во Стразбур за предизборна агитација.

„Недопустливо е посегнување врз правната држава во Европа. Нападот над партиски раководители е напад врз демократијата и тоа е неприфатливо“, изјави во почетокот на дебатата, комесарката за климата Кони Хедегор во име на Европската комисија. Европската комисија го осудува тој напад, но според комесарката, тоа е внатрешно прашање на Бугарија и најважно е бугарските власти брзо да ги изведат пред лицето на правдата одговорните за нападот.

Британскиот европратеник од групата „Европа за слобода и демократија“, Џерард Батн, предвиде дека 50.000 мигранти годишно во следните 5 години ќе се насочат од Бугарија кон неговата земја. Според него, бугарскиот миграциски тек бил предизвикан од недостигот од слободни медиуми, од корумпиран судски систем, од наместените избори.

„Бугарија е поплавена од криминал, во Бугарија животот нема цена..., а мафијата си купила држава. Но, тоа не значи дека Велика Британија треба да го прифати сите. Британците немаат ништо против никого, вклучувајќи и против Бугарите, но зошто толку од нив сакаат да ја напуштат - земјата им е очајно сиромашна и под контрола на организираниот криминал“, нагласи тој.

„Жал ми е за Бугарите, но ми е жал и за мојата земја разорена од странци. Велика Британија не може да ги реши проблемите на Бугарите, со тоа што ќе ги пресели во Велика Британија“, рече Батн.

За време на расправата се слушнаа и конкретни предлози како да се запрат европските средства за Бугарија, за да не одат во рацете на криминалците, механизмот за соработка и верификација да се однесува на повеќе области, да се бара одговорност од опозицијата за постојните проблеми. Расправата, сепак, се однесуваше само на нападот врз Доган и во неа не беа споменати и другите проблеми, како тие на кои е изложено непризнатото македонското малцинство во Бугарија. (Н.Р.)

http://utrinski.com.mk/?ItemID=0FE88DE98...1501E0AEFD
Без Ботев няма България
08-02-2013, 12:23 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 08-02-2013, 12:23 PM