Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Германците се жалат на наплив од Романци и од Бугари

Имиграцијата од Југоисточна Европа во Германија е значително зголемена во последните години и општините се мачат да го прифатат овој наплив
Германските градови во моментов внимателно го следат проблемот и може да побараат помош од федералната влада или дури и од Европската Унија, пренесе „Шпигел“.

Германските градови се растревожени од растечкиот број Романци и Бугари што имигрираа во Германија во текот на последните години.

„Социјалниот баланс и социјалниот мир се крајно загрозени“, се наведува во документ на Германската асоцијација на градови.

Во документот се забележува дека многу иселеници од Југоисточна Европа се настануваат во градски реони каде што веќе има висока невработеност. Се посочува дека проблеми со прифаќањето на големиот број новодојденци имаат особено Берлин, Дортмунд, Дуисбург, Хамбург, Хановер, Минхен и Офенбах.

Во некои градови имиграцијата од Бугарија и од Романија од 2006 година досега се зголемила за шест пати. Особена загриженост, според документот, буди фактот дека многу од иселениците од Југоисточна Европа се финансиски нестабилни и не се добро образовани, со што за нив е речиси невозможно да си најдат работа, кога ќе пристигнат во Германија. Во него се забележува дека напливот од Роми претставува особено тежок предизвик, ако се има предвид дека тие честопати живеат во мизерни услови.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22798
Без Ботев няма България
08-02-2013, 06:00 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 08-02-2013, 06:00 AM