Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарски политичар од продавал фалс бугарски пасоши на Македонци

Бугарски политичар со својата банда правеле и препродавале лажни бугарски пасоши, визи и евра на македонски државјани, а клиентела им наоѓале шестмина струмичани


Полицајците од одделението за организиран криминал на бугарското МВР спровеле масовна операција во која успеале да разбијат организирана криминална група составена од македонски и бугарски државјани која фалсификувала лични документи и евра претежно наменети за македонски граѓани .

Акцијата траела два дена, а во неа учествувале и македонски полицајци од одделението за организиран криминал, а била координирана од СЕКИ-центарот во Букурешт, соопшти бугарското МВР.

Уапсен е организаторот на групата В.Б. (48) од Ќустендил против кого веќе се поднесени кривични пријави. Акцијата почнала на 4 јануари кога во вечерните часови на граничниот премин Гуешево дошол К.Р. (43) од Ќустендил, кој сакал да ја напушти државата и да влезе во Македонија. При проверката на документите, полицајците откриле дека тој нема возачка дозвола, па затоа го упатиле на детален преглед. Во автомобилот, кој го управувал марка "фолксваген пасат", биле најдени швајцарски и германски визи, а во неговата облека плико во кое имало две фалсификувани банкноти во апоени од 100 евра. Тој бил приведен и на полициските инспектори им изјавил дека визите и парите биле наменети за странски државјани, најверојатно Македонци.

До крајот на вечерта биле уапсени уште две лица од Ќустендил Ј.Ч. (58) бизнисмен и лидер на огранокот на партијата "бугарска социјалдемократија" кој веќе имал пријава за злоупотреба на авторско право и неговата сограѓанка Е.Т. (49), која и била позната на полицијата по апсење за поседување наркотици, кои биле посочени дека се членови на оваа криминална група. Во истрагата било утврдено дека Ј.Ч. му помагал на В.Б. во наоѓање на клиенти и доставување на фалсификуваните документи и пари кои ги изработувала Е.Т. Од бугарското МВР информираат дека нивните специјални единици извршиле претреси во домовите и автомобилите на приведените каде биле најдени голем број докази, како специјална хартија за изработка на визи, фалсификувани бугарски пасоши, а најбитно е што биле најдени и списоци со лични податоци на македонски државјани и нивни документи со кои бараат бугарско државјанство. Сепак од полицијата се сомневаат дека и списоците се фалсификати. Покрај тоа запленети се 38 цедиња, папки со над 200 копии на лични карти на странски државјани, документи за регистрација на фирми, тефтер со лични податоци на македонски државјани, лаптоп-компјутери, УСБ-стикови полни со скенирани лични карти и оружје. Според информациите на бугарското МВР оваа криминална група дејствувала на територијата на Македонија каде веќе биле уапсени 5 македонски државјани кои биле пријавувани за истиот криминал.

Од Македонската полиција вчера ја потврдија акцијата и објаснија дека во меѓувреме во Струмица била спроведена дополнителна истрага при што шест лица биле повикани на разговор во полициската станица поради сомнение дека учествувале при посредување за вадење на бугарски државјанства и употреба на исправа со невистинита содржина. Биле извршени претреси во нивните домови и службени простории. При претресите, полицијата пронашла и запленила 148 лекарски уверенија за кои инспекторите се сомневале дека се фалсификат, што подоцна од проверени 58 уверенија 58 биле фалс, а се чека да заврши проверката и на останатите, потоа бил пронајден и еден тефтер со инетна евиденција на клиенти, поголем број лични карти и патни исправи на бугарски државјани чија веродостојност допрва се проверува.

Покрај претресите Министерството за внатрешни работи на Македонија изврши истрага и во други случаи во кои соработува со бугарската полиција и ќе излезе со подетални информации по комплетирањето на истрагите.

(М.П.)

http://vecer.com.mk/?ItemID=996EDB82DBDF...360369C1BE
Без Ботев няма България
08-02-2013, 05:53 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 08-02-2013, 05:53 AM