Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Смешното тук е , че дебатата е по инициатива на български евродепутати от ДПС , фокусът е "атентатът" срещу Доган, присъствали - десетина човек - ама друго си е да сложиш едно гръмко заглавие- Европа притиска Icon_razz

ЖЕСТОКА ДЕБАТА ВО ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ


Европа притиска Софија да си го излечи национализмотСе кршеа копја во Европскиот парламент во врска со прашањето на владеење на правата и слободите во Бугарија. Иницијална каписла за дебатата, која дојде по барање на Алијансата на либералите и демократите на Европа, беше неодамнешниот напад врз почесниот претседател на партијата на турското малцинство во Бугарија, Ахмед Доган. Сепак, и после час и половина дебатирање, заклучок не беше донесен.

Се судрија две позиции, европратениците од групата на либералите со поддршка од социјалдемократи кои ја обвинуваа бугарската Влада дека не се грижи за владеењето на правото. Другата пратеничка групација, се претставниците на Европската народна партија кои тврдеа дека трибината се користи за предизборна агитација.
-Недопустливо е посегнување врз правната држава во Европа. Нападот над партиски раководители е напад врз демократијата и тоа е неприфатливо, изјави комесарката за клима Кони Хедегор зборувајќи во името на Европската комисија.

Бугарија и Романија се двете европски држави кои се ставени под надзор преку механизмот за соработка и верификација по нивниот прием во ЕУ во 2007 година.
Манфред Вебер во името на народните партии изрази изненадување за дебатата која се води бидејќи истрагата за нападот врз Доган се уште е во тек и дека тоа е внатрешно прашање на Бугарија.

Иницијаторот на дебатата Греам Ватсон во име на либералите и демократите каде членува и партијата на Доган, ДПС, ја критикуваше реакцијата на бугарските власти, кои го промениле обвинението на напаѓачот на Доган под притисок на министерот за внатрешни работи.
Според него, се поставуваат многу прашања во Бугарија за судството и неговата независност и ги отфрли обвинувањата дека дебата се користи како предизборна трибина. Бугарскиот независен европратеник Димитар Стојанов, смета дека немало притисоци во истрагата и призна дека во Бугарија всушност има проблеми со слободата, но истовремено нагласи дека во минатиот век Доган бил осуден за тероризам и дека ДПС беше терористичка организација пред 30 години.
-50 илјади мигранти годишно во следните пет години ќе се насочат од Бугарија кон Британија. Бугарија е поплавена од криминал, во Бугарија животот нема цена, а мафијата си купила држава. Но, тоа не значи дека Велика Британија треба да ги прифати сите. Британците немаат ништо против никого, вклучувајќи и против Бугарите, но зошто толку од нив сакаат да ја напуштат земјата? Бидејќи е очајна, сиромашна и под контрола на организираниот криминал, вели Џерард Батн од групата "Европа за слобода и демократија".

Андреј Ковачев од европските народни партии оцени дека бугарската опозиција сака да ја искористи дебатата во предизборната кампања. Тоа е обид Бугарија да биде дискредитирана. Наспроти него, пратеничката од групата на социјалистите Илија Јотова вели дека притисокот и купувањето на избори се карактеристика на сегашната владејачка партија во Бугарија.
На расправата имаше конкретни предлози да се запрат сите евросредства за Бугарија со цел тие да не одат во рацете на криминалците. За проблемите со кои се соочува непризнатото македонско малцинство во Бугарија не беше дискутирано.

http://vecer.com.mk/?ItemID=1D53742BD96C...AE331D4BA0
Без Ботев няма България
08-02-2013, 05:52 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 08-02-2013, 05:52 AM