Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Кака ти Форсина са я издагнали в началник на плюенето по България за нова македония. От там до парламента е само една стъпка Icon_razz

Односот на бугарските и на грчките европратеници е неразбирлив ако се земе предвид дека за отворените прашања со Бугарија што се дефинирани под терминот добрососедски односи Македонија веќе преговара, а во однос на Грција, пак, разговорите што се водат под покровителство на посредникот делегиран од Обединетите нации, Метју Нимиц, се забрзани и имаат напредок

Добрососедски односи и брзо решавање на спорот за името се двете најспоменувани работи во 127-те амандмани поднесени од грчките и од бугарските европратеници за резолуцијата за Македонија што ја подготви известувачот Ричард Ховит. Откако, поради инсистирање на јужниот и на источниот сосед, токму спорот за името и добрососедските односи беа вметнати како услови за евроинтеграцијата на Македонија што ќе бидат оценувани и во пролетниот извештај на Европската комисија за напредокот на земјава, европратениците од овие држави не мируваат. Повторно инсистираат на овие две прашања, па одат и во детали и бараат да им се наложи на македонските власти да усвојат пристап кон историјата основан на факти, особено во однос на едукативните материјали и јавните настапи во земјата и на меѓународно ниво, Европската комисија да ги стопира ИПА-фондовите, Владата да покаже добрососедство, со тоа што ќе ги реши уривањето и исмевањето на бугарските воени гробишта на својата територија...

Барањата одат дотаму што стигна и едно интересно и невообичаено инсистирање преточено во амандман на бугарскиот европратеник од националистичката партија Атака, Димитар Стојанов. Тој тврди дека лицата со бугарска самосвест во Македонија се соочувале со нетолеранција, опозицијата извикувала „мрсни Бугари“, а полицијата ги репресирала оние што посредуваат за бугарско државјанство и поради тоа тој побара да се исфрлел терминот Бугарин во врска со националната припадност, бидејќи се употребувал во навредлив контекст.

Но што можеше да се очекува од декември, кога овие две теми беа нотирани како услов за напредокот на Македонија, досега, односно до почетокот на февруари? Дваесет години стариот проблем со Грција да се реши прекуноќ, како со магично стапче? Или, пак, договорот со Бугарија за добрососедство да биде потпишан за помалку од 24 часа? Дали единственото што ќе ги задоволеше политичарите од соседните земји, чии европратеници ги манифестираат нивните барања и идеи сега во Европскиот парламент, ќе беше Македонија да прифати ново име и сѐ што оди во пакет со него како што инсистира Атина и во согласност со нејзините црвени линии, а договорот што го бара Софија да се прифати без никаква забелешка?

Односот на европратениците Николаос Салавракос, Марија Елени-Копа и Мариета Јанаку, како и Станимир Илчев, Андреј Ковачев и Димитар Стојанов, дополнително е неразбирлив ако се земе предвид дека во однос на отворените прашања со Бугарија што се дефинирани под поимот добрососедски односи Македонија веќе преговара, се одржаа неколку состаноци на работните групи и, според информациите во јавноста, усогласувањето на ставовите за договорот напредува. Во однос на Грција, пак, разговорите што се водат под покровителство на посредникот делегиран од Обединетите нации, Метју Нимиц, исто така имаат напредок. Контактите се зачестени, а и самиот посредник не крие дека е оптимист и дека првпат по дваесет години, како што потврди самиот, може да се каже дека спорот е решлив. Нимиц детектира расчистување на позициите, признавајќи дека прашањето е тешко и дека за неговото решавање се потребни многу труд и бела коса.

Ама џабе му е ваквото признание кога за Грците и Бугарите изгледа е прифатливо само решение на проблемите веднаш и во истиот момент.

За нив не е доволно тоа што се разговара и со двете страни и што оцените се дека работите конечно почнуваат да се придвижуваат. За нив е доволно само да се најдат некакви причини да се оцрни соседот и да се држи што подалеку од нивното друштво, во кое досега се играше само по нивни правила.

Автор: Фросина Димеска

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.a...anie=22799
Без Ботев няма България
07-02-2013, 07:36 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 07-02-2013, 07:36 PM