Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарски европратеник бара да го исфрлиме зборот „Бугарин“

Лицата со бугарска самосвест во Македонија се соочуваат со нетолеранција, опозицијата извикува „мрсни Бугари“, а полицијата ги репресира оние што посредуваат за бугарско државјанство

Ова е дел од содржината на 25-те амандмани што бугарскиот европратеник Димитар Стојанов (од националистичката партија АТАКА) ги има поднесено против резолуцијата за Македонија што ја подготви известувачот за нашата земја Ричард Ховит. Бугарите во Европарламентот поднесува дури 92 амандмани на резолуцијата, Грците 35, самиот Ховит над 20, а другите европратеници педесетина. Не се сите негативни, дел пратеници со амандмани бараат земјава да ги почне преговорите за членство во ЕУ.

Но бугарските и грчките членови на ова тело се држат до „добрососедските односи“ и до „решение на прашањето за името“. Стојанов дури побара да се прекинат ИПА-фондовите за Македонија, да се регистрира здружението „Радко“ како политичка партија и да запре, како што вели, уривањето на бугарските воени гробишта. Грците и Бугарите бараат да не се употребува придавката „македонски“, а се обидуваат да ја искористат и актуелната политичка криза како аргумент против приближувањето на Македонија кон ЕУ. Едно од барањата на Стојанов е и да се исфрли терминот „Бугарин“ во врска со националната припадност, бидејќи, како што вели, се употребувал во навредлив контекст.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.a...anie=22798
Без Ботев няма България
06-02-2013, 05:40 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 06-02-2013, 05:40 PM