Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарија не го признава македонското малцинство

Бугарскиот парламентарец Лачезар Тошев изјавува дека отстранувањето на македонското малцинство е добра формула за да им се даде саканата заштита од страна на Советот на Европа и да се избегне отварањето на пандорината кутија со специфично назначување на одредени малцинства и групи.

Летонскиот пратеник Борис Цилевич пак од друга страна не го дели истото мислење туку смета дека бугарското законодавство не ги посочува со точност малцинствата кои се признати и тие кои не се признати.

Инаку, Бугарија до Советот на Европа достави листа на признати малцинства и македонското малцинство не е на таа листа.

Македонските парламентарци Александар Николоски и Ермира Мехмети Деваја гласаа против амандманот на Тошев и против целиот текст на резолуцијата.

- Јас јасно ставив на знаење во моето обраќање пред ПС на Советот не Европа дека Бугарија е наша пријателска држава и сосед, токму заради овие причини, како и заради тоа што во првичниот текст јасно беше побарано македонското малцинство да биде дел од Советот за национални малцинства на Бугарија, а беа посочени и проблемите кои ги имаат со нивните права и спроведувањето на одлуките на Судот во Стразбур. Тоа беше наша искрена подршка, објаснува за Дојче Веле Александар Николоски шефот на македонската делегација при ПССЕ за неговата претходна поддршка за затварање на пост-мониторинг дијалогот со Бугарија.

http://press24.mk/story/makedonija/bugar...malcinstvo
Без Ботев няма България
06-02-2013, 03:56 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 06-02-2013, 03:56 PM