Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарија нема пари за земјоделски субвенции?

Бугарските производители на житарки најавија протест поради доцнењето со исплатата на субвенциите.


Бугарската асоцијација на земјоделци на синоќешниот состанок во Софија донесе одлука со трактори да блокира дел од главниот град на Бугарија од 18 до 22 февруари.

Земјоделците бараат брза исплата на европските субвенции во износ од околу 500.000 евра, што требало да ги примат до крајот на јануари.

Поради недостиг на пари во буџетот, бугарската Влада одлучи да ја одложи исплатата на субвенциите за неколку недели, односно до март и април.

Бугарските фармери еднаш веќе влегоа со трактори во Софија. Кон крајот на 2011 година земјоделците своето незадоволство го изразија поради намалувањето на буџетските средства за аграрот.

http://kurir.mk/svet/region/102435-Bugar...-subvencii
Без Ботев няма България
06-02-2013, 03:55 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 06-02-2013, 03:55 PM