Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Добро бъдеще я чака кака ти Форсина

И Србите краделе бугарска историја

угарските историчари имаат проблем со читањето на минатото и со своите српски колеги. Додека од Македонија постојано бараат ревизија на историјата, заедничко чествување личности и настани за кои тие тврдат дека ги извршиле бугарски херои, сличен однос имаат и кон некои настани од српската историја

Нишката буна ги зоврива балканските страсти
СОФИЈА ЌЕ МУ ПРАВИ ПРОБЛЕМИ И НА БЕЛГРАД?
Гоце Делчев и сите илинденци и преродбеници се Бугари, а Илинденското востание го кренале исто така Бугари. Историската приказна за нашите источни соседи не завршува тука, само со претензии кон македонското минато. Дека Македонците не се само проблем за Бугарите покажува примерот и со српското Нишко востание од 1841 година, за кое бугарската историја тврди дека го кренале бугарски селани. Оттука, тврдењето на Белград дека станува збор за српско востание очигледно претставува кражба на бугарската историја. Зарем не?
Имено, во овој случај станува збор за различно читање на историјата од страна на бугарските и српските историчари. Тоа води кон заклучокот дека, освен кон македонските настани, бугарските историчари имаат сличен однос и кон некои историски настани од српската историја.

„Нишкото востание е најпознатото и масовно востание на Бугарите од северозападните бугарски земји кренато во 19 век. Востаничките дејства се случуваат во периодот од април до јуни 1841 година“, пишува на Википедија на бугарски јазик, која се повикува на делата на историчарите Христо Герчев, Стојан Романски и Игор Дамјанов.

Сосема поинакво толкување даваат српските историчари Драгољуб Симоновиќ и Севеделин Андрејевиќ. Во нивните извори може да се најде дека Нишкиот, Лесковачкиот или Милојевиот бунт е меѓу трите најзначајни случувања во националната историја на српскиот народ од југоисточниот дел на земјата.

Според академикот Владимир Стојанчевиќ, тврдењето дека Нишкиот бунт е дел од бугарската национална историја е сосема неосновано и необјективно.

„Бунтот го организирале Срби од неослободените краишта. Тој бил поттикнуван и помаган од Србија, која прифатила десетина илјади бегалци, бунтовници, старци, жени и деца, а безредието е завршено со активно вклучување високи претставници од Србија“, се наведува во српските извори.

Според српските историчари, најважни се три елементи со кои се докажува дека се работи за српски бунт: националната припадност на бунтовниците, целта на бунтот и односот на Србија кон бунтот.

Од каде Ниш е бугарски?

Наспроти тоа, според бугарскиот историчар Јордан Василев, Ниш никогаш не бил дел од српското кралство или кнежевство, освен неколку години за време на српско-бугарските војни, за време на доцното средновековие. За едниот од водачите на бунтот Милое Јовановиќ тој тврди дека нема никакви докази дека е Србин и оти многу Бугари во тој период имале српски имиња и презимиња. Според него, логично се поставувало и прашањето ако бунтот бил српски, зошто не бил поддржан од српското кнежевство. Има докази дека два дена по избувнувањето на востанието, односно на 8 април, делегација на востаниците заминала во Белград да побара помош од кнезот Михаил, но тие одбиле да им дадат војска или оружје со објаснување дека тоа е бугарски бунт, пишува историчарот во бугарскиот весник „Десант“.

Како докази дека зад случувањата во Ниш и околината стојат тие, според бугарските историчари, се и соопштенијата испратени од турските власти до Истанбул во кои пишувало дека бунтот е во северозападна Бугарија. Според Василев, Нишкото востание Србите почнуваат да го присвојуваат во 1878 година по Берлинскиот конгрес, на кој големите сили се договориле да не дозволат формирање бугарска држава во етничките граници.Според друг бугарски историчар Игор Дамјанов, Нишкото востание не бил стихиен бунт на угнетените и од Турците потиснати бугарски селани, туку било долго подготвувано, а фактот дека било прерано кренато не било доказ за неговата неорганизираност.

Србите, пак, тврдат дека Бугарите почнале да си го присвојуваат востанието како свое за време на бугарската окупација од 1915 година до 1918 година, односно во периодот на големобугарската пропаганда.

За Бугарите, само Грците се коректни

Односите поврзани со историските теми меѓу Македонија и Бугарија, пак, секогаш се топло-ладно, но последниве години, со приближувањето на Македонија кон Европската Унија, владата предводена од Бојко Борисов одлучи да инсистира на договор за добрососедство, во кој, меѓу другото, се бара и формирање комисија за историја што би требало да врши и ревизија на македонските учебници, а и да договара прославување заеднички празници.

Во своите дела, меѓу кои и во учебниците, и покрај присвојувањето на македонските личности и востанија, бугарските историчари тврдат дека македонската нација не постоела до 1944 година и оти е вештачка коминтерновска творба. Објаснувањата се дека постоел српски националистички проект наречен „Стара Србија и Македонија“ преку кој луѓето што се декларирале како Бугари, под силен притисок на Србите, се откажувале од својот идентитет.

Во однос на Втората светска војна, историчарите стојат на ставот дека тие не биле окупатори, туку ослободители на Македонија, а се релативизира и нивното учество во војната од страна на Тројниот пакт.
Единствено Бугарите досега немале проблем со читањето на грчката историја за Балканот. Имено, иако во учебниците на нашиот јужен сосед се наведува дека Бугарите во Втората светска војна биле окупатори, официјална Софија не споменала ниту збор.


Автор: Фросина Димеска

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22798
Без Ботев няма България
06-02-2013, 01:47 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 06-02-2013, 01:47 PM