Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Датум: 05.02.2013, 19:34
Бугарите и Грците бомбардираа со амандмани во ЕП


Бугарски и грчки европарламентарци бомбардираа со амандмани за Резолуцијата за Македонија што во април оваа година треба да ја донесе Европскиот парламент. Поднесени се вкупно 203 амандмани на Предлог-резолуцијата на известувачот Ричард Ховит, од кои дури 92 амандмана се на бугарските, а 35 на грчките европарламентарци. Најголем број предлог-измени во Резолуцијата дава либералот Станимир Илчев, кој има поднесено 30 амандмани. Kај Грците предничи Николаос Салавракос со 15 предлог-измени на Резолуцијата што ја предложи известувачот Ховит. И самиот известувач Ховит има поднесено над 20 амандмани на својот предлог што минатиот месец го претстави пред Kомитетот за надворешни работи. Стојанов предложи амандман во кој стои дека „продолжува нетолерантноста и проследувањето на лицата со бугарска самосвест“, при што бара да се земат предвид, според него,„насилствата во Собранието пред крајот на минатата година, кога опозициски пратеници беа тепани и изнесувани насила надвор од пленарната сала“.

Известувачот Ховит, како и неговите колеги Едвард Kукан, Моника Маковеј, Мари Kорнелисен и Чарлс Тенок, во посебни или заеднички амандмани инсистираат Македонија да ги почне пристапните преговори без одлагање (жалат што и досега тоа не е сторено), како што го бара и Европската комисија во последниот извештај.

„Добрососедски односи“ и „брзо решавање на спорот за името“ е најчестата фраза што се употребува во амандманите на бугарските и на грчките европратеници, заедно со барање да се осуди власта во Македонија за политичката криза, според нив треба да влијае на евроинтегративните процеси


http://dnevnik.com.mk/?ItemID=1CD2A9CCEA...E030A7FAFA
Без Ботев няма България
06-02-2013, 06:05 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 06-02-2013, 06:05 AM