Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Брисел: Грчките и бугарските европратеници распалија со амандмани по Резолуцијата за Македонија

Вкупно 127 амандмани поднесоа грчките и бугарските европратеници на предлог Резолуцијата за Република Македонија што во април годинава треба да ја донесе Европскиот парламент, јави дописникот на МИА од Брисел. Поднесени се вкупно 203 амадмани на предложената Резолуција од известувачот Ричард Ховит, од кои дури 92 амадмани се на бугарските, а 35 на грчките европарламентарци.

Најактивни биле пратениците од Бугарија, либералот Станимир Илчев и Андреј Ковачев (Европски народни партии) кои поднесоа 30 амандмани. Европратеникот од бугарската партија Атака Димитар Стојанов поднел 25 амадмани. Дописникот на МИА јавува дека најголемиот дел од нив се ригидни, навредливи и апсолутно одат контра добрососедството што Евроспката Унија го бара од Македонија и од Бугарија.

Од грчките европратеници предничи Николаос Салавракос со 15 предлог-измени на Резолуцијата.

Интересно, но и самиот известувач Ховит поднел 20 амадмани на својот предлог што минатиот месец го претстави пред Комитетот за надворешни работи (АФЕТ) на Европскиот парламент.

Во еден од своите амандмани Ковачев вели дека „продолжува нетолерантноста и проследувањето на лицата со бугарска самосвет”, при што бара да се земат предвид „насилствата во Собранието пред крајот на минатата година, кога опозициски пратеници беа тепани и изнесувани на сила надвор од пленарната сала“. Тој исто така бара во Резолуцијата да влезе дека „опозициската СДСМ презема дејства што не одговараат на европските стандарди за толерантност поради случајот кога нејзини општинки советници во Скопје скандираа „мрсни Бугари!“ кон своите колеги од општинскиот совет по повод преименување на улица“. Тој обвинува за Спаска Митрова, за отстранувањето на спомен-плочата на Мара Бунева, за наводниот напад на бугарскиот амбасадор во Скопје, а и тоа оти годинава почнала „полициска репресија против лица што работат како посредници меѓу бугарските власти и граѓаните што сакаат да добијат бугарско државјанство, со цел да се влее страв кај лицата со бугарска самосвест.”

Пратеникот од бугарската Атака вели и дека е влошена политичката ситуација во нашата земја и бара тоа да се земе предвид во однос на пристапувањето кон ЕУ.

Известувачот Ховит, како и Едвард Кукан (ЕПП), Моника Маковеј (ЕПП), Мари Корнелисен (либерали), Чарлс Тенок (Конзервативна партија), сите до еден во посебни или заеднички амадмани инсистираат Република Македонија да ги почне пристапните преговори без одлагање (жалат што и досега тоа не е сторено), онака како го бара и Европската комисија во последниот извештај.

Ховит со амадман бара и „решавање на билатералните прашања во констурктивен дух и земајќи ги предвид севкупните интереси на ЕУ и вредностите на Унијата”.

http://www.mkd.mk/95686/makedonija/brise...akedonija/
Без Ботев няма България
05-02-2013, 06:39 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 05-02-2013, 06:39 PM