Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Попоски не верува во добрососедството на Бугарија

Шефот на дипломатијата Никола Попоски не соопшти ништо конкретно околу трите средби на работните групи на министерствата за надворешни работи на Македонија и на Бугарија бидејќи, како што рече, се' уште нема конкретни заклучоци од нив.

„Комуникацијата меѓу работните групи се однесува на сите домени за кои сме поднеле иницијатива и за кои сметаме дека можат да бидат пресретнати од нашиот сосед. Во тој контекст има многу работи што можеме да ги реализираме независно од имање или немање договор, бидејќи соработката се гради преку конкретни гестови“, соопшти Попоски. Тој индиректно ја проблематизираше искреноста на Софија за добрососедство, а во контекст на амандманите што нејзините парламентарци ги поднесоа во Советот на Европа, и со кои се избриша македонското малцинство.

„Доколку сме за градење добрососедски односи, треба, и преку она што го предлагаме како амандмани, да изразиме определена тенденција за добрососедство. Јас тргнувам секогаш од принципот дека не треба да го правиш она што не сакаш да ти го прават тебе. Мислам дека имаме многу широк материјал и многу добра билатерална основа за соработка која може и натаму да не' приближува и да не' европеизира во односите, па таму треба да ја фокусираме енергијата, а не да ја трошиме на оние работи кои може секогаш да бидат злоупотребени за креирање перцепција за немање добрососедство“, и порача Попоски на Софија.

Изјавата Попоски ја даде по средбата со Горан Свилановиќ, од Регионалниот совет за соработка, кој престојуваше во Скопје за да договори соработка во рамките на претседавањето на Македонија со процесот за Југоисточна Европа. Притоа тој нагласи два приоритети на Советот во наредниот период, односно развој на стратегија за регионална соработка на регионот до 2020 година по примерот на таа во ЕУ, и засилено користење на фондовите на ЕУ. Околу вториот приоритет тој нагласи дека досега само половина од средствата во ИПА-фондовите биле искористени во регионот. „Тоа е лоша статистика за нас во регионот и многу лоша статистика за нашиот партнер ЕУ“, порача Свилановиќ, додавајќи дека сега ќе се бара од Брисел ИПА-2 инструментот да биде приспособен на апсорпциската моќ на земјите во регионот.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=39388BDC1...82E8FC1D96
Без Ботев няма България
05-02-2013, 03:46 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 05-02-2013, 03:46 PM