Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

МАКЕДОНИЈА | 3. FEBRUARY 2013 - 13:09
Во Прилеп се одбележува 141 година од раѓањето на Гоце Делчево


По повод 141 година од раѓањето на македонскиот великан Гоце Делчев во Прилеп се одржува деветтиот Семакедонски собир во организација на Граѓанската иницијатива за национално, културно и духовно обединување на македонскиот народ.

На собирот присуствуваат претставници на здруженијата на Македонците од соседните земји и претставници на македонските институции. Во градската библиотека „Борка Талески“ вчера попладне, во рамки на собирот, почна тематската расправа „Улогата на политиката, научните институции и самостојните истражувачи во меѓусебното разбирање на народите на Балканот“.

Според организаторот, целта на средбите е Македонците да доаѓаат во татковината, да ги изнесат своите проблеми и да се разгледаат можностите како да и се помогне.

- Поводот на средбите е секогаш раѓањето на македонскиот великан Гоце Делчев, а собирот доби на тежина за меѓусебната комуникација на Македонците. Не може да кажеме дека решивме проблеми, но сериозно покренавме некои теми за да се решаваат проблемите и да им се помогне на Македонците, пред се нивното поврзување, комуникација со македонските институции, изјави Борис Темоски од Граѓанската иницијатива.

Македонците кои живеат во соседните земји посочија дека останува проблем тоа што не се целосно признаени како национално малцинство. Додадоа дека средбите многу им значат, а им недостасува поврзувањето со институциите во татковината.

- Отворени притисоци во Грција кон нас можеби нема, но потајни секако. Не престануваат одредени провокации. Нам ни е битно што ја имаме црквата, така можеме да се изразиме. Ни недостасува поголемната поддршка од македонските институции, вели архимандрит Никодим Царкњас.

Иван Хаџиев, потпретседател на „Омо Илинден“ изјави дека во моментов во Бугарија има силна пропагандата во медиумите, а Македонците се иронизираат, се одрекуваат.

- Ние како македонска организација се обидуваме, но отпорот е голем. Напорот за наша регистрација останува. Последно, имаме поднесено барање за регистрација на „Омо Илинден“ и на осми април чекаме одговор од окружниот суд, рече Хаџиев.

Ефтим Митревски, уредник на весникот „Преспа“ посочи дека во Албанија признаваат само 400-500 Македонци, а не 150 илјади Македонци.

- Радува фактот дека при последната посета на Албанија, македонскиот премиер Груевски на албанскиот колега Бериша отворено му кажа оти Македонците не се само во Мала Преспа, туку се во цела Албанија, потенцира Митревски.

Според директорот на Институтот за национална историја Драги Георгиев, комуникацијата на Македонците со татковината не е на задоволително ниво.

- Инситутот прави секакви напори и остварува контакти со здруженијата на Македонците. Комуникацијата треба да се подигне на повисоко нивцо. Од здруженијата треба да се иницираат проекти, идеи кои ние би ги поддржале. Институтите во Македонија работат на проекти, но кога би дошле и иницијативи од здруженијата од регионот во кој живеат, комуникацијата би била на повисоко ниво. Оваа средба во Прилеп е да се подигне комуникацијата, нагласи Георгиев.

Тој има став за зближувањето и меѓусебното разбирање на народите на Балканот.

- До тоа зближување би дошло кога би се оставиле на страна сите митови и хипотеки на национализам што ги носиме од минатото. Кога малку би се свртиле кон настани кои ги спојуваат народите, а такви има, запоставени се, кога би се ослободиле од тој национал-романтизам кој постои кај сите балкански народи, би се случило зближување. И ако политиката се остави на страна од чувствителните теми: јазикот, историјата, тогаш ќе го има разбирањето меѓу народите на Балканот, изјави Георгиев.

На 9. Семакедонски собир во Прилеп денеска продолжува тематската расправа во Градската библиотека „Борка Талески“ како и дружењето на претставниците на Македонците од соседните земји. Утре ќе биде посетен гробот на македонскиот великан Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“

http://www.sitel.com.mk/node/58099
Без Ботев няма България
04-02-2013, 06:31 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 04-02-2013, 06:31 PM