Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

МАКЕДОНЦИТЕ НЕМААТ НАЦИОАЛНИ ПРАВА КАЈ СОСЕДИТЕ

Статусот на Македонците во соседните Грција, Албанија и Бугарија и натаму не е решен. Македонците не можат слободно да се декларираат, доколку и соберат храброст за овој чекор, знаат...Статусот на Македонците во соседните Грција, Албанија и Бугарија и натаму не е решен. Македонците не можат слободно да се декларираат, доколку и соберат храброст за овој чекор, знаат дека ќе бидат дискриминирани при остварување на нивните права во системот, велат Македонците учесници на годинешниот 9-ти по ред Семакедонски собир што се одржа викендов во Прилеп.

Во Грција реално живеат над половина милион Македонци, но притисокот велат, врз нив не прекинува, а заканите се секојдневие откако партијата „Златна зора“ партиципира во грчкиот парламент.


„Не ги оставаат народот, слободно да оди во нашата црвка, или да се декларира, ако се каже дека е Македонец, ќе има проблеми со фамилијата. Нема да му го земаат детето на работа, ако оди во банката, нема да може да земе данок, сите работи“, вели архимандрит Царкнез од Грција.


Според Македонците во Албанија, иако држвата е потписник на многу меѓународни документи, сепак не ги исполнува барањата, да им се даде право на сите малцинства слободно да се декларираат. Па, освен 5000-те Македонци од Мала Преспа,сите останати се обесправени.


„Нас споредено со другите држави, малку или минорно не признава како Македонци, ако не признава 5000 Македонци, ги негира 150.000 други Македонци“, вели Ефтим Митрески, уредник на весникот Преспа, во Албанија.

Во Бугарија, велат во ОМО Илинден, Македонците можат слободно да се декларираат, но оние кои имаат храброст да го направат тоа, свесни се дека
ќе имаа реперкусии при вработување, а дискриминари се и при остварувањето
на кои било други права низ институциите на системот.

„Актуелната власт во Бугарија, институциите, притисокот го вршат моментално
на друг начин, не јавен притисок, пропаганда против медиумите во Бугарија,
всушност ние и ги немаме нашите права“, вели Иван Хаџиев, од ОМО- Илинден.

Наспроти состојбата во овие три соседни држави, Македонците во Хрватска ги
уживаат сите права на системот, дури добиваат многу повеќе финансиска и
логистичка поддршка од државата при секоја нивна културна активност.

[ Моника Талеска ]

http://www.telma.com.mk/index.php?task=c...item=23865
Без Ботев няма България
04-02-2013, 05:49 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 04-02-2013, 05:49 PM