Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Премиерот на Бугарија бил кодош
Информативната агенција БГНЕС го објави досието на премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, според кое тој бил соработник на тајните служби


inShare


Бугарската информативна агенцијата БГНЕС го објави нецензурираното досие од текстот кој е закачен на сајтот Бивол. БГНЕС исто така ги објави и факсимилите на документите кои го поврзуваат Борисов со тајните служби.

На 9 декември 1996 година Г. Бојко Борисов е регистриран во оперативниот отчет како информатор (соработник на службите). Мотивот за врбувањето на Борисов е дека контактира со “оперативно интересни лица”. Според водечкиот офицер кандидатот Борисов имал квалитети и перспективи за регистрација по горе наведените категории како соработник. Во жаргонот на службите ова означува дека Борисов дал согласност да биде агент-информатор, и заведен е со картонче, а во архивите се чуваат документи кои се потпишани од оперативнен работник.

Целосната информација за досието на премиерот на Бугарија е достапно на сајтот на БГНЕС.

http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=73374

Без Ботев няма България
04-02-2013, 05:47 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 04-02-2013, 05:47 PM