Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

БУГАРИЈА ЈА ПРИЗНАЛА НЕЗАВИСНОСТА НА МАКЕДОНИЈА ЗАРАДИ ВНАТРЕШНИ ПОЛИТИЧКИ ПОЕНИ?


Теза дека Бугарија ја признала независноста на нашата држава само поради тоа што таму во 1992-та имало претседателски избори, презентираше првиот човек на информативната агенција Фокус, Красимир Узунов на дискусијата на тема „Улогата на граѓанско-експертскиот потенцијал во надворешната политика на Бугарија во контекст на ’Црвениот картон’ на Софија кон Скопје за преговорите со ЕУ“.
„Признавањето на Македонија на 15 јануари 1992 се случува помеѓу двата круга на претседателските избори. Ние ја признавме независноста на Македонија заради изборите, исто како што ја признавме и независноста на Босна и Херцеговина, без таа тоа да го посака. Со една декларација во Парламентот, признавме четири поранешни југословнески републики за независни.“ вели тој.
Узунов вели дека напнатата ситуација "помеѓу Македонија и Бугарија влече корени уште од 1992-та."
Фразата "ја признаваме државата, не го признаваме народот" не внесе во ќор – сокак, кој е тешко да се објасни. Не зборувам за поставување на услови, не го делам ставот дека Бугарија има патернистички однос кон Македонија. Во моментот имаме работа со една држва која очигледно не сака да стане дел од ЕУ. Сега Бугарија, за прв пат има категорички јасна и правилна позиција кон Македонија, но таа не е најдобро артикулирана и објаснета“ вели тој.

http://www.kapital.mk/mk/makedonija/9226...oeni_.aspx
Без Ботев няма България
04-02-2013, 05:44 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 04-02-2013, 05:44 PM