Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Кой може да обясни на Мариян Николовски , на чист античен македонски език , че разликата между насраната гръцка книга и насрания филм , е тази. Гръцката държава не е дала от джоба на данъкоплатците 2 милиона и кусур евро пари и не е обявила книгата за проект от национално значение.

МАКЕДОНИЈА | 2. FEBRUARY 2013 - 19:57
СИТЕЛ ЕКСЛУЗИВНО: Бугарското учество во депортацијата на евреите

Депортацијата на македонските евреи и директната инволвираност на тогашната бугарска влада е неспорна. Последните документи кои излегоа од нацистичките архиви јасно докажуваат дека бугарските власти во Скопје 1943, не само што знаеле, туку и го организирале транспортот на евреите со крајна дестинација логорот Треблинка во Полска.

Ова се три писмени преписки меѓу бугарските железнички власти во Скопје со нацистите со кои се дефинираат начинот и цената за транспорт на евреите со два воза.

Сите три документи се септември и окотмври 1943. Во нив јасно се гледа дека Треблинка е крајната дестинација кон која од Скопје на 23 март и 3 дена подоцна на 28 март тргнале два воза со 3545 возрасни и 592 деца од еврејско потекло. Во документите е дефинирана и цената за превозот со двата воза на 7 144 317 лева.

Во еврејската заедница во Македонија велат дека овие документи се само уште еден од несоборливите аргументи за директната инволвираност на тогашните бугарски власти во депортацијата на евреите од Македонија.

Македонската еврејска зедница очекува актуелните бугарски власти, наместо да се обидуваат да го негираат учеството на тогашната бугарска влада во холокаустот, конечно да се извинат за прогонот на евреите од Македонија.

Бугарија жестоко реагираше за нејзино поврзаување со ово прицес во Македонија, особено по филмот трето полувреме, но досега се уште нема никаква реакција од официјала Софија за книгата што во Грција беше отпечатена а во која се посочува учеството на тогашната бугарска власт во прогонот на евреите од грчка територија.

Марјан Николовски

http://sitel.com.mk/sitel-eksluzivno-bug...na-evreite
Без Ботев няма България
03-02-2013, 07:23 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 03-02-2013, 07:23 AM