Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Датум: 01.02.2013, 18:19
Романија и Бугарија се жалат дека се Европјани од втор редРомански и бугарски членови на Европскиот парламент упатија денеска писмо до претседателот на ЕК, Жозе Мануел Барозо оценувајќи дека граѓанските права на Романците и Бугарите во ЕУ се загрозени бидејќи од почетокот на годината трае бран непријателски изјави насочен кон нив.

– Сметаме дека бранот непријателски изјави од почетокот на оваа година има за цел стигматизација на нашите државјани како Европјани од втор ред кои претставуваат закана за општествените системи само затоа што сакаат да ги исполнат своите основни права на слободно движење и слободна работа, се вели во писмо на пратениците.

Најновиот повод се пишувањата на десничарскиот печат во Велика Британија, за една од најпопуларните дестинации на имигранти од Романија и Бугарија, кои предупредија дека од тие држави ќе надојдат „орди“. Една од групите наведува дека во првите пет години секоја година околу 50.000 Бугари и Романци ќе влезат во Велика Британија, потсетуваат западни медиуми.

Романија и Бугарија влегоа во ЕУ во 2007 година, три години по нивни соседи од централна Европа.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...62AECCE09F
Без Ботев няма България
02-02-2013, 02:07 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 02-02-2013, 02:07 PM