Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Во Грција промовирана книга за учеството на Бугарија во прогонот на Евреит

арија Котовска - Дописник од Атина
Уште едно сведоштво за учеството на Бугарија во апсењето и депортацијата на Евреите во логорите на смртта, книга под наслов “Спасување”, деновиве беше промовирана во Грција, јавува дописникот на МРТ од Атина.

“Ноќта 3 ти спрема 4 ти март, 1943 та година, 187 те членови на еврејската заедница во Нова Орестиада, грчка територија под бугарска окупација, беа заробени буквално додека спиеа и пратени во нацистичките концентрациони логори, од каде после војната се вратија само тројца” - ова е едно од многуте примери во книгата од грчките автори Корина Лампса и Јаков Симпи, во која на 431 страница преку фотографии, документи и сведоштва е прикажано учеството на Бугарија во прогонот на Евреите од македонските и грчки територии, коишто се наоѓаа под бугарска окупација.

Авторите на книгата пишуваат дека дури 86 проценти од Евреите што жевееле на грчка територија окупирана од Бугарија биле уапсени и депортирани во концентрационите логори.

Од Солун пак, нацистичките сили успеале да депортираат дури 96 проценти од еврејското население, стои во текстот.

Акцентот во книгата е ставен на помошта односно на засолништвото што Грција им го дала на дел од Евреите кои имале среќа да се спасат од еден од двата избори што бугарските власти во соработка со нацистите им го ставиле на располагање - ужасен крај или ужас без крај.

Само за потсетување, бројката на Евреи од македонските територии под бугарска окупација што Бугарија ги депортирала право во смрт изнесува над 7200 односно 98 проценти од вкупното еврејско население во Македонија.

“Добра идеа е бугарскиот амбасадор во Атина оваа книга да му ја подари на својот претседател Борисов, како уште еден доказ дека бугарските власти соработувале со нацистите за истребување на Евреите од македонските и грчките окупирани територии”, вели за МТВ Павле Филипов Воскопулос од раководството на партијата на Македонците во Грција “Виножито”.

Ако се земе предвид жестоката критика што бугарскиот државен врв ја упати кон македонскиот филм “Трето полувреме” кој што ја обработуваше истата тематика, останува отворено прашање – дали ќе има и каква ќе биде рекацијата на Софија во однос на оваа книга, преполна со автентични документи.

“Наместо сред Атина да зборува за уметнички дела како што е еден филм, ќе биде подобро господинот Борисов да ги прочита овие документи од книгата “, вели Павле Филипов Воскопулос.

http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/74099/vo_...reite.aspx
Без Ботев няма България
28-01-2013, 06:34 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 28-01-2013, 06:34 PM