Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Датум: 24.01.2013, 17:57
ПО БРИШЕЊЕТО НА МАKЕДОНЦИТЕ ОД РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА БУГАРИЈА

ОМО „Илинден“ - ПИРИН ќе реагира до Стразбур
Преку декларација до Советот на Европа, партијата на Македонците во Бугарија, ОМО „Илинден“ - ПИРИН ќе го изрази својот револт за бришењето на македонското малцинство од резолуцијата за нашиот источен сосед, пред два дена за време на седницата на Парламентарното собрание во Стразбур.

Според претседателот на ОМО „Илинден“ - ПИРИН, Стојко Стојков, аргументите изнесени од бугарска страна во амандманот со кој се избриша македонското заедно со помачкото малцинство од резолуцијата, се невистинити и цинични.

- Проблемот не е во непризнавањето дека во Бугарија има Македонци, туку во негирањето дека сме малцинство. Ние имаме писмени документи од бугарските институции со кои јасно ќе докажеме дека сме негирани, неприфатени и непризнаени. И на крајот, Бугарија ги крши Рамковните конвенции со тоа што не вработува луѓе од македонското малцинство, вели Стојков.

Тој најави дека декларацијата најдоцна до следната недела ќе ја испратат до Советот на Европа и сите други релевантни европски институции.

Амандманот со кој беше избришано нашето малцинство беше поднесен од група парламентарци, а пред ПССЕ го бранеше бугарскиот парламентарец Лачезар Тошев. Иако италијанскиот известувач што ја поднесе резолуцијата за Бугарија, побара подобра грижа за Македонците и за Помаците, со еден глас повеќе победи амандманското барање и овие малцинства беа отстранети од резолуцијата.

- Во 2000 година, кога Бугарија ја ратификува Рамковната конвенција за малцинствата, ние одлучивме да направиме листа со признати малцинства (на таа листа не се Македонците н.з.). Ние сметаме дека сите групи можат да ја уживаат заштитата на Рамковната конвенција - рече Тошев за време на седницата. (Ис.K.)

#
http://dnevnik.com.mk/?ItemID=EC5483D556...267AD3CE79
Без Ботев няма България
25-01-2013, 05:47 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 25-01-2013, 05:47 AM