Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Във вечер се публикуват коментари само ако си написал татари


БУГАРСКИ АНАЛИТИЧАР И ДИРЕКТОР НА ИНСТИТУТОТ ЗА РЕГИОНАЛНИ И МЕЃУНАРОДНИ ИСТРАЖУВАЊА


Бугарија греши со политиката "Македонците се наши браќа и што и да прават, ние треба да ги поддржиме"


Бугарската политика не треба да се води од емоции, од пресумпцијата на идентичност и блискост, туку од прагматичните причини на бугарските национални интереси, вели бугарскиот аналитичар и директор на Институтот за регионални и меѓународни истражувања од Софија, Огњан Минчев, за Дојче веле. Според Минчев, Бугарија води инертна и мрзелива политика на идентитет во однос на Македонија според која "Македонците се наши браќа и што и да прават, ние треба да ги поддржиме". Ваквата политика, според бугарскиот аналитичар, е противречна.
- Прво затоа што таа е заснована на пресумпцијата на патријархално-патерналистичко покровителство над Скопје од страна на Софија, и второ затоа што е неадекватна, бидејќи на Бугарија не и остава в раце инструменти како за позитивни, така и за негативни реакции во зависност од поведението на другата страна, вели Минчев.

Минчев ја смета за погрешна позицијата на Софија, која блокадата на Македонија во ЕУ пред своите партнери во Брисел ја објаснуваше со пропагандата на Скопје и посегањето по нашиот историски идентитет".
- Мислам дека бугарската политика не треба да се води од емоции, од пресумпцијата на идентичност и блискост, туку од прагматичните причини на бугарските национални интереси. Кога ќе ни се совпадне интересот со Македонија ќе ги поддржиме. Кога тој интерес е во судир, треба да сториме се за да ги доближиме позициите, но не по секоја цена и против интересот на Бугарија, вели Минчев.

Тој не очекува драматична промена на односите меѓу двете земји дури и во случај Македонија да влезе во ЕУ. Поради тоа, тој смета дека Софија треба да бара од Скопје да стави крај на апсурдниот однос кон Бугаријаа, преку потпишување на заеднички договор во кој ќе бидат регулирани најголемите проблеми, врз основа на декларацијата за добрососедство од 1999 година. Во процесот на преговорите на Македонија со ЕУ, при отворањето на поединечните поглавја, Бугарија треба да внимава да бидат почитувани сите европски норми, за да не се случи при влезот на Македонија во ЕУ недоразбирањата повторно да испливаат на површина, вели аналитичарот од Софија.

http://vecer.com.mk/?ItemID=AEE03F17E696...BDFBADD73B
Без Ботев няма България
25-01-2013, 05:41 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 25-01-2013, 05:41 AM