Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

„Шашма“ наспроти „Трето полувреме“

23.01.2013 | 17:23КултураПрочитано: 446
Снимање на заеднички филм меѓу Македонија и Бугарија, кој ќе ја омекне тензијата што меѓу двете држави ја направил „Трето полувреме“, бара Бугарскиот културен клуб од Скопје.Според претседателот Лазар Младенов, филмот би се снимал според романот „Шашма“ на Младен Србиновски. Младенов очекува да ја добие поддршката која ја бара од македонското и бугарското министерство за култура.

Од македонското министерството за култура велат дека барањето ќе биде разгледано од нивните стручни служби. Од бугарското, не добивме одговор - што мислат и дали би поддржале ваква иницијатива.

Иако режисерот на „Трето полувреме“, Дарко Митревски претходно, во неколку наврати нагласуваше дека филмот не е против никого, Младенов, иако не го гледал, не се согласува со историските факти изнесени во него.

Младен Србиновски, меѓу другото е поранешен претседател на Комисијата за издаваштво при министерството за култура во времето на министерот Димитар Димитров во владата на Љубчо Георгиевски. Неговиот роман „Шашма“ ja следи судбината на членовите на едно скопско семејство во периодот од 1912 година до 2009 година.

Еве што вели тој за својот роман „Шашма“ на неговата бугарска промоција.

„Макавеј“, македонскиот издавач на романот „Шашма“, нагласува дека поради неговата нараторска уверливост критиката го споредувала Србиновски со нобеловецот Иво Андриќ.

http://24vesti.com.mk/%E2%80%9Eshashma%E...e%E2%80%9C
Без Ботев няма България
24-01-2013, 05:44 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 24-01-2013, 05:44 AM