Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Македонското малцинство избришано од Резолуцијата на СтразбурБришењето на македонското малцинство се случи преку амандман поднесен од група парламентарци


Парламентарното собрание на Советот на Европа одлучи да го продолжи постмониторинг-дијалогот со Бугарија, но притоа од текстот на Резолуцијата го избриша македонското малцинство. Италијанскиот парламентарец Лука Волонте заклучи во својот извештај дека постмониторинг-дијалогот со Бугарија треба да продолжи, за потоа во дебатата да предложи негово укинување, на што се спротивстави Комисијата за следење на обврските на земјите-членки.

На подигањето на мониторингот, како што јавува Дојче веле, се спротивставија и дел од пратениците од бугарската делегација од редовите на опозицијата и од партијата на турското малцинство. Со амандманското надгласување со само два гласа повеќе, одлучено е да продолжи следењето на Бугарија од страна на паневропската асамблеја.

Во усвоената Резолуција, Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) побара од Бугарија целосно спроведување на сите одредби кои ги содржи Рамковната конвенција за заштита на националните малцинства, посебно во делот на спроведувањето на индивидуалните права, како и потпишување и ратификација на Европската повелба за регионални и малцински јазици. Парламентарното собрание, меѓутоа, ги избриша од Резолуцијата македонското малцинство и Помаците. Во предложениот текст на Резолуцијата беше побарана посебна грижа за македонското малцинство и Помаците, како две непризнати малцинства. Бришењето на македонското малцинство од Резолуцијата се случи преку амандман поднесен од група парламентарци, а пред ПССЕ предлогот го бранеше бугарскиот парламентарец Лачезар Тошев.

„Во 2000 година, кога Бугарија ја ратификува Рамковната конвенција за малцинствата, ние одлучивме да направиме листа на признати малцинства (македонското малцинство не е признато од бугарската држава и тоа не се наоѓа на листата). Сметаме дека сите групи можат да ја уживаат заштитата на Рамковната конвенција“, рече Тошев.

На амандманот на Тошев се спротивстави летонскиот парламентарец Борис Цилевич. „Зборовите на Тошев не се точни. Всушност, бугарското законодавство не ги посочува со точност малцинствата кои се признати и тие кои не се признати. Ние добро знаеме како е во практиката: тие не се претставени во Советот на малцинствата. Од друга страна, повеќе пресуди на Судот за човекови права беа донесени поради одбивањето за официјално признавање на организациите кои ги претставуваат овие малцинства“, рече тој.

ПССЕ не го следеше аргументот на Цилевич и со 88 гласа „за“, 29 против и 8 воздржани го усвои амандманот на Тошев со кој се избриша македонското малцинство од Резолуцијата. (МИА)

http://utrinski.com.mk/?ItemID=84D57E763...746F32B4A1
Без Ботев няма България
24-01-2013, 05:24 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 24-01-2013, 05:24 AM