Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

МАКЕДОНИЈА | 23. JANUARY 2013 - 10:30
Бугарскиот културен клуб - Скопје предлага заеднички филмски проект меѓу Македонија и Бугарија
Зајакнување на културната соработка меѓу Македонија и Бугарија со снимање на уметничко филмско дело по романот „Шашма“ на писателот Младен Србиновски.

Тоа го предлага претседателот на Бугарскиот културен клуб - Скопје (БККС) Лазар Младенов во писмото што го упатил до министрите за култура на Македонија и на Бугарија, Елизабета Канческа-Милевска и Вежди Рашидов, а кое е препратено и на премиерите на двете земји Никола Груевски и Бојко Борисов.

Станува збор за роман, кој ја следи судбината на едно скопско семејство во периодот од речиси цел век (од 1912 година до 2009 година) - од драматичните настани за време на Балканските војни, Првата светска војна, па до новите општествени потреси и процеси од почетокот на 21-от век, а своевидна кулминација на романот е трагедијата на македонските евреи и спасувањето на нивните бугарски собраќа. Многу од ликовите и настаните се автентични историски личности и настани, додека измислените херои се справедливи, повеќеслојни, полнокрвни и еволуирачки. Нивните лични приказни, пак, се наведува, ја трасираат борбата за зачувување на бугарската самосвест, неговата постепена замена и тешкотијата на новата генерација да ја прифати историјата на своите семејства и на својата земја.

- Во врска со потребата за зајакнување на културната соработка меѓу двете земји и уметничка репродукција на некои моменти од нашата заедничка историја, Ви предлагаме да помогнете да биде снимена филмска копродукција по романот "Шашма" на македонскиот писател Младен Србиносвски. Убедени сме дека снимањето на таков филм ќе помогне во приближувањето на нашите земји и за надминување на стереотипите од блиското минато. Соработката во еден таков филмски проект би го иницирала процесот на изградба на атмосфера на доверба и пријателство од двете страни на Осогово, се вели меѓу другото во писмото.

Според Младенов, финансиската поддршка на проектот ќе им овозможи на филмските работници од двете земји да ги обединат своите вештини и талент, а на публиката во двете држави да ужива во плодовите на, вели, толку потребната соработка. - Имајќи го предвид сето ова, се обраќаме до Вас со молба министерствата за култура на двете земји да ја создадат потребната координација и организација, кои да го помогнат остварувањето на филмски проект по романот "Шашма" на Србиновски, стои во писмото.

http://www.sitel.com.mk/node/56086
Без Ботев няма България
23-01-2013, 06:25 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 23-01-2013, 06:25 PM